کاربرد رنگ‌‌‌های مختلف در منزل

کاربرد رنگ‌‌‌های مختلف در منزل

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که رنگ در خانه و در قسمت‌‌‌های مختلف آن کمک می‌کند تا محیطی سالم تر و شادابتر داشته باشیم. محققان دریافته اند که استفاده از رنگ‌‌‌های مناسب می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روی کاهش فشار خون، کاهش استرس و افزایش انرژی داشته باشد.
برای مثال رنگ قرمز موجب انتقال سلول‌‌‌های انرژی زا و افزایش آنها می‌شود. یکی دیگر از فواید این رنگ افزایش نفس ورزشکاران و دوندگان است. به همین علت در بیشتر پیست‌‌‌های مسابقات دو و میدانی از این رنگ استفاده می‌شود. اما در مورد رنگ آبی، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که این رنگ موجب کاهش درد در بیماران می‌شود. لذا بیشتر از آن در محیطهای درمانی و بیمارستانها استفاده می‌شود. در زیر توضیحاتی در مورد خواص انواع مختلف رنگها و موارد مختلف کاربرد آنها آورده شده است.

– رنگ‌‌‌های گرم، رنگ‌‌‌های انرژی زا

در میان رنگهای موجود در رنگین کمان (قرمز، زرد، نارنجی، سبز، آبی، بنفش و نیلی) سه رنگ گرم قرمز، نارنجی و زرد، مملو از انرژی هستند. از این رنگ‌‌‌های گرم می‌توان در آشپزخانه استفاده کرد. در اتاقهایی که صبح‌ها و یا هرموقع دیگری در آنها ورزش می‌کنید، می‌توانید از این رنگ‌ها کمک بگیرید. در بخشهای دیگر خانه نیز که در آن‌ها فعالیت و رفت و آمد زیاد است، می‌توانیم از این رنگ‌ها استفاده کنیم. به عنوان مثال استفاده از رنگ زرد در آشپزخانه می‌تواند الهام بخش یک روز آفتابی و پرنور باشد.

– رنگ‌‌‌های خنثی و افزایش قدرت بینایی

رنگ سبز بهترین رنگ برای چشمها است. این رنگ در زمان مطالعه به شما قدرت بیشتری می‌دهد و باعث می‌شود به چشمانتان کمتر فشار بیاید. رنگ سبز موجب تمرکز چشم به نقطه مورد دلخواه می‌شود و این موضوع سبب آرامش و افزایش توانایی چشم شما می‌شود، لذا استفاده از این رنگ در اتاق مطالعه توصیه می‌شود. همچنین به کار گیری این رنگ برای مواردی که در آنها نیاز به تمرکز در جزئیات است، توصیه می‌شود.

– رنگ‌‌‌های خنک و احساس آرامش

رنگ‌‌‌های سرد و خنک مثل آبی، نیلی و بنفش به ایجاد فضای آرام در خانه کمک می‌کنند. پس از یک روز کاری پرمشغله، استراحت در قسمتی از خانه که با این رنگ‌ها تزیین شده است سبب بازگشت احساس آرامش می‌شود. لذا استفاده از این نوع رنگ‌ها در اطاق خوابهای خانه توصیه می‌شود.
کاربرد دیگر این رنگ‌ها در حمام است، زیرا باعث ایجاد محیط آرامی‌شده و خستگی کار روزانه را از بین می‌برند.