علی آباد کتول یکی از شهرستان های باصفا و سرسبز استان گلستان است که در حدود ۴۰ کیلومتری شرق مرکز این استان، یعنی شهر گرگان قرار گرفته است. این شهرستان از شرق به شهرستان رامیان، از شمال و شمال شرق به گنبد کاووس، از غرب به شهر گرگان و از جنوب به جنگل های زیبا و حفاظت شده چل چلی محدود می شود. مساحت شهرستان علی آباد ۱۱۶۳ کیلومتر مربع و مساحت ناحیه شهری علی آباد کتول حدودا ۲۰ کیلومتر مربع برآورد شده است. این شهر، پس از گرگان و گنبد کاووس، بزرگترین ناحیه شهری در استان گلستان را شامل می شود. در علی آباد هم مناطق جلگه ای و پست وجود دارد و هم مناطق جنگلی مرتفع و کوهستانی. به دلیل تنوع اقلیمی این منطقه، آب و هوای آن بسیار منحصر به فرد است و به عنوان معتدل ترین آب و هوا در استان گلستان شناخته می شود.

بر اساس یافته های باستان شناسی کارشناسان باستان شناسی کشور در مناطق جلگه ای این شهرستان، می توان با قطعیت گفت که علی آباد کتول حدود ۷۰۰۰ سال قدمت دارد. بیشتر آثار مکشوفه در این شهرستان در موزه های سرسار استان از جمله موزه گرگان نگه داری می شوند.

این شهر یکی از بزرگترین ذخیره گاه‌های چوب سرخدار در جهان است. هرچند قطع بی‌رویه این درخت کم‌یاب و منحصربه‌فرد آن را به کمترین میزان در سالهای اخیر رسانده‌است.

❇️مردم

  اکثریت مردم علی‌آبادکتول از قومیت کتولی که قومی تپوری‌تبار(طبری) می‌باشد هستند و به گویش کتولی که گویشی از زبان طبری است سخن می‌گویند. همچنین اقلیتی از اقوام شاهرودی، آذربایجانی، سیستانی، نیشابوری، کاشمری، سبزواری و فندرسکی در این شهر ساکن هستند. کتولی گویشی از زبان مازندرانی است و گویش فندرسکی برگرفته از بخش فندرسک است.

مذهب اکثریت مردم شهر شیعه هست و حدود ۱۰ تا ۲۰ خانوار ارمنی که ازروس‌ها مهاجر هستند و به مالقان مشهورند در این شهرستان زندگی می‌کنند.

❇️هنر

فعالیت‌های هنری از جمله چادر شب بافی، صنایع دستی و نمد بافی و ساخت ابزار موسیقی از قبیل: تار، دوتار، سه تار، کمانچه و… و خود موسیقی محلی را می‌توان نام برد.

❇️غذاهای محلی

  در منطقه کتول علاوه بر آیین ها و سنت های بومی همچون موسیقی سنتی کتولی و رقص های محلی و لباس های محلی می توان به غذاها و شیرینی های سنتی همچون ترشو (نوعی آش)، سلف خورشت، بابتو (نوعی شیرینی)، خاکی(نوعی تنقلات)، کندس او(عصاره میوه جنگلی کندس یا ازگیل وحشی)، ترشی آلو گاوی و... اشاره داشت که جذاب برای گردشگران بوده و می تواند به عنوان سوغات وره آورد مناسبی برای گردشگران و مسافران این شهرستان باشد.

❇️جاذبه های دیدنی
?آبشار کبودوال

آبشار کبودوال معروف ترین جاذبه طبیعت گردی و گردشگری شهرستان علی آباد کتول است که در حدود ۵ کیلومتری جنوب شهر علی آباد قرار گرفته است. کمی که از شهر فاصله بگیرید، پس از عبور از جاده زیبایی که از کنار دریاچه سد زرین گل عبور می کند، به منطقه جنگلی زیبایی خواهید رسید که نوید دیدار معروف ترین آبشار تمام خزه ای ایران را به شما می دهد. باید خودروی خود را در پارکینگ عمومی این منطقه پارک کنید و پای به دل این جنگل زیبا بگذارید. با حدود ۳۰ دقیقه پیاده روی در راه سنگ فرش شده این جنگل در کنار رودخانه ای زیبا، به آبشار کبودوال خواهید رسید.

آبشار کبودوال در میان دره ای جنگلی و زیبا قرار دارد و به عنوان مهم ترین تفرجگاه مردم شهر علی آباد شناخته می شود. در سال های گذشته امکاناتی نظیر بوفه و سوپر مارکت؛ پارکینگ و آلاچیق هایی برای استراحت به این سایت گردشگری اضافه شده است.

?دریاچه سد زرین گل (دریاچه کبودوال)
در نزدیکی آبشار کبودوال، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری علی آباد کتول قرار گرفته است. جاذبه ای زیبا، که مردم شهر علی آباد آخر هفته های خود را در آن می گذرانند. دریاچه سد زرین گل یا همان سد علی آباد کتول، در میانه جاده علی آباد کتول به آبشار کبودوال قرار گرفته است. این دریاچه حدود ۱.۵ کیلومتر با خود شهر فاصله دارد و به عنوان یکی از زیباترین دریاچه مصنوعی کشور شناخته می شود. چشم انداز دریاچه ای زیبا که پشتش جنگل های کبودوال قرار گرفته اند، چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهند کرد. در کنار این دریاچه، المان زیبایی با عنوان “علی آباد کتول ۱۳۹۷” طراحی و نصب کرده اند که تقریبا تمامی گردشگرانی که به این شهر سفر می کنند، یک عکس یادگاری با آن می اندازند.
?موزه مردم شناسی علی آباد کتول
موزه های مردم شناسی در تمامی شهرهای کشور، محلی هستند که فرهنگ، آداب و رسوم، نحوه پوشش زنان و مردان محلی، غذاهای بومی و سنتی و پیشینه و کسب و کار مردم یک منطقه را در معرض نمایش قرار می دهند. در موزه مردم شناسی شهر علی آباد کتول هم فرهنگ و آداب و رسوم مردمان این منطقه، به طرز زیبایی در معرض نمایش به عموم مردم قرار گرفته اند. این موزه شامل بخش هایی همچون مراسم عروسی سنتی در علی آباد کتول، دوخت لباس محلی توسط زنان این منطقه، میهمانی ها و مراسم شب نشینی در علی آباد، موسیقی سنتی این دیار کهنه و … است. موزه مردم شناسی، یکی از جاذبه های گردشگری علی آباد کتول است که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

?روستای چلی سفلی و آبشار چلی
یکی دیگر از آبشارهای زیبای شهرستان علی آباد کتول، آبشار چلی است که با ارتفاع حدود ۶۰ متر از بلنترین آبشارهای این منطقه محسوب می شود. این آبشار در روستای ییلاقی و خوش آب و هوای چلی سفلی قرار دارد. ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود ۱۱۰۰ متر است، به همین دلیل محل مناسبیست برای فرار از گرمای شدید تابستان در این منطقه. اقامت یک شب در این روستای باصفا و بازدید از آبشار با عظمت و زیبای چلی، تجربه خاطره انگیزی را برایتان رقم خواهد زد. برای رسیدن به این آبشار باید حدود ۱ کیلومتر از روستای چلی سفلی جنگل نوردی کنید. از دیگر آبشار های زیبای علی آباد کتول، می توان به آبشار چه جا، آبشار آلامن و آبشار چلم زرین گل اشاره کرد.
?روستای زیبای افراتخته
در مناطق جنوب شرقی علی آباد کتول و در فاصله ۶۰ کیلومتری از گرگان، روستای زیبای افراتخته قرار گرفته است. این روستا در میان ذخیره گاه جنگلی افراتخته واقع شده است. این ذخیره گاه محل سکونت نادرترین گونه های درختی سوزنی برگ استان گلستان است و از نظر محیط زیستی ارزش بسیار زیادی دارد. در روستای افراتخته، زیباترین مناظر بکر طبیعت را خواهید دید. جنگل های ارزشمند این منطقه حدود ۱۹۰ میلیون سال قدمت دارند. در اطراف روستا چشمه های آب معدنی بسیاری وجود دارند که هر کدام پتانسیل تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری منحصر به فرد را دارا هستند. این روستا در ارتفاع ۱۵۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و به عنوان یکی از بکر ترین جاذبه های گردشگری علی آباد کتول شناخته می شود.

از دیگر روستاهای بکر و زیبای علی آباد کتول که می توانید یک شب به یاد ماندنی را در خانه های با صفای آن تجربه کنید، می توان روستای خاک پیرزن و روستای چینو را نام برد. مردم خونگرم این روستاها به گرمی از شما میزبانی خواهند کرد.
  در سامانه سراسری زمات می توانید با سایر شهرستان های استان گلستان آشنا شوید.

Showing 10 from 10 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

شرکت شالیکوبی وحدت کتول تولید و توزیع انواع برنج محلی با بهترین کیفیت به صورت عمده و خرده ? انواع برنج مرغوب و معطر ? تبدیل جو به برنج مرغوب ? فروش برنج و جو به صورت حضوری و آنلاین

تولیدی درب و پنجره سام پنجره ✔️ با چندین سال سابقه کاری در زمینه طراحی تولید و نصب انواع درب وپنجره دوجداره و سه جداره upvc و انواع توریهای پلیسه وساده ✔️ پنجرهای دوجداره ، شیشه سکوریت ، کرکره برقی ، درب اتوماتیک و توری پشه بند

کلینیک ساختمانی آشیان دکور ✅اجرا و فروش انواع سنگهای مصنوعی و پتینه با قیمت عالی ✅اجرای آینه دکوراتیو ✅تایل با ابعاد دلخواه ✅زیرسازی و اجرای کفپوش ✅نرده و پله چوبی ✅پشت ال سی دی ✅استیل مابین کابینت اشپزخانه ✅اجرای اجر هلندی داخل راهرو و کناف

خرید و فروش ملک تجاری ،مسکونی ،در بهترین لوکیشن شمال کشور

دفتر پیمانکاری ویلا گستر شمال رحمانیان ✔️ پیمانکاری ، اجرا ، نظارت ، بازسازی ، پروژه های ساختمانی ، خرید و فروش ملک شمال کشور (مازندران) ✔️ اجرای صفر تا صد و نظارت پروژه های لوکس ساختمانی و تجاری همراه

نهالستان سایه گستر  ? تولید و فروش انواع نهال سیاه ریشه و مرکبات تضمینی ? تولید انواع نهال مثمر و غیر مثمر ? ارسال به سراسر کشور ? تولید نهال با بهترین کیفیت ? پیوندزنی نهال های میوه ای

التین درب ماد ? طراحی اجرا و تولید انواع درب های ضد سرقت داخلی ، لابی ، ملامینه ، ضد آب و … ? تولید انواع درب های تمام چوب روسی

نوین پنجره گلستان تولید و تعمیر انواع درب و پنجره upvc با انواع برند پروفیل و یراق آلات مورد نظر شما با کیفیت عالی و طبق استانداردهای روز با قیمتی مناسب و ارائه ضمانت نامه معتبر ?تعویض پنجره های آهنی با upvc بدون تخریب

پوریا ریحانی امورزش بدمینتون از مبتدى تا قهرمانى به صورت گروهى و خصوصى . تمرینات پیشرفته امادگى جسمانى  انواع تمرینات براى تقویت عضلات به صورت درمانى و تمرینات حرکات اصلاحى

رستوران حاج علی در گلستان، انواع خورشت ها (چلو خورشت قیمه، چلو ورشت قرمه، جوجه کباب، چلو گوشت، چلو ماهیچه، چلو کباب کوبیده، چلو برگ،