در حوزه ساختمان سازی، بخش تاسیسات و خدمات فنی از بخش های کلیدی و اساسی می باشد. آسایش و رفاه خانواده در یک ساختمان به عملکرد صحیح سیستم های تاسیساتی برمی گردد. این سیستم ها شامل انواع تاسیسات بهداشتی، حرارتی و برودتی خانه می شود.

متخصص تاسیسات و فنی کار وظیفه طراحی، پیاده سازی، نصب و تعمیر تاسیسات بهداشتی، حرارتی، برودتی، فاضلاب، تهویه مطبوع و گازرسانی ساختمان های مختلف را برعهده دارد.برای یادگیری این کار می توانید دوره های فنی لازم را گذرانده و نزد یک استادکار به کارآموزی بپردازید. متخصص تاسیسات باید بتواند مطابق با نقشه های فنی ساختمان عمل کرده و در کار خود بسیار دقت داشته باشد. همچنین با رعایت مسایل ایمنی، به دنبال جلب نظر مشتری باشد. کسب تجربه و مهارت بیشتر در این شغل بسیار مهم است.

شغل تاسیساتی یا خدمات فنی با خطرات مختلفی از جمله برق و گاز گرفتگی، سر و صدای زیاد، گرما، سرما و رطوبت زیاد، خطرات ناشی از بکارگیری تجهیزات و ابزارهای مختلف، افتادن و سقوط و ... روبرو است. لذا متخصص تاسیسات باید در حین کار کلیه اصول ایمنی و بهداشتی را به درستی رعایت کند.

چون این شغل به نیروی بدنی زیادی نیاز داشته و بسیار انرژی بر است، معمولا برای آقایان مناسب تر می باشد.

ساعات کاری در این شغل معمولا به صورت تمام وقت است (به خصوص وقتی در شرکت یا سازمانی استخدام می شوید). اگر به طور مستقل کار کنید، تعیین ساعت های کاری بر عهده خودتان است. شما باید بتوانید در محوطه های داخلی و اغلب تنگ و در محوطه های بیرونی با شرایط آب و هوایی مختلف کار کنید. برخی مواقع هم باید در ارتفاع و روی داربست ها بروید.

?وظایف تاسیساتی فنی

بسته به محل کارتان که می تواند منازل، مکان های تجاری و صنعتی باشد، کار شما می تواند شامل موارد زیر باشد :

?خواندن و درک نقشه های تاسیساتی ساختمان ?طراحی، اجرا و نظارت بر لوله کشی و تاسیسات گاز خانگی و تجاری ?لوله کشی انواع آب سرد و گرم در ساختمان (اتصال انواع لوله ها، انجام لوله کشی آب، فاضلاب و نصب وسایل بهداشتی) ?راه اندازی و تعمیر سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم (شوفاژ) و ... ?راه اندازی و تعمیر دستگاه های سردکننده خانگی و تجاری ?نقشه کشی سیستم تاسیسات مکانیکی ساختمان ?راه اندازی و تعمیر تاسیسات گرمایی ?جوشکاری گاز و برق ?راه اندازی و تعمیر سردخانه ها ?راه اندازی و تعمیر تجهیزات و سیستم استخرها

 
?مهارت و دانش مورد نیاز شغل کارشناس فنی تاسیسات

?توانایی کار بر طبق نقشه ها و طرح های فنی موجود ?مهارت های فنی و عملی خوب ?رویکرد دقیق و منظم در کار ?توانایی جسمانی مناسب ?آگاهی از مسایل ایمنی و دستورالعمل های قانونی ?توانایی کار فردی و تیمی ?مهارت های ارتباطی مناسب

?تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل خدمات فنی

شما می توانید این کار را به صورت کاملا تجربی و نزد یک استاد ماهر یاد بگیرید.برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش (رشته های تاسیسات بهداشتی ساختمان، تاسیسات گرمایی ساختمان، تاسیسات گاز رسانی، تاسیسات حرارتی برودتی و تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان) یا فنی و حرفه ای (رشته تاسیسات) شوید. افراد علاقه مند نیز می توانند در این رشته ها تا مقطع کاردانی یا کارشناسی به طور ناپیوسته در دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند. همچنین در رشته مهندسی مکانیک گرایش تاسیسات نیز می توانید تحصیل کرده و پس از آن وارد این شغل شوید.

البته افرادی که در کاردانش و فنی و حرفه ای وارد می شوند، چون واحدهای عملی و کارورزی زیادی را می گذرانند، برای ورود به بازارکار آماده تر هستد و شاید سریع تر بتوانند کار پیدا کنند.

در آموزشگاه های آزاد زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای دوره های تخصصی انواع شاخه های تاسیسات برگزار می شود. علاقه مندان می توانند در این دورها شرکت کرده و مدرک معتبر دریافت کنند.

   

برای آسنایی با سایر مشاغل صنعتی در سامانه زمات با ما همراه باشید.

Showing 10 from 312 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order