محصولات کشاورزی به محصولاتی گفته می شود که از گیاه به دست می آیند. از محصولات کشاورزی برای تامین غذا چه انسان و چه حیوان (نظیر علوفه) ، پوشاک، یا موارد دیگر مانند درمان مواد بهداشتی و غیره استفاده می شود.

خاک مناسب و آب و رسیدگی های به موقع از عوامل موثر در افزایش کیفیت محصولات کشاورزی است. امروزه استفاده از کودهای شیمیایی و سموم مختلف کیفیت محصولات را تحت تاثیر قرار داده است. از این رو محصولات کشاورزی ارگانیک در حال گسترش است. در این نوع از کشاورزی از کود و سموم شیمیایی استفاده نمی شود.

  هند، چین و آمریکا بزرگترین تولید کننده محصولات کشاورزی در جهان هستند. همچنین در تولید و صادرات میوه کشور اسپانیا رتبه نخست را در اختیار دارد. در ایران یکی از محصولات صادراتی، محصولات کشاورزی است که نقش بسیار کلیدی در اقتصاد ایفا می کند و برخی از آنها عبارند از: پسته، انار، زعفران، خیار، خرما، خیارشور، انواع کلم، پیاز، سیب، سیب زمینی، هندوانه، گوجه فرنگی، خربزه

همچنین ایران در تولید پسته ، انار و زعفران رتبه نخست و در تولید خیار، زردآلو، هندوانه و گردو ردتبه دوم را در اختیار دارد.

متاسفانه صنعت کشاورزی در ایران به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی های روز برای آبیاری، یکی از دلایل هدر رفت آب شده است. این در حالی است که محصولی مانند هندوانه که جزو محصولات صادراتی است محصولی به شدت آببر است. به نظر می رسد باید از کاشت محصولات کشاورزی ای که آب زیادی مصرف می کنند اجتناب کرد. متاسفانه حدود 30 درصد محصولات کشاورزی تدبیل به ضایعات می شود که خود از بین بردن منابع محسوب می شود.

ایران یکی از نخستین کشورهایی بوده که زراعت در آن انجام می شده است. شمال ایران یکی از نقاطی است که کشاورزی در آن رونق فراوان دارد و رتبه یک در تولید مرکبات را در اختیار دارد. همچنین در مناطق شمالی برنج نیز تولید می شود. در منظقه خراسان، محصول زعفران که بسیار در جهان پر آوازه می باشد کشت می شود. پسته نیز در شهر رفسنجان تولید می شود.

?عوامل مؤثر در بهره وری بخش کشاورزی :

برای عوامل مؤثر در بهره وری فاکتورهای مختلفی مطرح می باشد که مهم ترین آنها شامل نیروهای انسانی ، مدیریت ، وضع قوانین و مقررات ، امکانات و تسهیلات ، دانش و فن آوری، عوامل محیطی، مواد و انرژی ، ارتباطات درون و برون سازمانی و شیوه عملکرد می باشد که

در این بین نیروی انسانی و مدیریت منابع و نحوه عملکرد از اهمیت ویژه ای در بخش کشاورزی برخوردار می باشند.

 
?مهمترین راهکارها برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی:

بطورکلی مهم ترین روش های افزایش بهره وری در بخش کشاورزی را می توان به شرح ذیل برشمرد:

?حمایت از سرمایه گذاری گسترده در زیربخش های مختلف بخش کشاورزی. ?به حداقل رساندن هدر رفت آب با توسعه بکارگیری تجهیزات نوین آبیاری. ?توسعه و ترویج کشت های گلخانه ای در زیربخش های مختلف بخش کشاورزی. ?طراحی سیستم الگوی کشت برای به حداقل رساندن مشکلات تولید و پس از تولید در بخش کشاورزی . ?حمایت از طرح های اجرای زیربنایی صنعتی و تجاری در مناطق مستعد آب و هوایی در بخش کشاورزی. ?طراحی سیستم بازاریابی و بازرسانی پویا در بخش کشاورزی در راستای شفاف سازی و ثبت قیمت های محصولات کشاورزی ?جلوگیری از خرد شدن اراضی به عنوان بسترهای تولید در بخش کشاورزی و تجمیع آن از طریق مراجع قانونی ?اصلاح ساختار تولید از مزرعه تا سفره با هدف به حداقل رساندن ضایعات محصولات کشاورزی

?افزایش دانش فنی تولیدکنندگان در بخش کشاورزی در راستای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی و کاهش ضایعات. ?جلوگیری شدید و اکید و عملیاتی از قاچاق کالا های کشاورزی و مبارزه قاطع با ?واردات محصولات کشاورزی که دارای قابلیت در شرایط داخل کشور را دارند. ?توجه اساسی به توسعه ، عمران و آبادانی روستاها به عنوان بسترهای تولید در بخش کشاورزی . ?ایجاد وحدت کلمه و اتحاد همه گیر اقتصادی بین بانک ها و واحدهای تولیدی برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی. ?اعطاء تسهیلات ارزان قیمت به واحدهای متقاضی در بخش تولیدات کشاورزی به خصوص توسعه کشت گیاهان گلخانه ای ، گیاهان داروئی ، پرورش ماهی در قفس و آبزیان و سایر تولیدات زود بازده. ?کاهش قیمت تمام شده در تولید محصول و رقابت پذیر نمودن کالاهای تولیدی کشاورزی در بازار.

?استفاده از تمامی ظرفیت ها و امکانات ، قابلیت ها و توانمندی های کلان کشور برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی. ?هدفمند نمودن تولیدات داخلی به سمت صادرات برای افزایش بهره وری در واحدهای تولیدی بزرگ در بخش کشاورزی. ?فراهم نمودن شرایط بازار صادرات برای کالاهای تولید داخلی به خصوص با مقصد کشورهای همسایه برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی. ?ارتباط گسترده و بهره گیری همه جانبه از نتایج علمی مراجع دانشگاهی در بخش کشاورزی در زمینه افزایش بهره وری. ?حمایت از صنایع تبدیلی و تکمیلی پویا در بخش کشاورزی با هدف افزایش بهره وری در بخش کشاورزی.

?سودآور نمودن بخش کشاورزی حتی در مساحت های کم تولیدی برای رونق کسب و کار و افزایش بهره وری در این بخش . ?فرهنگ سازی ، اطلاع رسانی و تبلیغات گسترده برای تولیدات برتر کشاورزی و حمایت از بازاریابی و بازاررسانی این محصولات باهدف افزایش بهره وری در بخش کشاورزی . ?استفاده از ورش های موثر در جمع آوری پول های سرگردان مردم برای رونق تولید در سطوح شهرستانی، استانی و ملی در بخش کشاورزی. ?استفاده از تجارب کشورهای مختلف جهان در زمینه افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و اجرای آن مطابق شرایط کشورمان. ?ترویج و توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی . ?استفاده حداکثری مطابق با توسعه پایدار از نهاده های اساسی بخش کشاورزی همچون آب و خاک با استفاده از روش های جدید در بخش کشاورزی همچون کشاورزی دقیق، کشاورزی حفاظتی ، سیستم های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای در بخش کشاورزی.

برای آشنایی با سایر مشاغل صنعتی در سامانه زمات با ما همراه باشید.

Showing 10 from 100 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order