شهرکرد مشهور به بام ایران، از شهرهای مرکزی کشور، شهری با آب و هوای معتدل و سرد است. این شهر ییلاقی دارای طبیعت زیبا و خنک بهترین مکان برای گردشگران در فصول گرم سال است.

شهرکرد که در ۹۷ کیلومتری جنوب غرب اصفهان قرار دارد، قبلا به دهکرد معروف بود و در سال ۱۳۱۴ در دوره رضاشاه به شهرکرد تغییر نام داده است. این شهر مرکز استان چهارمحال و بختیاری است و به دلیل ارتفاع زیاد به بام ایران شهرت دارد. شهرکرد از شهرهای غیربختیاری نشین استان است و زبان مردم شهرکرد فارسی است و با لهجه شهرکردی تکلم می‌‌کنند.

موقعیت جغرافیایی

شهرکرد دارای وسعتی بالغ بر۲۰۰۶ کیلومترمربع است و مطابق سرشماری سال ۱۳۹۰ ۲۸۳ هزارو ۲۱۰ نفر جمعیت دارد. این شهر که دارای آب و هوای معتدل و سرد است، در شمال شرقی استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

شهرکرد از شمال به شهرستان‌های سامان و بِن، از شرق به استان اصفهان، از غرب به شهرستان فارسان و از جنوب به شهرستان‌های بروجن و کیار محدود می‌شود. فواصل بین رشته‌کوه‌ها را دشت‌های وسیعی فرا گرفته‌است از عمده‌ترین دشت‌های منطقه می‌توان به دشت شهرکرد، دشت هفشجان و دشت بن اشاره کرد. شهرکرد در تابستان خنک و در زمستان سرد و برف‌گیر است.

تاریخ شهرکرد

مطابق یافته‌های باستان‌شناسی سکه‌هایی مربوط به دوره اشکانی و ساسانی در محدوده دشت‌های شهرکرد پیدا شده است. حتی برخی از نویسندگان و پژوهشگران حضور تپه‌های باستانی مربوط به قبل از میلاد را در این منطقه تشخیص داده‌اند. تپه‌های تشخیص داده شده در چند کیلومتری شهر شهرکرد قرار دارند.

برای مثال در ۱۴ کیلومتری شهرکرد سفالینه‌هایی پیدا شده که قدمت آن‌ها به حدود ۹ هزار سال قبل می‌رسد، این تپه‌ها در هفشجان قرار دارند.

سوغات شهرکرد

شهرکرد دارای صنایع دستی بسیار است. اقتصاد سنتی شهرکرد مبتنی بر قالی‌بافی، نمد‌مالی، گیوه‌دوزی و کوره‌های آجرپزی است که امروزه با توجه به صنعتی‌تر شدن جامعه از اهمیت آن کاسته شده است. در حال حاضر صنایع بزرگ و کارخانه‌های مهمی مثل کارخانه فولاد، سیمان، نساجی، صنایع شیر و لبنی و لوازم خانگی در نزدیکی شهرکرد واقع شده‌اند که عده زیادی از ساکنان شهرکرد و حومه در آن‌ها مشغول به کار هستند.

این موارد مربوط به شهر شهرکرد است. قسمت های بختیاری‌نشین استان چهارمحال و بختیاری اقتصاد مبتنی بر کشاورزی، دامپروری و فرش بافی دارند. گیوه‌بافی یکی دیگر از صنایع دستی شهرکرد از قدیم تاکنون بوده، زیبایی این نوع پاپوش سبب شده است که به‌عنوان صنایع دستی شهر به قصد سوغات و هدیه خریداری شود.

سوغات اصلی شهر اغلب لبنیات و عسل، بادام و گز است. مسافرانی که به شهرکرد سفر می‌کنند با خود بادام، قراقوروت ترش و کشک و گز شیرین این شهر را به سوغات می‌برند.

 

غذاهای محلی

متداول‌ترین غذا در این خطه انواع كباب گوشت است كه نوع خاصی از آن به كباب بختیاری شهرت دارد و در بین گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است.

كباب بختیاری از فیله گوسفند، سینه مرغ، فلفل دلمه‌ای، پیاز متوسط، روغن زیتون، پودر سیر و زعفران روی آتش پخته می‌شود و بسیار لذیذ است. آبگوشت، دمپخت، آش دوغ، کاله جوش و نان‌شیرمال از دیگر غذاهای محلی شهرکرد هستند.

جاذبه های دیدنی شهر کرد

خانه ی تاریخی ستوده چالشتری

یکی از آثار قدیمی موجود در شهرکرد، خانه ای تاریخی و قدیمی به نام ستوده چالشتری است. این خانه قسمتی از ارگ چالشتر است که در واپسین روزهای حکومت قاجار ساخته و تاسیس شد. این خانه به عنوان حاکم نشین قلعه ای به نام چالشتر ساخته شد. با این حال اکثر تزئینات این خانه در یال ۱۳۲۳ انجام شده است. این خانه دارای تزئینات و نقش های بسیار زیبا و گران بهایی است که آن را تبدیل به یک اثر تاریخی بسیار مهم و ارزنده تبیدل کرده است.

البته در این خانه ۳ مجموعه موزه ی دیگر هم تاسیس شده است که موزه ی آثار سنگی، کار و زندگی و مردم شناسی نام دارند. در این مجموعه موزه ها که بازدید از آن ها برای عموم مردم آزاد است؛ وسایلی همچون سنگ نوشته های تاریخی، لباس های روستای و در کل هر چیزی که در زمره ی وسایل زندگی مردم بوده است، به نمایش درآمده است.

حمام خان شهر کرد

این حمام تاریخی در سال ۱۲۷۰ هجری به دست حاج محمد رضا خان در ضلع غربی از سمت جنوب مسجد جامع این شهر ساخته شد که به نام سازنده اش به مسجد خان معروف شد. این مسجد مستحکم و زیبا یکی از معروف ترین جاذبه های موجود در این شهر است که اکثر بازدیدکنندگان این شهر به آن حتما سر خواهند زد.

قلعه ی چالش تر

یکی از غنی ترین آثار تاریخی که امروزه هنوز هم در ایران وجود دارد و البته به اندازه ی برخی از بناهای تاریخی شاخص معروف نیست، قلعه ی چالش تر است. این قلعه در فاصله ی ۵ کیلومتری شهرکرد در چهار محال بختیاری قرار گرفته است.

برای ساخت و تزئین این بنای تاریخی از اشکال و آموزه های معماری به سبک اروپایی ها و همچنان معماری ایرانی در زمان قاجاریان الهام گرفته شده است. این قلعه دارای بازمانده هایی گران بها از زمان تاریخی ایرانیان است

قلعه ی شمس آباد

یکی از عمارت های بسیار تاریخی شهرکرد بدون شک قلعه ی شمس آباد این شهر است که عمری ۱۲۰ ساله دارد و در فاصله ی ۱۵ کیلومتری این شهر گرفته است. این ساختمان قدیمی توسط یوسف خان امیر مجاهد در دو طبقه ساخته شد.

کسانی که این مجموعه را ساختند، در آن ستون هایی به شکل مکعب در آن قرار دادند که در آن نقش هایی از سربازانی که مسلح هستند و لباس محلی بر تن دارند و همچنین گیاهان مختلف تزئین شده است. این ساختمان قدیمی و زیبا در زمان حکومت پهلوی ها ساخته شد.

امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون

از جمله مکان های مذهبی که در شهرکرد قرار گرفته است و از احترام و اهمیت خاصی نیز برخوردار است، امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون است که می گویند نسبتشان به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد. ساختمان این امامزاده در زمان قاجاریان و با استفاده از گچ، خشت، آجر ساخته شده است.

البته این بنا در دوره های مختلف مورد بازسازی قرار گرفته است. این امامزاده بسیار مرود احترام مردم شهر است و گردشگرانی که به این شهر می آند از آن حتما بازدید می کنند.

پارک ملی تنگه صیاد

در بین همه ی این آثار تاریخی شاخته شده به دست انسان ها در شهرکرد در چهار محال بختیاری و در فاصله ی ۱۵ کیلومتری از جاده ی شهرکرد به اصفهان می توانید تا منطقه ی بسیار بزرگی از محیط زیست و حیات وحش شهرکرد را ببینید که بدون شک نمونه ی آن را در هیچ کجای دیگر تا به حال ندیده اید.

دره ی بستان شیر و پاچفت در این پارک ملی قرار گرفته اند. این منطقه دارای وسعتی برابر با ۲۷ هزار هکتار است که در ان بیش از ۲۵۰ گونه ی گیاهی مختلف رشد و نمو پیدا کرده است. از جمله ی این گیاهان می توانیم به گون و یا خانواده ی گندمیان اشاره نماییم. بسیاری از کسانی که می خواهند برای دمی هم که شده خود را از بند زندگی شهری آزاد کنند، پارک ملی تنگه ی صیاد را انتخاب می کنند.

   

جهت آشنایی بیشتر با سایر شهرهای چهارمحال و بختیاری به سامانه سراسری زمات مراجعه نمایید.

Showing 10 from 188 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order