برخی از افراد بر این باورهستند که برای خرید ملک احتیاجی به بودن مشاور و راهنما نمی باشد و خود فرد می تواند به تنهایی اقدام به خرید کرده و به نتیجه برسد و تصورشون اینه که مشاور املاک نقشی در معامله ندارد و هزینه برای این شخص، اضافی بوده و آن مبلغ را می توانند در جای دیگر خرج نمایند.

مشاور املاک یکی از شغل هایی است که در جامعه ما کمتر بهش پرداخته شده است.خیلی از افراد هستند که نگاه درستی به این شغل ندارند و یا حتی اطلاعاتی در مورد وظایفش نمی دانند.دانستن شرحی از یک مشاور املاک می تواند باعث شود نگاه ما تغییر نماید.

مشاور املاک مانند هر شغل دیگری وظایفی دارد که جامعه کمتر با آن آشنا است، دانستن شرح درستی از وظایف مشاور املاک باعث می‌شود که نگاه درستی به این شغل داشته باشیم، همچنین زمان معامله در دام افراد سودجو قرار نگیریم. همچنین اگر شما قصد راه‌اندازی یک دفتر مشاور املاک را دارید باید نسبت به وظایف‌تان مانند تنظیم قرارداد و بررسی سند مالکیت در مورد ملک مورد معامله به عنوان یک مشاور املاک حرفه‌ای آگاه باشید.

تعریف مشاوراملاک 

مشاور املاک،شخصی می باشد که نماینده فروشنده یا خریدار می باشد.مشاوراملاک ممکن است خودش به تنهایی و مستقل نیز کار کند،اما اغلب مشاوران املاک تحت نظر یک مجموعه و در کنار یکدیگر کار می کنند و با عنوان دفتر مشاور املاک به افراد در زمینه خرید و فروش ملک خدمات ارائه می کنند.

مشاورین املاک دارای تقسیم بندی می باشند:

  • مشاوران فروشنده
  • مشاوران خریدار
  • مشاوران دوطرفه
  • کارگزاران معاملات

هر کدام از این ها خود دارای وظایف مشخصی می باشند.

اگر شخصی تصمیم به اجاره یا فروش ملک خود داشته باشد، برای انجام این کار،مشاوران فروشنده به کمک صاحب ملک می‌آیند. مشاوران خرید به کسانی که قصد خرید ملک را دارند کمک می‌کنند تا ملک مورد نظر خود را پیدا کرده و خریداری کنند.

مشاوران دوطرفه افرادی هستند که هم به خریدار و هم فروشنده مشاوره می‌دهند.وظیفه یک مشاور املاک این است که با صداقت هر چه تمام به هر دو طرف معامله مشاوره و راهنمایی بدهد. دسته دیگر از مشاوران نماینده خریدار و فروشنده هستند.

کارگزاران معاملات هیچ تعهد محرمانه‌ای با طرفین معامله ندارد. آنها به خریداران و فروشندگان بدون در نظر داشتن منافع هیچ کدام از طرفین کمک می‌کنند. این کمک‌ها به صورت اسناد قانونی است که به شکل یک توافق ‌نامه بین خریدار و فروشنده امضا می‌شود.

وظایف مشاور املاک

از وظایف مشاورین املاک داشتن اخلاق خوب و ادب و احترام نسبت به طرف مقابل، صداقت در گفتار و عمل، امانت، رازداری، عدالت می باشد.باعث ایجاد اختلاف بین دو طرف معامله نباشد.موقع بستن قرارداد زمان را مدیریت کند و از صحبت های طولانی وبدون نتیجه جلوگیری کند.

از وظایف مشاور بررسی هویت دو طرف معامله نیز می باشد.اینکه ممنوع المعامله نباشند.تنظیم قرار داد کاری نیز به عهده مشاور املاک می باشد که با گرفتن مدارک مورد نیاز واصلی هر فرد به تنظیم قرارداد می پردازد.از مهمترین وظایف مشاور املاک بررسی اهلیت دو طرف است تا اطمینان یابد از لحاظ عقلی دو طرف در صحت کامل به سر ببرند.

در مواقعی که فرد بیمار باشد و یا پیر و حتی زیادی جوان بودن در این مواقع نیز مشاوراملاک می خواهد که زمان معامله شاهدی نیز حضور داشته باشد تا قرارداد را بخواد وازش مطلع باشد. این فرد معمولا از خویشاوندان نزدیک انتخاب می شود.

مشاورین املاک باید بررسی کنند که ملک سند رسمی مالکیت دارد و سند مالکیت با بنچاق و منطبق است و همچنین مشاور املاک باید توجه کند موقعیت جغرافیایی ملک با سند مالکیت منطبق باشد.

مشاور املاک باید تحقیق کند که ملک در رهن یا توقیف نباشد، تا ازمعاملات املاکی که توقیف هستند جلوگیری شود و معامله را بعد از رفع توقیف ملک انجام دهند.

یک مشاور املاک دارای وظایف بسیار زیادی در امرخرید وفروش ملک می باشد.حال شاید شما هدفتون دراین زمینه سرمایه گذاری باشد.این سرمایه گذاری، می تواند با خرید ویلا درشمال،خرید آپارتمان و...همراه باشد.درچنین مواقعی حضور یک مشاوراملاک خوب بسیارضروری بوده تا درهنگام خرید دچاراشتباه نشوید.

Showing 10 from 3809 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order