کلان‌شهر کرج، مرکز استان البرز به عنوان سی و یکمین استان ایران است که در سال ۱۳۸۸ تاسیس شده است. این شهر یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور است که پس از تهران دومین شهر مهاجرپذیر ایران نیز به حساب می‌آید.

شهر کرج در ارتفاع ۱۳۲۱ متر از سطح دریای آزاد و بین ۳۵ درجه و ۴۶ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۵۱ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۵۴ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی واقع شده است. بلندترین نقطه شهر در شرق خلج آباد با ارتفاع ۱۴۰۰ متر و پست‌ترین نقطه شهر در جنوب شهر با ارتفاع ۱۲۷۵ متر از سطح دریاست و به طور کلی شیب کرج از شمال به سمت جنوب در حال کاهش است.

این شهر از شمال به استان مازندران، از جنوب به شهرستان شهریار و استان مرکزی، از غرب به شهرستان ساوجبلاغ و استان قزوین و از شرق به شهرستان تهران محدود است. استان البرز معبر ۹ تا ۱۳ استان پرتردد کشور است و ۱۸ درصد ترافیک کشور را نیز دوش می‌کشد.

اقلیم، آب ‌و ‌هوای کرج

شهرستان کرج دارای آب‌وهوای نیمه بیابانی و خشک در تابستان و آب‌وهوای سرد و کوهستانی در زمستان است.

میانگین دمای این شهر حداقل ۴- درجه سانتی‌گراد و میانگین حداکثر دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. میانگین رطوبت هوا در یک دوره ۳۰ ساله ۵۱ درصد بوده است که در فصل گرم و سرد شرایط متفاوت می‌شود. میانگین حداکثر رطوبت نسبی ۷۳/۱ درصد است که در دی ماه بیشترین میانگین را داریم. همچنین میانگین حداقل رطوبت نسبی ۳۱/۵ درصد در خرداد است، به طوری که در این ماه میزان رطوبت به ۱۷ درصد نیز می‌رسد. با توجه به نمودار تعداد روزهای یخبندان ایستگاه هواشناسی کرج مشخص می‌شود که افت دما در این شهرستان از آبان ماه شروع و در اکثر روزهای ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند ماه مشاهده می‌گردد که البته این وضعیت تا اواسط فروردین ماه ادامه پیدا می‌کند.

میانگین بارندگی کرج به طور سالیانه در حدود ۲۵۲/۳ میلی‌متر است. بارندگی در قسمت‌های شمالی بیشتر از قسمت‌های جنوبی شهر رخ می‌دهد. ماه اسفند با میانگین ۴۱/۹ میلی‌متر پربارش‌ترین ماه سال است. بارندگی در زمستان ۴۲ درصد و حدود ۱۰۶/۲ میلی‌متر است، بعد از آن در فصل بهار ۲۸/۹ درصد (۷۳ میلی‌متر)، در پاییز ۲۶/۹ درصد (۹/۶۷ میلی‌متر) و در تابستان ۲/۲ درصد (۵/۵ میلی‌متر) است.

دیدنی‌های کرج

آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای مهم استان البرز، آبشار هفت چشمه و است که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج-چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه و بالادست رودخانه ارنگه واقع شده است. ارتفاع آبشار هفت چشمه در حدود ۹۰ متر است و از این نظر یکی از آبشارهای بزرگ کشور محسوب می‌شود.

کاخ مروارید (کاخ شمس) کاخ مروارید نام یک بنا از زمان پهلوی است که در مهرشهر منطقه ۱۲ شهرداری کرج قرار دارد.

روستای شهرستانک جایی که ناصرالدین‌شاه قاجار از طبیعت بکر آن غافل نماند و قصر تابستانی خود را در آن پی افکند. دمای تابستانی آن به زحمت از ۱۵ درجه سانتی گراد می‌گذر.

غار یخ مراد غار یخ مراد در حوالی روستای آزادبر و روستای کهنه ده در منطقه گچسر و جاده چالوس است. این غار در محدوده استان البرز و از جاذبه‌های طبیعی استان البرز است.

پیست اسکی دیزین پیست دیزین، مهم‌ترین پیست اسکی خاورمیانه است، این پیشت دارای ۲ هتل، ۱۹ کلبه (شاله) و ۵ رستوران است.

مراکز صنعتی

کرج دارای تعداد زیادی واحدهای تولیدی و صنعتی است که در مناطق مختلف شهر یا عمدتاً در شهرک‌های صنعتی متمرکز شده‌اند. برای نمونه دو شهرک صنعتی سیمین دشت و بهارستان مجموعاً بیش از ۴۷۰ واحد تولیدی فعال دارند و بیش از ۹۵۰ واحد دیگر در مناطق مختلف شهر و حومهٔ آن قرار دارند.

زبان

مردم کرج به زبان فارسی و گویش کرجی گویش می‌کنند.

سوغات 

افرادی که قصد سفر به شهر کرج را دارند، دوست دارند تا با سوغاتی های معروف این شهر آشنایی پیدا کنند و با توجه به نیاز خود آنها را خریداری نمایند. سوغاتی های مختلفی و در طبقه بندی های متفاوتی در شهر کرج وجود دارد که افراد در سفر به آن می‌ توانند آنها را خریداری نمایند. از سوغاتی های معروف باید به سوغاتی‌ های مثل خرمالو، ازگیل، توت، انگور، سنجد، آلوی برغان و شیرینی توتک اشاره کرد.

این دسته از سوغاتی ها سوغاتی های خوراکی شهر کرج می باشند. اما از صنایع دستی که در این شهر وجود دارد و افراد می ‌توانند با خرید آنها به عنوان سوغات به شهر خود ببرند، می ‌توان به گلیم، شیشه و بلور، سفال و مجسمه اشاره کرد. لازم به ذکر است محیط های مختلفی برای تولید و تهیه این سوغاتی ها در شهر کرج موجود می باشند و افراد می ‌توانند در شهر کرج به این مکان ها مراجعه کرده و آنها را خریداری کرده و با خود به همراه ببرند.

Showing 10 from 2220 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order