دهلران

دهلران در استان ایلام واقع شده و یکی از مهمترین شهرستانهای این استان از لحاظ وسعت، جمعیت و اهمیت سیاسی و اقتصادی می باشد. دهلران از لحاظ وسعت در رتبه نخست و از لحاظ جمعیت با۶۵۶۳۰ نفر در رتبه دوم استان قرار دارد .ساکنین این شهرستان غالبا از نژاد کرد بوده و به زبان شیرین کردی صحبت می کنند.

کشور: ایران

استان: ایلام

شهرستان: دهلران

بخش مرکزی

جمعیت: ۲۳۴۹۲ (تا سال 1391)

زبان‌ گفتاری: لری فیلی و کردی

مذهب: تماما شیعه اثنی عشری

وجه تسمیه دهلران

به این دلیل است که در ابتدا لرهای ساکن در منطقه دهی را ایجاد کرده و آن را دهلران نامگذاری کردند و اکنون نیز اکثر جمعیت دهلران متشکل از لرها و کردها است.

این دو قوم در شهرستان دهلران دارای اشتراکات فرهنگی زیادی هستند. مهم ترین اماکن قابل سکونت دهلران در اوایل پیدایش تپه های علی کش و چغاسپید بوده اند که متعلق به دوره نوسنگی می باشد.

دهلران در کدام منطقه جغرافیایی واقع شده است ؟

دهلران، از لحاظ جغرافیایی در ناحیه جنوب شرقی استان ایلام قرار گرفته و با مرکز استان، ۲۳۰ کیلومتر فاصله دارد.

این شهرستان، دارای مرز مشترک با شهرهای خوزستان، آبدانان و مهران بوده و نسبت به دیگر شهرستانهای استان ایلام، دارای مرز مشترک بیشتری با کشور عراق می باشد. مساحت این شهرستان، ۱۴۰۰ کیلومتر بوده و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰ متر است.

آثار طبیعی این شهر زیبا

یکی از مواردی که همیشه با نام این شهرستان عجین شده. وجود جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوان و بکر و آثار تاریخی به جا مانده از قرون و اعصار گذشته در نقاط مختلف و جای جای این شهرستان بوده . این شهر را به یکی از زیباترین نقاط کشور ایران تبدیل کرده. به گونه ای که هرساله گردشگران زیادی را از داخل و خارج کشور برای دیدن این اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی به استان ایلام جذب می کند.

از مهمترین جاذبه های طبیعی این شهرستان نیز میتوان به این موارد اشاره کرد:

غار خفاش، چشمه قیر، تپه علی کش، گمرک قدیمی و سراب اب گرم. در جنوب شرق دهلران چشمه ای موجود می باشد که ترکیبی از قیر و آب گرم از آن خارج می شود. همچنین غاری به نام غار خفاشها در این ناحیه وجود دارد که اهمیت این شهرستان را بعنوان یکی از سکونتگاههای قدیمی موجود در ایران، که دارای آثار طبیعی ملی ، تاریخی و جاذبه های طبیعی و گردشگری زیادی می باشد، آشکار میسازد.

منابع طبیعی دهلران

از مهمترین منابع طبیعی دهلران می توان به معادن نفت و گاز ان اشاره کرد. گرچه دهلران یکی از میادین نفتی در ایران بوده و همچنین دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی می باشد. ولی از لحاظ وضعیت اقتصادی، در شرایط مناسبی قرار ندارد. شرکت نفت ایران و انگلیس، میدان نفتی دهلران را در سال ۱۳۵۱ کشف و در همان سال اولین چاه نفتی را در این منطقه حفر کرد.

میدان نفتی دهلران دارای ۳ حلقه چاه بوده که دومین حلقه در سال ۱۳۵۲ و یکسال پس از اکتشاف این میدان، و حلقه سوم در سال ۱۳۸۸ حفاری شد. در جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق دو حلقه چاه این میدان نفتی مورد حملات متعدد دولت عراق قرار گرفت و بهره برداری از آن متوقف شد. ولی با وجود مشکلات اقتصادی زیاد و خسارتهای متحمل شده طی جنگ تحمیلی، همچنان یکی از زیباترین شهرهای ایران است.

برای اینکه ایران را ببینید با زمات همراه باشید.

Showing 4 from 4 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

خدمات کشاورزی خاکی ?فروشگاه خدمات کشاورزی خاکی? ?انواع بذر? ?انواع کود? ✨کود دولتی / کود مرغی مایع و پلت /انواع کود تقویتی / کود پتاس / کود فسفات / کود سفید رازی آزاد ?سم پاش های برقی و دستی? ?سم پاش لانسی موتوری دو زمانه? ? افتتاح شعبه دوم فروشگاه…

دکوراسیون جاوید? طراحی و اجرای کلی دیزاین و دکوراسیون داخلی? اجرای انواع سقف ، کناف ، PVC ، تایل ، چوب ، دامپا و آسمان مجازی? اجرای انواع دیوار کوب pvc ، mdf و چوب? اجرای انواع کمد دیواری ، کابینت ، سرویس خواب ، کانتر و پارتیشن

لوازم ورزشی پوما اسپرت ? کننده انواع لوازم و تجهیزات ورزشی با بهترین کیفیت ? تنوع برند ? تنوع محصول ? تنوع رنگ ? تنوع قیمت ? پخش لوازم ورزشی پوشاک، توپ راکت، کفش ورزشی فروش و تهیه دستگاه های بدنسازی از قبیل: