شهر سامان در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شرقی شهرکرد قرار دارد. سامان به دلیل قرار گرفتن در حاشیهٔ زاینده رود از زمینه مناسبی برای باغداری و جذب گردشگر برخوردار است.

این شهر زادگاه شاعران معروفی چون دهقان سامانی و عمان سامانی می‌باشد. این شهر تا سال ۱۳۴۵ از لحاظ آماری شهر شناخته نمی‌شد تا این که در این سال پیشنهاد شهرداری گرفتن آن مطرح شد و در سال ۱۳۴۷ به صورت رسمی به شهر ارتقاء یافت.

موقعیت جغرافیایی

شهر سامان در حاشیهٔ زاینده رود قرار دارد. سامان در فاصله ۲۲ کیلومتری شمال شرقی شهرکرد و ۸۵ کیلومتری غرب اصفهان و متصل به راه غربی شهرکرد به اصفهان قرار گرفته‌است.

وضعیت طبیعی آن دارای تپه ماهورهای متعدد و سرسبز است. در طرح جامع استان چهارمحال و بختیاری ۶ مسیر پیشنهادی گردشگری تعریف شده‌است که مسیر شماره ۲ آن از سامان می‌گذرد. این مسیر عبارت است از: شهرکرد ـ چالش تر (قلعه چالش تر) ـ سامان (پل زمان خان ـ شوراب صغیر-حاشیه زاینده رود) ـ هوره (پل هوره) ـ مارکده ـ یان چشمه ( سد زاینده رود ) ـ بن (گرداب بن) ـ امامزاده سید محمد.

صنایع دستی و سوغات شهرستان سامان

از صنایع دستی سامان به مانند دیگر شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری می توان به گلیم ، خورجین و نمد اشاره کرد که توسط زنان خوش ذوق سامان با احساسی زیبا طرح و نقش زده خواهد شد.

تحفه ای که از این شهرستان می توان به عنوان سوغات برای خویشاوندان خود ببرید، گردو ، بادام و پسته است که با توجه به منطقه کوهستانی سامان این محصولات کشاورزی به فراوانی در آنجا کشت می شود. مغز بادام و گردو در کنار سایر خشکبارها بسیار خوش طعم و فوق العاده سامان را می توان به عنوان بهترین سوغات خوراکی برای خوشاوندان خود هدیه ببرید.

جاذبه های گردشگری شهرستان سامان

پل تاریخی زمانخان

این پل شاهکاری از معماری دوران صفوی است که در 5 کیلومتری شهرستان سامان بر روی رودخانه زاینده رود احداث گردیده است، درباره احداث این پل مطالب زیادی عنوان شده است که مشهورترین آنها این است که در زمان کوچ ایل قشقایی یک کودک در آب رودخانه زاینده رود غرق شده و به اعتراض مادر آن کودک، زمانخان رئیس ایل با آجر و سنگ مسیر رودخانه را عوض کرد و پل را بنا می کند.

پل هوره

در دوره پهلوی دوم بود که پل هوره احداث شد، نام هوره به دلیل روستای هوره است این پل دارای 7 دهانه و 8 ستون است ، دهانه مرکزی بزرگتر از سایر دهانه ها است.

طاق ها نیم دایره و به روش رومی سنگ چین شده که ارتقاع آنها حدود 7 متر است که با سنگ و ملات ماسه و سیمان ساخته شده، این پل زیبا و دیدنی از توریستی ترین جاذبه های شهرستان سامان محسوب شده و بهترین زمان برای سفر به آنجا فصل بهار و تابستان است که سبزی درختان حاشیه رودخانه فضای زیبای را برای گردشگران خلق می کند.

روستای یاسه چاه

این روستای کوهستانی در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا واقع شده که آب و هوایی ملایم و مطبوع در فصل بهار و تابستان دارد، اما در فصل زمستان هوایی نسبتاً سرد بر آن حاکم است.

یاسه چاه به معنی رودخانه ی عریض و پهن در زبان ترکی می باشد، یاسه چاه با خرابه های حمام قدیمی دوره قاجاریه ، مذهب شیعه جعفری در محدوده میانکوهی با خانه های در شیب دامنه کوه، ساخته از خشت و گل بصورت پلکانی جلوه جذابی به روستا بخشیده است.

آرامگاه دهقان سامانی

میرزا ابوالفتح معروف به دهقان سامانی از شاعران شهرستان سامان که در سال 1265 متولد شده و آثاری در زمینه های شعر فارسی مانند غزل ، قصیده ، قطعه و رباعی تجلی یافته که از منظومه های او عبارتند از: داوود نامه، سلیمان نامه و هزار دستان.

این شاعر نامدار در سال 1326 چشم از جهان فرو بست و مقبره او در شهرستان سامان واقع گردیده که از لحاظ معماری و شیوه ساخت بسیار درخور توجه است و بسیاری از گردشگران برای ادای احترام به وی در این مقبره حضور پیدا می کنند.

جهت آشنایی بیشتر باسایر شهر های چهار محال و بختیاری می توانید به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 13 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

مشاور املاک مرادی ✅خرید ، فروش باغ ، ویلا ، زمین کشاورزی ✅رزرو تورهای قایقرانی رفتینگ ✅ خرید، فروش، اجاره و رهن ✅فروش و اجاره آپارتمان ✅ مشاور سرمایه گذاری املاک ✅ مشارکت در ساخت ✅ مدیریت فروش املاک ✅ مشاور خرید و سرمایه گذاری

خدمات اجاره ویلا و سوئیت مرادی ✅خرید، فروش، اجاره و رهن ✅فروش و اجاره ویلا ✅ مشاور سرمایه گذاری املاک ✅مدیریت فروش املاک ✅ مشاور خرید و سرمایه گذاری ✅ مشاور املاک و سرمایه گذاری

بهترین مدلهارو از ما بخواهید (بیشتر…)

گروه تزیینات آی پارا در تهران ? درگذشته ای نه چندان دور، از روش گچ و رابیتس کاری در تزیینات دکوراسیون استفاده می شده است

باغ تفریحی چهل ایوان? غذا ، قلیان ، چای نسکافه ، قهوه ? مجموعه جنب زاینده رود ? مکانی آرام و دلنشین در کنار ساحل زیبای زاینده رود? اجاره آلاچیق لب آب ویلا ، سوئیت