خیاطی هنر و حرفه دوخت انواع لباس، پرده و ... است. خیاط فردی است که بر اساس سفارشات مشتریان به دوخت انواع لباس، پرده و ... می پردازد. برخی از خیاط ها به صورت فردی و برخی در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس، همراه گروهی از خیاط ها کار می کنند.

هنر خیاطی در بسیاری موارد با هنرهای دیگر مانند بافتني، رودوزي، تكه دوزي، قلاب بافي، سنگ دوزي، مرواريد دوزي و ... در ارتباط است و خیاط در دوخت سفارشات خود از آنها استفاده می کند.

خیاط باید انواع پارچه را شناخته و در دوخت ودوز مهارت داشته باشد. همچنین داشتن خلاقیت و مهارت در طراحی برای این شغل لازم است. در کنار همه این ها شاید بتوان داشتن تجربه را مهم ترین عامل موفقیت در شغل خیاطی دانست. هرچه خیاط تجربه بیشتری داشته باشد، در کارش موفق تر خواهد بود.

برای ورود به این شغل می توانید آموزش رسمی دیده و مدرک معتبر دریافت کنید و یا اینکه از راه کارآموزی و کار با یک استاد کار در این شغل ماهر شوید.

  ساعت کار خیاط معمولا به صورت تمام وقت است. البته برای برخی سفارشات و در برخی زمان های سال مانند اعیاد، ساعات کاری او بیشتر و فشرده تر خواهد شد. به طوری که گاهی در شب ها و روز های تعطیل نیز مجبور به انجام کار می شود. البته برخی از خیاط ها به خصوص خانم های خیاط، به صورت پاره وقت به این کار مشغول هستند.

محل کار خیاط در کارگاه های خیاطی یا شرکت های تولید لباس می باشد.

 

?وظایف خیاط

خیاط معمولا از طرح های جدید در دوخت لباس ها، پرده ها و... استفاده می کند. در مجموع وظایف خیاط عبارتند از :

?توافق با مشتری درباره نوع پارچه و مدل لباس یا پرده

?گرفتن اندازه مشتری

?تعیین زمان و هزینه لازم برای سفارش مشتری

?ایجاد طرح (مطابق نمونه های موجود یا ایجاد طرح های جدید)، تهیه الگو، برش پارچه و دوخت اولیه

?انجام پرو اولیه

?دوخت نهایی سفارش مشتری

 
?مهارت و دانش مورد نیاز

?مهارت برش الگو

?شناخت از انواع پارچه ها و ویژگی های آنها

?مهارت عالی در دوزندگی

?علاقه زیاد به طراحی، دوخت و مد و آگاهی از جدید ترین نوع آنها

?توجه به علایق و گرایش های مشتریان

?خلاقیت و قدرت تجسم طرح ها

?مهارت ارتباطی مناسب در مقابل مشتریان

?دقت و توجه به جزئیات

?توانایی حفظ تمرکز در ساعات کار طولانی

?ظاهری خوب و پسندیده

?داشتن پشتکار و تجربه

?داشتن نظم و مدیریت زمان برای تحویل به موقع سفارشات

?داشتن سلامت جسمی

 
?نحوه ورود به شغل خیاطی

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد رشته خیاطی شاخه کار و دانش (گرایش های لباس زنانه، لباس شب و عروس، دوخت های تزئینی، وسایل منزل،ضخیم دوزی، ظریف دوزی، لباس مردانه) یا فنی و حرفه ای (رشته های طراحی و دوخت) شوید.

افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقاطع بالاتر در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

  افراد علاقه مند با هر سن و تحصیلاتی می توانند به آموزشگاه های خیاطی زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای مراجعه و با گذراندن دوره های خیاطی مدرک معتبر دریافت کنند. بیشتر این دوره های آموزشی برای خانم ها برگزار می شود.

در کنار همه این موارد، روش استاد و شاگردی نیز برای یادگیری این شغل امکان پذیر است. علاقه مندان می توانند در کنار یک خیاط ماهر به شکل تجربی کار خیاطی را یاد بگیرند.

?فرصت شغلی و بازار کار خیاطی

زمینه کارآفرینی و خوداشتغالی در این شغل بسیار زیاد است. خیاطان علاقه مند و توانمند با داشتن تجربه و سرمایه کافی می توانید به طور مستقل کار کنند. به عنوان مثال می توانند کارگاه های خیاطی راه اندازی کنند و یا حتی در خانه به خیاطی بپردازند.

همچنین می توانند با گذراندن موفق آزمون مربی گری و دریافت مجوز از وزارت کار، آموزشگاه خیاطی تاسیس کنند و به عنوان مربی به کار آموزش مشغول شوند.

    برای آشنایی با سایر مشاغل آموزشی در سامانه زمات با ما همراه باشید.

Showing 10 from 61 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

آموزشگاه خیاطی مهرآسا ✂️ آموزش نازک دوزی ، گلدوزی حرفه ای ، سرمه دوزی ، ضخیم دوزی ، سوزن دوزی ✂️ لباس شب و عروس ✂️ دوره های تخصصی نوزاد و بچه گانه ، شلوار دوز ، مانتو دوز ✂️ آموزش حرفه ای دوره های خیاطی از مقدماتی تا پیشرفته

آموزش طراحی و دوخت انواع لباس در همدان ✅آموزش ۲۰ رشته خیاطی از نازک دوزی تا ضخیم دوزی ، لباس عروس ، کت و شلوار ، طراحی دوخت(مردانه ، زنانه ، بچگانه ) ✅کادری مجرب با مدرک کارشناسی ارشد و مدرس دانشگاه در زمینه طراحی دوخت

خیاطی ماه دخت ? سفارش تزئینات عروس، تولد، جشن، انواع گیفت، روتختی، رومیزی ? سفارشات ست سیسمونی،ست توتو،ست مادر دختری،سرویس دمکنی ? دوخت مانتو لباس مجلسی.سرویس خواب کودک.لباس کودک. الگو اماده

آموزشگاه فنی خیاطی سنجاقک در تبریز ? با ارائه مدرک بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای ? همراه با یادگیری هنرهای تزئینی

گالری هنری دیلا ? قبول انواع سفارشات گلدوزی و روبان دوزی و… ? هنر دوختن پارچه های فانتزی برای ایجاد طرح ها و تصاویر متنوع وجذاب امروزه بسیار سرگرم کننده

آموزشگاه طراحی دوخت پرکار ✂️ طراحی لباس تخصصی و فوق تخصصی ✂️ برگزاری ورکشاپ های تخصصی با اساتید مجرب کشوری ✂️ آموزش دیزاین لباس به صورت تخصصی