Address & Contact

Our Address

آذربایجان غربی،چهاربرج،خیابان امام

خوراک دام و طیور فرجی

تهیه و توزیع انواع خوراک دام و طیور 
فروش انواع تفاله چغندر،یونجه،کاه و …

مجموعه ی خوراک دام و طیور فرجی با کادری مجرب و متعهد و سابقه ای درخشان در زمینه ی تهیه،توزیع و پخش انواع خوراک دام،طیور و آبزیان با استفاده از بهترین متریال و مواد اولیه آماده ی ارائه ی خدمات و محصولات به شما عزیزان می‌باشد

خوراک دام طیور فرجی
فروش نهادهای دامی حاج رضا
یونجه کلش تفاله چغندر تفاله سیب عمده و خرده تسویه درب دامداری
تماس تلفن: 09144226032
                  09021404550

بهترین خوراک دام 

انتخاب جیره غذایی مناسب و خوراک دام خوب مستقیماً بر کیفیت گوشت در گاوهای پرواری و کیفیت شیر در گاوهای شیری تاثیر می گذارد. خوراکی که هم نیازهای تغذیه ای گاو را تامین کند و هم قیمت مناسبی داشته باشد و علاوه بر آن همیشه در دسترس باشد از مهم ترین ویژگی های بهترین خوراک دام محسوب می شود و کمک می کند تا جیره غذایی گاو مناسب باشد.

برای رشد و بهبود کیفیت گوشت گاوهای پرواری و کیفیت شیر گاوهای شیری به مواد مغذی خاصی و همچنین بهترین خوراک دام نیاز است. بیشتر جیره های غذایی گاو و گوساله از ترکیب نسبت های مختلف یونجه، غلات و مواد معدنی گوناگون تشکیل شده است. اما نسبت مواد تشکیل دهنده خوراک آن ها با هم متفاوت است که در ادامه به بررسی جزئی تر آن می پردازیم.

 

 

بهترین خوراک دام برای گاوهای گوشتی 

گاوهای گوشتی برای سلامت و کیفیت گوشت به مواد مغذی گوناگونی احتیاج دارند. اگر تصمیم دارید

که برای گاو پرواری خود بهترین خوراک و بهترین جیره غذایی را تهیه کنید، حتماً مواد زیر را در تغذیه آن جای دهید:

 

 

⚡️پروتئین 

پروتئین در تغذیه گاو گوشتی نقش بسیار مهمی دارد. این پروتئین عموماً از علوفه، به خصوص از حبوبات، تامین می شود. کنجاله هایی مانند کنجاله پنبه دانه و دانه کتان هم سرشار از پروتئین هستند.

بعضی از دامداران نیز برای تامین پروتئین گاوهای پروراری خود، مواد معدنی را به عنوان مکمل در جیره غذایی دام قرار می دهند. مواد معدنی حاوی مقدار اضافه تر پروتئین هستند و به خصوص برای گوساله های جوان و در حال رشد بسیار مفید محسوب می شوند.

⚡️مواد معدنی 

گاوهای پرواری به کلسیم، فسفر، پتاسیم و نمک به عنوان مواد معدنی اصلی نیاز دارند.از سوی دیگر وجود مقدار کمی ید، مس، کبالت، روی و سلنیوم نیز در رژیم غذایی آن ها مهم و ضروری است. استفاده از بلوک های معدنی برای گاو گوشتی کمک می کند تا گاو به دلیل طعم خوب بلوک ها، آن ها را لیس بزند و به این ترتیب مواد معدنی و نمکی مورد نیاز خود را تامین کند.

⚡️ویتامین ها 

باکتری های موجود در شکمبه گاو ویتامین K و ویتامین B مورد نیاز بدن گاو را تامین می کنند.اما برای حفظ سلامت گله دام، گاوهای گوشتی نیاز به مقدار زیادی ویتامین های A ،D و E نیز دارند.گاوهایی که به تازگی از شیر گرفته شده اند و گاوهایی که در مسافت های طولانی حمل و نقل دچار اضطراب می شوند، نیاز به کمی ویتامین ب در جیره غذایی خود دارند.

 

 

⚡️یونجه خشک 

گاوهای شیری برای بالا بودن کیفیت شیر و چرب بودن آن به یونجه های تازه و سبز نیاز دارند کهسرشار از پروتئین است. خواص یونجه برای گاوهای شیری بسیار زیاد است. اما یونجه تازه برای گاو گوشتی انتخاب مناسبی نیست و باعث نفخ، اسهال و دیگر مشکلات گوارشی می شود.یونجه خشک به دلیل داشتن میزان بالای پروتئین به بهبود کیفیت گوشت گاو کمک می کند.

⚡️آب 

مهم ترین مادّه ای که باید در جیره خوب خوراک گاو گوشتی قرار بگیرد آب است. گاوها برای تغذیه بهتر نیاز به آب تازه و تمیز دارند. در هوای سرد، نیاز گاو به آب کاهش می یابد اما در فصل گرما گاوهای گوشتی نیاز بیشتری به آب تازه و تمیز دارند. بهترین خوراک دام گوشتی می تواند شامل کنسانتره هایی باشد که برای دام پرواری تهیه و فرموله شده است.

 

 

بهترین خوراک دام برای گاوهای شیری 

یکی از مهم ترین و پردغدغه ترین مسائل برای دامدار و پرورش دهنده گاو شیری، ترکیب غذایی و جیره غذایی مناسبی است که بتواند تمام نیاز گاو به انرژی، پروتئین، مواد معدنی و ویتامین را تامین کند.انتخاب جیره غذایی مناسب و خوراک با کیفیت از اهمیت بالایی در شیردهی گاوها برخوردار است.

گاو شیری که ۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد و ۱۲ کیلوگرم در روز شیر تولید می کند نیاز به ۱۰ کیلوگرم غذا در روز دارد.۲ کیلوگرم از این غذا باید به صورت کنسانتره باشد. در ابتدای دوره شیردهی، به دلیل این که دام وزن زیادی را از دست داده است و اشتهای کمی برای خوراک دارد، دامدار باید حتماً از علوفه مرغوب و کنسانتره خوب استفاده کند.

 

مهم ترین مواد مورد نیاز در جیره غذایی گاو شیری 

مهم ترین مواد مورد نیاز در جیره غذایی گاو شیری چه به صورت علوفه و چه به صورت کنسانتره عبارتند از:

پروتئین 

گاوهای شیری به دلیل تولید شیر نیاز به مواد غذایی حاوی پروتئین بالا دارند. علوفه های تازه و علوفه های خشک به همراه بهترین کنسانتره دامی به افزایش انرژی و تولید شیر آن ها کمک می کند. علوفه، به خصوص یونجه و شبدر، و کنسانتره های مصرفی گاوهای شیری حاوی مقدار کافی مواد پروتئینی است.

کربوهیدرات ها 

از سوی دیگر، کربوهیدرات ها پیش سازهای ترکیبات شیر از جمله لاکتوز، چربی و پروتئین هستند. اگر گاو شیری در تغذیه خود بیش از حد پروتئین مصرف کند، پروتئین اضافه تبدیل به کربوهیدرات می شود.مقدار زیاد کربوهیدرات در جیره غذایی گاو شیری می تواند عملکرد و متابولیسم شکمبه را مختل کند. به همین دلیل همیشه باید میان مواد پروتئینی و کربوهیدرات ها توازن برقرار باشد.

چربی ها 

?مواد چربی هم مانند سایر مواد در جیره غذایی گاوهای شیری وجود دارد. چربی ها بیشتر در دانه های روغنی مانند پنبه دانه و تخم برزک به وفور یافت می شوند. میزان چربی باید متعادل باشد زیرا چربی اضافه باعث افت چربی شیر گاو خواهد شد.

مواد معدنی 

گاوهای شیری برای رشد بهتر و تولید شیر باکیفیت نیاز به مقدار کمی مواد معدنی دارند. به طور کلی،مواد معدنی مقدار کمی از جیره غذایی گاو شیری را تشکیل می دهد. گاو شیری باید روزانه ۲ تا ۴ درصد مادّه معدنی از غذای خشک خود دریافت کند.

کمبود مواد معدنی‌ یا حذف آن ها از جیره غذایی باعث کاهش تولید مثل، تضعیف سیستم ایمنی گاو و بروز بیماری می شود. کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، کلر، ید،کروم، مس، آهن، منگنز، سلنیوم و کبالت از جمله مواد معدنی مورد نیاز گاوهای شیری هستند.

ویتامین ها 

ویتامین ها نقش پررنگی در سلامت گاوهای شیری، جلوگیری از بیماری و بهبود کیفیت شیر آن ها دارند.ویتامین A موجود در علوفه سبز مانند یونجه و شبدر، ویتامین D ضروری برای استحکام استخوان های گاو و ویتامین E کمک به تولید مثل گاو) مهم ترین ویتامین هایی هستند که باید در جیره غذایی گاو شیری قرار داده شوند.

آب 

درست مانند گاوهای گوشتی، آب تازه و تمیز برای گاوهای شیری نیز ضروری است. از آن جایی که حدود ۸۷ درصد شیر گاو را آب تشکیل می دهد، وجود این مادّه برای حیات گاو و بهبود کیفیت شیر آن ضروری است.گاوهای شیری برای هر لیتر شیر تولیدی نیاز به ۳ تا ۴ لیتر آب دارند. برای هر کیلو مواد خشک مصرفی نیز ۳ تا ۴ لیتر آب نیاز است.

بهترین خوراک طیور

بالا بودن کیفیت خوراک طیور هم مانند خوراک دام از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.کیفیت خوراک طیور بر رشد مناسب و سلامت آن ها و همچنین رفع نیازهای تغذیه ای طیور تاثیرگذار است.بهترین خوراک طیور ویژگی هایی دارد که تعیین کننده سلامت گوشت و تخم مرغ آن ها است.

مواد اصلی در جیره غذایی طیور عبارتند از:

دانه غلات و مشتقات آن ها 

غلات معمولاً بیشترین میزان از خوراک طیور را تشکیل می دهد. دانه های غلات مقرون به صرفه هستند و بیشتر نیازهای جوجه به مواد مغذی را برطرف می کنند. اما استفاده از افزودنی های توکسین بایندر در کنار غلات بسیار اهمیت دارد زیرا غلات بسیار به کپک، باکتری و پوسیدگی حساس هستند و اگر در معرض رطوبت قرار گیرند و یا به صورت نامناسب نگهداری شوند، می توانند توسط قارچ ها و باکتری های سمی آلوده شوند و سلامتی طیور را به خطر بیاندازند.

چربی ها و روغن ها

چربی ها نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز طیور دارند. روغن مرغوب ویژه طیور دارای خاصیت پروتئنی و ویتامینی بالایی است که بر رشد مناسب طیور و کیفیت گوشت آن ها تاثیر می گذارد. کمبودهای انرژی جیره باید حتماً از منابع چربی و روغن با کیفیت تأمین شود. در صنعت تغذیه و مدیریت تغذیه طیور منابع چربی مختلفی وجود دارد.

پروتئین ها و آمینواسیدها 

پروتئین های گیاهی (کنجاله ها) و پروتئین های حیوانی (حشرات و لارو آن ها) در جیره غذایی طیور نقش مهمی دارند. کنجاله ها خاصیت پروتئنی و ویتامینی بالایی دارند و به رشد مناسب طیور و کیفیت بیشتر آن ها کمک بسزایی می کنند. کنجاله تخم پنبه، سویا، بادام زمینى و آفتاب گردان علاوه بر پروتئین،چربی جیر غذایی طیور را نیز تامین می کنند.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها یکی از مهم ترین منابع تامین انرژی برای طیور محسوب می شوند. ذرت، گندم، جو و سایر غلات دارای نشاسته قابل هضم برای طیور هستند. اما بعضی از انواع کربوهیدرات به راحتی هضم نمی شوند و به همین دلیل نیاز است تا از آنزیم های افزودنی برای افزایش قابلیت هضم آن ها استفاده شود.

مواد معدنی 

طیور علاوه بر پروتئین‌ها، کربوهیدرات، چربی‌ها و ویتامین، به مواد معدنی هم نیاز دارند. مواد معدنی زیر باید در جیره غذایی طیور جای بگیرند:

کلسیم: کمک به افزایش ضخامت پوسته تخم مرغ، جوجه درآوری قوی و استحکام استخوان ها؛
فسفر: کمک به استحکام استخوان ها، افزایش کیفیت پوسته تخم مرغ، جوجه درآوری قوی
منیزیم: جلوگیری از بروز سندرم مرگ ناگهانی؛
منگنز: افزایش جوجه درآوری، جلوگیری از تغییر شکل استخوان پا؛
آهن: جلوگیری از بروز کم خونی در طیور؛
مس: جلوگیری از بروز کم خونی در طیور؛
ید: جلوگیری از بروز بیمای گواتر در طیور؛
روی: پردرآوری قوی، رشد قوی استخوان ها ( اهمیت روی در تغذیه طیور انکارنشدنی است)؛
کبالت: افزایش رشد، کاهش میزان مرگ و میر در گله، افزایش جوجه درآوری.

ویتامین ها

ویتامین در جیره غذایی طیور از اهمیت بالایی برخوردار است. ویتامین ها به دو دسته محلول در چربی(ویتامین A، D، E و K ) و محلول در آب (ویتامین C و ویتامین های گروه( B تقسیم می شوند. ویتامین آ معمولاً برای طلایی تر شدن رنگ زرده تخم مرغ در جیره غذایی طیور تخمگذار قرار می گیرد. ویتامین C نیز معمولاً در جیره غذایی طیوری جای می گیرد که استرس زیادی دارند.

ویژگی های بهترین خوراک طیور

کیفیت خوراک یکی از مهم ترین دغدغه های مرغداران است. زمانی که متخصصان تغذیه در کارخانه تولید کننده خوراک طیور اقدام به تولید بهترین خوراک طیور می کنند، نکات زیر را در نظر می گیرند:

استفاده از مواد نگهدارنده مناسب 

همانطور که اشاره کردیم، دانه های غلات خیلی زود در معرض فاسد شدن و کپک قرار می گیرند واحتمال خراب شدن آن ها در زمان طولانی در انبار بالا است. کپک ها و باکتری ها باعث از بین رفتن خوراک طیور می شوند و ارزش غذایی آن را از بین می برند.

تغذیه با دان کپک زده باعث می شود که طیور در معرض مایکوتوکسین ها قرار بگیرد و دچار بیماری های جدی شود که گاه ممکن است تمامی گله را درگیر کند. استفاده از مواد نگهدارنده در خوراک طیور می تواند این مشکل را حل کند و کیفیت خوراک را در طولانی مدت حفظ نماید.

داشتن مکمل و مواد مغذی مورد نیاز 

در بخش قبلی به مواد مورد نیاز برای سلامت طیور اشاره کردیم. یک خوراک باکیفیت باید تمامی نیازهای طیور را تامین کند. داشتن مواد مغذی و مکمل های مناسب یکی از مهم ترین ویژگی های خوراک خوب طیور است.

ارزش غذایی بالا و کاهش آلودگی 

خوراک با کیفیت و مکمل های مناسب طیور با داشتن ارزش غذایی بالا، به بهبود کیفیت گله کمک می کند.مکمل های خوب می توانند آلودگی غذایی را از طریق مدفوع طیور دفع کنند. اگر خوراک از کیفیت بالایی برخوردار باشد، میزان آلودگی دفع شده نیز کمتر خواهد بود و به این ترتیب کود طیور نیز آلودگی کمتری خواهد داشت. بنابراین خوراک با کیفیت طیور علاوه بر سلامت این موجود زنده، باعث بالا رفتن کیفیت کود و قیمت آن نیز می شود.

میزان تردی و نرمی خوراک طیور 

از دیگر ویژگی های مهم در ارزیابی کیفیت خوراک طیور، میزان تردی و نرمی آن است. هر چه دانه ها و گلوله ها ترد تر و نرم تر باشند، هضم آن در دستگاه گوارش طیور بهتر است و در نتیجه مواد مغذی دریافتی توسط جوجه ها نیز افزایش می باید. افزایش مواد مغذی به بهبود کیفیت گوشت و تخم مرغ کمک می کند.

اندازه دانه ها در خوراک طیور 

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باعث افزایش کیفیت و مرغوبیت خوراک طیور می شود، اندازه و سایز دانه ها یا به اصطلاح پلت ها است. طیور دانه هایی که دارای سایز یکسان هستند، به طور کامل مصرف می کنند و به این ترتیب میزان هدر رفت به حداقل می رسد.

 اما دانه هایی که سایز متفاوتی دارند و میزان ریز و درشت بودن آن ها زیاد است، ممکن است طیور مقدار زیادی از آنها را مصرف نکنند و به عنوان آشغال و دور ریز جمع آوری شوند. به همین دلیل، میزان مواد مغذی دریافتی طیور کاهش می یابد و برای جبران آن باید مقدار خوراک را افزایش داد که این امر باعث افزایش هزینه های مرغداری می شود.

به مدیریت:رضا فرجی

 

 

 

تهیه خوراک دام و طیور فرجی , پخش خوراک دام و طیور فرجی , خوراک دام و طیور فرجی , خوراک دام و طیور فرجی در میاندوآب , تهیه و پخش خوراک دام در آذربایجان غربی , قیمت خوراک دام , قیمت خوراک طیور , دام و طیور , کنستانتره , خوراک دام با کیفیت , مواد مغذی دام ,