در منطقه ای کوهستانی در منتهی علیه شرقی کوه‌های تالش در منطقه ای بکر و زیبا در میان انبوهی از روستاها و جاذبه های طبیعی و گردشگری قرار گرفته و به نوعی روستایی‌ترین شهرستان استان گیلان محسوب می‌شود.

این شهرستان از شمال شرق به شهرستان رشت و از جنوب و جنوب شرقی به استان زنجان و شهرستان رودبار و از غرب به شهرستان فومن و صومعه سرا محدود است. شهرستان شفت به لحاظ ناهمواری­ ها شامل مناطق جلگه ­ای، کوهپایه ­ای، جنگلی و کوهستانی است که مهم­ترین ارتفاعات آن امامزاده ابراهیم (ع) است.

 

.

زبان

۸۰ درصد مردم این شهرستان به زبان گیلکی صحبت می کنند. ما بعقی تالشان هستند که به واسطه ی شغل خود اغلب در دامنه های کوهپایه ای زندگی می کنند و گیلک زبانان نیز در مناطق پست جلگه ای ساکن هستند و به کار کشاورزی مشغولند. در چند سال اخیر به خاطر تغییر سبک زندگی مردم گیلک و تالش شهرستان در کنار یکدیگر جهت رونق شهرستان تلاش کرده اند.

 

.

دین و مذهب

آئین گیلانیان قبل از اسلام میترائیسم (مهرپرستی که به روایتی اولین دین جهان است) و زرتشتی بوده‌است. همچنین وجود داشتن روستاهای متعددی با نام‌های آتشکده وآتشگاه وجود داشتن مراکز مذهبی بسیاری ر در قبل از اسلام در منطقه شفت، فومن و رودبار نشان می‌دهد. امروزه، مردم شفت پیرو مذهب تشیع هستند.

 

.

آداب و رسوم

آئین های سنتی و قدیمی از گذشته تا به امروز در مراسم ها و جشن های این خطه برگزار می شود که یکی از آن ها آئین “عروسه گولی” می باشد. این مراسم با آغاز فصل بهار در بازارهای هفتگی شفت اجرا می شود.

معروف ترین مناطق گردشگری شهر شفت

.
1. منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سیاهمزگی

سیاهمزگی به معنی “مسجد سیاه” است. این منطقه خوش آب و هوا از پوشش گیاهی متنوع مانند جنگل های هیرکانی، جلگه و رودخانه برخوردار است. در این منطقه، یکی از خوشمزه ترین پنیرهای محلی به نام پنیر سیاهمزگی تولید می شود.

.
2. آبشار دودوزن

اگر می خواهید در دل تابستان های گرم و شرجی شمال کشور به یک منطقه خوش آب و هوا و خنک بروید، آبشار دودوَزَن در 24 کیلومتری شهر شفت در منطقه خرمکش یکی از بهترین گزینه هاست. 

 آب تنی از جمله تفریحاتیست که مردم در این منطقه خواهند داشت. بنابراین حتماً لباس مناسب با خود به همراه داشته باشید.وجود یک پل چوبی در کنار این آبشار به زیبایی های آن افزوده است. برای عبور از عرض رودخانه می توانید از این پل کوتاه کمک بگیرید.

.
3. سد خاکی سقالکسار

یکی از مناطقی که در اطراف آبشار دودوزن قرار دارد و در 15 کیلومتری شهر شفتواقع شده است، روستای زیبا و دیدنی سقالکسار است که این روزها به عنوان یکی از مقاصد اصلی تورهای گیلان گردی به شمار می رود. این سد خاکی در مسیر جیرده شفت تا آقا سید شریف واقع شده است.

وجود دریاچه بزرگ در پشت این سد که دور تا دور آن را مسیری پوشیده از درختان فرا گرفته اند، باعث شده تا همه ساله مسافران زیادی به این خطه سفر کنند. یکی از ویژگی های خوب این منطقه توجه به نظافت و جلوگیری از تجمع زباله است که در بدو ورود به آنجا با پرداخت مبلغی به همراه کیسه زباله به شما داده می شود. اگر زباله هایتان را در هنگام خروج تحویل دهید مبلغ را به شما عودت می دهند.

.
4. آبشار لاس پشت لپوندان

این آبشار در روستای لَپَوَندان در مسیر جاده سیاهمزگی قرار دارد. این آبشار زیبا به دلیل نداشتن مسیر دسترسی مناسب کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است و به همین دلیل می توان گفت هنوز رد پای مخرب بشر به آن راه پیدا نکرده است. یک غار قدیمی هم در این منطقه وجود دارد. برای دستیابی به این آبشار باید به روستای لَپَوَندان در مسیر جاده سیاهمزگی بروید.

.
5. روستای گنجار

تنها راه دسترسی به این روستای توریستی جاده ایست که از 3 راهی گَنجار شروع شده و بعد عبور از داخل این روستا به بقعه امام زاده اسحاق (ع) می رسد. رودخانه سیاهمزگی که به عنوان یک مرز طبیعی بین این روستا با نصیر محله و شالما قرار گرفته است، در 1 کیلومتری این جاده به چشم می خورد.

.

مراکز زیارتی شهر شفت

جاده ای که در این مطلب به عنوان مسیری خوش آب و هوا از آن یاد کردیم مربوط به نقطه اتصال امام زاده اسحاق به امام زاده ابراهیم (ع) شفت است که زمستان ها پوشیده از برف می شود. امام زاده اسحاق در 25 کیلومتری شفت واقع شده است. مطابق با شجره نامه های موجود این بقعه را متعلق به برادر امام رضا (ع) و از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می دانند.بعد از پشت سر گذاشتن این مکان زیارتی می توانید در همان روز به فاصله تقریباً 9 کیلومتر به بقعه امام زاده ابراهیم (ع) که در روستای طالقان این شهرستان قرار دارد سر بزنید. وجود چشمه و آب خنک در کنار این امام زاده به یکی از مراکز تفریحی مسافران تبدیل شده است.

Showing 10 from 47 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order