Address & Contact

Our Address

چناران،بلوار امام خمینی،بعد از امام خمینی 52

Telephone

تعمیرات انواع موتورآلات کشاورزی،موتور آب و اره موتوری علف زن حیدری در چناران

?تعمیرات تخصصی ادوات کشاورزی 
?تعمیر انواع موتورآلات کشاورزی،موتور آب،اره موتوری و علف زن
✳️دستگاه علف زن چیست؟

?دستگاه علف زن یکی از پرکاربردترین ابزارهای باغبانی است که در انواع و اندازه های گوناگونی طراحی شده است. وظیفه اصلی دستگاه علف زن، همانطور که از نامش پیداست، تراشیدن و درو نمودن علف های هرز باغ، یونجه، علوفه و امثال این موارد می باشد.

?دستگاه علف زن را می توان به یک داس پر قدرت و پر سرعت تشبیه کرد که استفاده از آن به باغ داران و کشاورزان در سرعت بخشیدن به امر پاکسازی باغ از گیاهان هرز کمک شایان توجهی می نماید.

✳️نکات مهم در تعمیر و نگهداری دستگاه علف زن 

۱- قبل از هرگونه تعمیرات و سرویس یا تعویض تیغه، موتور را خاموش و شمع ها را جدا نمایید.

۲- موتور دستگاه به صورت دوره ای و در بازه های زمانی مشخص چک و سرویس گردد.

۳- روغن دستگاه به صورت دوره ای و در ابتدای هر فصل باید تعویض گردد. به دلیل آنکه در فصل برداشت گرد و خاک و ناخالصی ها در روغن جمع شده و دستگاه را خراب می کند.

۴- شمع های موتور را به صورت دوره ای تمیز و در صورت معیوب بودن تعویض نمایید.

۵- فیلتر هوا را تعویض یا تمیز کنید. اگر فیلتر در ماشین چمن زنی شما از نوع کاغذ آکاردئونی است، به راحتی پوشش فیلتر را بردارید و تمام کثیفی ها را با یک شلنگ هوا فشار بالا بشویید. هنگامی که فیلتر کاغذ بیش از حد اشباع شده، آن را تعویض نمایید.

✳️موتور پمپ آب 

?موتور پمپ‌ها وسایلی هستند که وظیفه انتقال آب را در شرایطی که به برق دسترسی نداریم بر عهده دارند. انرژی مورد ‌نیاز موتور پمپ‌ها از طریق سوخت‌های فسیلی از جمله بنزین یا گازوئیل تامین می‌شود.

✳️نکات مهم در هنگام کار با موتور پمپ 

?در ابتدا نکات ایمنی را در هنگام استفاده موتور پمپ رعایت نمایید.

?اگر حجم آب مورد انتقال زیاد است و زمان انتقال بیش از سه ساعت طول می‌کشد بهتر است این کار به صورت مداوم انجام نشود و مدت زمانی جهت استراحت موتور پمپ اختصاص دهید. این کار سبب افزایش طول عمر موتور پمپ می‌شود.

?شیلنگ پمپ آب کشاورزی بایستی از جنس خرطومی باشد و دهانه‌ای به اندازه دهانه ورودی و خروجی داشته باشد. به عنوان مثال اگر دهنه ورودی و خروجی موتور پمپ ۲ اینچ است، شیلنگ خرطومی نیز باید ۲ اینچ باشد. برای پرتاب آب از طریق موتور پمپ بهتر است از شلنگ‌های آتش نشانی به طول ۲۰ یا ۳۰ متر استفاده شود.

?سطح روغن، سلامت فیلتر هوا و مقدار سوخت نیز بایستی هر بار قبل از استفاده باید بررسی شوند. آب بندی و اتصالات موتور پمپ هم از موارد مهم دیگری هستند که همیشه باید در نظر بگیرید.

?به طور کلی سعی کنید که به شرایط کاری تولید کننده توجه کنید و سرویس‌های دوره‌ای را به موقع انجام دهید.

✳️تجهیزات کشاورزی 

?تجهیزات کشاورزی امروزه یکی از مهم ترین بخش از تولیدات صنعت ابزار را در اقصی نقاط جهان به خود اختصاص داده است. کشاورزی چه در وسعت بزرگ و چه در وسعت کوچک نیازمند داشتن ابزار خوب و کاربردی برای سهولت کار و پیشبرد کار است. کار کشاورزی و باغبانی بدون داشتن ابزارهای مناسب، بسیار سخت و در بعضی مواقع غیر ممکن است.

✳️دسته بندی تجهیزات و ماشین های کشاورزی 

?انواع مختلفی از ابزار، ماشين ها و تجهيزات ساده و پيچيده در کشاورزی به کار می روند. اين وسايل و ماشين ها را می توان بر مبنای مختلف دسته بندی نمود. به همين دليل در کتاب ها و مراجع می توان دسته بندی های مختلفی در اين زمينه پيدا کرد. این دسته بندی ها هيچ کدام يکديگر را نفی نمی کنند و فقط ممکن است از نظر مبنای دسته بندی با هم متفاوت باشند. قبل از دسته بندی لازم است با مفاهيم « كاربرد » و « چگونگی تأمين نيروی محركه » زير آشنا شويد:

ابزار: اين وسايل توسط کاربر و به صورت دستی به کار گرفته می شوند. مانند چاقوی پيوند زنی.

وسايل غير موتوری: اين وسايل نسبتاً سبک بوده و ممکن است در حين کار توسط کاربر حمل شود يا روی زمين کشيده يا هل داده شود. مانند چمن زنی دستی غير موتوری، سمپاش پشتی استوانه ای.

وسایل موتوری: نيروی مورد نياز قطعات متحرک اين وسايل با يک موتور احتراقی يا برقی تأمين می شود و می توان آن ها را به سه دسته تقسيم کرد:

?دستی (مانند هرس کن موتوری)
?پشتی (سمپاش پشتی موتوری)
?چرخدار (چمن زن بشقابی)

ادوات تراکتوری: اين وسايل توسط تراکتور به کار می افتد و ممکن است علاوه بر تأمين نيروی کشش از تراکتور، به محور انتقال نيروی تراکتور نيز وصل شده و از آن حرکت بگيرند. مانند: سمپاش پشت تراکتوری

ماشین های خودگردان: اين ماشين ها دارای موتور محرکه ای هستند که ضمن تأمين نيروی مورد نياز قطعات متحرک کاری، برای حرکت دستگاه به چرخ های دستگاه نيز نيرو می دهد مانند: چمن زن خودگردان

تجهیزات: اين وسايل معمولاً به صورت موقت يا دائمی در بخش های مختلف نصب می شوند و ممکن است شامل قطعات متحرک بوده يا تمام قطعات آن ثابت باشند، مانند کولر.

ابزار: وسایلی هستند که در مزرعه و به صورت دستی از آن ها استفاده می شود. این ابزارها شامل وسایلی برای حمل شن و ماسه، وجین کردن، شخم زدن خاک، حمل کود و مواد و… می باشند.

✳️ابزارها و تجهیزات کشاورزی زیاد و متنوع هستند که در اینجا چند ابزار دستی ذکر شده است. این لوازم عبارتند از:

داس : این ابزار برای بریدن طراحی شده است و یک تیغه فولادی تیز دارد که متصل به یک دسته چوبی می باشد.

چنگک: این وسیله برای جدا کردن دانه ها از خرمن ها استفاده می شود و از دندانه های نازک یا ضخیم فلزی تشکیل شده که ضخیم و نازک بودن دندانه ها بستگی به کار مورد نظر دارد.

ابزار پیوند: تیغه های فلزی کوچک قاشقی شکل است که لبه های تیز کوچک و دسته چوبی دارد و برای پیوند زنی از این ابزار استفاده می شود.

فرغون : فرغون یک وسیله برای انتقال مواد است که یک چرخ دارد که در کشاورزی برای بارگیری و تخلیه مواد(شن، ماسه، کود و …) استفاده می شود.

میله : میله های فلزی که به عنوان داربست برای بعضی از بوته های گیاهان استفاده می شود.

آبپاش: ظروف فلزی هستند که دارای یک مخزن آب و یک لوله با حفره های کوچک در سر آن می باشد و برای آبیاری گیاهان استفاده می شود.

شخم زن دستی: از چند تیغه تشکیل شده، بهتر است جنس این تیغه ها فولادی باشد و برای شخم زدن زمین از آن استفاده می شود و یک دسته چوبی یا فلزی دارد.

بیل: وسیله ای است که یک کفه فلزی مستطیلی دارد و برای جابه جا کردن خاک و صاف کردن سطح زمین از آن استفاده می شود و دسته آن فلزی یا چوبی است.

بیلچه: ابزاری که در انتهای آن یک کفه فلزی است ، برای جابه جا کردن خاک، جابه جا کردن بوته ها و گل ها از آن استفاده می شود.

ابزار وجین: برای کندن علف های هرز و خارج کردن آن ها از زمین از این وسیله استفاده می شود.

سمپاش: این وسیله یک مخزن برای ریختن سم در آن دارد و برای سمپاشی گیاهان استفاده می شود.

ابزار نشا: از این وسیله برای ایجاد گودال در زمین استفاده می شود. زمانی که بوته های گیاهان در سینی نشا به اندازه مناسب رسید، با این وسیله یک گودال در زمین ایجاد می کنند و بعد بوته را در آن می کارند.

✅تعمیر اره موتوری

✅علائم خرابی اره موتوری

اره موتوری روشن نمی شود.

شمع موتور: شمع ممکن است معیوب باشد. برای تشخیص معیوب بودن شمع، آن را برداشته و بازرسی کنید. اگر عایق چینی ترک خورده است، یا الکترود سوخته یا آسیب دیده، یا در الکترود تجمع کربن سنگینی وجود دارد، شمع را تعویض کنید. اگر شمع در چند فصل تعویض نشده است، آن را تعویض کنید.

کاربراتور: امکان دارد کاربراتور مسدود شده باشد. گرفتگی کاربراتور اغلب به دلیل باقی ماندن سوخت در اره موتوری برای مدت زمان طولانی است. با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت تبخیر می شوند و ماده ای غلیظ و چسبناک بر جای می گذارند. این سوخت چسبنده می تواند کاربراتور را مسدود کرده و از روشن شدن موتور جلوگیری کند. اگر کاربراتور مسدود است ، سعی کنید آن را با تمیز کننده کاربراتور تمیز کنید. یا کاربراتور را جایگزین کنید.

سیم پیچ احتراق: سیم پیچ جرقه زنی هنگام روشن شدن موتور ولتاژ را به شمع می فرستد. اگر سیم پیچ احتراق معیوب باشد، ممکن است موتور روشن نشود. قبل از اینکه سیم پیچ را تعویض کنید، مطمئن شوید که شمع سالم است، اگر سیم پیچ جرقه زنی معیوب است، آن را تعویض کنید.

Recoil Starter: وقتی طناب استارت را می کشید، زبانه هایی که از پولی و بادامک کشیده می شوند، باید توپی را روی موتور بگیرند و باعث چرخش موتور شوند. وقتی طناب را رها می کنید، زبانه ها باید جمع شوند، و طناب باید دوباره روی قرقره برگردد. اگر مونتاژ استارتر سیم پیچ به درستی کار نمی کند. آن را تعویض کنید.

قرقره استارتر: طناب استارتر را در صورت عدم استفاده از طناب جمع می کند. اگر قرقره عقب شکسته یا گیر کند، طناب استارت را جمع نمی کند، در نتیجه موتور روشن نمی شود. همچنین امکان دارد فنر عقب شکسته باشد، در این صورت طناب نمی تواند روی قرقره به عقب برود، و استارت موتور را دشوار یا غیرممکن می کند، و باید آن را تعویض کرد.

✅اره موتوری شروع به کار می کند، و متوقف می شود.

جرقه گیر: جرقه گیر صفحه کوچکی است که از انتشار جرقه موتور جلوگیری می کند. با گذشت زمان، جرقه گیر می تواند با دوده مسدود شود، در صورت مسدود شدن جرقه گیر، اره موتوری ممکن است متوقف شود یا بد کار کند. باید جرقه گیر را برداشته و با برس سیمی تمیز کنید، همچنین می توانید جرقه گیر را تعویض کنید.

کاربراتور: امکان دارد کاربراتور مسدود شده باشد. گرفتگی کاربراتور اغلب به دلیل باقی ماندن سوخت در اره موتوری، برای مدت زمان طولانی است، با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت ممکن است تبخیر شود و ماده ضخیم تر و چسبنده تری به جا بگذارد، این سوخت چسبنده می تواند کاربراتور را مسدود کرده و باعث توقف موتور اره برقی شود، اگر کاربراتور مسدود است ، سعی کنید آن را با تمیز کننده کاربراتور تمیز کنید. اگر تمیز کردن کاربراتور موثر نیست، کاربراتور را بازسازی یا جایگزین کنید.

فیلتر سوخت: فیلتر سوخت ممکن است مسدود باشد. مسدود شدن فیلتر سوخت اغلب به دلیل باقی ماندن سوخت قدیمی در اره برقی ایجاد می شود. با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت ممکن است تبخیر شود و ماده ضخیم تر و چسبنده تری به جا بگذارد، این سوخت چسبنده می تواند فیلتر سوخت را مسدود کرده و باعث توقف موتور شود. اگر سوخت قدیمی در اره برقی باقی مانده بود، سوخت قدیمی را از مخزن سوخت تخلیه کرده و فیلتر سوخت را تعویض کنید.

فیلتر هوا: فیلتر هوا ممکن است مسدود یا کثیف باشد. اگر فیلتر هوا مسدود باشد، موتور ترکیب سوخت و هوای کافی دریافت نمی کند. در نتیجه، ممکن است موتور متوقف شود یا درست کار نکند. فیلتر هوا را بررسی کنید تا مشخص شود آیا مسدود است. اگر فیلتر هوا مسدود است، آن را تعویض کنید.

✅اره موتوری بد کار می کند.

کاربراتور: امکان دارد کاربراتور مسدود شده باشد. گرفتگی کاربراتور اغلب به دلیل باقی ماندن سوخت در اره موتوری، برای مدت زمان طولانی است، با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت ممکن است تبخیر شود و ماده ضخیم تر و چسبنده تری به جا بگذارد، این سوخت چسبنده می تواند کاربراتور را مسدود کرده و باعث متوقف شدن یا کارکرد بد موتور شود. اگر کاربراتور مسدود است ، سعی کنید آن را با تمیز کننده کاربراتور تمیز کنید. اگر تمیز کردن کاربراتور موثر نیست، کاربراتور را بازسازی یا جایگزین کنید.

فیلتر هوا: فیلتر هوا ممکن است مسدود یا کثیف باشد. اگر فیلتر هوا مسدود باشد، موتور ترکیب سوخت و هوای کافی دریافت نمی کند. در نتیجه، ممکن است موتور متوقف شود یا درست کار نکند. فیلتر هوا را بررسی کنید تا مشخص شود آیا مسدود است. اگر فیلتر هوا مسدود است، آن را تعویض کنید.

فیلتر فوم: فیلتر کف ممکن است مسدود یا کثیف باشد. فیلتر را بررسی کنید تا مشخص شود آیا مسدود است. اگر فیلتر مسدود است، آن را تعویض کنید.

فیلتر سوخت: فیلتر سوخت ممکن است مسدود باشد. مسدود شدن فیلتر سوخت اغلب به دلیل باقی ماندن سوخت قدیمی در اره برقی ایجاد می شود. با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت ممکن است تبخیر شود و ماده ضخیم تر و چسبنده تری به جا بگذارد، این سوخت چسبنده می تواند فیلتر سوخت را مسدود کرده و باعث توقف موتور شود. اگر سوخت قدیمی در اره برقی باقی مانده بود، سوخت قدیمی را از مخزن سوخت تخلیه کرده و فیلتر سوخت را تعویض کنید.

جرقه گیر: جرقه گیر صفحه کوچکی است که از انتشار جرقه موتور جلوگیری می کند. با گذشت زمان، جرقه گیر می تواند با دوده مسدود شود، در صورت مسدود شدن جرقه گیر، اره موتوری ممکن است متوقف شود یا بد کار کند. باید جرقه گیر را برداشته و با برس سیمی تمیز کنید، همچنین می توانید جرقه گیر را تعویض کنید.

✅زنجیر اره موتوری نمی چرخد.

کلاچ، کیت باند کلاچ، اهرم ترمز: لنت های کلاچ، درام کلاچ را درگیر می کنند تا چرخش زنجیر امکان پذیر شود. در صورت فرسوده بودن لنت های کلاچ، موتور کار می کند اما لنت های کلاچ، درام کلاچ را درگیر نمی کنند. در نتیجه، زنجیر نمی چرخد. اطمینان حاصل کنید که اهرم توقف جدا نشده است. اگر اهرم توقف درگیر باشد، زنجیر نمی چرخد. در صورت فرسوده بودن لنت های کلاچ، مجموعه کلاچ را تعویض کنید.

✅چرخش زنجیر اره موتوری متوقف نمی شود.

کلاچ: لنت های کلاچ با درام کلاچ درگیر می شوند تا زنجیره چرخانده شود. وقتی موتور کند می شود، فنرهای برگشتی لنت ها را جمع می کنند، تا زنجیر از آن جدا شود. در صورت شکسته شدن فنرها، لنت های کلاچ جمع نمی شوند و مانع توقف زنجیر می شود. همچنین اگر لنت های کلاچ بچسبند، درام کلاچ همچنان درگیر می ماند و به چرخش ادامه می دهد. اگر فنرها خراب شده یا لنت های کلاچ می چسبند، مجموعه کلاچ را تعویض کنید.

✅معایب و مشکلات رایج دستگاه چمن زنی

طناب استارت، گیر کرده یا به سختی کشیده می شود: این مشکل بسیار متداول بوده، دلیل اصلی آن می تواند معیوب بودن طناب استارت باشد، که باید تعویض گردد.

استارت نخوردن ماشین چمن زنی: بنزین ماشین چمن زن چک شود، احتمال دارد بنزین تمام یا خراب شده باشد، بهتر است بنزین را تعویض کنیم، و فیلتر هوای ماشین چمن زنی نیز ممکن است احتیاج به تعویض داشته باشد.

کاهش قدرت ماشین چمن زن در حین کار: دلیل کاهش قدرت دستگاه چمن زنی کثیف بودن فیلتر هوای ماشین چمن زن، ورود به منطقه ای دارای چمن های بلند و یا خرابی شمع ماشین چمن زن می باشد.

ماشین چمن زنی چمن ها را قطع نمی کند: احتمال دارد تیغه ها کند شده باشد، باید تیغه ها را تیز کرده و درصورت لزوم تعویض کنیم.

دود کردن ماشین چمن زنی: احتمالا مشکل از روغن یا زیاد بودن آن است، اگر بعد از بررسی و تعویض روغن مشکل حل نشد، توصیه می شود به تعمیرکار مراجعه نمایید.

✅تعویض طناب استارت ماشین چمن زنی

مرحله اول: ابتدا توسط پیچ گوشتی درپوش موتور را باز می کنیم.

✅مرحله دوم: طناب معیوب را باز کنید، برای جدا کردن آن از حلقه می توان به وسیله دم باریک گره آن را باز کرد، و به وسیله یک پیچ گوشتی جلوی حرکت حلقه را گرفت.

✅مرحله سوم: طناب نو را جایگزین کرده، انتهای طناب را به سیستم هندل و چرخ گردان گره زده و اجازه بدهید که خود چرخ گردان طناب را به سمت عقب بکشد، با چند بار کشیدن و رها کردن طناب از عملکرد صحیح آن مطمئن شوید. طرف دیگر طناب را به دستگیره بسته، تا موتور نتواند در برگشت، طناب را به داخل خود بکشد.

✅رایج ترین مشکلات تیلر

موتور تیلر سخت استارت می شود:

شمع: شمع را از نظر علائم ساییدگی یا خرابی بررسی کنید. اگر عایق چینی ترک خورده باشد، یک الکترود سوخته یا آسیب دیده است و یا در الکترود تجمع کربن زیادی وجود دارد، شمع را تعویض کنید. برای تشخیص معیوب بودن شمع، از دستگاه تست شمع استفاده کنید. در صورتی که شمع معیوب است، آن را تعویض کنید.

کاربراتور: موتور ممکن است سوخت کافی دریافت نکند که معمولاً به دلیل درست کار نکردن کاربراتور است. در صورت گرفتگی کاربراتور، موتور سوخت کافی دریافت نمی کند. اگر چوک کاربراتور به درستی بسته نشود ، موتور ممکن است سوخت زیادی دریافت کند.

درپوش سوخت: با مصرف سوخت، فشار در مخزن سوخت افزایش می یابد. برای تخلیه این فشار، درپوش سوخت از یک دریچه کوچک استفاده می کند تا هوا به مخزن سوخت وارد شود. اگر دریچه درپوش سوخت مسدود شود، هوا نمی تواند وارد مخزن بنزین شود و فشار در مخزن شروع به افزایش می کند، وقتی فشار در مخزن بنزین از فشار موتور بیشتر شود، ممکن است شروع به کار موتور سخت باشد. برای تعیین مسدود بودن دریچه درپوش سوخت، سعی کنید درپوش را کمی شل کرده و سپس موتور را روشن کنید، اگر شل شدن درپوش سوخت باعث می شود تا موتور روشن بماند، این نشان می دهد که دریچه درپوش سوخت مسدود است. اگر دریچه درپوش سوخت مسدود است، درپوش سوخت را تعویض کنید.

✅نشت سوخت موتور

واشر کاسه کاربراتور: واشر کاسه کاربراتور ممکن است خشک شده یا از بین رفته باشد، اگر نشت از قسمت پایین کاربراتور است، سعی کنید واشر کاسه کاربراتور را تعویض کنید.

واشر کاربراتور: واشر کاربراتور ممکن است خشک شده یا از بین رفته باشد، اگر نشت از قسمت پایین کاربراتور است، سعی کنید واشر کاربراتور را تعویض کنید.

واشر شناور کاربراتور: واشر کاسه شناور کاربراتور ممکن است خشک شده یا از بین رفته باشد، اگر نشت از قسمت پایین کاربراتور است، سعی کنید واشر کاسه شناور کاربراتور را تعویض کنید.

خطوط سوخت: ممکن است یک یا چند خط از سوخت نشت داشته باشد، خطوط سوخت را از نظر ترک بازرسی کنید، اگر هر یک از خطوط سوخت ترک خورده یا خشک است، آنها را تعویض کنید. سعی نکنید یک خط سوخت را تعمیر کنید، اگر خط سوخت ترک خورده است، باید آن را تعویض کنید.

مخزن سوخت: مخزن سوخت ممکن است ترک بخورد یا نشت کمی داشته باشد، مخزن سوخت را از نظر نشت بررسی کنید. اگر نشتی وجود دارد، مخزن سوخت را تعویض کنید و برای تعمیر آن اقدام نکنید.

پستونکی کاربراتور: پستونکی کاربراتور، ممکن است نشت کند. با گذشت زمان، لاستیک پستونکی می تواند شکننده و ترک خورده و باعث نشت سوخت شود، اگر پستونکی در حال نشت است، آن را تعویض کنید، سعی نکنید پستونک کاربراتور را وصله یا تعمیر کنید.

کاربراتور: با گذشت زمان، کاربراتور ممکن است به دلیل لرزش و گرمای موتور دچار ترک شود. اگر کاربراتور ترک بخورد، باعث نشت سوخت می شود. کاربراتور را از نظر ترک یا خوردگی بررسی کنید. اگر بدنه اصلی کاربراتور در حال نشت است، به احتمال زیاد باید کاربراتور را تعویض کنید.

✅موتور ضعیف کار می کند

کاربراتور، کیت تعمیرات کاربراتور: کاربراتور ممکن است مسدود باشد. گرفتگی کاربراتور بیشتر به دلیل باقی ماندن سوخت برای مدت طولانی در موتور ایجاد می شود. با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت ممکن است تبخیر شود و ماده ضخیم تر و چسبنده تری به جا بگذارد، این سوخت چسبنده می تواند کاربراتور را مسدود کرده و باعث شود تقریباً موتور از کار بیفتد. اگر کاربراتور مسدود است، سعی کنید آن را با تمیز کننده کاربراتور تمیز کنید، اگر تمیز کردن کاربراتور موثر نیست، کل کاربراتور را بازسازی یا جایگزین کنید.

شمع: شمع را از نظر علائم ساییدگی یا خرابی بررسی کنید. اگر عایق چینی ترک خورده باشد، یک الکترود سوخته یا آسیب دیده است، یا در الکترود تجمع کربن زیادی وجود دارد، شمع را تعویض کنید. برای تشخیص معیوب بودن شمع، از دستگاه تست شمع استفاده کنید. اگر جرقه ای وجود نداشته باشد، این نشان می دهد که شمع معیوب است و باید تعویض شود.

فیلتر سوخت: فیلتر سوخت ممکن است مسدود باشد، گرفتگی فیلتر سوخت معمولاً به دلیل باقی ماندن سوخت در موتور برای مدت زمان طولانی ایجاد می شود، با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت ممکن است تبخیر شود و ماده ضخیم تر و چسبنده تری به جا بگذارد، این سوخت چسبنده می تواند فیلتر سوخت را مسدود کرده و باعث شود تا موتور بد کار کند. اگر سوخت قدیمی در موتور مانده بود، سوخت قدیمی را از مخزن سوخت تخلیه کرده و فیلتر سوخت را تعویض کنید.

✅موتور بعد از چند ثانیه متوقف می شود

کاربراتور: کیت تعمیرات کاربراتور: کاربراتور ممکن است مسدود باشد. گرفتگی کاربراتور بیشتر به دلیل باقی ماندن سوخت برای مدت طولانی در موتور ایجاد می شود. با گذشت زمان، برخی از مواد موجود در سوخت ممکن است تبخیر شود و ماده ضخیم تر و چسبنده تری به جا بگذارد، این سوخت چسبنده می تواند کاربراتور را مسدود کرده و باعث شود تقریباً موتور از کار بیفتد. اگر کاربراتور مسدود است، سعی کنید آن را با تمیز کننده کاربراتور تمیز کنید، اگر تمیز کردن کاربراتور موثر نیست، کل کاربراتور را بازسازی یا جایگزین کنید.

درپوش سوخت: با مصرف سوخت توسط موتور، سطح مخزن سوخت پایین می آید. برای جبران این موضوع، درپوش سوخت از یک دریچه کوچک استفاده می کند تا هوا به مخزن وارد شود. اگر دریچه درپوش سوخت مسدود شود، هوا نمی تواند وارد مخزن شود و قفل بخار ایجاد می شود. این باعث می شود جریان سوخت به کاربراتور متوقف شود و موتور متوقف شود. برای تشخیص مسدود بودن دریچه درپوش سوخت، سعی کنید درپوش را کمی شل کرده و سپس موتور را روشن کنید.

✅علت خاموش شدن دستگاه علف زن

سوخت کهنه (باقی ماندن سوخت در مخزن علف زن برای مدت طولانی، باعث می شود سوخت کیفیت خود را از دست دهد).

شمع کثیف یا ترک خورده

سیم پیچ مغناطیسی معیوب (کویل معیوب) و عدم تولید جرقه

تخلیه نامناسب درپوش مخزن گاز (عدم کارکرد درست اگزوز)

فیلتر سوخت مسدود شده

فیلتر هوای بسیار کثیف

گرفتگی کاربراتور (به دلیل باقی ماندن سوخت در مخزن در طول زمستان)

دیافراگم یا پمپ کاربراتور فرسوده شده

سوراخ شدن یا معیوب بودن پستونکی کاربراتور

مسدود شدن صفحه جرقه گیر

✅هندل دستگاه علف تراش (علف زن)

از هندل برای روشن کردن دستگاه علف تراش استفاده می شود، در صورت معیوب بودن هندل، می توان آن را تعمیر یا تعویض نمود.

✅گریس زنی سر دنده ها علف تراش (علف زن)

کاور روی تیغه را باز کرده، روی دنده ها و اطراف آن را گریس کاری کنید. با این کار حرارت دستگاه کاهش می یابد و طول عمر یاتاقان افزایش پیدا می کند. در برخی از مدل های علف تراش از یک پورت کوچک برای تزریق گریس استفاده می شود، که دیگر نیاز به باز کردن کاور نمی باشد. در تصویر زیر، یک پورت کوچک که توسط آچار آلن باز می شود، مشاهده می کنید.

✅گیربکس دستگاه علف زن (علف تراش)

یکی از قطعاتی که کاربرد زیادی داشته و همیشه تحت فشار است گیربکس دستگاه علف تراش است که در انتهای لوله بسته شده و تیغه و چمن زن به آن متصل است. نکات مهمی که در انتخاب گیربکس یدکی برای دستگاه علف زن وجود دارد، اندازه گیری قطر لوله علف زن است که معمولا 26 یا 28 میلیمتر است و تعداد خار شفت لوله می باشد که معمولا 7 یا 9 خار است.

✅خوردگی شمع: از علل دیگر عدم جرقه زنی شمع خوردگی آن است، خوردگی یا شکاف مویی در قسمت سرامیکی شمع، باعث هدر رفت جریان الکتریکی شده، و باعث می شود جرقه ای ایجاد نشود، یا جرقه به شکاف مورد نظر نرسد.

✅مشکل در سیستم احتراق (کویل)

اگر بعد از چک کردن شمع و یا تعویض شمع علف تراش مشکل حل نشد، امکان دارد مشکل از سیستم احتراق باشد. در موتور های کوچک از یک سیستم مغناطیسی برای ایجاد جرقه (انفجار هوا و بنزین در سیلندر) استفاده می شود، همچین احتمال ضعیف شدن آهنربای روی چرخ طیار نیز وجود دارد. احتمال پر شدن شکاف بین چرخ طیار و قطب های کویل از احتمالات دیگر است، این شکاف حدودا 0.006 اینچ است.

✅تیغه ها: تیغه های شمشاد زن برای برش طراحی شده است. برای انجام چنین کاری، تیغه ها به صورت رفت و برگشتی به جلو و عقب حرکت می کنند. هنگام استفاده از شمشاد زن تکه های زباله مانند چوب و شاخه می تواند از حرکت تیغه جلوگیری کرده و حتی باعث شکستن تیغه ها شود. اگر متوجه وجود ناهمواری یا فرسودگی بر روی شاخه هایی که روی آن ها کار می کنید شدید، نیاز است تیغه ها تیز شوند. تیز کردن تیغه ها ممکن است این مشکل را بدون نیاز به تعویض قطعات حل کند. مساله دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید خم شدن دندان های تیغه اصلاح کننده است. به راحتی می توانید این مشکل را با باز کردن پیچ و مهره های راهنمای تیغه و خم کردن دندان ها با انبردست برطرف کنید. در صورت نیاز اقدام به تعویض تیغه های شمشاد زن نمایید.

✅محافظ تیغه: هدف از محافظ تیغه، جلوگیری از ورود بقایای نامناسب یا بیش از اندازه به دندان های تیغه است که میتواند باعث آسیب شود. اگر دندان های تیغه اصلاح کننده شما آسیب دیده باشد، ممکن است بتوانید با خم کردن آنها با یک انبردست مشکل را حل کنید. با این حال، اگر خود تیغه آسیب دیده باشد، احتمالاً باید آن را کاملاً تعویض کنید. به طور مشابه، اگر محافظ تیغه در دستگاه شما شکسته یا آسیب دیده باشد، باید تعویض شود تا بتواند به محافظت از تیغه ها در برابر آسیب ادامه دهد.

✅سوییچ ها: ماشین شمشاد زن شما دارای یک سوئیچ است که جریان برق را در سیم پیچ احتراق خاموش می کند تا موتور از کار بیفتد. جهت بررسی سوئیچ، درپوش موتور را برداشته و ماژول احتراق را پیدا کنید. در مرحله بعد، 2 سیم را جدا کرده و کلید را خاموش و روشن نمایید. به وسیله اهم متر تغییرات را بررسی نمایید. اگر تغییراتی را در اهم متر مشاهده کردید، سوئیچ در وضعیت کار مناسب است. اگر تغییری ایجاد نشود، سوئیچ خراب است و باید تعویض گردد.

✅شمع ها: شمع جرقه ای ایجاد می کند که مخلوط سوخت را مشتعل می کند. اگر شمع فرسوده باشد یا به شدت آسیب ببیند، جرقه ضعیفی ایجاد می کند یا اصلاً جرقه ای ایجاد نمی کند که می تواند مانع راه اندازی دستگاه شما شود. شمع را بردارید و از نظر وجود چربی، رسوبات سنگین، شکستگی، فرسایش، پوسته شدن و یا هر گونه عیب دیگر بررسی کنید. شمع معمولی می بایست به رنگ قهوه ای یا خاکستری روشن باشد. لازم به ذکر است در هر صورت شمع ها باید سالی یک بار به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری های روتین تعویض شوند.

✅فیلتر های سوخت: فیلتر سوخت در داخل مخزن قرار دارد و از ورود ذرات معلق به کاربراتور و موتور که باعث آسیب به آن می شود، جلوگیری می کند. می توانید فیلتر سوخت را از مخزن سوخت با استفاده از قلاب بیرون آورید و بررسی کنید مسدود نشده باشد، زیرا چنین مشکلی می تواند جریان سوخت به موتور را متوقف کند.

✅خطوط سوخت: هدف خطوط سوخت رساندن سوخت از مخزن سوخت به کاربراتور است که در آن جا با هوا برای احتراق مخلوط شود. اگر خطوط سوخت به شدت مسدود شده یا ترک خورده باشد، ممکن است موتور شمشاد زن شما روشن نشود. برای تعیین اینکه آیا خطوط سوخت مشکل دارند، ابتدا خط سوخت را به آرامی با استفاده از یک حرکت پیچشی از کاربراتور خارج کرده و وجود سوخت را بررسی کنید. در صورت نداشتن سوخت، خطوط سوخت را بردارید تا انسداد را بررسی کنید. در این مرحله، خطوط را بکشید تا ببینید آیا مسدود شده اند یا خیر. اگر متوجه شکستگی در خطوط شدید آن را تعویض کنید. با این حال، ممکن است امکان تمیز کردن گرفتگی باشد و نیاز به تعویض قطعه نباشد.

به مدیریت:امیر حیدری

 

 

تعمیرات تخصصی ادوات کشاورزی در چناران , تعمیرات تخصصی ادوات کشاورزی حیدری , ادوات کشاورزی , تعمیرات ادوات کشاورزی , تعمیر موتورآلات کشاورزی در چناران , تعمیر موتور آب در چناران , تعمیر اره موتوری در چناران , تعمیر علف زن در چناران , هزینه تعمیرات ادوات کشاورزی در چناران , هزینه تعمیر موتورآلات کشاورزی در چناران ,