اقامتگاه موقت در سفر

اقامتگاه در زبان فارسی به معنی محلی است که شخص در آن به صورت دائم یا موقت ساکن می‌شود. اقامتگاه‌های موقت که معمولاً در سفر استفاده می‌شوند انواع مختلفی دارد که بر حسب نوع امکاناتی که ارائه می‌دهند متفاوت‌اند. گرچه برخی از آنها در ظاهر بسیار به هم شبیه هستند‌، اما تفاوت‌هایی وجود دارد که در انتخاب آنها تأثیرگذار خواهد بود. هزینه اقامت در آنها نیز به خاطر همین تفاوت‌ها، متغیر است.

اگر قصد سفر دارید،‌ اطلاع از انواع اقامتگاه‌ها و امکانات آنها می‌تواند تجربه سفر شمارا به یادماندنی‌تر کند.

انواع اقامتگاه در سفر

مسافرخانه:

مسافرخانه‌ها معمولاً ساختمان‌هایی هستند که تخت در اختیار مسافران قرار می‌دهند. کلیه امکانات بهداشتی و خدماتی آنها خارج از اتاق و به صورت مشترک استفاده می‌شود. قیمت هر شب اقامت در آن بسیار ارزان‌تر از انواع دیگر اقامتگاه‌هاست. بنیانگذار اولین مسافرخانه‌ها در ایران، خانواده‌هایی بودند که اتاق‌های خود را در ازای مبلغی پول در اختیار مسافران قرار می‌دادند. این شیوه هنوز هم در برخی شهرهای زیارتی و یا شمال کشور رایج است و به شکل‌های مختلف از قبیل اجاره اتاق یا ویلاهای خصوصی صورت می‌گیرد.

مهمانسرا:

مهمانسراها کمی از مسافرخانه‌ها مجهزتر هستند و امکانات بهداشتی آنها در اتاق قرار دارد اما همچنان اتاق‌ها دو یا سه تخته هستند. قیمت مهمانسرا از مسافرخانه کمی بیشتر است اما باز هم نسبت به هتل کمتر است.

 متل:

متل‌ها، ساختمان‌هایی هستند که برای اقامت بین راه طراحی شدند و پارکینگ‌هایی برای اتومبیل و موتور دارند و اغلب در مناطق کوهستانی، جنگلی یا ساحلی یافت می‌شوند. تفاوت متل با هتل در ورودی آن است. هتل‌ها یک ساختمان یکپارچه با یک ورودی هستند و اتاق‌های آن در طبقات مختلف قرار گرفته است اما متل‌ها نهایتاً دو طبقه هستند و هر اتاق ورودی مجزایی دارد که رانندگان به راحتی بتوانند به ماشین‌های خود دسترسی داشته باشند.

تفاوت هتل و متل

 هتل:

هتل‌ها ساختمان‌هایی هستند که با شیوه‌ای مدرن طراحی شده و امکانات و خدمات جانبی مانند رستوران، استخر، سالن ورزشی و... در اختیار مسافران قرار می‌دهند. هتل‌ها بر اساس درجه استانداردی که در ارائه خدمات رعایت می‌کنند، رتبه بندی شده و از یک ستاره تا هفت ستاره می‌توانند تعریف شوند. اولین هتل در ایران، گراند هتل بود که همزمان با به وجود آمدن راه آهن و توسعه وسایل ارتباطی به منظور جذب طبقه جدید شهری که از امکانات مالی خوبی برخوردار بودند، شکل گرفت. در این هتل از روش‌های پذیرایی هتل‌های اروپایی استفاده می‌شد. امروزه برخی هتل‌ها به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده‌اند. طراحی خاص یا امکانات ویژه‌ای که این هتل‌ها ارائه کرده اند، اقامت در آنها به رویایی منحصر به فرد تبدیل کرده است.

 هتل آپارتمان:

هتل آپارتمان‌ها، به جای اتاق،‌ سوئیت‌هایی در اختیار مسافران قرار می‌دهند که مبله بوده و امکانات آشپزی در آن فراهم است و مهمترین تفاوت آن با هتل در همین است. خدمات آن کمتر از هتل است اما نظافت آن به صورت روزانه و مرتب انجام می‌گیرد.

Showing 10 from 474 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order