سرزميني هموار و جلگه اي است كه حاصل رسوبات بجا مانده از سفيد رود مي باشد. جلگه لاهيجان به علت زيبايي و قدرت حاصلخيزي اراضي و وجود فرآورده هاي كشاورزي و منابع اقتصادي، امتياز خاصي در بين ديگر شهرهاي استان گيلان كسب كرده است. هموارترين نقطه اين سرزمين در قسمتهاي شمالي مجاور دريا است و هر چه از شمال به طرف جنوب پيش رويم بر ارتفاع آن افزوده مي شود.

بر طبق روايتي قديمي اين شهر به وسيله لاهيج بن سام بن نوح ساخته شده است. لاهيجان با توجه به اينكه در دوران ساسانيان و پيش از آن مهمترين مركز توليد و تجارت ابريشم منطقه بوده، به نام شهر ابريشم نيز شناخته ميشود. اين شهر سالها مركز گيلان «بيه پيش» و به گواه تمام مورخان از شهر هاي باستاني ايران بوده و در دوره ساسانيان نيز شهري آباد بوده است.

.

لاهيجان در گذشته به «دارالاماره» و «دار الامان» نيز مشهور بوده است و ارتفاع اين شهر چون از ساير شهرهاي گيلان بيشتر بوده و اطرافش باز است هواي بهتري دارد.شهري به نام ابريشم در متون تاريخي اسلامي سده هاي هفتم و هشتم هجري قدم به عرصه جغرافيا گذاشت اما چون نام لاهيجان با ابريشم عجين است قدمت آن بسيار فراتر مي رود، زيرا شمال ايران بر سر راه ابريشم قرار داشت و ابريشم در حدود قرن پنجم ميلادي، يك قرن پيش از اسلام از چين به اروپا برده شد و بعيد مي نمايد هنگامي كه تخم كرم ابريشم از جاده ابريشم به اروپا ميرسد در اين مسير طولاني مورد توجه مردم قرار نگرفته و به پرورش آن همت نگماشته باشند، اما اينكه لاهيجان از چه روزگاري به دليل پرورش ابريشم به اين نام خوانده شده در تاريخ سندي ديده نمي شود.ساختمانهاي قديمي لاهيجان اغلب به سبك و معماري دوره صفويه است، ديوارهاي قطور با ارتفاع قريب به پنج متر و كوچه هاي پيچ در پيچ نموداري از نماي شهر در گذشته مي باشد.

.

.

? آب و هوا

نقشهٔ آب و هوایی ایران. آب و هوای لاهیجان از نوع معتدل خزری است.در تابستان اقلیم لاهیجان گرم و مرطوب است. در زمستان ابتدا بادهای گرم شدید می‌وزد و سپس برف می‌بارد. رطوبت نسبی ۷۶ تا ۷۹ درصد بوده و گاهی به صد درصد می‌رسد.

.

.

? زبان

زبان گفتاری مردم لاهیجان، گیلکی (بیه پیش) است که با گیلکی رشت (بیه پس) از نظر آوایی، واژگانی و پاره‌ای ویژگی‌های دستوری تفاوت‌هایی دارد. گیلکی بیه پیش خود از گونه‌ای که در نواحی کوهستانی به آن سخن گفته می‌شود، یعنی گیلکی گالشی، متمایز است. لاهیجان، پایتخت تاریخی بیه پیش، نام اش را به گونه‌ای از زبان گیلکی که در شرق لاهیجان صحبت می‌شود داده‌است، گیلکی لاهیجانی

.

? جمعیت ‌شناسی

رشد جمعیت لاهیجان از رشت کمتر است ولی همانند انزلی است. از سال ۱۹۵۶ تا ۲۰۰۶ جمعیت لاهیجان و انزلی فقط ۳٫۵ برابر شد حالا آن که جمعیت در رشت پنج برابر شده‌است.اکثریت مردم آن گیلک هستند و گالش به ساکنین ارتفاعات این منطقه اطلاق می‌شود که آن‌ها هم تیره‌ای از گیلکان بوده و زبان‌شان گیلکی با گویش گالشی است.

.

? موقعيت اقتصادي

لاهيجان به دليل موقعيت طبيعي خاصش از نظر اقتصادي منطقه اي كشاورزي- صنعتي است. كشت چاي نيز در سال 1278 شمسي با همت محمد ميرزاي چايكار (معروف به كاشف السلطنه) در لاهيجان رونق و گسترش يافت.وجود صنايع دستي بامبو بافي ، شالبافي ، خراطي، سفالگري ،كارخانه هاي چاي سازي، برنجكوبي، كلوچه پزي، پيله خشك كني و دهها كارخانه صنعتي ديگر از مراكز اقتصادي لاهيجان بشمار مي روند.

.

? سوغات لاهیجان

برای همه ی ایرانیان ، لاهیجان تداعی کننده چای و کلوچه های خوش طعمش است. لاهیجان به سبب شرایط جغرافیایی خاصش اولین و تنها انتخاب کاشف السطنة برای کشت چای بود.این شهر هم اکنون مرکز کشت چای در ایران است و چای لاهیجان به سراسر ایران و همینطور چند کشور دنیا صادر میگردد. کیفیت و عطر و طعم این چای در بین ایرانیان زبانزد است و محبوبیت آن به گونه ای است که لاهیجان (شهر ابریشم) را شهر چای می نامند.

.

کلوچه از ابداعات ایرانی هاست و قدمت آن به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش برمیگردد و در متون زرتشتی نیز از آن نام برده شده. در سال ۱۳۳۲ بیش از نیم قرن پیش نوعی شیرینی به روش سنتی توسط محمدعلی بگلری در لاهیجان تولید گردید که بعدها به نام کلوچه نوشین به مصرف کنندگان عرضه شد.استقبال از طعم و کیفیت خوب کلوچه های لاهیجان سبب گردیده تا در میان محافل گرم خانواده های ایرانی جایگاه ویژه ای بازکند و این جایگاه را در بازارهای داخلی و خارجی نیز مستحکم تر نماید. کارخانجات نوشین ، نادی ، نادری و پیمان از مهمترین تولیدکنندگان کلوچه در لاهیجان هستند.کوکی هم نوعی شیرینی مخصوص لاهیجانی است که از گردوی خشک شده ، وانیل ، کشمش ، تخم مرغ ، کره و پدر کاکائو تهیه شده و بسیار خوش طعم و معروف است.

.

.

برنج لاهیجان آوازه ی چای و کلوچه ی این شهر را ندارد اما مانند برنج اکثر نقاط شمال کشور به جهت خوش پخت بودن و خوش عطر بودنش ، انتخاب همیشگی گردشگران بوده و به سایر نقاط هم صادر می شود.

.

.

از سمت رشت که به لاهیجان بیایید اولین میدان ، ابریشم نام دارد . نامی که در واقع بیانگر تاریخ و ماهیت این شهر زیباست . لاهیجان را در لغت شهر ابریشم معنا کرده اند شهری که در روزگاری بسیار دورتر در مسیر جاده ابریشم که در آن به تولید این الیاف لطیف میپرداختند واقع شده بود. هم اکنون نیز ابریشم از معروف ترین سوغات لاهیجان بوده و نوغانداران معدودی در روستاهای شهر به نوغانداری مشغولند.

...

.

از دیگر محصولات و سوغات لاهیجان می توان به محصولات غذایی از جمله انواع مربا و ترشیجات ، نان های محلی مانند نان خلفه ، ماهی دودی و ماهی شور اشاره نمود.

.

.

? صنایع دستی

صنایع دستی از جمله بامبوبافی ، حصیر بافی و صنایع چوبی نیز از سوغات شهر لاهیجان هستند.

.

/

? بناهای تاریخی لاهیجان

در لاهیجان 26 بنای تاریخی وجود دارد که هر یک داستان و روایتی جدا را بیان می دارد. بقعه شیخ زاهد گیلانی، حمام گلشن، بقعه میر شمس الدین و چند نمونه بنای تاریخی از جمله مواردی هستند که می توان به آن ها اشاره کرد.

.

.

? بقعه میر شمس الدین

بقعه میر شمس الدین، یکی از بناهای مربوط به دوره صفوی است و در خیابان شهدای لاهیجان واقع شده است. این بنا توانسته با وجود گذشت زمان، بافت قدیمی و آجری خود را حفظ کند که همین نکته یکی از جذابیت های این بنا به حساب می آید. میر شمس الدین در 959 هجری قمری فوت شده و در سال 1017 نیز در این مکان برایش ضریحی ساخته شده است. با توجه به اینکه میر شمس الدین، یکی از فرزندان امام کاظم است، این مکان از نظر معنوی و مذهبی برای مردم این منطقه از اهمیت زیادی برخوردار است.

.

.

? بقعه چهار پادشاهان

بقعه چهار پادشاهان که به آن بقعه چهار اولیا نیز گفته می شود، یکی دیگر از بناهای تاریخی موجود در شهر لاهیجان است. مبدا و زمان ساخت این بقعه را به زمان سلسله صفویه نسبت می دهند. در حال حاضر نیز از این مکان برای انجام مراسم های مذهبی مانند برگزاری عزاداری امام حسین استفاده می شود.از جمله موارد شاخصی که می توان در این بقعه آن را مشاهده کرد، نقاشی هایی در مورد صحنه کربلا است. در کل بنا شما می توانید نشانه هایی از معماری سنتی لاهیجان را با چشم خود ببینید. کاشی های فیروزه ای و درب های قدیمی در بعضی از قسمت های این بقعه شما را با خود به گذشته می برد و باعث شده است که این بنا، بسیار با صفا به نظر آید.از دیگر مواردی که می توان در مورد بقعه چهار پادشاهان به آن اشاره کرد، نقاشی مذهبی است که در برخی از دیوارها هنوز باقی مانده اند. احتمال می رود که این نقاشی ها مربوط به دوران صفوی باشند. این نقاشی ها معمولا روایت گر داستان های مذهبی و اسلامی هستند.

.

? پل خشتی در لاهیجان

یکی از بناهای موجود در لاهیجان که از قدمت زیادی برخوردار  است، پل خشتی است، این پل را به نام پل پردسر نیز می خوانند. این پل در قرن نهم هجری قمری به طول پنجاه متر، عرض چهار و نیم متر و با ارتفاع یازده متر بر روی رود سیم رود یا سیم جو ساخته شد. زمان ساخت این بنا به دوران کیاییان باز می گردد.رنگ این پل به دلیل استفاده از آجرهای قرمز رنگ، قرمز است و برای اینکه مصالح استفاده شده غیر قابل نفوذ به آب و رطوبت باشد، در این بنا از ساروج استفاده کرده اند. این پل دو دهانه اصلی دارد و در شمال غرب شهر لاهیجان در نزدیکی بقعه حاجی دان واقع شده است.

.

? مسجد جامع لاهیجان

یکی دیگر از بناهای تاریخی که برای تاریخ دوستان می تواند جالب و جذاب باشد، مسجد جامع لاهیجان است. این مسجد در زمان کیاییان احداث شده است و زمان ساخت آن به قرن چهارم هجری باز می گردد.در گذر زمان، ساختمان مسجد جامع لاهیجان با تغییرات زیادی مواجه شده است، اما بقایایی که از بقعه باقی مانده است مانند ایوان مسجد، سر در مسجد و مناره، شاهدانی هستند که بیان می دارند مسجد جامع لاهیجان قدمت زیادی دارد.

.

.

? جاذبه های طبیعی شهر لاهیجان

همجواری با دریا و بارندگی بسیار خوبی که در منطقه لاهیجان وجود دارد، باعث پدیدار شدن مناظر بسیار زیبایی شده است. کوه هایی که با رنگ سبز رنگ آمیزی شده اند و زمین هایی که به وسیله بوته های چایی پوشانده شده اند، باعث شده که لاهیجان را عروس شهرهای گیلان بخوانند.

.

.

? شیطان کوه

شیطان کوه در شرق شهر لاهیجان واقع شده است و آبشار مصنوعی زیبایی را می توان در آن به تماشا ایستاد. رفتن بر فراز آن و دیدن مناظری که اطرافش وجود دارد، می تواند برای شما دقایق و ساعات خوب و خوشی را ایجاد کند. بر بالای این کوه که بایستید، می توانید استخر زیبای لاهیجان را نیز به خوبی مشاهده کنید. زیبایی این استخر از بالای شیطان کوه جلوه گری بیشتری دارد.

.

? بام سبز لاهیجان

بام سبز لاهیجان یکی از پر طرفدارترین جاهایی است که می توانید برای دیدنش به لاهیجان سر بزنید. بام سبز در بالای شیطان کوه واقع شده است و این قرار گرفتن در ارتفاع، زیبایی های بی نظیری را مهمان چشمانتان خواهد کرد. از آنجایی که بام سبز لاهیجان، گردشگران بسیاری دارد، شهرداری نیز امکانات فوق العاده خوبی در این منطقه فراهم کرده است.شما در بام سبز می توانید به شهربازی موجود در این محل بروید و علاوه بر آنکه روح خود را با دیدن مناظر زیبا تلطیف می کنید، هیجان را نیز تجربه کنید. در کنار این شهربازی، کافه و رستوران نیز وجود دارد.اگر قصد دارید یک پیک نیک کوچک برای خودتان در بام سبز راه بیندازید، می توانید از آلاچیق هایی که در ایستگاه بالایی تله کابین ساخته شده است، استفاده کنید. نگاه کردن به مزارعی که در آن ها چایی کشت شده است، می تواند آرامشی بی نظیر برای شما فراهم کند.

.

? تالاب بین المللی امیر کلایه

تالاب بین المللی امیر کلایه، یکی دیگر از صحنه ها و مناظر فوق العاده ای است که شما تنها در لاهیجان می توانید آن را ببینید. این تالاب وسعتی حدودی 1230 هکتار دارد و عمقی که برای آن تقریب زده اند، حدود 85 کیلومتر است.تالاب بین المللی امیر کلایه در فاصله یک کیلومتری از دریا قرار گرفته است و آب موجود در آن، آب شیرین است. آب شیرین موجود در این تالاب محیط بسیار مناسب و  مساعدی را برای زندگی پرنده ها و گیاهان مختلف فراهم کرده است، به همین دلیل این تالاب توانسته نام خود را به عنوان یک تالاب بین المللی ثبت کند. این تالاب در روستایی به همین نام یعنی روستای امیر کلایه قرار گرفته است. روستای امیر کلایه در فاصله 46 کیلومتری از شهر لاهیجان قرار دارد.

Showing 10 from 335 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order