اقامتگاه بومگردی پاشایی

🏡 بومگردی دارکوب🏡

🏡 حس خوب زندگی در دل طبیعت🏡

🌳 خانه جنگلی دنج با عطرچوب

🍳همراه با صبحانه و غذاهای محلی🍳

 

 

🔹🔸یکی از شهر های زیبا و سرسبز استان گیلان که به دلیل آب و هوای کوهستانی و لذت بخشی که دارد توانسته عده زیادی از مسافران را به خود جذب نماید شهر رودبار می باشد. جاهای مختلف دیدنی این شهر باعث شده تا افراد متعددی از سراسر کشور به آن مراجعه نمایند و از این شهر دیدن کنند. در این مقاله به سراغ معرفی رودبار رفتیم تا بتوانید بیشتر از قبل با آن آشنا شوید پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

🔹🔸رودبار کجاست و مسیر دسترسی به آن

🔹🔸برای رسیدن به رودبار از تهران بهتر است ابتدا از بزرگراه آزادگان خود را به آزادراه قزوین-رشت برسانید. با ادامه دادن همین مسیر می توانید به جاده قزوین-رشت رفته و این جاده را ادامه دهید. از قزوین از طریق آزادرراه قزوین-زنجان نیز عبور نمایید. مسیر جاده قزوین-رشت را تا رسیدن به رودبار ادامه دهید. مسیر گفته شده مسافتی معادل 238 کیلومتر دارد و در حدود 3 ساعت طول می کشد تا به مقصدتان وارد شوید. در صورت نبودن ترافیک نیز دو ساعت و نیم در راه خواهید بود. هم چنین یک لوکیشن از رودبار نیز برایتان قرار داده شده تا در صورت لزوم از آن استفاده نمایید و به راحتی خود را به مقصد برسانید.

🔹🔸فاصله تهران تا رودبار

🔹🔸اگر قصد دارید به رودبار سفر کنید می توانید از پایانه های مسافربری برای خرید بلیط اتوبوس خود استفاده نمایید. هم چنین با استفاده از سواری هم می توانید به راحتی خود را به رودبار برسانید. لازم به ذکر است می توانید از راحت ترین گزینه یعنی با خودروی شخصی خود نیز به این شهر بروید. در هر صورت فاصله بین تهران تا رودبار 238 کیلومتر می باشد که شما تقریبا 3 الی 3 ساعت و نیم در راه خواهید بود.

 

 

🔹🔸رودبار

🔹🔸در این منطقه باستان شناسان به بررسی موارد مختلفی که نشان دهنده قدمت رودبار می باشد پرداخته اند و عنوان داشته اند که تاریخ این شهر زیاد بوده و آثاری که در گچ پر رستم آباد رودبار یافته اند به 250 هزار سال پیش برمی گردد و به دوران پارینه سنگی تعلق دارد. هم چنین باید عنوان کرد که بعضی از آثاری که در اطراف روستاهای اسکابن و خل وشت کشف شده اند نیز مربوط به 16 هزار سال پیش و دوره آهن 2 می باشد.

🔹🔸لازم به ذکر است که آثار به دست آمده در تپه مارلیک نیز نشان دهنده تمدنی قدیمی و البته درخشان از هزاره دوم پیش از میلاد مسیح بوده و حتی گفته می شود که این تپه ها آرامگاه پادشاهان و شاهزادگان است. بعضی دیگر از موارد یافت شده در این شهر به زمان اشکانیان و ساسانیان بر می گردد. یکی از نوشه های بارتولد بیان می کند که از قرن 2 تا ابتدای قرن 5 هجری، سازمان سلطنت جستانیان در این شهر در کنار سفید رود بوده است. فردی به نام حمد الله مستوفی شهرستان رودبار را به عنوان قلمروی از دیلیمیان نامیده است. رودبار در گذشته تعدادی از روستاهای به هم نزدیک بوده اند و بعد از سال 1345 تبدیل به شهری واحد شد.

🔹🔸آب و هوای رودبار

🔹🔸این شهر به عنوان یکی از مناطق خوش آب و هوا در کشور شناخته می شود که به دلیل داشتن کوه های بلند در اطراف خود و هم چنین طبیعتی که دارد بین مسافران معروف شده است. در بیشتر مواقع سال آب و هوای این شهر معتدل و مرطوب بوده و به همین دلیل در اکثر اوقات پذیرای مسافران می باشد. میزان بارندگی در رودبار زیاد است و این موضوع در پاییز بیشتر هم می شود. بارندگی بسیار در این منطقه سبب شده تا جنگل ها و آبشار های متعددی در این شهر و اطراف آن پدید آید. این منطقه هم چنین میزان رطوبت هوایش به نسبت دیگر شهرهای شمالی کم بوده و به همین دلیل حتی تابستان ها نیز هوای بهتری در مقایسه با مناطق دیگر دارد.

🔹🔸بهترین زمان سفر به رودبار

🔹🔸اگر قصد دارید به رودبار بروید، بهتر است در زمان مناسبی برای این منظور اقدام کنید تا بتوانید بیش ترین لذت را تجربه نمایید. این منطقه به دلیل کوهستانی بودن در تابستان نیز پذیرای افراد زیادیست چرا که میزان رطوبت هوا در این فصل به نسبت باقی شهر های شمالی کم بوده و هوای حاکم بر منطقه نیز خنک تر است. هم چنین خنکی هوا در اوایل بهار و اوایل پاییز نیز بیشتر می باشد و به همین دلیل مسافران زیادی برای رفتن به این ناحیه در این اوقات از سال اقدام می کنند.

🔹🔸اگر می خواهید به رودبار بروید بهتر است تابستان را انتخاب کنید چرا که این فصل با هوایی معتدل و رطوبتی کم می تواند تجربه خوبی برایتان باشد. در خرداد و تیر اگر به این شهر سفر کنید می توانید سوسن چلچراغ را تماشا نمایید. هم چنین این شهر به دلیل داشتن درختان زیتون زیاد درون خود به شهر زیتون معروف بوده و در بهار می توانید شکوفه های این درخت ها را تماشا نمایید.

🔹🔸غذاهای محلی رودبار

🔹🔸شهرستان رودبار به دلیل قدمت خود همانند دیگر مناطق خطه شمال دارای غذاهای خوش طعمی می باشد که می توانید از آن ها برای تجربه ای بهتر از سفرتان استفاده نمایید. غذاهای محلی این شهر در رستوران ها و غذاخوری های رودبار سرو می شوند و شما می توانید برای چشیدن طعمشان به این مکان ها مراجعه نمایید. بعضی از غذاهایی که در این شهر طبخ می شوند به شرح زیر می باشند که در صورت تمایل می توانید از آن ها استفاده نمایید:

🔹🔸شامی رودباری
🔹🔸پلا (پلو)
🔹🔸شومی پلا (شامی پلو)
🔹🔸گل در چمن
🔹🔸ترش قلیه
🔹🔸آلش پلا
🔹🔸ماهی وانجم
🔹🔸آلو ماهی
🔹🔸جوکل
🔹🔸سیر آسین
🔹🔸گندم آش
🔹🔸ترش آش
🔹🔸سیر و پینه وانجم

🔹🔸کوه های شهر رودبار

🔹🔸در شهرستان رودبار می توانید کوه هایی را تماشا کنید که پوشیده از پوشش های گیاهی هستند و طبیعت این ناحیه را بسیار دیدنی کرده اند. بلند ترین قله ای که در این شهر قرار دارد به نام درفک یا دلفک شناخته می شود و ارتفاع آن به 2714 متر می رسد و در رحمت آباد و بلوکات قرار دارد. موارد دیگری که می توان به آن ها اشاره کرد نیز شامل موارد زیر می شود که می توانید با داشتن اطلاعات درباره آن ها به این منطقه بروید.

🔹🔸کوه استلخ بار: این کوه در 7 کیلومتری جنوب رودبار می باشد و ارتفاعی معادل 1931 متر دارد.
🔹🔸کوه اسلار: در 17 کیلومتری رودبار قرار دارد.
🔹🔸کوه انبارجه: این کوه در حدود 2230 متر ارتفاع دارد و 13 کیلومتری جنوب شرقی رودبار واقع شده است.
🔹🔸کوه انبوه: ارتفاع این کوه 2250 متر می باشد و فاصله آن با رودبار 52 کیلومتر می باشد و در شمال غربی روستای انبوه قرار گرفته است.
🔹🔸کوه برآفتاب: در 32 کیلومتری جنوب رودبار واقع شده و ارتفاع آن 2350 متر اندازه گیری گشته.
🔹🔸کوه درفک: این کوه ارتفاعی معادل 2698 متر داشته و در 27 کیلومتری شمال شرقی رودبار می باشد.
🔹🔸کوه جاکونو: در 44 کیلومتری جنوب شرقی رودبار و شمال رودخانه شاهرود قرار گرفته و ارتفاع آن 1380 متر است.
🔹🔸کوه زردگان: این کوه در 58 کیلومتری جنوب شرقی رودبار واقع شده و ارتفاع آن 2594 متر است.
🔹🔸کوه نارنج کول: در 12 کیلومتری شمال غربی رودبار قرار گرفته و ارتفاع آن 2050 متر اندازه گیری شده است.
🔹🔸کوه نور برهنه: ارتفاع این کوه 1800 متر می باشد و در فاصله 8 کیلومتری از شمال غربی رودبار واقع شده است.

مدیریت:آقای علی پاشایی

 

زندگی در رودبار , رودبار در کدام استان است , فرهنگ مردم رودبار , شهرستان رودبار , جاهای دیدنی رودبار , رودبار گیلان کجاست , رودبار ,