چناران از شهرهای استان خراسان رضوی می‌باشد که در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غربی مشهد واقع شده‌است. این شهر میان کوه‌های بینالود و در شمال شرق ایران قراردارد.

❇️تاریخ

چناران به شکل جدید در دههٔ ۱۳۳۰ پس از ساخته شدن کارخانه قند چناران و بر گرد آن شکل گرفت. پیش از آن، ناحیه چناران بیشتر به نام رادکان شناخته می‌شد.

رادکان که یکی از قریه‌های توس قدیم بوده امروزه بخشی از شهرستان چناران است. . نام این شهرستان بر گرفته شده از دو درخت چنار بزرگ که در ورودی روستای حاج نصیر بوده‌است (که هم‌اکنون نام محله‌ای در این شهرستان است) می‌باشد. به علت وجود کارخانه قند در چناران روستای رادکان کنونی که در آن زمان قرار بود شهرستان شود نشد و شهر به چناران رسید.

❇️جغرافیا

آب و هوای آن در تابستان گرم و در زمستان سرد می‌باشد. همچنین آب و هوای آن در فصل بهار اغلب بسیار بارانی و همراه با باد شدید می‌باشد.

با توجه به فاصله نسبتاً نزدیک تا مشهد به عنوان ییلاقات مشهد شناخته می‌شود.

❇️مردم شناسی

تنوع گونه‌های قومی ساکن در این شهرستان شامل کرد کرمانج، فارس، ترک و خاوری می‌باشد.

❇️اقتصاد

  از محصولات عمده کشاورزی این شهرستان سیب، گندم، چغندر، گوجه فرنگی و ذرت را می‌توان نام برد. شهرک صنعتی چناران که در سمت جنوبی شهر و فاصله ۵کیلومتری قرار دارد یکی از قطبهای صنعتی استان خراسان رضوی می‌باشد و دارای تعداد بسیار زیادی کارخانه که اکثراً تولیدشان مواد غذایی و صنایع بسته‌بندی می‌باشد فعالیت دارند.

اصولا اقتصاد چناران متکی به کشاورزی است چون ۶۰%شاغلان چناران دربخش کشاورزی مشغول بکاربوده وسهم صنعت حدود۲۵%ازکل شاغلان می باشد هرچندبااحداث شهرک صنعتی درجنوب آن برتعدادشاغلان این بخش افزوده شده وبقیه شاغلان،(۱۵% )دربخش خدمات مشغول بکارهستند.

❇️سوغات و صنایع دستی

از سوغات شهرستان چناران میتوان به عسل،سیب و بافت انواع فرش های دست باف وگلیم ها یا پلاس اشاره کرد.

گِلیم یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود.

❇️جاذبه های دیدنی
?چشمه گیلاس

 

چشمه گیلاس از چشمه‌های شناخته شده شهر چناران و استان خراسان رضوی است. این چشمه در روستایی با همین نام قرار دارد.

طبیعت چشم‌نواز این روستا مقصد مسافران زیادی است. چشمه گیلاس آب بسیار خنک و زلالی دارد و عمق حوضچه‌های آن به چهار تا پنج متر می‌رسد.

?مسجد جامع رادکان

  روستای رادکان از توابع شهرستان چناران است. مسجد جامع رادکان از بناهای معروف تاریخی است که در دوران تیموریان ساخته شده. مسجد یک شبستان بزرگ و حیاطی مستطیل شکل دارد. در شبستان مسجد دوازده ستون وجود دارد. بنای مسجد فاقد هرگونه تزییناتی است و کتیبه‌هایی که روی در آن قرار دارد نشان‌دهنده سال ساخت این بناست است.

مسجد جامع رادکان در سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

?میل رادکان

میل رادکان یک سازه قدرتمند و تاریخ و در واقع مناره ای 25 متری در 74 کیلومتری شمال مشهد است. این بنای منفرد که در شمال غرب چناران قرار گرفته مخروطی شکل است و بدنه ای استوانه ای دارد. اینگونه مناره ها که به خصو در خراسان به نام میل شناخته می شوند، نمونه های چندی در خراسان و ایران دارند. میل رادکان مربوط به قرن هفتم هجری است و زمانی اهمیت نجومی داشته است. این برج چهار فصل، سال کبیسه و آغاز سال نوروزی را مشخص می کرده است. برخی گمان می کردند میل رادکان آرامگاه ایلخانان بوده است ولی درست تر این است که میل رادکان از آثار خواجه نصیر الدین طوسی، دانشمند و ستاره شناس ایرانی است. البته بعدی نیست عده ای در دوره های مختلف در آن مدفون شده باشند.

میل رادکان که به نام برج رادکان نیز معروف است، دو ورودی دارد که یکی از آن ها به سمت بقایای بنایی دیگر باز می شود. احتمالا این بقایا متعلق به مسجد جامع قدیم رادکان بوده است. میل رادکان در گذر زمان آسیب های زیادی دیده ولی خوشبختانه هم اکنون به خوبی مرمت شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

?آبشاز آبقد

دره‌ای بسیار زیبا در نزدیکی روستای آبقد از توابع درز آب چناران وجود دارد که شامل آبشارهای بسیار زیادی‌ست. یکی از این آبشارهای زیبا که در نوبه خود محبوب‌ترین آبشار این منطقه شناخته می‌شود، «آبشار آبقد» می‌باشد.

   

این آبشار با داشتن دیواره‌هایی به ارتفاع ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر، به عنوان یکی از مقاصد محبوب صخره نواردان محسوب می‌شود.

?پیست اسکی شیرآباد چناران

شیرباد بلندترین قله کوه استان خراسان رضوی است. پیست اسکی شیرباد در دامنه این کوه قرار دارد. اسکی‌بازان می‌توانند با استفاده از تله‌اسکی تا ارتفاع ۹۰۰ متری بالا بروند و از طبیعت و منظره‌های زیبا استفاده کنند.

پیست اسکی شیرباد به دلیل اینکه در ارتفاعات قرار دارد در بیشتر روزهای سال برفی است. رستوران و خوابگاه از امکانات رفاهی این پیست اسکی است.

?آبشار اخلمد

آبشار اخلمد در روستایی به همین نام به فاصله 2 کیلومتر تا مشهد قرار گرفته است. آبشار اخلمد از زیبایی هیچ چیز کم ندارد ولی رفتن به آنجا و رسیدن به آبشار اصلی اش کار سختی است که نیاز به پیاده روی فراوان دارد. لذت رفتن به اخلمد تنها در رسیدن به آبشار نیست. این روستای خوش آب وهوا که رودخانه ای از طول آن می گذرد به دلیل طبیعت سرسبز و خوش آب و هوا و همچنین امکان فرصت برای پیک نیک های خانوادگی و دوستانه طرفدار پیدا کرده است. اخلمد تفرجگاهی چند هزار ساله است. انواع درختان میوه متعلق به باغ داران، دره ای زیبا و خنک و چندین آبشار، بند اخلمد، غار، دیواره های صخره ای، چشمه خواهش، چشمه منیژان، کفترخان و... از زیبایی های آن به شمار می روند.

اطلاعات سایر شهرستان های استان خراسان رضوی را در سامانه زمات می توانید مطالعه نمایید.

Showing 8 from 8 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

امداد خودرو کدخدا ⚜️ امدادخودرو و خودروبر دوستی ⚜️ ⚜️ به مدیریت آقای بهرام کدخدا ⚜️ ⚜️ به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان در سراسر خراسان رضوی ، مشهد و چناران می‌باشد ⚜️

تولید نهال پالونیا بزرگمهر ? تولید نهال پالونیا به صورت تخصصی ? دارای مجوز رسمی از سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ? پالونیا یکی از سریع الرشدترین درختان دنیا با ویژگی های کم نظیری است که از مشخصات این گونه می توان

مشاور املاک فداکار ?خرید، فروش، اجاره و رهن ? فروش و اجاره آپارتمان ? مشاور سرمایه گذاری املاک ? مدیریت فروش املاک ? مشاور خرید و سرمایه گذاری

امداد خودرو رفیعی  ? در کوتاه ترین زمان آماده ی امداد رسانی هستیم ? انجام کلیه خدمات امدادی در سراسر استان و حومه بصورت شبانه روزی ? هرکجا به ما نیاز داشتید فقط کافیست یک تماس بگیرید.ما برای انجام وظیفه آماده ایم.

گروه تزیینات آی پارا در تهران ? درگذشته ای نه چندان دور، از روش گچ و رابیتس کاری در تزیینات دکوراسیون استفاده می شده است

کارگاه پرسکاری نمونه ? طراحی و ساخت قالب های پروگراسیو ? تولید قطعات سر سیم خودرو ? کابلشو و انشعابی ? بسط باطری و خدمات پرسکاری