Address & Contact

Our Address

خراسان رضوی،تربت حیدریه،خیابان طالقانی ۱۱

Telephone

زنبورستان فدک

✨تولید و فروش و محصولات زنبورعسل

تشخیص عسل طبیعی به روش زنبوردارها

❇️ ابتدا باورهای غلط درباره تشخیص عسل طبیعی را بررسی میکنیم

این روش ها را احتمالا از همسایه و دوستانتان شنیده اید و یا در وبلاگ ها و سایت های خبری مشاهده کرده اید که به احتمال زیاد هیچ شناختی نسبت به ویژگی های عسل طبیعی ندارند.

۱. تشخیص عسل طبیعی بوسیله کبریت

یکی از باورهای اشتباه که بسیار در بین مردم رایج است تشخیص بوسیله کبریت یا شمع می باشد. جالب اینجاست که برخی افراد می گویند اگر عسل سوخت، تقلبی است و برخی نیز می گویند اگر سوخت طبیعی است! اما همانگونه که گفتیم این مورد هم با توجه به خصوصیات فیزیکی هر عسل متفاوت است و به هیچ وجه روشی صحیح برای تست کیفیت عسل نمی باشد.

۲. تشخیص عسل بوسیله آب

در این شیوه می گویند عسل را در آب سرد بریزید، اگر سریع حل شد تقلبی است و اگر طول کشید و به آسانی در آب حل نشد طبیعی است. در صورتی که غلظت عسل ها با توجه به رطوبت آن ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال عسل بهارنارنج یا جنگلی با توجه به خصوصیات فیزیکی که دارند کاملا روان و شل هستند. اگر بخواهید با این روش عسل های مرکبات را تست کنید، قطعا این عسل ها را تقلبی می دانید، در صورتی که این عسل ها کاملا طبیعی و خالص هستند.

۳. آیا از روی رنگ عسل میتوان تشخیص داد؟

یکی دیگر از روش ها غلط برای تشخیص عسل خوب و با کیفیت توجه به رنگ عسل است! همانگونه که در مقاله “بهترین رنگ عسل” توضیح دادیم، رنگ هر عسل با توجه به شهد مورد استفاده زنبور، نوع خاک منطقه و بسیاری از عوامل دیگر متغیر است. اینکه برخی می گویند عسل سیاه و قرمز رنگ کیفیت بیشتری دارند به هیچ وجه صحیح نمی باشد. برای مثال عسل یونجه با اینکه کیفیت بالایی دارد ولی به رنگ زرد روشن می باشد و این دلیلی بر تقلبی بودن یا کیفیت پایین آن نمی باشد.

جالب است بدانید برخی از شرکت ها و فروشندگان برای تیره تر شدن عسل آن را حرارت می دهند و یا رنگ خوراکی به آن اضافه می کنند. نوش جان افرادی که فکر می کنند عسل طبیعی حتما باید تیره باشد!

۴. تشخیص عسل  اصل با توجه به غلظت

گفته می شود عسلی که روان باشد بی کیفیت و عسلی که غلیظ باشد طبیعی است، در صورتی که غلظت عسل با توجه به برخی عوامل مانند منطقه ای که عسل از آن برداشت شده متغیر می باشد. برای مثال عسل های شمال کشور معمولا روان هستند و رطوبت بالایی دارند.

۵. تشخیص عسل تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از عجیب ترین روش هایی که تابحال شنیده ایم تشخیص با زرده تخم مرغ است، در این روش باید عسل و زرده تخم مرغ خام را با هم مخلوط کرد، اگر بعد از چند دقیقه شبیه زرده تخم مرغ پخته شد، طبیعی است و در غیر اینصورت تقلبی است! البته نیازی نیست که دوباره یادآوری کنیم این روش هم بدون پایه و اساس علمی است و کاملا غلط می باشد.

۶. تشخیص عسل واقعی با ریختن روی ناخن

این روش که توسط یکی از سایت های تازه تاسیس در حوزه فروش عسل طبیعی منتشر شده واقعا عجیب است و نشان دهنده این است که این عزیزان هیچ سر رشته ای در موضوع عسل و زنبورداری ندارند. آن گونه که ذکر می کنند باید چند قطره عسل بر روی ناخن خود بریزید، اگر بر روی ناخن باقی ماند یعنی اصل است و در غیر این صورت اگر پخش شد تقلبی است! این مورد هم کاملا اشتباه است؛ زیرا غلظت عسل ها با یکدیگر متفاوت است.

۷. تشخیص عسل خالص بوسیله عطر و بو

این روش به فروشندگان متقلب کمک زیادی کرده، به این دلیل که با افزودن اسانس و برخی روش های دیگر پس از باز کردن درب عسل چنان عطر و بویی پخش می شود که با خودتان می گویید از این بهتر نمی شود، این عسل حتما طبیعی است. اما غافل از اینکه هر عسل با دیگری متفاوت است و برخی عسل ها با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند بسیار کم عطر می باشند.

بهترین راه تشخیص عسل طبیعی

برخی بر این باور هستند که صحیح ترین روش برای تشخیص کیفیت عسل و آگاهی از خلوص آن، آزمایشگاه می باشد. برای این کار کافیست مقداری از عسل مورد نظر را به آزمایشگاه تخصصی عسل ببرید و درخواست کنید تا آن را برای شما آنالیز کنند. احتمالا پیش خودتان میگویید این هم شد روش! من یک روش سریع و خانگی میخواهم ولی باور کنید هیچ روش سریع و آسانی برای تشخیص عسل وجود ندارد. حتی خود زنبوردارها برای اطلاع از کیفیت عسل هایشان آن را به آزمایشگاه میفرستند، در آزمایشگاه تخصصی عسل، فاکتورهای بسیاری بررسی می شوند از جمله میزان ساکارز، رطوبت، هیدروکسی متیل فورفورال، گلوکز، فروکتوز و … که البته این ها نیز قطعیتی ندارند و برای برخی عسل ها استاندارد هایشان متفاوت است ولی متاسفانه بسیاری از فروشندگان عسل و زنبورداران با افزودن موادی به عسل آن را براحتی تغییر می دهند

نتیجه گیری نهایی

با توجه با مطالب گفته شده بی شک بهترین و مطمئن ترین روش تشخیص عسل طبیعی خرید از زنبوردار مطمئن و قابل اعتماد می باشد.

🔴عسل

🐝به طور خلاصه داستان عسل از این قرار است که وقتی زنبور شهد گیاهان را جمع‌آوری می‌کند، با بزاق دهان خود و آنزیم‌هایی که به آن اضافه می‌کند شهد را غلیظ می‌کند.

آنزیم‌هایی که زنبور به شهد اضافه می‌کند باعث می‌شود که قند‌هایی مثل ساکارز که انحلال پذیری کمی در آب دارند به فروکتوز و گلوکز که انحلال پذیری بیشتری در آب دارند تبدیل شود. این کار باعث می‌شود که زنبور‌ها غذای کم حجم‌تر اما مقوی‌تری داشته باشند. در نتیجه محصول نهایی یک محلول بسیار اشباع از قند است که به آن عسل می‌گویند.

🔴 چرا عسل شکرک می‌زند؟

🐝شکرک زدن عسل که به آن رس کردن یا کریستالیزه شدن هم می‌گویند، به احتمال زیاد مهمترین موضوع مورد اختلاف بین فروشند‌ه‌های عسل و خریداران آن است.

عسل فروش‌ها و کندوداران اعتقاد دارند که شکرک زدن عسل نشانه‌ی طبیعی بودن آن است در صورتی که خریداران نظری خلاف آن را دارند و اینگونه استدلال می‌کنند که اگر عسل، طبیعی باشد شکرک نمی‌زند.

در واقع با توجه به موارد ذکر شده در بالا عسل یک محلول فوق اشباع است و محلول‌های فوق اشباع هم بسیار ناپایدار هستند. و اگر شرایط مساعد برای آن‌ها ایجاد شود قطعا شکرک می‌زند. اگر چه عسل طبیعی شکرک می‌زند اما عکس آن صادق نیست و نمی‌توان گفت که هر عسلی که شکرک می‌زند قطعا طبیعی است. حتی اگر زنبور به صورت مصنوعی با شکر و یا گلوکز تغذیه شود، باز هم احتمال اینکه عسل شکرک بزند وجود دارد.

🔴 عوامل موثر در شکرک زدن عسل

🐝به طور کلی می‌توان گفت که شکرک زدن عسل به ۴ عامل زیر وابسته است.

۱- دما: با وجود اینکه عسل در دمای کندو (حدود ۳۵ درجه) پایدار است اما در دماهای پایین‌تر از ۱۴ درجه سانتی‌گراد، عسل آهسته آهسته شروع به شکرک زدن می‌کند. در این دما چسبندگی عسل از بین می‌رود و مواد خارجی آن شروع به رسوب کردن می‌کند. به همین دلیل است که معمولا عسل‌ها در زمستان شکرک می‌زنند.

البته این به آن معنا نیست که فقط اگر دما پایین‌تر از ۱۴ درجه باشد عسل شکرک می‌زند، بلکه به این معناست که پایین بودن دما یکی از عوامل تسریع کننده‌ی شکرک زدن عسل است.

۲- رطوبت: رطوب نیز عامل مهم دیگری در شکرک زدن عسل است. در واقع آنچه در عسل به صورت بلور در می‌آید گلوکز است که میزان آن با مقدار رطوبت و آب موجود در عسل رابطه مستقیم دارد. به عبارتی هر چه میزان آب بیشتر باشد میزان گلوکز بیشتر خواهد بود و در نتیجه‌ی آن احتمال شکرک زدن عسل نیز بیشتر خواهد بود.

۳- نوع گیاه: نوع گیاهی که زنبور از آن تغذیه می‌کند نیز در شکرک زدن عسل موثر است. همانطور که اشاره شد هر چه گلوکز بیشتر باشد احتمال شکرک زدن بیشتر است. این در حالی است که گلوکز موجود در گیاهان مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال گیاهانی مانند آفتابگردان، پنبه و کلزا گلوکز زیادی دارند به همین دلیل است که عسل حاصل از آن‌ها به سرعت شکرک می‌زند. نقطه‌ی مقابل آن‌ها گیاهانی مثل اقاقیا هستند که به علت گلوکز پایینی که دارند ممکن است تا سال‌ها شکرک نزنند.

۴- اجسام و مواد خارجی: معمولا در عسل‌های خام ( عسل‌هایی که حرارت ندیده‌اند و فیلتر نشده‌اند) ذرات معلقی از موم، گرده گل و حتی گاهی بدن زنبور وجود دارد که می‌تواند به عنوان هسته‌ی تبلور عمل کرده و باعث تسریع شکرک زدن عسل شود.

🔴 با عسل شکرک زده چیکار کنیم؟ نحوه‌ی برطرف کردن شکرک عسل

💎 اگرچه در بیشتر کشور‌ها به دلیل حفظ تمام خواص و آنزیم‌های عسل، آن را به همان شیوه‌ی خام و شکرک زده مصرف می‌کنند اما از آنجایی که متاسفانه در کشور ما مردم به این نوع عسل تمایلی ندارند می‌توان از روش زیر برای رفع شکرک عسل استفاده کرد.

بهترین شیوه برای این‌کار قرار دادن ظرف عسل در یک ظرف آب گرم با دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که بخش زیادی از عسل به حالت مایع در آمد عسل را خارج کنید تا بقیه آن با همان گرمای عسل داخل ذوب شود.

از گرما دادن بیشتر عسل پرهیز کنید چون بیشتر خواص درمانی و دارویی عسل را از بین می‌برد.

🔴 چرا عسل‌هایی که درب مغازه می‌خریم شکرک نمی‌زند؟

🍯اگر چه عسل طبیعی به علت خواص آنتی‌باکتریایی که دارد، تا مدت‌ها در برابر فاسد شدن مقاومت می‌کند، اما بسیاری از کارخانجات بسته بندی عسل، برای جلوگیری از تخمیر عسل (فاسد شدن) در بلند مدت و همچنین جلوگیری از شکرک زدن آن به منظور شفاف شدن و جلوه‌ی زیباتر، آن را حرارت می‌دهند.

همین حرارت باعث می‌شود هسته‌های شکرک زدن کاهش یابند و یا به کلی ازبین بروند و عسل دیگر شکرک نزند. این کار اگرچه فوایدی دارد و باعث مشتری پسند شدن عسل می‌شود، اما بسیاری از ویتامین‌ها و آنزیم‌های مفید آن را ازبین می‌برد.

ترکیبات دارویی و درمانی عسل

1- درمان اسید معده و ترشی معده

سیاه دانه را نیم کوب کرده و بلافاصله با عسل مخلوط کنید و صبح ناشتا یک قاشق و موقع خواب یک قاشق مرباخوری میل کنید

2- بهترین درمان یبوست های شدید

2 قاشق.غ خاکشیر را در لیوان آب جوش ریخته و روی لیوان را بپوشانید تا دم بکشد؛ سپس با کمی عسل ، ناشتا یا با معده خالی بخورید به مدت چند روز و از درمان معجزه آمیز آن بهره مند شوید.

3- خواص مصرف منظم عسل و آبلیمو

🔸هوایی که در آن نفس می‌کشیم، نوشیدنی‌هایی که می‌نوشیم و غذاهایی که می خوریم، ما را در معرض مواد شیمیایی و سموم گوناگونی قرار می‌دهند. 🔸گرچه بدن‌‌مان طبعا از ما در برابر این تهدیدها محافظت می‌کند، بد نیست ما هم با راهکارهای طبیعی این حفاظ را تقویت کنیم. 🔸آبلیمو و عسل در این راه به ما کمک می‌کند. لیمو عملکرد سم‌زدایی کبد را افزایش می‌دهد؛ عسل نیز، همانطور که در مطالب قبلی گفته‌ شد، یک ضدمیکروب و ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی است.

4- خواص تركيب عسل طبيعي و هويج

هویج منبع غنی بتاکارتون می باشد.   بتاکارتون پیش ساز ویتامین A است، یعنی در بدن تبدیل به ویتامین A می شود . خواص : ١: تميز كردن ريه و دستگاه گوارش ٢: جلوگيري از پيري زود رس ٣ :پايين اورنده كلسترول خون ٤:تصفيه و تميز كردن كبد ٥:تنظيم كننده قند خون

5- ☕️چای عسل و دارچین برای لاغری

افرادی که چای عسل و دارچین نوشیده‌اند اظهار کم‌اشتهایی و بی‌میلی نسبت به کربوهیدرات‌ها را تجربه کرده‌اند ، مقاومت به انسولین بخصوص در میان زنان بیشتر است ، اضافه‌کردن عسل و دارچین به رژیم غذایی می‌تواند راهی مناسب برای کاهش وزن باشد. دستورالعمل‌های زیادی برای تهیه این چای وجود دارد اما دستور اصلی تهیه آن ۱ بخش دارچین به نسبت ۲ بخش عسل است ، برای تهیه این چای درون یک فنجان بزرگ اب داغ بریزید و ۱ قاشق چایخوری دارچین اضافه کنید و حدود ۳۰ دقیقه بگذارید بخیسد ، پس از سرد شدن مخلوط آب و دارچین ۲ قاشق چایخوری عسل اضافه کنید.  نصف این چای را صبح و نصف دیگر را قبل از خواب بنوشید ، از آنجایی که ممکن است این چای باعث کاهش قند خون شود بهتر است بیماران دیابتی در مورد مصرف آن با پزشک معالج خود مشورت کنند.

6- عفونت رحم و مصرف عسل با دارچین

عفونت رحم یکی از مشکلاتی است که اگر مزمن باشد دیرتر تشخیص داده شده و ممکن است عوارض بعدی زیادی داشته باشد. همچنین عفونت رحم یکی از عوامل مهم ریزش مو در خانم ها است. جهت پیشگیری و حتی درمان عفونت رحم از ترکیب عسل طبیعی و پودر دارچین استفاده کنید که یکی از موثر ترین راه هاست همچنین میتونید از پودر گرده گل هم توی ترکیب بالا استفاده کنید چون بسیار برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفیده.

معجون‌های عسلی

-شربت عسل و مرکبات:تسکین گلودرد وآنفولانزا

-لیمو عسل : ضد سرماخوردگی

-دارچین و عسل : حال خوش

-زنجبیل و عسل : ضد معده درد

-میخک و عسل : ضد دندان درد

-سرکه سیب و عسل : ضد رفلاکس

-شیر،پرتقال وعسل : نرم کننده پاشنه پا

-عسل و شکر خام : ضد خشکی پوست

-عسل و ماست : ضد آکنه و جوش

-عسل و آب نارگیل : استحکام عضلات

-عسل و لیمو ترش : کاهش وزن

-عسل و زردچوبه : زخم های دهانی

-عسل و سرکه : شست و شوی سینوسها

-عسل و آب پرتقال : ضد اضطراب

-عسل و آناناس : ترک سیگار

-عسل، برگ بو و کرفس : درد شکمی

-عسل و روغن کرچک : قطع سکسکه –

دهانشویه خانگی عسل و دارچین:رفع بوی بد دهان

مشاوره رایگان در زمینه پرورش زنبور عسل و عسل شناسی

تلفن تماس 09155310932

اینستاگرام zanburstan_fadak@

تلگرام zanburstan_fadak@

به مدیریت:یعقوبی

 

 

زنبور , زنبور عسل , پرورش زنبور عسل , فصل پرورش زنبورها , پرورش ملکه , تولید و فروش زنبور در خراسان رضوی , زنبورستان فدک در خراسان رضوی , مراحل پرورش زنبور , هزینه پرورش زنبور عسل ,