Address & Contact

تولید کننده قطعات و ریخته گری دقیق جی استیل طیوری

ریخته گری دقیق جی استیل طیور

✳️ریخته گری دقیق چیست؟

🔹ریخته گری دقیق یکی از فرآیندهای تولید قطعات فلزی است که تاریخچه‌ی آن به بیش از هزارسال پیش باز می‌گردد. در ریخته گری دقیق، فلز مذاب به درون قالب با پوسته سرامیکی ریخته می‌شود. قالب با استفاده از یک مدل مومی متناظر با ابعاد قطعه مورد نظر شکل پیدا می‌کند. این قالب مومی در دوغاب سرامیکی فرو می‌رود تا لایه­ های پوشش دهنده تشکیل شوند. ریخته‌گری دقیق همچنین ریخته‌­گری موم فداشونده نیز نامیده می‌شود؛ چون پس از تشکیل قالب مومی، در فر حرارت داده می‌شود تا موم آن تحت دمای بالا ذوب شود.

🔹تولید قطعات به روش ریخته گری دقیق شامل فرآیندهای تکرار شونده ‌ایست که زمان تولید و هزینه‌ های مربوطه را نسبت به دیگر فرایند های ریخته گری افزایش می‌دهد.

🔹با این حال، چون فرآیند ریخته گری با فورج (آهنگری) تفاوت دارد، حتی اگر قطعه پیچیده باشد، می‌توان با روش ریخته گری دقیق آن را تولید کرد.​

✳️آلیاژهای مورد استفاده در ریخته گری دقیق

🔹در ریخته گری دقیق می‌توان از بیشتر آلیاژهای فلزی مانند:

🔻فولاد کربنی (کربن استیل)
🔻فولاد آلیاژی (فولاد کم آلیاژ و پرآلیاژ)
🔻استنلس استیل سری 300
🔻استنلس استیل سری 400
🔻آلیاژهای غیرفلزی چون: آلومینیوم، کبالت، مس (برنج و برنز)، نیکل
🔻فولا ابزار
🔻آلیاژهای داپلکس، سوپر آلیاژها و استیل PH
🔻آلیاژهایی با ضریب انبساط حرارتی بالا

🔹مزیت فرآیند ریخته گری دقیق این است که می‌توان به کمک آن فرآیند ریخته گری فلزاتی با دمای ذوب بالا را، که نمی توان آن‌ها را در گچ یا فلز قالب‌گیری کرد، انجام داد.

🔹عموم قطعاتی که معمولا با ریخته‌گری دقیق ساخته می‌شوند شامل اجسامی هستند که دارای هندسه پیچیده می‌باشند.

🔹دمای کاری بالا نیز در این فرآیند متداول هستند، که برای صنایع خودرو، هواپیما و نظامی به کار برده می‌شوند.​

🔹در طول فرآیند ریخته گری دقیق، علاوه بر برخی تجهیزات اصلی، ما هنوز باید از یک قالب فلزی، موم، دوغاب سرامیکی، کوره و فلز مذاب استفاده کنیم.

✳️روش‌های ریخته‌گری دقیق ​

🔹ریخته‌گری دقیق در صنعت ریخته گری مفهومی کلی است. دو نوع مختلف ریخته گری دقیق وجود دارد: ریخته‌گری دقیق واترگلس و ریخته‌گری دقیق سیلیکا سول (سیلیکای کلوئیدی).

🌀ریخته گری دقیق واترگلس

🔹ریخته گری واترگلس برای اولین بار در اتحاد جماهیر شوروی سابق انجام شد و سپس در چین معرفی شد. ریخته گری واترگلس رایج‌ترین روش ریخته گری است در چین است، البته به ندرت در کشورهای دیگر دیده می‌شود. با این روش ریخته گری، هزینه تولید بسیار کم‌تر از فرآیند سیلیکا سل است. ما می‌توانیم به صافی سطح Ra12.5 و اندازه تلورانس CT7-8 دست یابیم. ریخته گری واترگلس اغلب برای ریخته گری فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.​

🌀ریخته گری دقیق سیلیکا سل

🔹در این روش که به طور عمده برای ریخته گری استنلس استیل (فولاد ضد­زنگ) مورد استفاده قرار می‌گیرد. صافی سطح بسیار بهتر از ریخته گری واترگلس خواهد بود، اما هزینه آن بسیار بالاتر است.

🔹در چین، تنها حدود 25% کارخانجات از روش ریخته گری دقیق سیلیکا سل استفاده می‌کنند.​

✳️ریخته گری دقیق اصفهان

🔹درواقع ریخته گری دقیق اصفهان یکی از شناخته شده‌ترین روش های ریخته گری است. در این شیوه ریخته گری را با دقت فراوانی انجام می دهند. تا آنجا که از آن به عنوان یکی از دقیق ترین شیوه ها یاد می شود و از سایر شیوه ها برتر است.
قطعاتی که به روش ریخته گری دقیق تولید می شوند، بر خلاف روش های قدیمی، دارای فرآیندهای زمان بر و با هزینه بالا نیستند. همچنین توانایی تولید قطعات پیچیده با ظرافت های زیاد را دارا هستند.

🔹گروه تولیدی طیوری به عنوان یکی از برترین مجموعه های ارائه دهنده خدمات ریخته گری در اصفهان فعالیت می کند. وجود کارشناسان متخصص و ماهر در این مجموعه، آن را از سایر تولیدی ها متمایز می کند.

 

آموزش ریخته گری دقیق , ریخته گری , ریخته گری آلومینیوم , ریخته گری دقیق , ریخته گری فولاد , ریخته گری نیکل , شبیه سازی ریخته گری دقیق , فرایند ریخته گری دقیق , متالورژی , مراحل ریخته گری دقیق , ریخته گری دقیق جی استیل طیوری ,