این شهر زیبا تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. دیدنی ها و خوشمزه های زیادی دارد که در سفر به آن نباید از دست شان بدهید

چرا سفر به آبادان ؟

در این شهر می توانید سواحل زیبای خلیج فارس را ببینید.
  • یکی از خاص ترین مساجد ایران، مسجد رنگونی ها در این شهر قرار دارد.
  • این شهر مرزی یکی از محبوب ترین مقصدها برای خرید است.

اطلاعات کلی در مورد آبادان

جمعیت: 298090 نفر مطابق با آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵
 
دین و مذهب: اکثر جمعیت مردم آبادان مسلمان شیعه و تعداد محدودی از عرب های ایرانی این شهر صابئی (مندایی) هستند که در سایر شهرهای خوزستان نیز زندگی می کنند. همچنین مانند سایر شهرهای ایران، جمعیت بسیار کمی از آبادان را نیز هموطنان ارمنی و مسیحی تشکیل می دهند.
زبان: مردم این شهرستان به زبان های فارسی (با لهجه آبادانی) و عربی صحبت می کنند.
اقتصاد: آبادان یکی از شهرهای ایران است که در طول جنگ تحمیلی آسیب های فراوانی دید و سال های زیادی را پشت سر گذاشت تا به توسعه اقتصادی که پیش از جنگ داشت بازگردد. آبادان در درجه اول در بخش صنعت نفت و پتروشیمی نقش مهمی را ایفا می کند و یکی از بزرگترین پالایشگاه های نفت جهان یعنی پالایشگاه نفت آبادان در این شهر قرار دارد. همچنین این شهر در سال های اخیر در بخش صادرات شیلات، خرما و محصولات کشاورزی به ویژه در منطقه آزاد اروند به پیشرفت های چشم گیری رسیده است و صادرات به کشورهای همسایه به ویژه عراق و از طریق پایگاه های صادراتی مانند پایگاه شلمچه صورت می گیرد. از طرف دیگر صنایع لنج سازی، صنایع دستی و پرروش میگو نیز در سال های اخیر نیز رشد چشمگیری در آبادان داشته اند.
شهر های خواهر خوانده: کاراما در چین، بروجرد در ایران

سوغات و صنایع دستی

انواع ماهی: می توانید خوشمزه ترین و یکی از گران ترین ماهی های خلیج فارس، ماهی زبیدی (ماهی حلوای سفید) و سایر ماهی ها مثل راشگو، شوريده، شانگ، زبان، سنگ سر، ميش ، هامور، کفشک، صبور، قباد را در این شهر پیدا کنید. ماهی حلوای سفید | Photo by : Unknownانواع خرماهای مرغوب مثل رحی، گنطار، بريم، زاهدی ، سعمران و... کپو: با برگ درخت خرما بافته می شود و برای تولید انواع ظروف تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد.
ادویه | Photo by : Unknown انواع ادویه به ویژه ادویه فلافل، سمبوسه و سایر غذاهای جنوبی
انواع گلیم و صنایع دستی حصیری که با برگ درخت خرما بافته می شوند.

غذاهای محلی آبادان

قلیه ماهی : این غذای خورشتی با تکه های ماهی شوریده، سنگسر یا حلوا به همراه سبزی مخصوص تهیه می شود. کبه عربی یا عراقی: کبه غذایی عربی است که از ترکیب برنج، تخم مرغ و انواع ادویه با مغزی گوشت چرخ کرده طبخ می شود.قلیه میگو | Photo by : Unknown پاکوره: این غذا تفاوت زیادی بافلافل ندارد و از کشور هند وارد فرهنگ غذایی مردم آبادان شده است. تفاوت آن با فلافل در این است که برای طبخش به جای نخود از سیب زمینی استفاده می کنند. امگشت: این غذا مخصوص عرب های خوزستان است که با ماهی قباد کباب شده و نمک سود شده به همراه برنج و کشمش و سبزی پلویی تهیه می شود.
  • فلافل | Photo by : matbakh.art.food

فلافل و سمبوسه آبادانی

اقامت در آبادان

شهر آبادان معمولا مقصد دوم گردشگرانی ست که خوزستان را برای سفر خود انتخاب می کنند بنابراین شاید در پیدا کردن خانه های مبله یا سوئیت کمی به مشکل بخورید؛ اما می توانید از هتل ها و مسافرخانه های موجود در شهر استفاده کنید و یا بنا به سلیقه تان کمپ و چادر زدن را در مکان های مشخص مثل آلاچیق های پارک ها انتخاب کنید.

جاذبه های گردشگری آبادان

سینما شیرین: این مکان یکی از قدیمی ترین سینماهای ایران است که در سال 1310 با 700 نفر ظرفیت ساخته شد و در زمان جنگ جهانی اول با اضافه شدن یک طبقه دیگر به آن عنوان بزرگ ترین سینمای ایران را از آن خود کرد. سینما شیرین در جنگ ایران و عراق صدمات زیادی دید و هیچگاه بازگشایی نشد. این سینما در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.
کلیسای گاراپت مقدس: این کلیسا در سال 1336 ساخته شد و یکی از بزرگ ترین مکان ها برای گردهمایی ها ارامنه شهر آبادان محسوب می شود. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
موزه آبادان: موزه آبادان در سال 1338 با کمک شرکت نفت آبادان در این شهر افتتاح شد. در این موزه آثار باستانی از دوران پیش از تاریخ تا دوره قاجار مثل ظروف سفالی، مجسمه هایی به شکل حیوانات و... به نمایش درآمده است.
موزه بنزین خانه: این موزه در مکان اولین سکوی پمپ بنزین ایران (سال 1306) در شهر آبادان قرار دارد و به عنوان یکی از اولین موزه های صنعت نفت ایران به شمار می رود. در این موزه انواع محصولات نفتی، چراغ های نفت سوز، تانکرهای سوخت قدیمی و ... قرار دارد.
موزه کارآموزان آبادان: این موزه در مکان اولیه آموزشگاه حرفه ای آبادان که در سال 1312 تاسیس شده بود، قرار دارد. در این موزه اسناد مربوط به تاریخ صنعت نفت ایران، ابزارهای آموزش کارآموزان صنعت نفت و ... به نمایش درآمده است.

مسجد رنگونی ها | Photo by : Unknownمسجد رنگونی ها: این مسجد حدود100 سال پیش توسط کارکنان هندی و برمه ای پالایشگاه نفت آبادان ساخته شد. نام این مسجد نیز برگرفته از پایتخت کشور برمه یعنی رنگون است. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه اسناد تاریخی و خطی: این موزه در سال 1388 داخل مسجد رنگونی ها شکل گرفت. در این موزه آثاری مثل قرآن های خطی، اسناد دوران قاجار و پهلوی اول مثل اسناد ارتباطی بین تجار هندی، انگلیسی و ایرانی و... به نمایش درآمده است. 

تفریحات آبادان

ساحل آبادان | Photo by : Soleiman Azariتفریح در ساحل رودهای اروند و بهمنشیر: ساحل این دو رود مشهور، از مکان های خوش آب و هوا در شهر به حساب می آیند که بیشتر مردم برای پیک نیک، ماهیگیری و قایق سواری سری به آنها می زنند.
بازارگردی در آبادان: از آن جا که آبادان یک بندرگاه تجاری محسوب می شود و اخیرا هم منطقه آزاد تجاری اروند به آن اضافه شده است، می توان گفت که بازارهای خوبی در شهر انتظارتان را می کشند. می توانید یک روز کامل از سفرتان را به گردش در بازارهای شهر اختصاص بدهید و اجناس مختلف را با کمترین و بهترین قیمت پیدا کنید. از مشهورترین بازارهای شهر می توان به بازار ته لنجی ها در خیابان امام خمینی، بازار مرکزی آبادان در انتهای خیابان دبستان و بازار کویتی ها در خیابان شهید طالقانی اشاره کرد.

آب و هوای آبادان در فصول مختلف

بهار: شهر آبادان از ماه فروردین تا اوایل اردیبهشت هوای متعادل تا گرمی را دارد؛ اما به محض نزدیک شدن به اواخر اردیبهشت گرمای طاقت فرسای شهر شروع می شود.
تابستان: فصل تابستان در این شهر بسیار گرم و غیر قابل تحمل است بنابراین اگر قصد برنامه ریزی یک سفر تفریحی را دارید فصل تابستان را فراموش کنید.
پاییز: فصل پاییز در آبادان با گرمای تابستان شروع می شود و این گرما تا اواخر مهر ادامه می یابد؛ اما با آغاز ماه آبان کاهش دما در شهر شروع شده و هوا رو به خنکی می گذارد. اواسط پاییز زمان بسیار مناسبی برای سفر به آبادان است.
زمستان: در فصل زمستان آبادان شاهد آب و هوای بسیار معتدل است که کمی هم رو به خنکی می رود؛ اما به هیچ عنوان آزار دهنده نیست و بهترین زمان برای سفر به شهر محسوب می شود.

تاریخچه آبادان 

اگر بخواهیم به اسناد تاریخی رجوع کنیم، باید بگوییم که نام آبادان برای اولین بار توسط بطلمیوس جغرافیدان معروف یونانی بیان شد، بنابراین می توان نتیجه گرفت که آبادان در سده های اول میلادی وجود داشته است. علاوه بر بطلمیوس، پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) نیز از این شهر سخن به میان آورده اند. به گفته برخی منابع، شهر آبادان پیش از ورود اسلام به ایران شهری آباد و متمدن بوده و در دوره های تاریخی عیلام و هخامنشیان از آن با نام های جزیره مسنه و خاراکس یاد شده است. خاراکس بخشی از پادشاهی میان در دوران اسکندر مقدونی بود که البته برخی از کارشناس معتقدند مقر اصلی آن در بصره امروزی بوده؛ اما برخی دیگر معتقدند که محدوده رود بهمنشیر محدوده اصلی پادشاهی میشان را شامل می شده است.اوج شکوفایی و توسعه شهر آبادان در دوران سلوکیان و اشکانیان اتفاق می افتد و تا دوران سلطنت اردشیر بابکان این شهر  به شکل بندر و قلعه ای مستحکم به عنوان یکی از مهم ترین شهر های بندری محدوده ایران و عراق به حیات خود ادامه می دهد تا جایی که سکه های مخصوصی که در شهر ضرب می شد در شهر هایی مثل خرمشهر و محدوده بصره و کویت امروزی اعتبار داشت.

نام های آبادان

وهمن اردشیر: برگرفته از نام نخستین شاه ساسانی، اردشیر بابک
انعبادان: بعد از حمله اعراب به خوزستان، شهر آبادان به کل ویران شد و تنها یک پادگان نظامی از آن باقی ماند. گفته می شود چون نخستین فرمانده ای که در پادگان بود عباد ابن حصین حبطی نام داشت، به شهر، عبادان گفتند.
اوپاتان: گفته می شود که عبادان معرب اوپاتان است و به معنی جایی است که در آن رود و دریا وجود دارد.

Showing 10 from 277 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order