Address & Contact

Our Address

شهر کرد شهرک صنعتی ، میدان صنعت ، جنب تصفیه خانه

تولید درب و پنجره و نرده گره چینی فلزی رضایی

 

 

 گره چینی فلزی رضایی 

💎طراحی مشاوره تولید و ساخت و فروش انواع درب و پنجره 

💎 نرده گره چینی فلزی جهت امکان مذهبی مساجد ، امامزاده ، مصلی ، گلزار شهدا و …

💎 اجرای انواع گره چینی فلزی و گره چینی سنتی 

💎 تولید انواع پنل های گره چینی 

💎 تولید انواع درب های فلزی گره چینی

💎 طراحی و ساخت انواع گنبد، گلدسته فلزی با پوشش ورقهای استیل طلایی،استیل نقره ای و آلومینیوم

💎 طراحی و ساخت انواع گنبد (رسمی بندی) شیشه خور

💎 طراحی و ساخت انواع قالب ها و کلیه ی سازه های فلزی سنتی

💎 طراحی و ساخت انواع در و پنجره و نرده سنتی (گره چینی)

💎 جهت اماکن مذهبی (مساجد ،امام زاده ها ، مصلی ها ، حسینیه ها، گلزار شهدا و … )

💎 زیر نظر استادان و معماران دانشکده معماری اسلامی دانشگاه علم و صنعت

💎 با بیش از ۲۰ سال سابقه در انجام پروژه در سرتاسر کشور

💎 ( طراحی ها بصورت رایگان صورت گرفته و حمل و نقل کارهای ساخته شده به کلیه نقاط کشور رایگان می باشد)

💎 مجموعه گره چینی رضایی با کادری مجرب و متعهد و سابقه کاری درخشان 

💎 در زمینه طراحی و تولید و فروش انواع گره چینی 

💎 با استفاده از بهترین متریال آماده ارائه محصولات با کیفیت به شما عزیزان در کل کشور می باشد

🔵تاریخچه 

✳️گره چینی چوب از هنرهای ظریفی است که از اوایل دوره اسلامی در ایران رایج بوده است. برخی پژوهشگران احتمال داده اند استفاده از این هنر از دوران خلفا عباسی آغاز شده و در قرن 6 تا 8 هجری قمری در مصر و سوریه متداول شده و از همان زمان به ایران رسیده است.

✳️بر اساس شواهد و آثار موجود پیشینه هنر گره چینی در معماری ایران به دوره سلجوقی و صفوی باز می گردد و خاستگاه آن نیز شهر اصفهان بوده است. از این سبک کار به طور معمول در ساخت درهای اماکن متبرکه، مقابر، منابر و از مشبک در پنجره های منازل و کاخ ها و نرده ها استفاده می شده است. از دوران صفوی به بعد تعبیه شیشه های رنگی در چوب های مشبک رایج شده و در اصطلاح به “ارسی” مشهور شد. هنرهای چوبی پس از صفویه به خصوص در دوران قاجار نه تنها تکامل فنی نداشت بلکه با افت فنی نیز روبرو شد. البته هنر ارسی سازی در این دوره به اوج خود رسید.

✳️به طور کلی از چوب و فرآورده های آن در بناهای صد سال اخیر به عنوان مصالحی موثر در ستونهای چوبی، پوشش سقف های دوجداره خارجی و توفال سازی، در ساختن پنجره های ارسی و پنجره های ظریف با کارهای هنری مختلف گره سازی، قواره بری و غیره استفاده شده است.

🔵تعریف گره چینی 

⚡️گره چینی به هنری ایجاد شده با قطعات برش خورده چوب و شیشه های رنگی در اشکال مختلف و متعدد الاجرا و وحدتگرای هندسی که به طور هماهنگ در یک کادر مشخص و تکرار شونده در کنار هم قرار گرفته باشند گفته می شود. در واقع هندسه نقوش و گره کشی جزء جدانشدنی این هنر به حساب می آید.

⚡️در اصطلاح هنری گره چینی عبارت است از مجموعه ای از شکل های هندسی که با نظم و ترتیب و پیچ و شکل های هماهنگ و قرینه در کنار هم چیده شده اند. در تعریف دیگر، گره چینی عبارت است از یک ترکیب هماهنگ از شکلهای هندسی به هم پیچیده، موزون و جذاب که با استفاده از خط های راست شکل گرفته است.

🔵فرآیند تولید

⚡️روش تولید گره چینی به این صورت است که ابتدا طراحی و ترسیم گره مورد نظر براساس اندازه کار انجام می شود. سپس از روی قسمت های مورد نیاز گره رسم شده، الگو یا قالب برداشته می شود و چهارچوب یا کارگاه در اندازه مورد نظر ساخته می شود.

⚡️گره ها اتصالات کوچکی از چوب هستند که به صورت زبان های به یکدیگر قفل می شوند و نقش های زیبایی را به وجود می آورند که هر چه ظریف تر باشند، از نظر هنری ارزش بیشتری دارند.

⚡️برای ایجاد نقش گره، چوب ها به ضخامت بند رسم شده بریده و در عین حال چوبهای واگیره (قطعاتی که در کار تکرار می شود ) از قالب های آماده شده تهیه می شود.

⚡️سپس به وسیله اره پشتبنددار، زاویه های اتصالات روی چوب را برش می زنند و با رنده ابزار، روی آلت ها ابزار می زنند. سپس دو سر هر یک از آلت ها فاق و زبانه (یا هر نوع اتصال دیگر که مورد نظر استاد کار باشد) می زنند و در آخر، کار چیدن گره و درگیر کردن اتصال های ساخته شده و شیشه های رنگی برش خورده کار به پایان میرسد.

🔵نمونه های تاریخی 

⚡️از بهترین نمونه های گره چینی در ایران می توان عمارت چهل ستون، هشت بهشت و خانه های تاریخی خانه اعلم، شیخ الاسلام، سوکیاس در اصفهان و تعدادی از خانه های تاریخی کاشان همچون خانه طباطبائی ها، خانه عباسیان، خانه بروجردی ها و تعدادی دیگر از این انواع خانه ها در یزد و شهرهای قدیمی را نام برد.

مدیریت:آقای رضایی

شماره تماس

09338689128

09131848091

09338689128

 

 

 

 

 


 

🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺

🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺

🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺

🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺🔺

 

 

 

گره چینی سنتی , گره سنتی فلزی , درب سنتی فلزی , پنجره سنتی فلزی , نمونه کارهای گره چینی , گره فلزی , گره چینی مدرن , پنجره فلزی ,