به دلیل میزان بارندگی سالانه‌اش، به شهر باران های نقره‌ای نیز شهرت دارد.

. رشت از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و انسانی متعددی بهره می‌برد؛ همین امر، این منطقه را به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل کرده است. و گردشگران بسیاری را به سمت این شهر زیبا می‌کشاند.

.

.

بارندگی

آب و هوای این شهر معتدل و مرطوب است. میانگین سالانه بارندگی در این شهر ۱۳۵۹ میلی‌متر می‌باشد دارای رتبهٔ اول میزان بارش مراکز استان‌های ایران و به شهر باران شهرت دارد. کم‌باران‌ترین سال طی ۵۰ سال اخیر سال ۱۹۷۱ با ۹۵۷٫۸ میلی‌متر و پرباران‌ترین سال طی این مدت سال ۱۹۷۲ با ۱۹۶۷٫۶ میلی‌متر بارندگی می‌باشد. تعداد روزهای بارندگی دراین شهر  ۱۳۸ روز می‌باشد و حداکثر بارندگی در ۲۴ ساعت در مدت آماری ثبت شده، به میزان ۱۷۰ میلی‌متر در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۶۲ ثبت شده‌است. بارندگی‌ها در این شهر بر پایه رژیم بارشی سواحل دریای خزر، عمدتاً متأثر از سامانه‌های پرفشار شمالی است.

.

مردم و فرهنگ

روز رشت

.

در سال ۱۳۹۴، روز ۱۲ دی ماه روزی که رشت در بیش از ۴٬۵ قرن پیش به عنوان مرکز سیاسی گیلان انتخاب گردید به عنوان روز رشت در تقویم رسمی کشور درج شد.

.

.

جمعیت

شهر رشت پرجمعیت‌ترین شهر شمال کشور و از جمله کلانشهرهای ایران است. جمعیت این شهر مطابق نتایج سر شماری سال (۱۳۹۰)۶۳۹٬۹۵۱ نفر و جمعیت شهرستان رشت ۹۱۸۴۴۵ نفر است. بر اساس سرشماری رسمی در سال ۱۳۹۵، جمعیت ساکن آن ۹۵۶٬۹۷۱ نفر بوده‌است. جمعیت شناور ثابت روزانهٔ شهر رشت به‌عنوان مادرشهر استان گیلان بالغ بر ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ نفر است. جمعیت این شهر در تعطیلات و ماه‌های گردشگری سال بالغ بر دو میلیون نفر است. رشت فشرده‌ترین شهر ایران به لحاظ نسبت جمعیت به وسعت است و ازلحاظ نسبت جمعیت در روز و شب نیز رتبه نخست کشور را دارد.

.

زبان

در شهر رشت لهجه‌های گوناگون از گویش بیه‌پس از زبان گیلکی رایج است. برخی گیلکی را به نام پهلوی خوانده‌اند. حمدالله مستوفی قزوینی می‌نویسد: «در گشتاسفی که بخشی‌ست در مجاورت دریای خزر و نزدیک «سالیان»، زبان‌شان به پهلوی به جیلانی (گیلانی) باز بسته‌است.». مستوفی پهلوی را شبیه و وابسته به گیلکی می‌داند. زبان رسمی جلسات شورای شهر گیلکی است.

خوشمزه ترین غذاهای شمالی در شهر رشت

اگر از غذاهای رشتی، آن هم با دست پخت خودشان نخورید، گویی اصلا این شهر را ندیده و نشناخته اید. در معرفی این شهر نباید از غذاهای محلی غافل شد. شهری که پر است از غذاخوری های سنتی، محلی و حتی لوکس و مجلل. هر کدام از غذاهای این شهر را که بچشید، گویی تازه با مزه ی موادی که در آن غذا استفاده شده است آشنا شده اید! معروف ترین غذاهای رشتی عبارتند از: کال کباب، انواع ماهی، کویی خوروش، تورش تره، اناربیج، واویشکا، باقلا قاتق، سیر قلیه، اشپل کوکو، شامی رشتی و یک عالمه غذای خوشمزه دیگر. پایتخت گیلان از لحاظ دارا بودن امکانات حمل و نقل نیز از شهرهای پیشرفته کشور است.

.

.

 سوغاتی های شمال

.

بسیاری از تولیدات غذایی این شهر، به عنوان سوغاتی خریداری می شوند. انواع و اقسام ترشی ها، ماهی شور، شیرینی های مختلف و متنوع محلی توسط گردشگران رشت خریداری می شوند. محصولات مختلف که از حصیر ساخته می شوند، کلوچه های سنتی، صنایع دستی ساخته شده از چوب و بسیاری از وسایل دیگر، سوغات این شهر به شمار می آیند.

.

.

.

معرفی بهترین جاذبه های گردشگری 

جاذبه ای که حدود ۴۰۰ سال پایتخت گیلان و مردم گیلکی بوده، جاذبه های بیشماری دارد. ۶ تا از جاذبه های معروف رشت را به شما معرفی می کنیم. 

۱- میدان شهرداری رشت

نماد شهر رشت، میدان شهرداری است که در دوره ی حکومت پهلوی ها در سال ۱۳۰۵ ساخته شده است. این ساختمان را با توجه و تاثیرگیری از هنر کلاسیک ساختمان سازی اروپایی، مخصوصا معماری روسی طراحی و ساخته اند. این ساختمان بزرگ و زیبا هنوز هم شهرداری بوده و علاوه بر جاذبه بودن، ساختمانی اداری نیز هست. برج ساعت و موزه پست یکی از جاذبه های موجود در ساختمان شهرداری هستند.

.

۲- پارک ملت رشت

.

پارک ملت یا به اصطلاح دیگر، سیاه باغ یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین جاهای رشت است. شما می توانید در رشت وارد پارک و طبیعتی بی نظیر شده و از انرژی درختان تنومد و قدیمی لبریز شوید. در کنار آن ها، زمین های ورزشی، آلاچیق های خانوادگی و زمین بازی کودکان ساخته اند.

.

۳- بازار رشت

. امکان ندارد که شما به رشت بروید و از بازار سنتی این شهر بازدید نکنید. بازار رشت کاملا روباز است و انواع و اقسام مواد غذایی و غیر غذایی در آن به فروش می رود. اهالی شهرهای نزدیک  برای خرید یا فروش به اینجا می آیند. برای آشنایی بیشتر، مطلب معرفی بازارهای رشت را بخوانید.

.

.

۴- آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی

.

یکی از معروف ترین شخصیت های تاریخی ایران و خطه گیلان، میرزا کوچک خان جنگلی بود که در این شهر به دنیا آمده بود. میرزا کوچک خان برای این معروف و تبدیل به شخصیتی ملی شد که برای کشورش و آرمان هایش تا آخرین نفس جنگید. پیکر میرزا در محله ی داراب رشت به خاک سپرده شده است.

.

.

۵- خانه قدیری

.

خانه ی قدیری در دوره ی قاجارها ساخته شده است و امروزه به عنوان موزه استفاده می شود. بنای خانه قدیری از تزئینات گچ بری و آیینه کاری تشکیل شده و کتابخانه نیز دارد.

.

.

.

۶- پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان در فاصله ی ۱۷ کیلومتری از این شهر قرار گرفته است. این جنگل در هر فصل تمامی زیبایی های آن فصل را به خود می گیرد و نمادی از زیبایی در بهار، تابستان، پاییز و زمستان می شود. هر وقت که به رشت رفتید حتما به این پارک سر بزنید.

Showing 10 from 2804 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order