کتاب‌فروشی، محلی است که در آن کتاب فروخته می‌شود و مردم می‌توانند در آن کتاب خریداری کنند.

کتاب‌فروشی‌ها انواع مختلفی دارند. برخی کتاب فروشی‌ها تخصصی هستند یعنی در یک زمینه خاص مانند هنر، ادبیات، روانشناسی، حقوق، فنی مهندسی و … فعالیت می‌کنند. همچنین کتابفروشی‌هایی وجود دارند که در بسیاری زمینه‌ها مانند دانشگاهی، عمومی، کودک و نوجوان و… دارای کتاب هستند. گاهی ممکن است کتاب‌فروشی به خرید و فروش کتاب‌های دستِ دوم نیز بپردازد.

در سالهای اخیر و با توجه به گسترش روزافزون اینترنت، کتاب فروشی‌های آنلاین هم به بازار کتاب وارد شده‌اند. از قدیمی‌ترین و بزرگترین کتابفروشی‌های اینترنتی در ایران می‌توان به فروشگاه کتاب ادب سرا،کتاب استور آدینه بوک و فردا بوک اشاره کرد

یک کتاب فروش ایده‌آل

یک کتابفروش قبل از هر چیز باید خودش اهل کتاب باشد. این جمله به آن معنی نیست که بیست و چهار ساعت شبانه‌روز در حال خواندن باشد، بلکه به این معناست که نبض کتاب را در دست داشته باشد؛ بداند چه نویسنده‌ی جوانی اخیرا گل کرده یا کدام نویسنده و مترجم قدیمی کار جدید خود را به بازار فرستاده است. یک کتابفروش ایده‌آل، به هر حال یک فروشنده است و اخلاق خوش و صبوری، اولین اصل در هر کسب و کار است.

شما باید حوصله‌ی سوالات مشتری را داشته باشید و آگاه باشید که خریدار کتاب، اندکی با خریدار کالاهای دیگر متفاوت است.او در پی اندیشیدن آمده و قرار است شما در این اتفاق زیبا اندکی با او سهیم باشید؛ پس قدر این موقعیت خوب را بدانید. بعضی از کتابفروش ها به خصوص اگر متولد دهه پنجاه خورشیدی باشند، به این موضوع افتخار می‌کنند که ما اهل فضای مجازی نیستیم!

باید بدانید که این موضوع افتخار کردن ندارد و به این معنی است که شما همگام با زمانه قدم برنمی‌دارید و اگر بحث سرمایه‌ی شما در میان است و قرار است هر ماه دغدغه‌ی اجاره‌ی مغازه یا سایر خرج‌ها را داشته باشید نمی‌توانید نسبت به آنچه در سوشال مدیا اتفاق می‌افتد بی‌تفاوت باشید.

فواید خواندن کتاب

تحریک روانی

مغز شما نیاز به تمرین دارد تا آن را قوی و سالم نگه دارد، همانند تمام ماهیچه‌های بدن.

کاهش استرس

غرق شدن در دنیای ادبیات و آموزش به شما این امکان را می‌دهد که خودتان را از استرس زندگی روزمره دور کنید و ذهن و بدن خود را ریلکس و راحت کنید.

خواب بیشتر و با کیفیت‌تر

آدم‌های خوره کتاب می‌توانند به این مسئله اعتراف کنند. هیچ‌چیزی به اندازه گرفتن کتاب در دست احساس خواب آلودگی نمی‌آورد! کتاب خواندن مثل قرص خواب‌آور است که آرامش‌بخش بوده و خصوصاً زمانی که خسته‌اید یا استرس زیاد دارید باعث خواب می‌شود.

حافظه بهتر

یکی از بهترین فواید کتاب خوانی کمک به بهبود حافظه است.مطالعه نیاز دارد که از ماهیچه حافظه خود استفاده کنید و آن را به یک ماهیچه پرقدرت تبدیل کنید. ورزش کردن مغز شما به طور ذهنی می‌تواند منجر به کاهش سرعت زوال حافظه شود.

همدلی‌ها زیاد می‌شود

خواندن نیاز به این دارد که با احساسات شخصیت‌ها همدردی کنیم. وقتی شما با شخصیت‌های کتاب همذات پنداری می‌کنید، ناخودآگاه «حس همدلی» شما بیشتر می‌شود.

مهارت‌های تفکر تجزیه و تحلیلتان بهبود می‌یابد

خواندن یک کتاب اسرارآمیز و تلاش برای حل آن راز، بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است. حتی اگر خودتان معما را حل نکنید با این حال تفکر تحلیلی و انتقادی‌تان را به بهترین شکل به کار گرفته‌اید.

بهبود تمرکز

در دنیای امروز، توجه ما اغلب به یک میلیون جهت مختلف جلب می‌شود!زمانی که مطالعه می‌کنید روی یک چیز تمرکز دارید. با انجام این کار، شما به بدن خود آموزش می‌دهید تا از ایجاد مزاحمت اجتناب کنید. این توانایی می‌تواند به هنگام انجام وظایف دیگری که نیاز به تمرکز دارند، کمک کند. این هم یکی از بهترین فواید کتاب خوانی.

خواندن بهترین سرگرمی و تفریح است

خواندن بسیار ارزان‌تر از رفتن به سینما یا بسیاری دیگر از انواع تفریحات است. در حقیقت خواندن در کتابخانه رایگان است! کتابخانه دائماً در حال آپدیت شدن است و هر روز کتاب‌های بیشتری چاپ می‌شود؛ بنابراین هرگز خیال نکنید که روزی به نقطه پایان خواندن می‌رسید.کتاب‌ها می‌توانند شما را به دنیاهای متفاوتی هدایت کنند.

بهبود دایره واژگان

یکی دیگر از فواید کتاب خوانی هرچه بیشتر در معرض خواندن باشید، کلمات بیشتری یاد می‌گیرید.افزایش دایره واژگان به شدت بر فن بیان شما تأثیر مثبت می‌گذارد؛ بنابراین می‌تواند به بهبود عملکرد شغلی و عزت‌نفس منجر شود.

قرار گرفتن در معرض آثار عالی می‌تواند تأثیر زیادی بر روی نویسندگی شما داشته باشد.همچنین با گسترش دایره واژگان بهتر می‌توانید احساسات و تفکرات‌تان را بروز دهید.

انواع کتاب

کتاب‌ها در نگاه اول به دو دسته‌ی اصلی «داستانی» و «غیرداستانی» تقسیم می‌شوند؛ و بعد هر کدام در ژانرهای گوناگون قرار می‌گیرند. ناگفته نماند که یک کتاب داستانی می‌تواند چندین ژانر را شامل شود.بسیاری از نویسندگان، ژانرهای مختلف را با هم ترکیب می‌کنند تا توانایی پرداخت بیشتری روی شخصیت‌های کتاب داشته باشند و به این ترتیب ممکن است یک کتاب تنها در یک ژانر قرار نگیرد.‌

از طرفی میتوان انواع کتاب را به گونه‌ای دیگر نیز دسته‌بندی کرد. دسته بندی جامعی به شرح زیر وجود دارد:

کتاب‌های مرجع

برای دسترسی به اطلاعات خاص در یک زمینه‌ی مشخص، به کتاب‌های مرجع مراجعه می‌شود. این کتاب‍ها از ابتدا تا انتها خوانده نمی‌شود و معمولا بر اساس الفبا یا رده‌بندی‌های دیگر فهرست‌بندی شده؛ و خواننده برای به‌دست اوردن اطلاعات خاصی به آن رجوع می‍کند.

کتاب‌های غیرمرجع

کتاب‌های غیرمرجع معمولا سرگرم‌کننده هستند؛ مثل رمان کوتاه و بلند، مجموعه کتاب‌های شعر و …

کتاب‌های نیمه‌مرجع

کتاب‌هایی وجود دارند که علیرغم اینکه مرجع نیستند اما بارها ممکن است به آنها رجوع کنیم. مثل کتاب‌های علمی و درسی. این نوع کتاب را می‌توان، کتاب نیمه مرجع نامید.

جدای این دسته‌بندی، میتوان کتاب‌ها را بر اساس موضوع نیز دسته‌بندی کرد. در رده‌بندی موضوعی کتاب، تمرکز بر خط اصلی کتاب است. همانطور که قبلا اشاره شد، ممکن است در یک کتاب چند ژانر با هم ترکیب شده‌باشند. اما برای دسته‌بندی آنها موضوع قالب را باید در نظر گرفت.

لیست انواع کتاب بر اساس موضوع

فانتزی (Fantasy)

این ژانر در جهان داستانی‌ای واقع شده که غالبا از افسانه‌ها و فولکور در جهان واقعی الهام گرفته شده است. ریشه این ژانر در سنت‌های شفاهی است و از قرن بیستم به رسانه های مختلفی از جمله فیلم، تلویزیون، رمان، فیلم‌های متحرک و بازی های ویدیویی راه یافته است.

با وجود همپوشانی برخی ژانرها با هم، این ژانر از کتاب به دلیل عدم وجود مضامین علمی و خیلی مهم، از ژانرهای دیگری چون علمی و ترسناک، متمایز است. این ژانر یکی از محبوب‌ترین انواع کتاب است.

ماجراجویی (Action and adventure)

داستانهای ماجراجویی، ژانری از داستان‌ها هستند که معمولاً خطرآفرینند یا هیجان را به خواننده القا می کنند.

عاشقانه (Romance)

این نوع کتاب، بر اساس روابط و احساسات بین دو نفر شکل گرفته شده‌است. اینگونه رمان‌ها خود به زیردسته‌هایی تقسیم می‌شوند. مثلا بهترین رمان های تاریخی عاشقانه یکی از این زیردسته‌هاست.

ترسناک (Horror)

نویسنده در این سبک با تصویر کردن یک فضای وهم آور و ترسناک سعی در ترساندن و تهییج خواننده دارد. غالباً آنچه در یک کتاب داستانی ترسناک یک تهدید محسوب می‌شود، استعاره ای از ترس بزرگتر یک جامعه است.

مهیج (Thriller)

در این نوع از انواع کتاب، اغلب قهرمانی سرسخت و باهوش دیده می‌شود. اما این قهرمان انسانی معمولی است که در برابر اشرار قرار می‌گیرد و سعی در نجات کشور و … است.این نوع کتاب‌ها هیجان زیادی برای خوانندگان و علاقه‌مندانشان دارند. داستان‌های کاراگاهی، جنگی ازین دست ژانر است.

علمی تخیلی (Science fiction)

داستان‌های علمی-تخیلی، ژانری از کتاب است که به‌طور معمول با مفاهیم خیالی و آینده نگرانه سروکار دارد. مفاهیمی چون علم و فناوری، اکتشافات فضایی، سفر در زمان، جهان‌های موازی و زندگی فرازمینی.این ژانر علاوه بر سرگرمی، می‌تواند جامعه‌ی امروزی را نیز مورد انتقاد قرار دهد و در بسیاری موارد نیز الهام‌بخش و زمینه‌ساز اکتشافات جدید باشد.

هنری(Art)

بیشتر کتاب‌های هنری،به شرح چگونگی خلق آثار هنری می‌پردازد. این آثار می‌تواند شامل آثار دیداری، شنیداری، نمایشی و … باشند.بسیاری ازین نوع کتاب‌ها، به بررسی زندگی هنرمندان بزرگ و معروف می‌پردازند و یا آثار هنری آنها را مورد نمقد و بررسی قرار می‌دهند. مطالعه تاریخ هنر و بررسی جنبه‌های زیباشناسانه‌ی آثار هنری از دیگر مباحثی است که در کتاب‌های هنری مورد توجه قرار می‌گیرد

انگیزشی(Motivational)

کتاب‌های انگیزشی ما را برای روبرویی با چاش‌های احتمالی زندگی واقعی آماده می‌کنند. در زندگی تمام انسان‌ها لحظاتی پیش می‌آید که از زندگی ناامید می‌شویم و تمام نیرو و انرژی‌مان تحلیل می‌رود. اینجاست که کتاب‌های انگیزشی به کمک ما می‌آیند. کتاب‌های روانشناسی و انگیزشی به خواننده فرصت شناخت خود را می‌دهد و به این ترتیب با نیروی بازیافته، مصمم به سمت هدف می‌رویم.

طنز(Humer)

نویسنده در کتاب‌های طنز، با ادبیاتی شیرین و نغز، مسائل مهم اجتماعی و سیاسی را با نگاهی نقادانه به رشته‌ی تحریر در می‌آورد. در این کتاب‌ها، تمام معایب و مفاسد و کمبودها به گونه‌ای اغراق‌آمیز بیان می‌شود تا زشتی آن مسئله بیشتر دیده‌شود.

کودکان(Children’s)

کودک تنها به خوراک و پوشاک نیاز ندارد. هرچند این‌ها نیازهای اولیه‌ی هر انسانی‌ست، اما رشد ذهنی نیز اهمیت ویژه‌ای در تربیت کودکان دارد.وظیفه‌ی هر والدی اینست که زمینه را برای چگونه زیستن و نحوه‌ی شکل‌گیری افکار و شخصیت کودکانمان هموار کند. چاپ کتاب‌ کودک کمک بزرگی برای خانواده‌ها محسوب می‌شوند.

برای آشنایی با اطلاعات سایر مشاغل به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 23 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

فروش نوشت افزار و بازی های فکری سبا تحریر 📌 لوازم تحریر دخترانه و پسرانه با بهترین قیمت📌 📌 انواع بازی های فکری

تولیدی درب و پنجره سام پنجره ✔️ با چندین سال سابقه کاری در زمینه طراحی تولید و نصب انواع درب وپنجره دوجداره و سه جداره upvc و انواع توریهای پلیسه وساده ✔️ پنجرهای دوجداره ، شیشه سکوریت ، کرکره برقی ، درب اتوماتیک و توری پشه بند

فروشگاه تحریر و اداری پارمیس  ? فروش لوازم التحریر ، لوازم اداری ، مهندسی ، نمایندگی مهندس ماشین حساب کامیو ، کاغذ A4 ? لوازم التحریر هنری ، معماری ، گرافیک ، طراحی

فروشگاه کتاب تفکر مثبت ✅با توجه به اینکه کتاب فروشی شما  یک  فروشگاه زنجیره بزرگ یا یک فروشگاه مستقل کوچک باشد  براساس اندازه و محل فروشگاه وظایف  متفاوت  می باشد. با این حال، اغلب  مسئولیت ها شامل موارد زیر هست: ✅خدمت رسانی به طیف وسیعی از مشتریان…

پیک رایگان کتاب پیک تاب ✅ ارسال رایگان کتاب کمک درسی ✅ انواع کتاب های کمک درسی از مدرسه تا دانشگاه  ✅ به تمام نقاط مشهد ارسال پیک رایگان ✅ خدمات ویژه دیگری نیز در راستای

شهر کتاب  ? کتاب های کمک درسی تا پیش دانشگاهی ، کودک و نوجوان ، رمان  ? کتاب های تاریخی ? لوازم التحریر هنری ، معماری ، گرافیک ، طراحی ? کتاب بزرگسال، کتاب نفیس، کنج دیجیتال، ‏موسیقی، صنایع دستی، کافه، کتاب کودک و نوجوان، نوشت‌افزار، نوشت‌افزار…