بریانی نقش جهان با غذاهای سنتی اصفهان در گیلان لنگرود

۰۹۱۳۵۵۳۹۷۱۲
۰۱۳۴۲۵۲۴۸۰۳

🥩 غذاهای سنتی اصفهان🥩
🥩 صبحانه ‌ حلیم
🥩 عدسی
🥩 ناهار و شام
🥩 بریان اصفهان
🥩 آبگوشت بریان
🥩 حلیم بادمجان اصفهان
🥩 کشک بادمجان اصفهان

باید اصفهانی باشی یا اصفهان رفته باشی تا وقتی اسم بریان می آید ترکیبی از بوی گوشت و دارچین توی دماغت بپیچه و قلبت به تپش بیافته. این که بریانی تنها غذای مخصوص اصفهان است که مکان تهیه و فروش آن جدا و منحصر است.البته فقط اصفهانی های اصیل می دانند که نام این غذا،بریان است و بقیه،آن را به اشتباه بریانی میگویند.

✨ بریان،غذای سنتی اصفهان یکی از اصیل ترین و سنتی ترین غذاهای اصفهان و ایران به شمار می رود✨

🥩 پخت مرسوم بریان به این شکل است که گوشت گردن گوسفند به همراه دنبه و پیاز در آب پخته میشود و این مخلوط پخته شده را در نهایت چرخ کرده و معمولا این مخلوط را به همراه زعفران،نعنای تازه و نمک و فلفل،مجددا چرخ می‌کنند.حالا نوبت کفگیرهای مخصوص اصفهانی برای سرخ نمودم این غذای خوشمزه است.در مرحله ی آخر جگر سفید را هم بعد از پختن و چرخ کردن سرخ می‌کنند و از آن به هنگام سرو در کنار بریان استفاده می‌کنند.

🥩 خلال بادام،گردو و دارچین که روی این غذای لذیذ به منظور تزئین استفاده میشود؛به خوش طمع شدن دوچندان آن نیز کمک بسیاری خواهد کرد.این غذا را به همراه نان سنگک و ریحان تازه و دوغ میل کنید. و نکته ی دیگر آنکه آبگوشت به عنوان پیش غذا و خورشت ماست به عنوان دسر سنتی می‌باشد .

🥩 بریان(بریون) اصفهان یکی از غذاهای معروف اصفهان و مشهورترین غذای سنتی اصفهان است.

بریان که امروزه اصفهانی‌ها و گردشگران اصفهان آن را خوب می‌شناسند، غذایی است چرب و لذیذ و مخصوص نهار که از گوشت خالص گوسفند تهیه می‌شود. امروزه ابتدا گوشت با استخوان را در آب به همراه پیاز و نمک و کمی ادویه مثل زردچوبه (نیم پز) و سپس از استخوان جدا کرده و به همراه چربی‌های خود گوشت چرخ می‌کنند و سپس در حجم‌های اندک همراه با دارچین و نعنا خشک، در کفگیرهای مسی پهن و روی آتش زیر سینی مسی مخصوص که بر روی فر گازی قرار دارد کمی تفت می‌دهند و سپس همراه مغز گردو یا خلال بادام لای نانی چرب شده از آب همان گوشت و با مقداری جگر سفید و دنبه‌ی پخته ی چرخ کرده که تزئین غذا بوده و به نام شش و دنبه شناخته می‌شود، مصرف می‌کنند. نان نیز اگر سنگک یا خانگی باشد مطبوع‌تر است.

🥩 بریانی اصفهان؛ غذایی خوشمزه و دلچسب

اگر در حین گشت گذار در خیابان های اصفهان مخصوصا حوالی چهار باغ و میدان نقش جهان در هنگام ناهار به صف های طولانی دم درب رستوران های بریانی برخورد کردید تعجب نکنید. بریانی در اصفهان طرفداران زیادی دارد. اگر مسافر اصفهان شدید پیشنهاد می کنیم برای صرف ناهار از غذاهای تکراری و همیشگی که در اکثر شهرها یافت می شود دست بکشید و بریانی را امتحان کنید؛ بی تردید پشیمان نخواهید شد.

🥩 بریانی اصفهان غذایی مقوی و دلچسب است. از این غذای اصیل اصفهانی در کتب آشپزی قدیمی به عنوان نوعی آبگوشت یاد شده و جزو غذاهای کبابی به شمار نمی آید. جالب است بدانید که در زمان شاه اسماعیل صفوی این غذا که در واقعی شکلی از یک غذای هندی است که برای سربازان طبخ می شده است. تا اینکه امروزه به شکلی تکامل یافته تر طبخ و ارائه می گردد.

🥩 اگر تجربه رفتن به یک رستوران و مطبخ بریانی را داشته باشید؛ حتما اجاق هایی را که روی آن سینی های بزرگ و مدور با کفگیرهای مخصوص بریانی (یقلوی یا یغلوی) قرار گرفته است را دیده اید و همینطور سرآشپزی خوش لهجه که به شما خوش آمدی صمیمانه می گوید. اما در این مطبخ چه می گذرد که این بریانی خوشمزه روی نان های داغ و چرب آماده سرو می گردد.

🥩 قبل از اینکه به نحوه طبخ این غذای سنتی بپردازیم. ذکر این نکته ضروری است که نام اصلی این غذا «بریان» یا در اصطلاح عامه «بریون» است و بریانی در واقع به مکانی که بریان در آن طبخ و سرو می گردد گفته می شود. اما به دلیل اینکه بریانی کلمه ای شناخته شده تر برای این غذای خوشمزه است در این نوشتار نیز کلمه بریانی به کار رفته است. جالب است بدانید بریانی در اصفهان هم به صورت بریانی فروشی های مجزا و هم در رستوران ها به عنوان یکی از غذاهای منو ارائه می شود.

 

 

 

 

 

بریانی , بریان اصل , آبگوشت بریانی , بریان اصفهان , بریانی اصفهان , بریانی نقش جهان درلاهیجان , آبگوشت بریان , بریان , بریان نقش جهان , بریانی مخصوص نقش جهان , بریانی نقش جهان درلنگرود , طرز تهیه بریان اصفهان , بریانی معروف اصفهان , بریانی درگیلان , بریانی اصیل اصفهان درگیلان ,  بریانی نقش جهان در لنگرود گیلان , بریانی نقش جهان درلاهیجان ,