متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، پزشک متخصص در تغییر ظاهر افراد با اهداف مختلف است. وجه تمایز بین جراحی پلاستیک و جراحی زیبایی در تخصص های آنها است.

جراحی پلاستیک : جراحی پلاستیک به عنوان زیر شاخه ای از تخصص جراحی به شمار می رود و بر بازسازی نقایص صورت و بدن که ناشی از اختلالات مادرزادی، تروما، سوختگی و بیماری است، تمرکز دارد.

جراحی زیبایی: جراحی زیبایی یک رشته منحصربه ‌فرد پزشکی است که بر تقویت و بهبود ظاهر با تکنیک های جراحی و پزشکی متمرکز است. جراحی زیبایی در تمام قسمت های سر، گردن و بدن قابل انجام است. از آنجا که این قسمت های بدن به درستی عمل می کنند اما فاقد جذابیت زیبایی هستند، جراحی زیبایی یک عمل انتخابی به شمار می رود. به همین دلیل فرد برای انجام جراحی زیبایی نیازی به شرایط پزشکی ندارد.

در حالت کلی جراحان پلاستیک، صدمات و نقایص را بازسازی و ترمیم می کنند و جراحان زیبایی از روش های انتخابی برای تقویت ظاهر صورت و بدن استفاده می کنند.

?انواع جراحی های زیبایی و پلاستیک

?جراحی زیبایی صورت بلفاروپلاستی یا جراحی پلک

  روش بلفاروپلاستی با هدف تغییر شکل پلک ها انجام می شود. افزایش سن موجب از دست رفتن حالت کشسانی پوست صورت می شود و این موجب می شود که پلک حالت افتاده پیدا کند.

جراحی پلک ممکن است با اهداف پزشکی، زیبایی و یا هر دو انجام شود. این امر معمولاً شامل از بین بردن یا تغییر در پوست اضافی و چربی پلک بوده و می تواند ماهیچه ها و تاندون های اطراف را تقویت کند.

?جراحی زیبایی بینی

در این روش، ساختار بینی برای بهبود ظاهر و گاهی اوقات بهبود تنفس تغییر می یابد. این عمل ممکن است شامل تغییر شکل نوک و کاهش برآمدگی استخوان در قسمت فوقانی بینی باشد.

جراحی بینی معمولاً با ایجاد برش های کوچک در داخل سوراخ بینی انجام می شود. بعضی از عمل های زیبایی بینی مانند رینوپلاستی مایع وجود دارد که بدون جراحی انجام می شود.

?جراحی گوش

گوش های برجسته یا گوشی هایی که شکل نادرستی دارند، با استفاده از عمل جراحی گوش قابل درمان هستند. این عمل شامل تغییر شکل گوش با ایجاد چاک، تغییر شکل غضروف و یا هر دو می باشد.

ممکن است یک یا هر دو گوش به درمان نیاز داشته باشند. این عمل معمولا در کودکان پس از سنین ۵ یا ۶ سالگی انجام می شود؛ زیرا در این سن گوش ها به اندازه کافی رشد کرده اند.

?ریتیدکتومی

ریتیدکتومی که به عنوان لیفت صورت نیز شناخته می شود، با هدف کاهش چین و چروک ها و محکم کردن پوست انجام می شود. در این روش به طور معمول برش ها در جلو و پشت گوش ایجاد می شوند. پس از کشش پوست، پوست اضافی حذف شده و سپس بخیه می شود.

در این روش ممکن است چین و چروک ها و بافت های اضافی گردن نیز برداشته شوند. این روش ممکن با بلفاروپلاستی یا جراحی پلک به طور همزمان انجام شود.

?لیفت ابرو، جراحی ابرو یا لیفت پیشانی

  لیفت ابرو یا پیشانی با هدف از بین بردن علائم پیری با بالا بردن افتادگی ابرو و رفع چین و چروک های پیشانی و یا خط و خطوط صورت درمان می‌ شوند.

 

این روش ها معمولاً در کنار سایر روش های زیبایی و برای دستیابی به ظاهری هماهنگ و جوان تر صورت می گیرد.

?تقویت چانه

تقویت چانه یا ژنیوپلاستی با هدف برجسته تر شدن چانه و ایجاد تعادل بهتر در صورت انجام می شود. این روش ممکن است با جراحی زیبایی بینی به طور همزمان انجام شود.

 

?تقویت گونه

روش تقویت یا پروتز گونه به منظور برجسته تر شدن گونه ها انجام می شود. برای انجام این روش، متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ممکن است کاشت گونه را انجام دهد.

 

?لایه برداری

  لایه برداری شیمیایی ممکن است به درمان آکنه، زخم یا چین و چروک کمک کند. در این روش از مواد فعال استفاده می شود. به عنوان مثال، در لایه برداری های سطحی از آلفا هیدروکسی اسیدها مانند گلیکولیک، لاکتیک یا اسیدهای میوه استفاده می شود. در لایه برداری متوسط از اسید تری کلرواستیک با غلظت های مختلف استفاده می شود.

این ماده به غشاء میانی پوست نفوذ کرده و موجب لایه برداری از این لایه می شود. در لایه برداری های عمیق پوست از فنول استفاده می شود. در نتیجه بیشترین تاثیر را در لایه برداری ایجاد می کند.

?بوتاکس

روش بوتاکس برای طیف وسیعی از اقدامات زیبایی و برای بهبود ظاهر صورت استفاده می شود. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال از اعصاب به عضلات عمل می کند. درنتیجه عضله ای که ماده بوتاکس به آن تزریق شده دیگر نمی تواند مانند قبل منقبض و یا سفت شود و این منجر به آرامش کنترل شده عضلات می شود.

این روش برای درمان خط اخم روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی یا خطوط دور چشم و زیر بغل مورد استفاده قرار می گیرد.

?فیلرها و پرکننده ها

پر کننده های پوست، ایمپلنت های پزشکی هستند که به ایجاد یکنواختی و کامل تر شدن ظاهر صورت کمک می‌ کنند. از این روش می ‌توان برای درمان برآمدگی های بینی، گونه ها، لب ها و افزایش حجم لب استفاده کرد.

پرکننده ها به صورت ژل بوده و توسط سوزن های ریز به داخل لایه های عمیق تر پوست و بافت نرم زیر آن تزریق می شوند.

?تزریق چربی و پیوند چربی

روش تزریق چربی یا پیوند چربی کاربردهای گسترده ای در جراحی زیبایی دارد. در این روش چربی خود بیمار با استفاده از لیپوساکشن از یک قسمت از بدن او جمع آوری شده و به مناطق دیگری که نیاز به تقویت دارند، تزریق می شود. در این روش ابتدا چربی جمع ‌آوری شده، سپس شسته و تصفیه می ‌شود و به طور مجدد با استفاده از سوزن های مخصوص به مناطق مورد نظر تزریق می شود. لیزر و روش های درمانی مبتنی بر نور

روش های لیزری به کاهش خطوط ریز، چین و چروک و رنگدانه های غیر طبیعی مانند لکه های آفتاب کمک می کنند. این درمان از پرتوهای متمرکز و پالس های نوری استفاده می کند.

?پیوند مو

  کاشت مو نوعی جراحی زیبایی به شمار می رود که موجب رشد مو در نواحی مورد نظر می شود. در این روش ابتدا فولیکول های مو از قسمت پشت سر جایی که موها تراکم بیشتری دارند گرفته می شود. سپس این فولیکول ها به مناطقی از پوست سر که ریزش ‌مو داشته اند، پیوند داده می شوند.

روش های متعدد دیگری برای رشد مجدد مو وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به رشد مو با استفاده از روش PRP اشاره کرد.

?وظایف و مسئولیت های متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

?ارزیابی بیماران

?این جراحان قبل از انجام هرگونه روش درمانی، لازم است بیماران خود را معاینه و ارزیابی کنند. ارزیابی بیماران به منظور بررسی نیازهای بیمار، مرور سابقه پزشکی، شرایط سلامت قبلی و همچنین خطرات جراحی انجام می شود.ارزیابی دقیق به متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در انتخاب بهترین روش درمانی برای بیمار کمک می کند.

?انجام روش های جراحی و غیر جراحی

?مسئولیت اصلی جراحان پلاستیک و زیبایی انجام اقدامات جراحی و غیر جراحی است.

?تجویز دارو

?جراحان پلاستیک و زیبایی ممکن است برای بهبود روند بیماری و یا جلوگیری از ایجاد عفونت، به تجویز داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها یا داروهای تسریع کننده نیاز داشته باشند.

?پیگیری ‌های بعدی بیمار

?مسئولیت های یک متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در مورد بیماران حتی بعد از عمل نیز ادامه می یابد. آنها برای بررسی بهبود زخم ها و بریدگی ها لازم است بیماران را پس از عمل های جراحی معاینه کنند.

برای آشنایی با سایر مشاغل پزشکی در سامانه زمات با ما همراه باشید.

Showing 10 from 75 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order