در شمال شرق شهر اردبیل و در حدود۲۲۲ کیلومتری آن شهری کوچک اما بسیار باصفا هست به نام شهرستان کلیبر که حال و هوایی خاص دارد.شاید باورکردنش کمی سخت باشد ولی باید بدانید که کلیبر بهشتی ست براستی گمشده برای طبیعت گردان چراکه در گوشه و کنار آن پر است از جاذبه های طبیعی و مصنوعی که دیدنش اصلا خالی از لطف نیست. یکی از برجسته ترین و مهم ترین جاذبه های آن قلعه بابک می باشد

از دیگر جاذبه های کلیبر

ٱبگرم موتاللیق

این چشمه از مشهورترین آب معدنی های منطقه ارسباران است که در روستای آبیش احمد از توابع شهرستان کلیبر می باشد. آب این چشمه از گروه آب های بیکربنات سدیم است و به دلیل خاصیت درمانی ، در بین مردم از شهرت خاصی برخورداراست . آب این چشمه با لوله کشی به حمام انتقال می یابد و مورد استفاده استحمام قرار می گیرد.

مسجد و حمام کلیبر

حمام قدیمی کلیبر در زمان شاه عباس و به دستور وی همزمان با مسجد جامع کلیبر ساخته شده است . تا زمان حدود ۱۳۴۰ مورد استفاده عموم مردم قرار می گرفت .بعدا بدلیل عدم شناخت از تاریخ این آثار باستانی توسط مسئولان شهر با نخاله های شهری پر شده بود که حدود ۱۰ سال پیش با نظارت سازمان گردشگری این آثار باستانی مرمت شده است. مسجد امامزاده کلیبر در مرکز شهر قرار دارد .

طول بنا ۵۰ متر عرض آن ۳۰ متر می باشد مسجد دارای گنبدی بزرگ است که در گذشته مناره ای به ارتفاع ۴۵ متر و قطر ۱۷ متر داشته که تا سال ۱۳۳۰ شمسی پابرجا بوده . این مناره به علت بمباران روس ها در شهریور ۱۳۲۰ آسیب دیده و در سال ۱۳۳۰ فرو ریخته است .در وسط این مسجد درخت داغداغان تنومندی رشد کرده و سر از وسط مسجد بیرون برآورده بود که در سال ۱۳۴۰ شمسی توسط امناء مسجد معدوم شده است .

دره پیغام

شاید به قولی کلیبر را بتوان سرزمین دره ها نامید چرا که بواسطه رودخانه پیغام اطراف این شهر پر شده از دره های سرسبز و زیبا که یکی از آنها همین دره پیغام می باشد که اگر در فصل تابستان به آنجا سفر می کنید حتما لباس گرم با خود به همراه ببرید .

جنگل ارسباران

منطقه حفاظت شده ارسباران با مساحتی نزدیک به ۷۲ هزار هکتار در کناره جنوبی رودخانه ارس یکی از بکر ترین مناطق جنگلی ایران است که در آن می توانید به راحتی انواع گونه های وحشی و اهلی حیوانات را ببینید و همچنین از مناظر زیبایش لذت بصری ببرید.

قلعه پیغام

قلعه پیغام (پیکان) در کنار راه شوسه اهر به کلیبر می باشد و در حدود ۲۰ کیلومتری قلعه بابک می باشد.این قلعه بر روی تپه ای تاریخی بنا شده است . کوه پیغام دارای پرتگاههایی خطرناک است که در اثر فرسایش و ساییدگی طبیعی به شکل ایوان های بزرگ و کوچک با دیوارهای صخره ای در آمده و با استفاده از این موقعیت طبیعی ، بر روی سکوهای آن ، در صد ردیف ، استحکامات مختلفی ساخته شده است.

در تاریخ اینطور آمده که چون این قلعه نیز جز استحکامات بابک بوده و آن زمان برای خبر رسانی از آتش استفاده می کردند نام قلعه را پیغام گذاشتند که البته وقتی روی بلند ترین نقطه قلعه بایستید متوجه موقعیت خاص و مهم این بنای عجیب می شوید.

قلعه قهقهه

در دهستان یافت از بخش هوراند شهرستان اهر ، نزدیک روستای گنجویه و قره آغاجلو ، بر فراز کوهی مرتفع و صخره ای ، قلعه و زندان قهقهه (‌ کهن دژ ) ساخته شده است . از روستای گنجویه و قره آغاجلو تا دامنه قلعه قهقهه حدود ۳ کیلومتر راه کوهستانی است . در سمت شمالی این قلعه هفت برج و بارو بنا شده که با دیوارهای بلند و محکم محصور است.

راه ورود به قلعه طوری ساخته شده که بیش از یک نفر نمی تواند از آن بگذرد . سه طرف قلعه (‌جنوب ، شرق و غرب ) با دیوارهای بسیار بلند و صخره ای مشرف بر پرتگاههای طبیعی و خطرناک است . این قلعه در‌ دوره صفویه محل نگهداری مجرمین سیاسی بوده است.

منطقه تاریخی قوبول دره سی

شاید به جرات بتوان گفت یکی از عجیب ترین جاذبه های کلیبر دره سی باشد و در وصف آن واقعا چیزی نمی توان گفت. به قولی این منطقه محل اصلی زندگی بابک بوده و در ارتفاعات آن غار هایی هست که هرکدامشان گنجایش ۲۰۰۰ نفر آدم را دارد و در زمان جنگ از آن به عنوان پناهگاه استفاده می کردند.

تپه باستانی اژدها داش

در دشت لشگرگاه هوراند از توابع شهرستان کلیبر تپه بسیار کوچکی به شعاع تقریبی ۱۵ و ارتفاع ۵/۱ متر وجود دارد که در اصطلاح محلی به اژدها داش ( سنگ اژدها ) معروف است . از این تپه آثاری مختلف از قبیل قطعات سفال و سنگ چخماق مربوط به قرون اولیه‌ هزاره اول قبل از میلاد به دست آمده است.

پل های خداآفرین

روی رودخانه ارس ، دو پل تاریخی به فاصله بسیار کم بنا شده است که به نام خدا آفرین مشهورند. که شاید مهم ترین دلیلی که باید به دیدن این پل های تاریخی بروید هندسه ی جالب آنهاست .

دره مکیدی

دره‌ای جنگلی و سرسبز است که در میان جنگل‌های ارسباران همچون نگینی چشمانتان را برای مدت طولانی به خود خیره می کند که در کنار آن پارک جنگلی حصارشده‌ای که در این دره ایجاد شده‌است که مکان بسیار مناسبی برای اطراق می باشد .

منطقه حفاظت شده اینانلو

این منطقه در ۵۵ کیلومتری شهر کلیبر و در ۱۵ کیلومتری روستای عاشقلو (ساحل ارس)قرار دارد.آینالو منطقه کوهستانی و جنگلی سر سبزی است که طبیعت زیبایی دارد دور تا دور ده ها هکتار از جنگلهای واقع در این منطقه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست تور سیمی کشیده شده که به محلی برای نگهداری چندین گوزن جهت دید عموم و تکثیر و رها سازی در کل منطقه تبدیل شده است .

ساختمان تومانیاس هم در این مکان واقع شده است .سه چهار عدد کانتینر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به اینجا آورده شده که به صورت رایگان جهت استفاده در اختیار مسافران قرار میگیرد.جاده آینالو از طرف عاشقلو تماماً آسفالت هست فقط مسیر فرعی به خود آینالو که حدود یک و نیم کیلومتر است خاکی است ولی از طرف کلیبر تا روستای اسکلو آسفالت و بقیه مسیر خاکی است.لازم به توضیح است که روستای تاریخی وایقان هم در همسایگی این منطقه قرار دارد.

عمارت طومانیانس

عمارت طومانیانس در روستای وینق در شهرستان کلیبر واقع شده است. این بنای زیبا با چشم‌انداز زیبای اطراف خود یکی از بناهای زیبای منطقه ارسباران است که متعلق به دوره قاجار بوده و در دو طبقه احداث شده و شامل یک ایوان سراسری و چهار برج می‌باشد و به سبک قلعه‌های قرن نوزدهم اروپا بنا شده است. مقرنس‌های سنگی این بنا از نوع ظریف‌ترین و زیباترین تزئینات زمان خود بوده است. سنگ نوشته‌ای در دیوار عمارت در کنار درِ ورودی، تاریخ ۱۹۰۷ میلادی را نشان می‌دهد.

آب و هوا

کلیبر شهری ست کوهستانی با آب و هوایی سرد و نسبتا خشک که بخاطر همین آب و هوا یکی از بهترین گزینه های سفر های تابستان در ایران می باشد . وجود مناطق جنگلی فراوان و همچنین جاده های مشجر و کشیده و چشم انداز های وسیع این منطقه را در فصل گرما اماده میزبانی از مسافرانی می کند که از گرما فراری اند و بدنبال منطقه ای خوش آب و هوا برای سفر می گردند.

سوغات این شهرستان چیست؟

مهمترین محصول کلیبر زغال اخته و انار است که به همین خاطر هر سال چشنواره زغال اخته در کلیبر برگزار می شود و البته هنر ورنی بافی زنان کلیبر هم از تاریخی ترین صنایع دستی این منطقه می باشد.یکی دیگر ازجاذبه های این منطقه موسیقی فولک کلیبر می باشد که به نام آواز عاشیق ها معروف است که چگیده ی آن نوایی ست از طبیعت بی جان آن منطقه که روح ان را به پرواز در می آورد و اشک را بر چشمان جاری می کند.

 

Showing 9 from 9 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

فروش ویژه تابستانه فقط به قیمت کارخونه کلیپ نمونه های دیوار پوش فومی ضدآب   LIVE DECOR   در کنار شما عزیزان هستیم فروش فوق‌العاده  50 درصد تخفیف به ما سر بزنید تا تفاوت را ببنید لایو‌دکور     ارسال به…

آژانس گردشگری و توریستی کریم ? آژانس گردشگری کریم واقع در دامنه قلعه بابک با کادری مجرب آماده ی سرویس دهی با ماشین های دو دیفرانسیل ? به تمامی نقاط ارسباران و مسیرهای آفرود با مجوز رسمی از اتحادیه و اداره اماکن عمومی

لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر تک ? فروش لوازم جانبی موبایل و کامپیوتر از برندهای معتبر با قیمت مناسب ? ارائه کلیه خدمات کامپیوتری ، نصب ویندوز ، مونتاژ سیستم

خرید و فروش ملک تجاری ،مسکونی ،در بهترین لوکیشن شمال کشور

دفتر پیمانکاری ویلا گستر شمال رحمانیان ✔️ پیمانکاری ، اجرا ، نظارت ، بازسازی ، پروژه های ساختمانی ، خرید و فروش ملک شمال کشور (مازندران) ✔️ اجرای صفر تا صد و نظارت پروژه های لوکس ساختمانی و تجاری همراه

کلینیک توانبخشی و کار درمانی رویش ? کلینیک توانبخشی رویش تبریز آماده ارائه خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی در حیطه نورولوژی و ارتوپدی بزرگسالان و کودکان

امداد خودرو مهدی ? خودروبران و امدادگران شبانه روزی مهدی با امدادگرانی مجرب و کارآزموده ? حمل خودرو به صورت شبانه روزی با نیسان چرخ گیر و خودروبر (خودروسوار) با بیمه و بارنامه بدون آسیب رساندن به خودرو مشتری در خدمت