شهر زیبای رضوانشهر از سمت شمال به شهر تالش ، از سمت جنوب به شهر ماسال ، ازغرب به استان اردبیل و از سمت شرق به انزلی و صومعه سرا منتهی میشود.

رضوانشهر موقعیت جلگه ای دارد و در ساحل جنوب غربی دریای مازندران  و همچنین در ۶۳ کیلومتری شهر رشت قرار دارد. رضوانشهر شامل ۲ بخش مرکزی و پره است و از ۴ دهستان به نام های دیناچال، خوشابر، ییلاقی ارده و گیل دولاب تشکیل شده است.

.

.

تقسيمات شهرستاني

مساحت اين شهرستان 770/294كيلومتر مربع است اين شهرستان داراي 2 بخش مركزي و پره سر، 2 شهررضوانشهر و پره سر، 4 دهستان ديناچال، ييلاقي ارده، خوشابر، گيل دولاب و 110 روستا و 25 دهياري است.

.

صنعت

شهرستان رضوانشهر داراي كارگاه هاي صنعتي در نقاط شهري و روستايي مي باشد از نظر صنايع مي توان كار خانه چوب وكاغذ ايران (چوكا) كه مهمترين كارخانه چوب در سطح خاور ميانه است را نام برد. همچنين داراي كارگاههاي صنايع دستي نيز مي باشد.در روزهاي چهارشنبه در اين شهر بازار هفتگي داير مي‌شود و در اين روز جنب و جوش بيشتري در اين شهر به چشم مي‌خورد.كشاورزان و دامداران اطراف، كالاهاي مورد احتياج خود را خريداري نموده و كالاهاي اضافي وفراورده‌ هاي دامي و كشاورزي خود را در بازار مي‌فروشند.

.

کشاورزي ودامداري

سطح زيركشت شهرستان 20003 هكتار مي باشد ومهمترين محصولات كشاورزي آن برنج ،گندم ،جو وذرت است كه به صورت سنتي ونيمه سنتي كشت مي شود . ازديگر فعاليتهاي رايج در منطقه مي توان به باغداري ،تكثير گياهان دارويي وزينتي وپرورش ماهيان سردآبي ، گرم آبي و خاوياري به زنبور داري و پرورش كرم ابريشم و توتون كاري اشاره نمود . شهرستان رضوانشهر به دليل دارا بودن مراتع مناسب و علوفه فراوان مستعد دامداري مي باشد و داراي توليدات دام و طيور،زنبور عسل و شترمرغ مي باشد.

.

محصولات و سوغاتی های رضوانشهر

محصوصلات زیر مهمترین محصولات رضوانشهر هستند و اگر به رضوانشهر سفر کردید میتوانید از محصولات زیر خرید کنید و یا برای عزیزانتان سوغاتی بیاورید ، محصولات سفالی،سبد بافی،حصیربافی ، لوازم چوبی خانه و آشپزخانه، چادر شب بافی،گلیم بافی ،لباس های محلی، شیرینی جات ، انواع ترشی ، عسل، برنج، چای .

.

جاذبه های گردشگری

پل تاریخی شفارود

پل شفارود که باقیمانده از تاریخ قاجار در شمال ایران است در کنار جاده رضوانشهر به سمت تالش قرار دارد. این پل تاریخی با داشتن معماری منحصر به فرد خود جذابیت خاصی بین گردشگران پیدا کرده است. همچنین مصالح استفاده شده در این آثار تاریخی بیشتر آجر و ساروج می باشد.

.
مسجد اسپیه مزگت

این بنای تاریخی مذهبی که یادگار به جا مانده از دوره ساسانیان است در بالای جاده رضوانشهر به تالش قرار دارد. اسپیه مزگت (مسجد سفید) باقی مانده از یک آتشکده قدیمی پیش از اسلام است که پس از اسلام نیز بدون هیچ تغییری به مسجد تبدیل شد.


.
روستای بهشتی ارده

این روستای سر سبز که یکی از مرتفع ترین روستاهای منطقه به شما می رود، دارای آب و هوایی بسیار مطبوع و خنک است همچنین دارای چشم اندازی بی نظیر که همه ساله در فصل تابستان میزبان مسافران زیادی از دور و نزدیک ایران است.

.
قلعه امیر ساسان

. قلعه باستانی امیر ساسان که در نزدیکی روستای ارده واقع شده است بیشتر قسمت هایش براثر عوامل طبیعی و انسانی از بین رفته است. این قلعه در گذشته اقامتگاه ییلاقی حاکمان وقت تالش بوده است.

Showing 10 from 64 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order