وجود کارخانجات و تاسیسات بزرگ صنعتی، شرکت های مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ، اهواز را به یکی از مهم‌ترین مراکز صنعتی ایران تبدیل کرده و همین موضوع باعث شده تا رفت و آمدهای کاری به اهواز زیاد باشد .

وجود جاذبه های فراوان گردشگری و همجواری این شهر با شهرهای تاریخی همچون : آبادان، دزفول ، شوش، شوشتر، اندیمشک و خرمشهر باعث شده تا افراد زیادی برای تفریح به این شهر سفر کنند. اهواز دو منطقه کوهستانی و جلگه ای دارد که آب و هوا آن گرم و نیمه بیابانی است و تابستان های بسیار گرمی دارد بطوریکه دمای هوا در برخی از روزها به پنجاه درجه بالای صفر میرسد !

فاصله از شهر های مهم (راه های دسترسی) :

اهواز چون از مرکز کشور دور است از بیشتر شهرهای بزرگ کشور فاصله زیادی دارد. به شکلی که نزدیک ترین مرکز استان به اهواز خرم آباد است که بیش از 320 کیلومتر با اهواز فاصله دارد. همچنین وجود رشته کوه زاگرس در شمال شرقی استان باعث شده است مسیر زمینی اهواز به بیشتر شهرها بسیار پر پیچ و خم باشد. مثلا اگرچه فاصله مستقیم اهواز تا شهرکرد خیلی زیاد نیست اما نزدیک ترین راه زمینی اهواز به شهرکرد حدود 460 کیلومتر است. دیگر مرکز استانی که که حدودا نزدیک به اهواز، بوشهر است. فاصله بوشهر تا اهواز از نزدیک ترین مسیر زمینی 440 کیلومتر است که با ماشین شخصی حداقل 5.5 ساعت طول میکشد. در واقع به جز بوشهر و یاسوج و شهرکرد و ایلام و خرم آباد بقیه مراکز استان فاصله ی 500 کیلومتر یا بیشتر با اهواز دارند. فاصله تهران تا اهواز نیز 817 کیلومتر است و با ماشین حداقل 9.5 ساعت زمان می خواهد. بنابراین اگر زمان برای شما مهم است بهتر است به فکر رزرو بلیط هواپیما اهواز تهران باشید و اتوبوس را برای مسیرهای کوتاه تر بگذارید. به شکل خلاصه راه های دسترسی به اهواز متفاوت است بجز ماشین شخصی شما از بیشتر شهرهای ایران برای سفر به اهواز با سه گزینه رو به رو هستید . گزینه اول بلیط هواپیما اهواز است که برای شهرهای شمالی و غربی و شرقی که در فاصله دورتری نسبت به این شهر هستند گزینه مناسب تری است . گزینه دوم بلیط قطار اهواز است که با توجه به مبدا سفر شما قیمت های متفاوتی دارد و مدت زمان متفاوتی در راه هستید و اما گزینه آخر بلیط اتوبوس اهواز است که برای شهرهای نزدیک به اهواز و یا مسافرت اقتصادی گزینه مناسبی است .

تاریخچه : ریشه نام اهواز :

به عقیده برخی از مورخین نام اهواز در دوران باستان اوکسین بوده است. داریوش کبیر در کتیبه بیستون خوزستان را هوج نام برده است. خوز به معنی نیشکر و خوزستان به زبان ایلامی به معنای شکرستان است. ناصرالدین شاه قاجار برای گسترش تجارت و کشتیرانی بر روی رود کارون در کنار اهواز قدیم بندرگاهی به نام بندر ناصری احداث کرد. در پی احداث این بندر نام اهواز به «ناصریه» تبدیل شد تا اینکه در دوره پهلوی و به تبع سیاست قاجار زدائی رضا شاه نام باستانی «اهواز» احیا شده و جای ناصری را گرفت.

فرهنگ : آداب و رسوم :

اهواز به دلیل وجود رود پر آب کارون و ویژگی های آب و هوایی محل زندگی اقوام مختلفی همچون فارس و عرب و بختیاری بوده است . در کنار رودخانه های این شهر اقوام دیگری ساکن هستند که به آنان مندایی گفته می شود که آب یکی از ارکان مهم در آیین های مذهبی این قوم محسوب می شود . گرگیعان، دله قهوه، قهوه خوری و بازی محیبس از جمله رسوم خاص و مهم، برای مردم اهواز است.

اقامت در اهواز:

برای اقامت در اهواز گزینه های مختلفی از جمله هتل و اجاره سوئیت و خانه مسافر و حتی اقامتگاه های سنتی و بومگردی دارید. در ادامه به وضعیت اقامتگاه ها و قیمت ها هر کدام از این گزینه ها می پردازیم.

هتل های اهواز :

هتل های اهواز که مکان مناسبی برای اقامت در این شهر محسوب می شوند و دسترسی مناسبی به داخل شهرو سایر مکان های دیدنی اهواز و چشم انداز خوبی به رود زیبای کارون دارند. در واقع بیشتر هتل های اهواز در اطراف رود کارون متمرکز شده اند و شما با اقامت دریکی از هتل های اهواز می توانید به راحتی به رود کارون و جاذبه های اطراف آن نظیر پل سفید ، پل طبیعت و … دسترسی داشته باشید . برای اقامت در هتل های اهواز شما میتوانید با توجه به بودجه و دیگر اولویت هایتان مثل خدمات و دسترسی ، یکی از انها را انتخاب کنید .

نمونه ای از هتل های برگزیده اهواز شامل :

هتل پارس اهواز : هتل پنج ستاره و لوکس اهواز است که دسترسی بسیار مناسبی به رود کارون و جاذبه های اطراف آن دارد قیمت رزرو اتاق در این هتل از 514 هزار تومان شروع می شود .

هتل نادری اهواز : این هتل دسترسی مناسبی به مکان های دیدنی اهواز دارد و امکان رزرو اتاق و سوئیت در این هتل فراهم است و به همین دلیل برای سفرهای خانوادگی مناسب است . قیمت رزرو اناق در هتل نادری از 211 هزار تومان شروع می شود .

هتل ایران اهواز : هتلی مناسب برای سفر اقتصادی به اهواز است که هزینه ها و خدمات آن با هم مطابقت دارد . و شما با اقامت در این هتل می توانید متناسب با هزینه ای که میکنید و چندان زیاد هم نیست خدمات قابل قبولی دریافت کنید . قیمت رزرو اتاق در هتل دو ستاره ایران از 191 هزار تومان شروع می شود .

اقامتگاه های سنتی و بومگردی :

با وجود خانه های سنتی و اقامتگاه های متعددی که در اهواز وجود دارد متاسفانه تعداد اقامتگاه های سنتی و بومگردی که پذیرای مهمان باشند در اهواز کم است. با توجه به کم بودن تعداد و حتی سختی نسبی پیدا کردن بومگردی بهتر است بین رزرو هتل در اهواز یا پیدا کردن خانه و سوئیت مبله در اهواز یکی را انتخاب کنید. البته اگر در شهرهای دیگر استان خوزستان اقامت میکنید مثل شوش و ایذه ، شیمبار و … شانس پیدا کردن اقامتگاه های خوبی را خواهید داشت. مثل اقامتگاه سنتی سرابی شوشتر، لامردون گتوند، قلعه سرد ایذه و … .

جاهای دیدنی اهواز :

همانطور که قبلا نیز شاره کردیم رود کارون سهم به سزایی در شکل گیری شهر اهواز و بعدها جاذبه های این شهر داشته است . علاوه بر جاذبه های تاریخی شهر اهواز که ناشی از تاریخ و قدمت طولانی این شهر دارد به علت وجود رود کارون و تسهیل رفت و آمد پل های زیادی بر روی این رود ساخته شده است که امروزه به یکی از جاذبه های شهری اهواز تبدیل شده است . در ادامه با ما همراه باشید تا با تعدادی از جاذبه های این شهر آشنا شویم .

جاذبه های طبیعی : رود کارون :

اولین چیزی که با شنیدن نام اهواز در ذهن تداعی میشود رود کارون است ! پرآب ترین و طولانی ترین رود ایران که به اقیانوس و آب های بین المللی راه دارد و شاهد حوادث تاریخی زیادی بوده است . جلگه خوزستان ، خاک حاصلخیز خود برای کشاورزی را مدیون این رود است که شکل دهنده حیات و زندگی در این منطقه بوده است و وجود پل ها و سدهای زیاد بر روی آن نشان از اهمیت این رود در گذشته و اکنون دارد .

جاذبه های تاریخی : پل سفید :

پل سفید امروزه به نماد شهر اهواز و یکی از جاذبه های دیدنی آن تبدیل شده است و اولین پل معلق در ایران است که سرگذشت جالبی دارد و در سال 1315 توسط یک زوج آلمانی ساخته شد . طول این پول 500 متر است و در سال 1378 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . نمایی که هم اکنون از این پل میبینیم شکل بازسازی شده آن است که در سال 1389 صورت گرفت و در حال حاضر به خاطر ایمنی بیشتر رفت و آمد روی پل فقط به صورت یکطرفه انجام می شود .

کاروانسرای معین التجار :

کاروانسرای معین التجار متعلق به فردی به نام محمدتقی معین التجار از بازرگانان و تاجران معروف شوشتری بود که اصالتی بوشهری داشت . کشتی های تجاری بار خود را در این کاروانسرا تخلیه میکردند چون مسیر رسیدن به شوشتر با کشتی میسر نبود . امروزه بخش زیادی از این بنا تبدیل به ترمینال مسافربری شده و تنها قسمتی از آن برجای مانده است . در حال حاضر امکان بازدید از این بنا وجود ندارد و قرار است به زودی این کاروانسرا به مکانی برای استقرار انجمن های میراث فرهنگی اهواز و بازارچه صنایع دستی تبدیل شود .

خانه ماپار :

خانه ماپار یک خانه قدیمی مربوط به دوره اول پهلوی است که به عنوان یکی از آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است . ساختمان بنا در دو طبقه بنا شده است که امروزه استفاده های مختلفی از آن می شود و دو حیاط در دو سمت خانه واقع شده که یکی از آنها قابل استفاده است و فضای حیاط با حوض و دو درخت خمیده و کاشی های رنگارنگ بسیار زیبا و دلنواز است . این خانه مکانی برای تجمع انجمن های ادبی و برگزاری نمایشگاه عکس و صنایع دستی تبدیل شده و در شربتخانه آن امکان سفارش غذا و نوشیدنی را دارید .

کلیسا سورت مسروپ :

ترداد داویدیان یکی از کارمندان شرکت ملی نفت بود که در اهواز سکونت داشت و در سال 1347 یک کلیسا برای استفاده مسیحیان ساکن در اهواز ساخت و نام آن را سورت مسروپ گذاشت . نمای سفید رنگ کلیسا نشان از پاکی و همچنین خود واژه مسروپ به معنای مقدس است که نشان دهنده ارزش این بنا در نزد مسیحیان اهواز است . امروزه این مکان به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی شهر اهواز محسوب می شود .

پل رنگین کمان :

پل رنگین کمان یا پل هفتم اهواز یکی از مکان های مورد علاقه مسافران و ساکنان این شهر است . طولانی ترین و زیبا ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه بر روی این پل جریان دارد و تلفیق نورهای رنگی با آب رود کارون نمای منحصر به فردی به این پل داده است البته به علت مصرف بالای انرژی توسط این آبشار در ایام تعطیلات و یا مناسبت های خاص و آخر هفته ها فعال است و امکان لذت بردن از آن را بر روی پل هفتم خواهید داشت .

دانشگاه سه گوش :

در اطراف رود کارون بنای سه گوشی است که در طول تاریخ کاربری های متفاوتی داشته است . در ابتدا به عنوان ساختمان بانک مرکزی مورد استفاده قرار گرفت و چند سال بعد به ساختمان استانداری تبدیل شد و در زمان جنگ دوم که شهر اهواز نیز به اشغال متفقین درآمده بود این ساختمان مقر ارتش آنها بود تا اینکه در سال 1336 این بنا به دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور تبدیل شد و در یک دوره زمانی نیز به عنوان دانشگاه ادبیات و زبان های خارجی این دانشگاه شناخته میشد . در حال حاضر این بنا که به دانشگاه سه گوش شهرت دارد در حال بازسازی و مرمت است .

آرامگاه علی ابن مهزیار :

یکی از قدیمی ترین بناهای اهواز آرامگاه علی ابن مهزیار است . علی ابن مهزیار یکی از فقیهان و دانشمندان شیعه و از یاران امام رضا (ع) بود که در مکان اقامت امام رضا (ع) در اهواز این مسجد را ساخت و پس از مرگ خودش در این مکان دفن شد . امروزه این آرامگاه به مکانی برای دعا و زیارت تبدیل شده است که در سفر به اهواز میتوانید از آن بازدید کنید .

غذاهای اهواز :

استان خوزستان تنوع غذایی بسیار بالایی دارد به طوریکه می تواند یکی از نمایندگان گردشگری غذایی در کشور باشد. به خصوص شهر اهواز، که اقوام مختلف فارسی و عرب در آن ساکن هستند و این تنوع قومی باعث شکل گیری تنوع در غذاهای محلی آن شده است و دراین غذاهای محلی ادویه های بسیار متنوعی متناسب با ذائقه مردم این شهر استفاده شده است و مکان های مخصوصی نیز برای عرضه این غذاها و همچنین مواد غذایی را هم در خود جای داده که این موضوع باعث استقبال فراوان مسافران از این بخش در شهر اهواز شده است . برای خوردن غذاهای محلی اهواز بهترین گزینه هم سفره شدن با خانواده های خونگرم و مهمان نواز اهوازی است اما اگر این شانس را نداشتید نگران نباشید . رستوران های اهواز مثل رستوران مپراطور و خوشه و… در سطح خوبی از ارائه خدمات هستند و تنها با یک جستجوی ساده و یا پرس و جو از مردم شهر می توانید به یکی از این رستوران ها بروید و انواع غذاهای بین المللی تا فست فود و غذاهای دریایی و همچنین غذاهای محلی شهر اهواز را امتحان کنید . همچنین شهر اهواز کافه های زیادی دارد که بهترین گزینه برای گذراندن وقت در عصر هستند . از آنجاییکه اهواز شهر شب های زنده است و شور زندگی و حس سرزندگی در شب های آن جاری است بهترین زمان برای صرف شام در خیابان معروف و محبوب لشگر آباد است که بهترین فلافل های اهواز را در آنجا میشود خورد . اما فلافل تنها یکی از غذاهای محلی و محبوب اهوازی است . توصیه میکنم برای آشنایی با تمامی غذاهای محلی اهواز پست معرفی غذاهای محلی اهواز را از دست ندهید . بدون شک شما نیز از طرفداران پر و پا قرص غذاهای پر عطر و طعم اهوازی خواهید شد .

سوغات و صنایع دستی اهواز : خوراکی :

خوراکی هایی چون کلیچه ، خرما ، حلوا شکری و شیره خرما به همراه صنایع دستی این شهر مثل : عبا، گلیم ، حصیر و کپو جزو سوغاتی های این شهر زیبا محسوب می شود که از مکان های مختلفی هم چون بازارهای اهواز می توان آنها را تهیه کرد . اهواز سه بازار به اسم بازار امام خمینی ، بازار عبدالحمید و بازار ماهی فروشان دارد که علاوه بر جنبه تاریخی و قدمت طولانی که با قدم زدن در آن و دیدن اجناس و خوراکی ها با رنگ و بوی دلنشین حس بسیار دلچسبی را به مسافران القا می کند . نمونه از صنایع دستی این شهر عبارت است از :

صنایع دستی :

بافت عبا در استان خوزستان سابقه ای 500 ساله دارد و در حال حاضر تولید عبا بیشتر در شهرهای سوسنگرد و بهبهان انجام می شود .

بوریا بافی یا حصیر بافی :

هنر بوریا بافی در اکثر شهرهای خوزستان به واسطه وجود درخت نخل وجود دارد . از نی های باتلاقی نیز برای بافتن حصیر استفاده می کنند .

کپو بافی :

کپو بافی در سالهای گذشته در استان خوزستان رونق بسیاری پیدا کرده است . مواد اولیه مصرفی در بافت کپو را برگهای خشک نخل که در اصطلاح محلی به آن کرتک می گویند و یا ساقه های نازک گندم که هلفه نام دارد تشکیل می دهد و از کامواهای رنگی برای تزئین آن استفاده می شود .

گلیم بافی :

هنر دست عشایر عرب و بختیاری استان خوزستان که به گلیم افشار معروف است روی دارهای عمودی و افقی بافته می شود . این نوع گلیم پودهای پشمی زبر و تارهای پنبه ای دارد و رنگ های محدودی در آن به کار برده می شود .

میدان نفتی اهواز

میدان نفتی اهواز چهارمین میدان بزرگ نفتی ایران است، که در سال ۱۳۳۷ با حفر چاه شماره۶ اهواز کشف گردید. در حال حاضر ظرفیت تولید میدان اهواز به‌طور میانگین معادل ۷۵۰ هزار بشکه در روز می‌باشد. میزان نفت درجای این میدان معادل ۳۷ میلیارد بشکه است.

اولین چاه اکتشافی در میدان نفتی اهواز، در مرداد ۱۲۹۱ تا عمق ۱۱۰۰ متری حفاری شد و در پی اقتصادی نبودن تولید از آن، عملیات اکتشاف متوقف شد.[۷۰] چاه شماره۲ اهواز نخستین چاهی بود، که به سازند آسماری رسید، این چاه تا کلاهک گازی حفاری گردید، اما بار دیگر عملیات حفاری در این میدان متوقف شد. بین سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۶ سه حلقه چاه دیگر نیز در میدان نفتی اهواز حفاری شد. مخزن آسماری میدان نفتی اهواز در سال ۱۳۳۷ با حفر چاه شماره۶ اهواز توسط شرکت سهامی اکتشاف و استخراج نفت، کشف گردید. یک سال بعد، در سال ۱۳۳۸ تولید از میدان نفتی اهواز با میزان ۳۵ هزار بشکه در روز آغاز شد.

تولید از مخزن بنگستان میدان نفتی اهواز در سال ۱۳۵۰ آغاز گردید. حجم ذخیره درجای نفت خام مخزن بنگستان میدان اهواز در حدود ۳۱ میلیارد بشکه برآورد می‌شود. تاکنون بیش از ۴۶۰ حلقه چاه نفت در میدان اهواز حفاری شده‌است. میدان نفتی اهواز از میدان‌ها تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است، که عملیات تولید از آن توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون انجام می‌گیرد.طول این میدان ۶۷ کیلومتر و عرض آن ۶ کیلومتر است، که از شمال با میدان نفتی رامین، از شرق با میدان نفتی مارون، از جنوب با میدان نفتی شادگان و میدان نفتی منصوری و از غرب با میدان نفتی آب تیمور و میدان نفتی سوسنگرد مجاور است.

Showing 10 from 752 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order