طب سنتی (Traditional medicine)، دانش و مهارت شیوه های مبتنی بر تئوری، اعتقادات و تجربه های فرهنگ های بومی مختلف، که در حفظ سلامتی تاثیر بسیاری دارد، تعریف می کنند. البته این تعریف کامل طب سنتی نیست. در واقع می توان گفت طب سنتی مجموعه ای از دانسته ها و توانایی های عجین شده با فرهنگ و تجربه های یک ملت است که به تشخیص، پیشگیری، بهبود و در نهایت درمان انواع بیماری های جسمی و روحی کمک می کند.

داروهای سنتی طی قرون متوالی، در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه، این داروها هنوز هم بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی را در برخی از کشورها نشان می دهند. به عنوان مثال، بیش از 100 کشور دنیا از مقررات داروهای گیاهی و گیاه درمانی خاص و واحدی برخوردار هستند؛ اما از آن جایی که شیوه های طب سنتی در کشورها و مناطق مختلف متفاوت هستند، تحت تأثیر بسیاری از نگرش ها، فرهنگ، تاریخ و تجربه شخصی به تغییرات جزئی تجویز می شوند.

امروزه مشکلات مختلف اقتصادی و هجوم انواع بیماری های صعب الاعلاج یا لاعلاج، سبب شده تا استفاده از داروهای سنتی در سطح جهان گسترش یافته و طرفداران زیادی داشته باشد. محبوبیت طب سنتی در بین کشور هایی که با فقر مطلق روزگار می گذرانند سبب شده تا افراد ساکن در این کشور ها، سیستم بهداشتی خود را تقویت کرده و به کمک گیاه درمانی، با بسیاری از بیماری های روحی و جسمی مبارزه کنند.

معرفی طب سنتی و گسترش مداوم آن، علاوه بر جنبه های درمانی اش کمک زیادی به رشد اقتصادی کشور، بالا بردن سطح ایمنی بدن، جلوگیری از انقراض بسیاری از گیاهان با خواص دارویی کرده است.

?انواع طب سنتی

?طب سنتی آفریقایی

طب سنتی آفریقا، نوعی سیستم مراقبت های بهداشتی جامع در سطح قاره آفریقا است که در سه سطح از تخصص ها سازماندهی می شود. این سه تخصص شامل الوهیت، معنویت گرایی و گیاه درمانی می شود. این شیوه شفابخش طب سنتی، خدمات بهداشتی و درمانی را بر اساس فرهنگ، پیشینه مذهبی، دانش، نگرش و اعتقادات رایج در جامعه آفریقا ارائه می دهد. طب سنتی آفریقا بر این باور است که بیماری ها به عنوان علل طبیعی و فوق طبیعی به وجود می آید؛ بنابراین باید با هر دو روش جسمی و معنوی با استفاده از الوهیت، غرق شدن، قربانی کردن حیوانات درمان شود.

  طب سنتی آفریقا دارای پیشینه تاریخی بسیار طولانی است. این نوع از طب سنتی با استفاده از توسعه و استفاده از داروهای گیاهی و گیاه درمانی در قاره آفریقا، عملی جادوگرانه لقب گرفته است. طب سنتی آفریقا نوعی سیستم مراقبت بهداشتی جامع است که با استفاده از گیاهان دارویی، مواد معدنی، قطعات حیوانات، بخور دادن و ... بر اساس فرهنگ ها و عقاید مردم منطقه تعریف شده است.

در برخی از قبایل آفریقایی پزشکان طب سنتی هم رتبه با خدایان، کائنان، جادوگران هستند.

?طب سنتی آمریکایی

در قرن هفدهم و هجدهم میلادی در آمریکا، پزشکان طب سنتی، اغلب از داروهای گیاهی، حجامت و زالو درمانی استفاده می کردند. داروهای گیاهی سنتی بومیان آمریکا، بیشتر برای درمان بیماری های مالاریا، دیسترس، اسکورویو، سفلیس، گواتر و... ارائه می شد. بسیاری از این داروهای گیاهی و مردمی از قرن نوزدهم و تا قرن بیستم ادامه یافتند. حتی برخی داروهای گیاهی پایه و اساس داروسازی جدید را تشکیل دادند. طب سنتی بومی آمریکایی و همچنین طب سنتی بومی آلاسکا، نوعی روش سنتی شفابخش بود که هزاران سال به طول انجامید.

 

?طب سنتی چینی

طب سنتی چینی (TCM)، سیستم پزشکی با حداقل 23 قرن سابقه است که با هدف حفظ یا ترمیم تعادل yinyang و پیشگیری یا بهبودی از بیماری استوار است. چین یکی از قدیمی ترین سیستمهای پزشکی جهان است. طب سوزنی و داروهای گیاهی چینی حداقل به 2200 سال قبل باز می گردد.

  البته طب سنتی چینی (TCM) با وجود هزاران سال قدمت در طی قرن ها دستخوش اندکی تغییر شده است. مفهوم اصلی طب سنتی چینی این است که یک نیروی حیاتی زندگی به نام چی(Qi) در بدن ظاهر می شود. هر گونه عدم تعادل با چی می تواند باعث بیماری و اندوه شود. این عدم تعادل معمولاً می تواند ناشی از تغییر در نیروهای مخالف و مکمل که در وجود انسان است، ایجاد شود.

چینی های باستان معتقد بودند که انسان ها، ریز گرد هایی در جهان بزرگتر اطراف هستند و در طبیعت به هم پیوسته و تحت تأثیر نیروهای آن قرار دارند. تعادل بین سلامت و بیماری یک مفهوم اساسی است. درمان TCM به دنبال بازگرداندن این تعادل از طریق درمان اختصاصی برای هر فرد است.

اعتقاد طب سنتی چینی بر این است که برای بازیابی تعادل، باید به تعادل بین اندام های داخلی بدن و عناصر خارجی زمین یعنی آتش، آب، چوب و فلز رسید.

طب سوزنی جزء جدا نا پذیر TCM است که معمولاً در طب غربی نیز یافت می شود و بیشترین مطالعه را در مورد تمام روش های درمانی جایگزین انجام داده است. برخی از داروهای گیاهی مورد استفاده در TCM می توانند هم چون دارو های طب مدرن عمل کنند و بسیار مؤثر باشند؛ اما ممکن است عوارض جانبی جدی نیز به همراه داشته باشند.

بازدید از یک داروخانه سنتی چینی مانند بازدید از یک موزه کوچک تاریخ طبیعی است. صدها کشو، کابینت، شیشه و کوزه در یک داروخانه معمولی که می تواند انواع بسیار زیادی از مواد گیاهی و حیوانی خشک شده را نگه داری کند.

?طب سنتی هندی

آیورودا یک سیستم پزشکی سنتی هندی (CAM) است. هدف آن حفظ سلامت عمومی انسان شامل حفظ سلامت ذهن، بدن و روح در تعادل و جلوگیری از بیماری به جای درمان آن است. طب سنتی هندی یکی از قدیمی ترین سیستم های درمانی جهان بینی (تمام بدن) است.

طب سنتی هندی بر این اعتقاد است که سلامتی به تعادلی ظریف بین ذهن، بدن و روح بستگی دارد؛ بنابراین هدف اصلی آیورودا ترویج سلامت خوب و مبارزه با بیماری است.

دانشجویان طب سنتی هند (CAM)، معتقدند که همه چیز در جهان مرده یا زنده به هم پیوند دارند. اگر ذهن، جسم و روح شما با جهان هماهنگ است، شما از سلامتی خوبی برخوردار هستید. وقتی چیزی این تعادل را مختل کند، بیمار می شوید. از جمله مواردی که می تواند این تعادل را برهم زند، نقص ژنتیکی، زایمان، صدمات ناگهانی، تغییرات آب و هوا و فصل، سن و احساسات شماست.

کسانی که آیورودا را تمرین می کنند معتقدند که هر فرد از پنج عنصر اساسی موجود در فضا، هوا، آتش، آب و زمین تشکیل شده است.

?طب سنتی اروپا

اروپا تاریخچه بسیار طولانی در طب سنتی دارد، که از عزت و احترام تاریخی و علمی قابل توجهی برخوردار است. بسیاری از شهروندان اروپایی هنوز هم برای حل بسیاری از بیماری های جزئی و گاه شدید به طب سنتی اروپا اعتماد می کنند. طب سنتی اروپا (TEM) یک اصطلاح تعریف نشده است اما می توان با جدیت گفت که طب سنتی اروپا بر پایه گیاهان دارویی استوار بود.

ادویه ها و گیاهان دارویی ماده مهمی در در درمان بسیاری از رویکردهای پزشکی سنتی است. حتی بقراط هم پیوند بین غذا و سلامتی را تشخیص داد.

 

بررسی ها نشان می دهد ادویه جات و گیاهان به عنوان دارو در طب سنتی اروپایی قرار گرفته بود تا جایی که ادویه ها و ترشی ها بسیار گران قیمت و جز معامله های کلان بودند، زیرا ترشی و ادویه ها حکم دارو را در شهرهای تجاری اروپا داشتند.

?طب سنتی کره ای

طب سنتی کره ای در دوران باستان بوده و تاریخی 3000 ساله دارد. مورخان شروع طب سنتی کره را هنگامی یاد می کنند که سوزن های سنگی و استخوانی در استان شمالی هم گیونگ، کره شمالی حال حاضر یافت شد . طب سنتی کره، پیوند عمیقی با گیاه درمانی و درمان بیماری ها با گیاهان دارویی منطقه ای داشت. اغلب گیاهان دارویی در طب سنتی کره، به عنوان درمان دارویی مانند تسکین درد یا برطرف شدن آسیب، به همراه دانستن اینکه چه مواد غذایی برای سلامتی مفید هستند، استفاده می شد. علاوه بر این، شواهد نشان می دهد که طب سنتی کره ای شیوه های منحصر به فردی را ایجاد کرده و آنها را از سایر فرهنگ ها متمایز می کرد.

در دوره سه امپراطوری، طب سنتی کره ای عمدتاً تحت تأثیر دیگر داروهای سنتی مانند طب چینی باستان بود. در سلسله گوریو، تحقیقات شدیدتری در مورد گیاهان خانگی صورت گرفت که نتیجه آن انتشار کتاب های بی شماری در مورد گیاهان خانگی بود.

طب سنتی کره، که از دوران باستان وجود دارد، مبتنی بر فلسفه شرقی است و از طریق تبادل پزشکی بین کشورهایی که از شخصیت های چینی استفاده می کنند، مانند چین و ژاپن ساخته شده است. در طب سنتی کره، بدن انسان به عنوان یک جهان مینیاتوری تلقی می شود. اصول، روش های درمانی و دارو برای فیزیولوژی و آسیب شناسی بدن، توسط پزشکان وقت توضیح داده شده است.

از طب سنتی کره، قرن ها پیش، با نام معالجه کامل یاد می شد؛ زیرا طب سنتی کره یک بیماری را درمان نمی کند، بلکه کل بدن را به طور کامل درمان می کند.

?طب سنتی ایرانی

طب سنتی ایرانی یا ITM در مفهوم چهار خلط (Balgham)، خون (damm)، صفرا زرد (safra) و صفرا سیاه (Sauda) پایه گذاری شده است. ITM به شدت در اولویت بندی مراقبت های بهداشتی و پیشگیری از بیماری بر روی درمان قرار دارد. قوانین شیوه زندگی در ITM بر شش اصل اساسی متمرکز تغذیه، محیط، فعالیت بدنی، احساسات و رها کردن بدن از مواد زاید استوار است. طب سنتی ایرانی، اعتقاد بر این دارد که سلامت در تشخیص خلق و خوی فرد یا خصوصیات جسمی و روحی و استفاده از این اطلاعات برای هدایت سبک زندگی فرد یافت می شود. ITM یک داروی کامل است که مبتنی بر تفاوت های فردی است، مفهومی که به مزاج معروف است. این مجموعه ای از خصوصیات جسمی و روحی است که با علائم خاصی در بدن و ذهن تعریف می شود. مطابق ITM، همه افراد یک Mizaj قطعی دارند که تمام خصوصیات جسمی یا روحی آن ها را تعیین می کند.

طب سنتی ایران شامل کل دانش و روش های به کار رفته در ایران از دوران باستان تا به امروز، از نسلی به نسل دیگر است. در واقع طب سنتی ایران مدیون تلاش مداوم ابوعلی سینا، زکریا رازی، حکیم جرجانی و ... است. طب سنتی ایرانی در واقع تجربیات عملی و مشاهداتی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. ریشه طب سنتی ایران به بیش از 2000 سال پیش بر می گردد و حتی بررسی ها نشان می دهد که طب سنتی یونانی از طب سنتی ایرانی منشا گرفته است. طب سنتی ایران، یک منبع ارزشمند از مطالعات معتبر و کاربردی دانشمندان ایران باستان است که بر روی گیاهان دارویی متعدد در منطقه های مختلف تحقیق و بررسی انجام داده است. معمولا از طب سنتی ایرانی برای درمان بیماری و علائم سوء هاضمه توصیه می شود.

?طب سنتی یونانی

طب یونان یک سیستم درمانی جامع و بومی سنتی تمدن غربی است، که نخستین بار توسط فیلسوف و پزشک یونانی به نام بقراط در قرن چهارم رمزگذاری و نظام مند شد. معروف ترین و احتمالاً مهمترین شخصیت پزشکی یونان باستان، بقراط بود که امروزه ما آن را "پدر پزشکی" می شناسیم. پس از بقراط، طب سنتی یونان توسط سایر پزشکان گسترش یافت.

پزشکان سنتی یونان گوشه ای از اتکا به مداخلات الهی را برای بهبودی به راه حل های عملی و طبیعی تبدیل کردند. برخی از نظریه های آنها هم چنان بر تفکر علمی و پزشکی حاضر تأثیر می گذارد. پزشکان یونانی هنگام برخورد با دارو از تفکر منطقی استفاده می کردند. این رویکرد همچنان تحت تأثیر پزشکی است. یونانیان باستان مفهوم "ذهن سالم در بدن سالم" را پذیرفته بودند، و دیدگاه آنها در مورد پزشکی شامل سلامت جسمی و روحی بود.

طب یونانی منبع اصلی و الهام بخش بسیاری از سیستم های پزشکی طبیعی، كلی و جایگزین دیگر بود كه در قرنهای 18 و 19 در اروپا و آمریكا توسعه یافت. در یونان قدیم زندگی و آموزه های بنیانگذار طب سنتی، منبع درخشان الهام بخش برای معالجه کنندگان طبیعی در سنین پایین بوده است.

  به عنوان یک سیستم درمانی جامع در یونان، پزشکی یونان با طب چینی و طب سنتی هندی ارتباط بسیار عمیقی دارد. همه سیستم های پزشکی سنتی به دنبال هماهنگی سلامت فرد با نیروهای زندگی جهانی طبیعت و کیهان هستند. طب یونانی مبتنی بر طنز و قانون اساسی است.

طب چینی به دنبال تعادل و هماهنگ سازی بین نیروهای متضاد و در عین حال مکمل طبیعت است.

?تفاوت طب سنتی با طب مدرن

طب نوین طول عمر افراد را افزایش می دهد. اکنون اغلب پزشکان طب مدرن می توانند اغلب بیماری ها را با سهولت بیشتری درمان کنند. طب سنتی و گیاه درمانی همیشه مؤثر نبود؛ زیرا تاریخ نشان می دهد مردم زیادی در اثر بیماری های ساده مانند آبله مرغان یا حتی سرماخوردگی درگذشتند. امروزه طب سنتی نمی تواند با قاطعیت اقدام به درمان کند، اما می تواند اثربخشی علائم را کاهش داده و به بهبود روند بیماری کمک کند. پزشکی سنتی و آمیختن با فرهنگ مناطق مختلف منسوخ شده است و گاهی به اندازه طب مدرن مؤثر نیست. برخی از درمان های سنتی درمان بیماری را تا مدت زمان زیادی به تعویق می اندازند، اما طب مدرن قادر است بیماری را در مدت زمان کمتری درمان کند. شاید یکی از عواملی که طب مدرن طرفداران زیادی دارد همین مدت زمان روند درمان است.

در مقابل طب مدرن می تواند عوارض جانبی بسیاری داشته باشد، اما اگر با تنظیم مصرف به اندازه دوز دارو استفاده شوند می توان از بروز عوارض جلوگیری کرد.

در یک نظرسنجی که در اوایل سال جاری انجام شد، مشخص شد که 74 درصد دانشجویان پزشکی ایالات متحده آمریکا معتقدند که پزشکی غربی با ادغام روش های درمانی طب سنتی یا جایگزین، نتیجه بسیار مثبت و بهتری خواهد داشت. حقیقت این است که طب مدرن و نوین در درمان بیماری های جدید همچنان جای بحث و مطالعه دارد. سال ها طول می کشد تا یک داروی جدید طب نوین از طریق تحقیق و توسعه به تولید برسد که هزینه آن نیز بسیار زیاد است.

 طب سنتی یک سیستم درمانی است که مبتنی بر دانش بومی با اتکا به فرهنگ و تجربیات است. از این رو در اکثر کشورهای صنعتی، از طب سنتی با عنوان "طب عامیانه" یاد می شود. با این وجود، در طی سه دهه گذشته و ایجاد بسیار از بیماری های صعب العلاج بسیاری از مردم به طب سنتی روی آورده اند.

  در سال 1970 طب سنتی مجددا به عنوان طب نوین مطرح شد. نقش پررنگ طب سنتی در درمان بسیاری از بیماری ها مفصلی و تسکین درد سبب شد تا به طب سنتی لقب طب مکمل را بدهند. طب مکمل شامل تکنیک های سالم و کم ضرری شامل مدیتیشن، کایروپراکتیک، انواع ماساژدرمانی، تصویر سازی، بهبود معنوی و برنامه های کاهش وزن تجاری و هم چنین استفاده از گیاهان، ویتامین ها، رژیم های غذایی سالم، هیپنوتیزم، انرژی درمانی، بیوفیدبک، طب سوزنی، هومیوپاتی و ... است.

در واقع نمی توان گفت کدام طب بهتر است اما می توان به این جمله اتکا کرد که طب سنتی و طب مدرن مکمل یک دیگر هستند.

برای آشنایی با سایر مشاغل پزشکی در سامانه زمات با ما همراه باشید.

Showing 10 from 36 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

ماساژ حضوری در محل حس تازه ✨انواع ماساژ های کمک درمانی ✨فیزیوتراپی مخصوص ریکاوری بعد از عمل و تقویت عضلات ✨تجربه حس آرامش ✨ماساژ های ریلکسی و سوئدی ✨ماساژ های پیشگیری یا تسکین درد های عضلانی ماساژ طب کهن

فروش ادویه مرغ و ماهی،زعفران و عرقیجات عطارمحمد چاروساییی جابر در آبادان خوزستان  ?عطاری جابر تاسیس ۱۳۴۳ که بصورت تخصصی در زمینه ادویه جات هندی، واردات و آسیاب فعالیت دارد.کلیه اقلام و ادویه جات ما با ظرافت کامل انتخاب میشه و پس از پاک و تمیز شدن…

درمان گیاهی باران 6712 ✨درمان هر نوع بیماری به روش گیاهی و سنتی زیر نظر مشاور درمان گیاهی ?طب سنتی ایران از دیرباز تاکنون به کمک داروهای مختلف به درمان بیماری‌ها پرداخته است. داروهای سنتی ترکیباتی کاملا طبیعی هستند که با توجه به خواص درمانی گیاهان…

فروش دارو های طب سنتی عباس پور ?ویزیت و مشاوره رایگان و فروش دارو های طب سنتی ?طب سنتی ایران از دیرباز تاکنون به کمک داروهای مختلف به درمان بیماری‌ها پرداخته است. داروهای سنتی ترکیباتی کاملا طبیعی هستند که با توجه به خواص درمانی گیاهان مختلف تهیه…

Research on Telepathy By Armin Khomami Reality about telepathy ?   Answer to questions about telepathy ?