تولید پوکه معدنی و سنگ پا زارعی

? پوکه معدنی یک سنگ آتشفشانی بسیار سبک و متخلخل است. این نوع پوکه وقتی ایجاد میشود که گاز از درون کف گدازه‌های شیشه‌ای که بسرعت در حال سرد شدن هستند خارج شود. پوکه معدنی فقط در مناطق آتشفشانی قابل استخراج است. پوکه معدنی حاصل از فعالیتهای آتشفشانی است.

? مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه، وزن بسیار کم، دارا بودن درجه سختی بالا و نیز تخلخل بالای آن است. این نوع پوکه دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰ میلیمتر است. هر یک از اندازه های پوکه معدنی برای مصارف بخصوصی کاربرد دارند.

? کاربرد پوکه معدنی

? توليد انواع بلوك‌هاي سيماني سبك ته باز و ته بسته
? پر كننده كف ساختمان و شيب‌بندي پشت بام
? استفاده درساخت آب نما
? ساخت انواع بتن سبك با مقاومت بالا
? استفاده بهينه از حجم خاك
? حفظ آب و انتقال تدريجي آن به خاك
? رنگبری پارچه ها
? بعنوان عایق حرارت برای سردخانه ها، گرمخانه ها و پوشش لوله های حرارتی

? توف

? توف یک نوع سنگ متشکل از خاکستر آتشفشانی است که در هنگام انفجار آتش‌فشانی از زمین خارج می‌شود. واژه خاکستر در واقع توصیف کننده اندازه ذرات است. اندازه ذرات آن کمتر از ۲ میلی‌متر است. به دلیل سبکی کیلومترها حرکت می‌کند و روی هم نهشته می‌شوند. اگر ذرات خاکستر داغ باشد این ذرات به هم جوش خورده و سنگ توف را تشکیل می‌دهند. دمای آن‌ها می‌تواند تا ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد باشد. از نظر ترکیب کانی‌شناسی این سنگ در زمره سنگ‌های آتشفشانی قرار می‌گیرد ولی به دلیل نحوه تشکیل آن که به صورت ته‌نشینی است و اغلب ساختی لایه‌لایه دارد بسیار به سنگ‌های رسوبی نیز شباهت دارد.

? کاربرد توف

? اين سنگ را به علت سبزی چشم نوازی که دارد در کار ديوار سازی٬ پارک سازی و ديوارها استفاده می کنند.

? سنگ پا

? سنگ پا نوعی سنگ آذرین است که از سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی شکل می‌گیرد. وجه تسمیهٔ سنگ‌پا این است که به دلیل قابلیت بالای سایندگی اش از آن برای زدودن لایه‌های سفت مردهٔ پوست در پاشنه پا استفاده می‌شود. در گذشته تنها از چنین سنگ‌های آذرینی که متخلخل بوده استفاده می‌شد، اما امروزه انواع پلاستیکی آن نیز موجود است.

? کاربرد سنگ پا

? امروز از سنگ‌پا براي زدودن بافت‌ها و سلول هاي مرده و به عنوان يک لايه‌بردار استفاده مي‌شود. سنگ‌پا به رنگ‌هاي سفيد، قهوه‌اي، قرمز و مشکي و در انواع طبيعي و مصنوعي موجود است و معمولا در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم حمام و دستشويي به فروش مي‌رسد. سنگ‌ پا در جدا کردن پرز از لباس کاربرد دارد.هم چنین از آن به‌عنوان ساینده در صنعت چوب‌بری استفاده می‌شود

❇️پوکه معدنی نوعی از سنگ‌‌‌های آذرین است که از گدازه‌‌‌های فوران آتشفشان به وجود می‌آید.

❇️زمانی که آتشفشان منفجر می‌شود و خاکستر و مواد مذاب به صورت مایع با دمای بسیار بالا که ماگما نام دارد بر روی سطح زمین جاری می‌شوند. ماگمای اشباع شده از گاز بلافاصله سرد می‌شود به طوری که کف حاصل از آن پر از حباب‌‌‌های گاز جامد می‌شود و این گدازه‌‌‌های سرد شده سنگهای آتشفشانی از جمله پوکه معدنی را تشکیل می‌دهند.

?خصوصیات پوکه معدنی

?پوکه معدنی به طور کلی دارای رنگ روشن است و غنی از سیلیس سفید هستند.
?آن دسته از گدازه هایی که دارای محتویات سیلیس متوسط باشند به رنگ زرد یا قهوه ای هستند.
?حفره‌‌‌های موجود در پوکه، بسته به محلی که گدازه سرد شده باشد می‌تواند گرد، کشیده و لوله ای باشد.
?در پوکه بلور‌‌‌های کوچکی از مواد معدنی مختلف وجود دارد.
?هم چنین به دلیل تخلخل بسیار بالا، چگالی آن کم است.

?آنالیز شیمیایی پوکه

?پوکه در درجه اول دی اکسید سیلیکون است.
?همچنین دارای مقداری اکسید آلومینیوم نیز می‌باشد.
?اکسید کلسیم، سدیم و پتاسیم نیز در پوکه موجود است.
?هم چنین حاوی مقداری آهن نیز می‌باشد.
?کریستال‌‌‌های معدنی مختلفی در پوکه وجود دارد که متداول ترین آن‌ها فولدسپات، اوگیت، هورنبلند و زیرکون است. وزیکول حفره‌‌‌های پوکه را تشکیل می‌دهد.
?پوکه معدنی غیر قابل حل می‌باشد و از نظر شیمیایی خنثی است.
?هم چنین فاقد خاصیت مغناطیسی نیز میباشد.

?کاربرد پوکه معدنی

?این سنگ یک نوع سنگ منحصر به فرد است. چرا که با دارا بودن چگالی کم و وزن سبک، می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. و مهم ترین کاربرد پوکه در ساخت و ساز و ساختمان است. پوکه به دلیل تخلخل زیاد در ساخت بلوک‌‌‌های سیمانی و بتنی و بتن سبک کاربرد دارد. هم چنین به دلیل غیر قابل احتراق بودن و بدون ترک خوردگی از آن در ساخت دیوار و پلاستر نیز استفاده می‌شود.

?سنگ پوکه هم چنین می‌تواند به عنوان زیرلایه مورد استفاده قرار گیرد. یا با خاک گیاهان مخلوط شود زیرا می‌تواند هنگام آبیاری گیاهان، رطوبت را ذخیره کند و با خشک شدن خاک به تدریج آن را آزاد کند.

?علاوه بر این، خاصیت متخلخل آن باعث می‌شود گردش آب و گاز در خاک بهبود یابد و گیاهان به راحتی به مواد مغذی مورد نیاز دسترسی پیدا کنند. این امر به ویژه در خاک‌‌‌های فشرده با مقدار زیادی رس، برای هیدروپونیک بسیار مهم است.

?زمین‌‌‌های گلف با وجود ترافیک سنگینی که مشاهده می‌کنند، اغلب از سنگ پوکه برای حفظ پوشش چمن و شکل منظره استفاده می‌کنند.

مدیریت:آقای زارعی

 

 

 

 

 

 

 

پوکه معدنی چیست , کاربرد سنگ پا , عکس پوکه معدنی و سنگ پا , کاربرد پوکه معدنی و سنگ پا , فواید سنگ پا , کاربرد سنگ پا , عکس سنگ پا , علت وجود حفره در سنگ پا و پوکه معدنی چیست ,