یکی از شهرهای ایران است که در قسمت مرکزی این کشور واقع شده و در گذشته برای مدتی پایتخت ایران نیز بوده‌ است.

شهر قزوین، مرکز استان قزوین، در بلندای ۱٬۲۷۸ متری از سطح دریا واقع شده‌ است. تاریخچه و ریشه شهر قزوین به دوران ساسانیان باز می‌گردد زمانی که به دستور شاپور پادشاه ساسانی رونق یافت. قزوین شاه‌راه اقتصادی جاده ابریشم، سال‌ها محل گذر تجار و بازرگانانی بود که کالاهای خود را از شرق به غرب می‌بردند.

قزوین در زمان حکومت صفوی ۵۷ سال پایتخت ایران بوده و از همین رو دارای اماکن و موزه‌های تاریخی بسیاری است. قزوین پایتخت بزرگ خوشنویسی ایران است و از جمله خوشنویسان معروف خط پارسی می‌توان به میرعماد قزوینی اشاره کرد. قزوین از نظر تعداد اثر تاریخی رتبه نخست در ایران و سوم در جهان را دارد

تاریخچه ی شهر قزوین

شهر قزوین تاریخی فراتر از این ها دارد. یافته‌ ها و کشفیات باستان شناسی در دشت قزوین، نشان دهنده ی این است که ساکنینی ابتدایی شهر قزوین، مرحله ی یکجانشینی و کشاورزی در هزاره ی۷ قبل از میلاد مسیح و برخورداری ساکنان این شهر از صنایع اولیه و نظام اجتماعی در زمان خود عادلانه و پیشرفته برخوردار است. خانه هایی برای زندگی، تالارها و مکان هایی برا ی تجمع آن هم به صورت متعدد و مختلف، کارگاه ‌های صنعتی و ریخته گری، اشیایی ارزشمند و زینتی، انواع و اقسام مجسمه‌ ها و بسیاری از نشانه های دیگر همه حکایت از این می کنند که تمدنی کهن در قزوین وجود داشته است.

قزوین از آن دسته شهرهایی است که تاثیر فراوانی بر روی فرهنگ اجتماعی و شکوفایی مردم ایران گذاشته است. از این شهر عالمان بزرگی همچون امام محمد غزالی تحویل جامعه ی ایرانی شده اند.

موقعیت جغرافیایی

شهر قزوین از لحاظ تقسیم بندی های جغرافیایی، مرکز استان هم نام خود یعنی قزوین است. این شهر بسیار خوش آب و هوا، پر است از جاذبه ها و یادگاری های که از تاریخ غنی آن برای ما آیندگان به جای مانده است.

البته قزوین بیشترین دلیل شکوفایی اش را تقریبا مدیون این است که هم نزدیک به تهران است و هم نزدیک به استان های شمالی و غربی. همین نزدیکی اش هم باعث تاثیر بر اقلیم آب و هوایی این شهر شده و آن را تبدیل به یکی از بهترین شهرها برای مسافرت و به اصطلاح یه هوایی خوردن کرده است. قزوین پر است از باغستان ها و بوستان های مختلف و به همین علت تبدیل به یکی از مناطقی در ایران شده است که پاک ترین هوا را با آلودگی کمتر در خود دارد. قزوین نه زیاد پر جمعیت است و نه زیاد کم جمعیت و از این لحاظ، استان ۲۱ ایران است

آداب و فرهنگ مردم شهر قزوین

قزوینی ها زبانشان کاملا فارسی است، البته لهجه ی خاص قزوینی هم دارند. در بین قزوینی ها مناطقی هم وجود دارند که ترکی و یا شمالی از نوع گیلکی نیز صحبت کنند. قدیم ترها زنان قزوینی شلیته می پوشند و مردانشان هم لباس سفید ساده و شلواری معمولا مشکی تنها با جلیقه را می پوشند.

جاذبه های شهر قزوین

خیابان سپه

از جمله جاذبه های شهر قزوین که در بالاتر این متن به آن اشاره کردیم، خیابان سپه در شهر قزوین است. این خیابان در بین اولین ها، تنها خیابانی است که برای اولین بار نه تنها در قزوین بلکه در سراسر ایران افتتاح شده است.

در این خیابان که در دوره ی صفویان به وجود آمده، اتفاقات تاریخی بسیاری رخ داده است و خود یکی از جاذبه های مشهور شهر قزوین است.

کاخ چهل ستون

عمارت کلاه فرنگی قزوین را که به عنوان کاخ چهلستون هم می شناسید، یکی از دیگر جاذبه های شهر قزوین است. ساخت این بنا هم به دوره ی صفویان بر می گردد. اما جالب تر این است که عمارت کلاه فرنگی در واقع مقر ادراه ی حکومت بوده است.

حمام قجر

از موزه ی مردم شناسی قزوین که قبلا حمام قجر بوده، امروزه یکی از جاذبه های این شهر تاریخی و خوش آب و هوا است. شاه عباس صفوی مستقیما دستور ساخت این حمام را صادر کرد.

این حمام جز اولین حمام هایی در ایران بود که ورودی مجزا و جداگانه برای بانوان و آقایان داست. در حال حاضر هم این بنا که در دست میراث فرهنگی قزوین است، آن را تبدیل به موزه ای کرده تا مردم قزوین و گردشگران به خوبی با این شهر آشنا شوند.

آب انبارهای قزوین

درباره ی آب انبارهای قزوین به یک مکان خاصی تلویحا اشاره نمی کنیم زیرا این شهر پر است از آب انبارهای مختلف. اما با این حال باید بدانید که آب انبار سردار بزرگ ترین این آب انبارهاست. بیشتر این آب انبارها همچون آب انبار سردار، امروزه برای بازدید عموم در دسترس قرار گرفته اند.

مسجد جامع قزوین

در خیابان سپه، یکی از قدیمی ترین مسجدهای این شهر به نام مسجد جامع قزوین قرار گرفته است. این مسجد عنوان قدیمی ترین مسجد جامع کشور را به دوش می کشد. می گویند که این مسجد بر روی یک آتشکده ی ساسانی ساخته شده است. به این مسجد، مسجد عتیق نیز می گویند.

قلعه تاریخی الموت و دریاچه اوان

الموت قزوین هم یکی از جاذبه های معروف این شهر است که در زمره ی جاذبه های طبیعی این شهر قرار می گیرد. مهم ترین جاذبه ای که در این منطقه وجود دارد، قلعه ی الموت است که مقر حسن صباح بوده است، می باشد.

   

جهت آشنایی بیشتر با سایر شهرهای قزوین می توانید به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 338 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order