یک دندان‌پزشک، که گاهی به نام جراح دندان شناخته می‌شود یک درمانگر است که حیطه تخصص آن در بررسی علائم، پیشگیری و درمان دندان و لثه است. تیم دندان پزشکی معمولاً شامل دستیارانی با تخصص‌های دستیار دندانپزشک، متخصص بهداشت دندان، تکنسین دندان‌پزشکی و گاهی دندان تراپ دارند.

وظایف مهم یک دندانپزشک حرفه ای

? تشخیص صحیح بیماری ها بر اساس دانش خود

?توجه به شرایط جسمی بیماران (سالمندان، زنان باردار و ...)

?استفاده از مواد مرغوب و تجهیزات سالم

?توجه به بهداشت ابزار و تجهیزازت مربوط به درمان

? رعایت بهداشت در حین کار

? تجویز صحیح دارو

? درمان مشکلات دندانی مرتبط با تخصص خود

? آموزش رعایت بهداشت دهان و دندان به بیماران

? آگاه کردن بیمار با درمان قبل از شروع درمان

? تشخیص مشکلات دندانی فقط بر اساس عکس رادیولوژی نه بر اساس ظاهر دندان

? به روزرسانی دانش خود

ملاک های تشخیص بهترین دندانپزشک:

1- مشاوره تغذیه دندانپزشکی

عمده‌ی دندانپزشکان درمورد غذاهایی که نباید بخورید صحبت می‌کنند. مثل:

?نوشیدنی‌های بسیار شیرین

? مواد غذایی اسیدی

?و خوراکی های مضر دیگر

ولی دندانپزشکان خوب اغلب نکات بسیاری در رابطه با رژیم غذایی صحیح به شما خواهند گفت. درباره‌ی تغییرات کوچکی که باید در خورد و خوراک روزانه و مراقبت از دندان هایتان، به وجود آورید نیز به شما آموزش خواهند داد.

شاید به نظر شما این موارد کم اهمیت باشند! اما باید توجه کنید که برای افزایش عمر دندان ها و داشتن لثه هایی سالم، بسیار موثر خواهند بود.

2- وجدان دندانپزشک

یک دندانپزشک با وجدان فردی است که تا جایی که امکان دارد کمتر روی دندان‌های بیمار کار کند. برای گرفتن پول بیشتر، برای او خرج اضافه نتراشد.

به بیمار خود کمک کند که در آینده دیگر دچار دندان‌درد نشود و بیش از حد به دانپزشکی نیاز پیدا نکند. باید توجه کنید که بیشتر بخش سلامت دندان به پیشگیری مربوط می‌شود، و نه درمان. این چیزی است که تمامی دندان پزشکان خوب و ماهر و با وجدان می‌دانند.

3- تعرفه درست دندانپزشکی

دندان پزشکان بازه‌ی مشخصی برای هزینه‌ی خدمات درمانی خود دارند که در شهر‌های مختلف نیز می‌تواند متفاوت باشد. وقتی سراغ دندان پزشکی می‌روید، از متخصص دندانپزشک خود بخواهید تا فهرست قیمت‌های بیمه و آزاد را اختیارتان قرار دهد. مثلا:

? هزینه‌ی عکس‌برداری

?هزینه‌ی پر کردن دندان

? هزینه‌ی ایمپلنت

? و… لیست قیمت هزینه های دندان پزشکی در مطب یک دندان پزشک خوب آماده موجود است و حتی میتوانند آن را به صورت تصویری یا در ایمیل برایتان ارسال کنند. کما اینکه گاهی لازم است به مطب مراجعه کنید تا بلکه بتوانید در هزینه‌ها تخفیف بگیرید یا از خدمات ویژه‌ی آن‌ها آگاهی یابید.

4- مدرک دندانپزشکی

مدرک دندان پزشکی می‌تواند یی دیگر از علائم شناسایی دندان پزشک خوب باشد. به همین منظور خوب است بررسی کنید که دندان پزشک مورد نظر شما مدرک خود را از کدام دانشکاه اخذ کرده است.

تمامی دانشگاه‌های دندان پزشکی ایران معتبر هستند اما اگر دندان پزشکی که می خواهید دندان های خود را به او بسپارید، در کشور دیگری تحصیل کرده است، باید بیشتر مراقب باشید.

5- سابقه کار دندانپزشک

سابقه کار دندانپزشک یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های انتخاب اوست. دندانپزشکی به دانش و مهارت عملی نیاز دارد، پس هرچه دندانپزشک متخصص شما افراد بیشتری را درمان کرده باشد مهارت بیشتری کسب خواهد کرد. یک دندانپزشک خوب و با تجربه خوشحال خواهد شد که بتوانند از سابقه‌ی تحصیلی، کاری و تجربی خود برای شما بگوید.

باید توجه داشته باشید که این مورد لازم است اما ضروری نیست. چرا که ممکن است دندانپزشکی تازه فارغ‌التحصیل شده باشد یا به تازگی مطب خود را افتتاح باشد، ولی در همان دوران دانشجویی آنقدر کارآموزی گذرانده باشد که به اندازه‌ی یک دندانپزشک چند ساله مهارت داشته باشد.

6- بیمه دندان پزشکی

از راه‌های شناسایی یک دندانپزشک خوب، بیمه‌ دندانپزشک خودتان است. بیمه‌ها عمدتا با دندان پزشکانی قرار داد می‌بندند که مشتری خوبی داشته باشند. و اگر عموم مشتریان بیمه دندانپزشکی از دندانپزشکی که با آن قرارداد بسته‌اند ناراضی باشند، با فرد دیگری قرارداد می‌بندند.

به همین منظور به لیست دندانپزشک هایی که با بیمه ها قرار داد بسته اند نگاهی بیندازید

برای آشنایی با اطلاعات سایر مشاغل به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 188 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order