میان وعده‌های سرشار از آهن برای کودکان

میان وعده‌های سرشار از آهن برای کودکان

به عنوان مادر، طبیعی است که نگران فراهم ساختن مواد مغذی مناسب برای کودکان خود باشید. اغلب کودکان مواد غذایی ناسالمی به عنوان میان وعده دوست دارند که عاری از هرگونه مواد مغذی است. دادن تنقلات یا میان وعده‌های سرشار از آهن، دریافت مقدار مورد نیاز آهن در رژیم غذایی آنها را تضمین می‌سازد.

فقر آهن

که همچنین تحت عنوان کم خونی شناخته می‌شود، مشکلی است که نه تنها در میان بزرسالان وجود دارد، بلکه در کودکان نیز دیده می‌شود. چنانچه کودکان مقدار مورد نیاز آهن را از رژیم غذایی خود دریافت نکنند، در این صورت دچار کم خونی می‌شوند. از اینرو، اهمیت دارد که مواد غذایی سرشار از آهن را وارد رژیم غذایی آنها نمایید. اگرچه، اکثر مواد غذایی مخصوص کودکان که در بازار موجود می‌باشند، غنی شده از آهن می‌باشند، اما مقدار آهن موجود در این مواد غذایی برای کودکان کافی نیست. اگر به تازگی متوجه شده‌اید که کودکتان تمام مدت عصبانی و یا بی‌حال است، در این صورت ممکن است دچار کم خونی شده باشد. نه تنها وعده‌های غذایی بایستی سرشار از آهن باشند، بلکه میان وعده‌هایی که کودکان می‌خورند نیز بایستی غنی از آهن باشند. این امر موجب می‌شود به دنبال میان وعده‌های سرشار از آهن برای کودکان خود باشیم. اجازه دهید این مواد غذایی را معرفی نماییم.

فهرستی از مواد غذایی سرشار از آهن برای کودکان

پیش از آنکه به برخی دستورات پخت غذاهای سرشار از آهن برسیم، نگاهی به مواد غذایی سرشار از آهن می‌اندازیم. برخی از این مواد غذایی را می‌توانید به همان صورتی که هستند به کودکان خود دهید، در حالی که برخی دیگر را بایستی با دیگر مواد غذایی ترکیب نمایید.

زردآلو: این میوه‌ی مورد علاقه‌ی من است که سرشار از آهن می‌باشد. این میوه نه تنها سرشار از آهن است، بلکه منبع بزرگی از ویتامین A و ویتامین C به حساب می‌آید. هم می‌توانید اجازه دهید فرزندانتان آن را به همان صورت ترد به عنوان میان وعده مصرف کنند و هم می‌توانید آن را با شیر و یا ماست ترکیب کرده تا از آن به ترتیب میلک شِیک و یا اسموتی تهیه کنید. این میوه را همچنین می‌توان به غلات صبحانه‌ی کودکان اضافه کرد. همچنین به منظور افزایش ارزش غذایی سالاد، می‌توان زردآلو را به آن افزود.

کشمش: کشمش نه تنها غنی از آهن است، بلکه منبع خوبی از آنتی اکسیدان‌ها و فیبر می‌باشد. همچنین سرشار از کربوهیدراتهای پیچیده بوده که منبع خوبی از انرژی محسوب می‌شوند. کشمش را می‌توان در جعبه‌های کوچک تک نفره ریخته و به کودک داده تا بخورد. ترکیب بادام زمینی با کشمش نیز فکر خوبی جهت یک میان وعده‌ی سرشار از آهن است.

انجیر: مانند کشمش، انجیر نیز منبعی سرشار از انرژی است. آن را می‌توان به همان صورت به کودکان داد و یا می‌توان با میوه‌های دیگر ترکیب و به آنها داد. درست کردن اسموتی و یا میلک شیک انجیر نیز ایده‌ی خوبی برای یک میان وعده‌ی «جالب» برای کودکان است.
شکر زرد یا جاگری (Jaggery): به هنگام کودکی عاشق خوردن شکر زرد (قند خرما یا شکر نیمه تصفیه شده‌ی هندی) برای میان وعده‌ها بودم. مادرم همیشه یک پاکت پر از شکر زرد و بادام زمینی به من می‌داد تا بخورم. بادام زمینی‌های ترد با شیرینی شکر زرد یک میان وعده‌ی فوق‌العاده را رقم می‌زنند. همچنین، گزینه‌ی سالمی به عنوان دسر نیز محسوب می‌شود.
کدو حلوایی کبابی و تخمه کدو: اگر فرزندانتان از تنقلات ترد و شکننده خوششان می‌آید، در این صورت این ماده‌ی خوراکی گزینه‌ای عالی از میان وعده سرشار از آهن می‌باشد. آنها را همچنین می‌توانید به کودکانتان به هنگام رفتن به مدرسه و یا به هنگام رفتن به پیک نیک داده تا بخورند.

هویج: از قدیم همه می‌دانستند که هویج یکی از بهترین مواد غذایی انگشتی است که می‌توان با انگشتان آن را گرفته و خورد. برش هویج به شکل‌های جذاب مختلف به جلب توجه کودکان به این ماده‌ی غذایی سرشار از آهن کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از آن آب هویج یا سالاد هویج تهیه کنید.

چغندر: مانند هویج، چغندر نیز می‌تواند به عنوان ماده‌ی غذایی انگشتی نه تنها برای کودکان، بلکه بزرگسان مورد استفاده قرار گیرد. هم می‌توانید از آن سالاد تهیه کرده و یا آب میوه‌ی آن را مصرف کنید. به طور متناوب، چغندر می‌تواند در ساندویچ‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد، به گونه‌ای که آن را در ساندویچ پنهان ساخته و به درون شکم کودکان خود هدایت کنید.
سویا: از ¾ فنجان سویا، می‌توانید حدود 5ر6 میلی گرم آهن دریافت کنید. این لوبیا هم می‌تواند آب پز شود و یا بو داده و یا جوانه‌ی آن مصرف شود. همچنین می‌توان آن را به سالاد افزوده و به آن تنوع دهید.
دانه کنجد: اگرچه می‌توان دانه‌های کنجد را به همان صورتی که است، مصرف کرد، اما اکثر کودکان از طعمی که در دهان برجای می‌گذارد خوششان نمی‌آید، از اینرو بهترین کار ترکیب آن با دیگر دانه‌ها است. مخلوط چندین دانه با یکدیگر مواد مغذی مورد نیاز کودکان را تأمین می‌سازند.

اسفناج: همه ما می‌دانیم که اسفناج سرشار از آهن است. آن را می‌توان به طرق مختلف مصرف کرد. می‌توان با استفاده از آن سوپ، سالاد، ساندویچ، و غیره تهیه کرد.

با استفاده از مواد غذایی مختلف سرشار از آهن، می‌توانید دستورات غذایی مختلفی نیز برای کودکان مهیا سازید. افزودن ادویه‌جات و چاشنی‌های مختلف به مواد غذایی سرشار از آهن موجب می‌شود کودک شما از میان وعده‌ی مغذی خود لذت ببرد. غیر از گزینه‌های گیاهی، گوشت قرمز، صدف، ماهی تن، تخم مرغ و غیره نیز می‌توانند جهت تهیه‌ی میان وعده‌های خوشمزه‌ی سرشار از آهن مورد استفاده قرار گیرند. برای آنکه کودکان دچار دلزدگی بخاطر عدم وجود تنوع از میان وعده‌ها نشوند، می‌توانید انواع دستورات غذایی را با ترکیب مواد غذایی مختلف سرشار از آهن با یکدیگر، امتحان کنید.

منبع: راسخون