درمان میگرن و سردرد با روش طب سوزنی

درمان میگرن و سردرد با روش طب سوزنی

درمان میگرن و سردرد شدید آن و نتایج موثر روش طب سوزنی

بیماری میگرن به طور مزمن و حاد یک نوع سردرد است که می‌تواند بصورت تکرار شونده در یک یا دو طرف سر رخ دهد. معمولاً میگرن یک درد تپنده، شدید و ناگهانی است که می‌تواند برای افراد ناتوان کننده و غیر قابل تحمل باشد.

مکانیسم‌های میگرن، فعالیت‌های غیر معمول سلول مغز موجب ترشح مواد شیمیایی خاصی می‌شود که موجب بروز تغییرات جریان خون در مغز و بافت های اطراف می‌گردد، بر طبق مقاله‌ای در مد لاین پلاس سی تی هیچ تغییر ارگانیک در مغز را نشان نمی‌دهد.

چه چیزی باعث بیماری سردرد میگرن می‌شود

1- تغییر چرخه خواب روزانه، بیداری می‌تواند موجب بر هم خوردن توازن مواد شیمیایی در مغز می‌شود. اگر به اوج رسیدن و افت هورمون های کورتیزول، ملاتونین و دیگر مواد شیمیایی در زمان نامناسب رخ دهد فعالیت‌های مغز تغییر خواهد کرد.

2- نور مصنوعی مثل نور تلویزیون و کامپیوتر می‌تواند ترشح ملاتونین را کاهش دهد که با تحریک پذیری بالای سولهای مغز در ارتباط است و مواد شیمیایی خاصی را افزایش می‌دهد که با احساس درد مرتبط است.

بسیاری از نوجوانان پس از مدت طولانی بازی‌های کامپیوتری به سردردهای میگرنی مبتلا می‌شوند. حذف وعده‌های غذایی می‌تواند موجب کاهش قند خون و ترشح هورمون آدرنالین شود و بنابراین فعالیت سلولهای مغز تغییر یابد.

درمان سردرد های تنشی و میگرن با طب سوزنی سنتی و الکتریکی

3- قهوه یا چای غلیظ می‌تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک نماید و منجر به یک عدم توازن در بین مواد شیمیایی بازدارنده و هیجان انگیز در مغز شود.

مصرف داروهای سردرد برای حملات میگرن بطور روزانه می‌تواند توازن مواد شیمیایی در بدنمان را تغییر دهد.

4- تغییرات هورمونی در طی بلوغ جنسی، دوران پریود ماهیانه و یائسگی هم می‌تواند بر جریان خون مغز اثر بگذارد. زنان در طول دوران پریود ماهیانه به این نوع سردردهای میگرنی مبتلا می‌شوند.

5- قرص‌های ضدبارداری نه تنها به طرز قابل توجهی توازن شیمیایی و فعالیت های مغزتان را تغییر می‌دهند بلکه موجب تورم عروق خونی می‌شوند.

6- غذاهای خاص: هر نوع غذای فرآوری شده، سرخ شده، شور یا ترش و مزه دار شده، شکلات، لبنیات، غذاهای حاوی مونوسدیم گلوتامات، غذاهای حاوی تیرامین (شراب قرمز، پنیر مانده، ماهی دودی، جگر مرغ، انجیر و بعضی حبوبات خاص)،

گوشت های حاوی نیترات (ژامبون، هات داگ، سالامی)، مغزهای خوراکی، پیازها و کره بادام زمینی.

7- استرس می‌تواند ترشح هورمون کورتیزول، آدرنالین و پرولاکتین که منجر به فعالیت‌های غیر عادی سلولهای مغز می‌شود را افزایش می‌دهد.

8- بیماری عفونی لایم می‌تواند موجب تخریب عصب شود. کم آبی موجب ترشح هیستامین می‌شود که بطور کلی باعث التهاب عروق خونی از جمله عروق خونی مغز می‌شود.

بعضی از داروها مثل بازدارنده‌ها بتا می‌توانند موجب ورم و آماس عروق خونی شود. صدای زیاد می‌تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک کند.

9- ممکن است زنان در طول دو دوره سه ماهه آخر حملات میگرن کمتری داشته باشند زیرا سطح بالای هورمون پروژسترون و یک نوع خاص از استروژن (استرویل) سیستم عصبی را تثبیت می‌کند.

10- ترک کردن نیکوتین می‌تواند موجب سردرد میگرن شود. تغییر آب و هوا به دلیل بروز تغییراتی در میزان رطوبت و فشار هوا ممکن است موجب ورم عروق خونی شود.

درمان جلوگیری از بروز حمله سردرد میگرنی با طب سوزنی

جهت جلوگیری از بروز حمله میگرن چه کاری می‌توانیم انجام دهیم

به منظور حفظ فعالیت عادی سلولهای مغز در ساعات مشخصی به رختخواب رفته و از خواب برخیزید. نداشتن نظم برای ساعات به رختخواب رفتن و برخاستن از رختخواب بسیار مضر است.

افراد سالم به ندرت چرخه 24 ساعته اشان را بر هم می‌زنند. افراد شاغل در شیفت های شبانه به ندرت تا 90 سالگی عمر می‌کنند.

از مصرف زیاد کافئین خودداری نمایید. اگر در حال حاضر مبتلا به میگرن هستید می‌بایست به تدریج مصرف کافئین را قطع نمایید. از نظر فنی، کافئین در بدن می‌تواند عروق خونی را منقبض کرده و به تسکین سردرد کمک کند؛

اما مصرف زیاد کافئین همواره با سردرد همراه است زیرا کافئین می‌تواند سیستم عصب سمپاتیک را تحریک کرده و موجب واکنش شدید به تغییرات محیطی شود. کلید حل این معما اعتدال است.

اگر که می‌خواهید سیگار را ترک نمایید بطور تدریجی اقدام به این کار نمایید زیرا قطع ناگهانی دریافت نیکوتین می‌تواند منجر به تحریک پذیری بالای سلولهای مغز گردد.

زمانی که می‌خواهید یک سیگار روشن نمایید شاید بخواهید مقداری چای سبز بنوشید زیرا تانن موجود در چای سبز می‌تواند به ریلکس شدن ما کمک کند اما ما را هوشیار نگه می‌دارد.

اگر که بطور مداوم میگرن دارید از مصرف شراب یا هر نوع نوشیدنی الکلی خوداری نمایید. در صورت عدم ترک مشروب دیگر هیچ دارویی به شما کمک نخواهد کرد.

چیزهایی که موجب عود کردن آلرژی‌های شما و حمله میگرن می شوند: 

1- دانه‌های خوراکی، پیازها و یا دیگر انواع مواد غذایی. سطوح غیر معمول هیستامین به دلیل آلرژی‌ها می‌تواند فعالیت سلول مغزمان را تغییر دهد.

2- از انجام تمرینات ورزشی شدید مثل دویدن بیش از 5 کیلومتر در روز خود داری نمایید چرا که تمارین ورزشی شید موجب ترشح آدرنالین می‌شوند.

3- از مصرف شیرین کننده‌های مصنوعی خوداری نمایید چرا که آنها ساختاری شبیه مواد شیمیایی خاص مغز دارند و بنابراین بطور بالقوه می‌توانند فعالیت‌های سلول مغز را تغییر دهند.

4- با خوردن مواد غذایی مناسب و مغذی در زمانهای مناسب از پایین آمدن قند خونتان جلوگیری نمایید. مصرف شیرینی‌ها باعث می‌شود سطح قند خونتان مثل یک ترن هوایی بالا و پایین برود.

5- در طول یک حمله میگرنی از یک حوله خنک استفاده نمایید. استفاده از آن به کم شدن ورم عروق خونی کمک می‌کند.

6- از مصرف غذاهای محرک خودداری نمایید.وقتی که یک سیکل موذی حمله میگرنی را می‌شکنید سیستم عصبی شما و مواد شیمیایی‌ یک تعادل نو را بنا می‌نهد.

7- از مواد غذایی محرک مثل شکلات، دانه‌های خوراکی و شراب پرهیز کنید . فهمیدن مقدار و تعداد دفعات مصرف هر یک از این مواد که بدنتان می‌تواند تحمل کند کلید جلوگیری از بروز سردردهای میگرنی و لذت بردن از زندگی است.

8- هفته‌ای 3 بار به اندازه‌ای نیمی از وزنتان مایعات بنوشید به عنوان فردی با وزن 75 کیلوگرم می‌بایست هفته‌ای 3 روز، هر روز در حدود 2 لیتر آب بنوشد.

زمانی که بدنتان دچار کم آبی می‌شود عروق خونی منقبض می‌شوند تا فشار خون را حفظ کنند. علاوه بر این، کم آبی می‌تواند موجب ترشح هیستامین گردد.

درمان میگرن و سردرد با طب سوزنی و تحقیقات انجام شده در این روش درمانی

تحقیق بیماران در خصوص کاربرد طب سوزنی و درمان میگرن

خانم دکتر لی ژنگ در خصوص اینکه طب سوزنی چگونه می‌تواند دردهای شدید میگرن را کاهش دهد در هدایک 2009 نتایجی را منتشر کرد. برای این مطالعه 218 نفر مبتلا به بیماری میگرن پذیرش شدند،

از این تعداد 180 نفر معیار ورود به مطالعه را رعایت کردند، 175 نفر فرآیند پاسخ به تماس را کامل کردند و بطور اتفاقی به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه تحت طب سوزنی واقعی قرار گرفتند و دو گروه دیگر با طب سوزنی تظاهری درمان شدند.

هر بیماری یک جلسه درمانی را دریافت کرد و برای مدت 24 ساعت تحت مشاهده قرار گرفتند. سنجش نتایج اصلی تفاوت هایی در مقیاس آنالوگ بصری بود. (نمرات VAS برای سطح درد قبل از درمان و برای 0.5، 1، 2 و 4 ساعت پس از درمان)

کاهش‌های قابل توجه مرتبط با خط پایه در نمرات VAS در چهارمین ساعت پس از درمان مشاهده شد. در گروهی که طب سوزنی واقعی دریافت کردند،

گروه طب سوزنی ساختگی 1 و گروه طب سوزنی ساختگی 2 نمرات VAS در چهارمین ساعت پس از درمان توسط میانگینی از 1 و 0.5 و 0.1 سانتی متری کاهش یافت.

به همان ترتیب، در تغییر از خط پایه در نمرات VAS در دومین ساعت پس از درمان در بین سه گروه (P= 006) با بیمارانی که فقط با طب سوزنی درمان شدند نشان می‌دهد که کاهش معنادار میانگین در نمره VAS در این زمان را نشان می‌دهد کاهش قابل توجهی وجود داشت.

اکثریت بیماران در گروه طب سوزنی تسکین کامل و درمان درد میگرن را تجربه کردند.

درمان میگرن با روش طب سوزنی چین

کسانی که از میگرن رنج می برند برای رها شدن از دردهای نبض دار و تپشی این نوع سردردهای آزار دهنده، حاضرند هر کاری که لازم است انجام دهند.

میگرن در زنان 3 برابر شایع تر است و معمولا کسانی که دچار این بیماری هستند پیش از شروع حملات با مشاهده علائمی می توانند متوجه وقوع آن شوند.

اخیرا مطالعه ای انجام شده است که تاثیر استفاده از طب سوزنی برای کمک به کاهش تعداد روزهایی که فرد دچار میگرن می شود و همچنین تاثیر این روش بر کاهش طول مدت درد را مورد بررسی قرار داده است.

در این مطالعه و آزمایش طب سوزنی در حدود 500 بیمار با استفاده از درمان غیر واقعی (به صورت تقلیدی) طب سوزنی و هم چنین طب سوزنی چینی حقیقی، درمان شدند. افراد مورد مطالعه نمی دانستند در طول انجام مطالعه کدام روش را دریافت می کنند و آن ها به مدت 4 هفته تحت درمان قرار گرفتند.

 در انتهای آزمایش، تمام بیماران تعداد روزهای کمتر که دچار میگرن بودند در مقایسه با قبل از انجام آزمایش، گزارش کردند. تعداد روز های درگیر با میگرن آن ها از 6 روز در ماه (به طور متوسط) به 3 روز در ماه (به طور متوسط) کاهش یافت.

یک ماه پس از درمان، تمام شرکت کنندگان شدت درد و تکرر کمتر میگرن را گزارش کردند.

با این حال تاثیر واقعی و طولانی مدت تنها در بیمارانی که طب سوزنی سنتی (واقعی) دریافت کرده بودند دیده شد و گروه دیگر چنین تجربه این نداشتند.

3 ماه بعد، این افراد هم چنان کاهش تعداد روز هایی که دچار میگرن بودند و بهبود در شدت و تکرر آن را گزارش می کردند. البته افرادی که طب سوزنی غیر واقعی دریافت کردند چنین اثراتی را تجربه نکردند.

درمان بیماری میگرن و سر درد از طریق طب سوزنی

 با آن که مطالعه اخیر نشان دهنده مزیت کم طب سوزنی واقعی بر طب سوزنی غیر واقعی بود ولی محققان می گویند که این مطالعه نشان داده که استفاده از طب سوزنی به خصوص بر روی افرادی که روش های دیگر کاهش و جلوگیری از میگرن برای آن ها موثر نبوده و همچنین کسانی که تاثیرات مثبت استفاده از طب سوزن را تجربه کرده اند، بسیار موثر است.

 مطالعه ای دیگر نیز بر روی 300 بیمار انجام شده که مشخص می کند طب سوزنی در مقایسه با عدم انجام آن فواید بسیاری جهت درمان میگرن دارد. همچنین در یک آزمایش، 800 نفر مورد بررسی قرار گرفتند.

این بررسی مشخص کرد که انجام 11 جلسه درمانی طب سوزنی در طول 6 هفته تاثیری همانند استفاده از دارو (مسدود کننده بتا) جهت جلوگیری از میگرن دارد.

طب سوزنی می تواند جایگزینی مناسب برای درمان میگرن باشد که می تواند در کنار روش های غیر دارویی برای کاهش میزان درد ناشی از سردرد، مورد استفاده قرار گیرد.

متخصصین بنیاد ملی سردرد (National Headache Foundation) بر این باورند که بیمار پیش از انجام و امتحان کردن طب سوزنی باید دارو های پیش گیری کننده و کاهش سردرد را مصرف کند.

 بیشتر پزشکان معتقدند که نتایج حاصل از استفاده از طب سوزنی برای کاهش درد و درمان میگرن کاملا بستگی به شخص بیمار دارد. اگر بیمار دارای سر دردی است که فکر می کند ممکن است میگرن باشد بهتر است با پزشک خود صحبت کرده، آزمایشاتی در آن زمینه انجام دهد،

علائم و سوابق خانوادگی بیماری خود را با او در میان گذاشته و ام آر آی (MRI) یا سیتی اسکن (CT Scan) جهت رد کردن احتمال دیگر بیماری ها، انجام دهد. هیچ روش آزمایش یا درمان قطعی برای میگرن وجود ندارد.

هدف از این کارها جلوگیری از وقوع میگرن از طریق دوری کردن از عوامل تحریک زا می باشد. ثبت وقوع و جزئیات سر درد ها می تواند به تشخیص علائمی که پیش از سردرد اتفاق می افتد کمک کند. به این طریق بیمار می تواند وجود هر گونه الگو در وقوع میگرن را تشخیص دهد.

همچنین بهتر است که علائم میگرن بلافاصله و پیش از آنکه حمله اصلی رخ دهد، درمان شوند.

منبع:www.salemchi.com