شهرستان بروجن ؛ دومین شهرستان از نظر اهمیت در استان چهارمحال و بختیاری و سومین شهرستان از حیث جمعیت در استان می باشد که در دشتی به وسعت حدود ۵۸۰ کیلومتر مربع در شرقی‌ترین نقطه استان و در محل تلاقی راه‌های سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و خوزستان قرار گرفته‌است و جاده بندر به بندر از این شهرستان عبور می کند.

بروجن به دلیل داشتن جاذبه‌ های گردشگری فراوان در سال‌ های اخیر، به عنوان یکی از قطب‌ های گردشگری استان چهار محال و بختیاری نیز شناخته شده است. به صورت کلی، زبان اکثریت مردم بومی بروجن لری بختیاری است اما در این شهر اقلیتی وجود دارند که زبانشان ترکی قشقایی است. درباره ی طبیعت بروجن باید بدانید که با توجه به ارتفاع ۲۱۹۷ متری این شهر آن را بام بام ایران می نامند.

شهر بروجن از لحاظ طبیعت غنای بسیار زیادی دارد و بیشتر به خاطر جاذبه های طبیعیش معروف است. بروجنی ها به زبان فارسی و لهجه ی اورجنی صحبت می‌ کنند. از جمله ی نامداران و افراد مشهور بروجن می ‌توان به شاعر معروف داراب افسر بختیاری و ابوالقاسم بختیار اولین پزشک ایرانی اشاره کرد

 تاریخچه ی بروجن

هستند کسانی که قدمت شهر بروجن را به ۱۰ هزار سال پیش نسبت می دهند. این دسته از کارشناسان معتقدند که به طور مثال در بروجن مردم شهر در هنگام درگیری دو قوم اکسیانا و بخادا که همان قوم بختیاری کنونی است، برج ‌های بسیار زیادی برای دفاع و دیده‌ بانی ساختند. به همین دلیل مدت زیادی این شهر به اورجست شهرت پیدا کرد و پس از گذشت سالیان سال ابتدا به اورجن شهرت یافت و سپس به بروجن نام فعلیش ملقب گشت.

برخی دیگر از کارشناسان نیز بر این عقیده‌ هستند که اهالی این شهر از مردم محله اوره لردگان بوده ‌اند که در اثر ظلم حاکمان و فرماندهان منطقه ی ردگان به این شهر پناه آورده اند و پس از آن به نام اور جسته معروف شده اند و سپس به بروجن شهرت پیدا کرده است.

اقتصاد

شهرک صنعتی بروجن شامل کارخانه های متعدد از جمله : فولاد سفیددشت ، کارخانه سیمان ، میلگرد صبافولاد ، ظریف مصور ، نهان گل ، نساجی نگین ، کاشی ارس ، بروجن خودرو ، کاشی پاسارگاد سپاهان ،همایون گاز ، تولید ادوات هاشمی و.‌‌.. می باشد

سوغات : فرش‌های بختیاری و قالی پشم اندر پشم یلمه، گز بلداجی و پولک نبات و گیوه و چوقای آن شهرت جهانی دارد.

جاذبه های شهر بروجن

گردشگاه چشمه ی سیاسرد

گردشگاه چشمه سیاسرد، یکی از جاذبه های گردشگری بروجن و معروف ترین تفرجگاه مردم این شهر است. این تفرجگاه در حدود ۴ کیلومتری شهر و در اطراف چشمه ای به همین نام واقع شده است. تقریبا در تمامی آخر هفته ها و تعطیلات، مردم از شهر بروجن و دیگر شهرهای استان برای گشت و گذار و طبیعت گردی به این مکان سفر می کنند.

هوای مطبوع خنک، فضای سبز با صفا با درختان سر به فلک کشیده، امکانات مناسب برای پیکنیک تنها گوشه ای از دیدنی ها و فعالیت هایی هستند که در چشمه ی سیاسرد انتظار شما را می کشند. همچنین در مجاورت این منطقه برای کسانی که قصد اقامت در آن را دارند، ویلاها و واحدهای اقامتی مناسبی وجود دارند.

تالاب چغاخور

در فاصله ی نه چندان دوری از تالاب گندمان، تالاب بین المللی چغاخور قرار گرفته است. این تالاب ۲۳۰۰ هکتاری، حدود ۶۵ کیلومتر با شهرکرد فاصله دارد و در مسیر جاده این شهر به استان خوزستان قرار گرفته است. هر سال و با شروع فصل پائیز، هزاران پرنده ی مهاجر و بومی برای زاد و ولد به این تالاب پرواز می کنند.

این مهاجرت تا فصل بهار ادامه دارد، به همین خاطر گردشگرانی که در بهار به چغاخور سفر می کنند، مناظر زیبایی از پرواز پرندگان را در آسمان آن مشاهده می کنند. انواع اردک، غاز، لک لک سفید، حواصیل، کشیم، فلامینگو، قو و دیگر گونه ها از جمله پرندگانی هستند که تالاب چغاخور را برای زندگی انتخاب می کنند. چغاخور هم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بروجن است که می توانید از آن دیدن کنید.

موزه مردم شناسی بروجن

موزه ی مردم شناسی شهر بروجن که به موزه ی مردم شناسی استاد بهرامی شهرت دارد، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بروجن است. همانند تمامی موزه های مردم شناسی، در این موزه نیز با فرهنگ، آداب و رسوم، پوشش محلی، کسب و کار، صنایع دستی و دیگر آثار مردم این منطقه از کشور آشنا خواهید شد.

این موزه در میدان مرکزی شهر و در خانه حفیظی ها دایر شده است. در سفر به بروجن از موزه مردم شناسی آن هم دیدن کنید.

تالاب گندمان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بروجن منطقه گردشگری تالاب گندمان است. این تالاب ۹۸۰ هکتاری در ارتفاع ۲۲۱۹ متری قرار دارد. آب این تالاب از طریق بارش های باران و برف، چشمه های مجاور تالاب و همچنین رودخانه آقبلاغ فراهم می شود. این منطقه از منظر پوشش گیاهی و حیات جانوری هم تنوع خوبی دارد. بید، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، نخل آبی و .. از جمله گیاهانی هستند که در این تالاب سکونت می کنند. اینجا یکی از ۱۰ تالاب برتر برای پرنده نگری در ایران است.

نام تالاب گندمان در سال ۱۳۵۲ در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی در شهر لندن ثبت شده است. اگر قصد سفر به گندمان را دارید، حتما در فصل تابستان به آن سفر کنید. چرا که زمستان های این مکان بیش از حد سرد و برف گیر است.

پل مصلی

یکی از دیدنی ‌های بروجن پل مصلی است. کتیبه ی سنگی روی دیواره‌ پل نشان می‌ دهد که پل در سال ۱۳۱۹ ساخته شده است. جنس پل از ملات ساروج است و سبک ساخت آن آجرچینی خفته راسته است. از این سبک برای برجسته کردن نما استفاده می شود. دیگر خصوصیت بارز معماری این پل این است که آجرها از طرف راست و برخی دیگر را به سمت چپ می‌ چینند.

پل مصلی در سال ۱۳۳۰ با سیل مواجه شده است. را هم به خودش دیده و توانسته از آن جان سالم به در ببرد. پل را روی رودخانه ساخته بودند و زمانی ماشین هم از روی آن رفت و آمد می‌ کرده است. در حال حاضر پل مصلی به بازارچه‌ ی دائمی صنایع دستی تبدیل شده است و در ضمن، این‌ پل به ثبت ملی هم رسیده است.

چشمه ی آب سفید

چشمه ی آب سفید بروجن یکی از بهترین چشمه های آب معدنی نه تنها در بروجن و ایران بلکه در جهان است. باید درباره ی چشمه ی آب سفید این را بدانید که این چشمه در منطقه‌ ی حفاظت ‌شده قرار گرفته و دسترسی به آن ساده نیست و شاید به همین دلیل همچنان بکر مانده است. سرچشمه‌ ی آب سفید، کوه سبز کوه در منطقه‌ ی چغاخور است. برای دسترسی به این چشمه باید از بروجن به‌ سمت خوزستان حرکت کنید.

    جهت آشنایی بیشتر باسایر شهر های چهار محال و بختیاری می توانید به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 25 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

تولید دستگاه های مدرن نانوایی و تنورهای دوار طلا پخت ?نصب و ارسال به تمام نقاط کشور توسط مدیر شرکت مهندس هادی موسوی نمایندگی 16 شرکت  ?دستگاه پرتابل نانوایی  ?دستگاه پرتابل نانوایی جزو دستگاه های نانوایی

صادرات،تولید و تکثیر ماهی قزل آلا،سفید،سالمون و فروش خوراک دام و طیور در چهارمحال و بختیاری ?شرکت بسته بندی ماهی سرماسازان زردکوه بختیاری? ?Salmon packing company? ?Компания по упаковке лосося? ?سفارش از شما،تحویل در کشور مقصد از ما? ?بسته بندی ماهی…

تولید و فروش انواع سبد اسماعیلی ? تولیدکننده انواع سبدهای 8کیلویی ، 16 کیلویی ، 18 کیلویی ? دو ردیفه مخصوص زردآلو ، انگور ، گوجه گل خانه ای  ? سبدهای صادراتی

دکوراسیون دکوبیست ?اجرای معماری ودکوراسیون داخلی، طراحی داخلی، بازسازی صفرتاصد، کاغذ دیواری، کفپوش، لمینت، کابینت، کناف ? اجرای صفر تا صد دکوراسیون داخلی

دکوراسیون طرح نو  ? فروش و اجرای کاغذ دیواری ، پوستر سه بعدی  ? لوله و اتصالات ، نرده استیل و فلزی ? اجرای نرده فلزی طرح استیل ، حفاظ استیل پنجره ، حفاظ استیل تراس ، نرده استیل ? کناف، pvc ، تایل (حصیری ، پانچ ، آلومینیومی)