به اجزای به کار رفته در ساخت سازه هایی هم چون انواع درب و کابینت، یراق آلات گفته می شود. یراق آلات انواع مختلفی دارد که از جمله می توان به لولا، جک و غیره اشاره کرد. در ادامه به معرفی انواع یراق آلات و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت. با زمات همراه باشید.

انواع یراق آلات

یراق آلات دارای انواع مختلفی می باشد که هرکدام کاربردهای مختلفی دارند. از جمله پرکاربردترین انواع یراق آلات می توان به لولا، جک، ریل، پیچ و دستگیره اشاره کرد. استفاده از یراق آلات بیش تر در کابینت و درب دیده می شود. در ادامه به بیان نکات تکمیلی در مورد هر یک می پردازیم.

لولا

یکی از انواع پر مصرف یراق آلات لولا می باشد. لولا انواع مختلفی دارد و استفاده از آن در انواع درب، کمد و کابینت به چشم می خورد. همان گونه که گفته شد لولا انواع مختلفی دارد. برای مثال برخی از آن ها با استفاده از ۲ و برخی دیگر با استفاده از ۴ پیچ به صفحه متصل می شوند. نمونه ای از لولاها آرام بند بوه و برخی دیگر به صورت پمپی می باشند. از دیگر نمونه لولاهایی که از آن ها در کابینت استفاده می شود می توان به لولا گازور ساده، لولا گازور توکار، لولا گازور ساده کلیپسی، لولا گازور ساده پمپی، لولا گازور توکار، لولا گازور ساده پمپی، لولا گازور توکار پمپی کلیپسی و لولا گازور ۱۸۰ درجه پمپی اشاره کرد. از دیگر انواع لولاها نیز می توان به لولاهای آلومینیومی، سرنیزه ای، دوجداره و غیره اشاره کرد.

جک

جک ها یکی دیگر از انواع پر مصرف یراق آلات به شمار می آیند که از آن ها در ساخت کابینت استفاده می شود. جک ها نیز انواع مختلفی دارند که از جمله می توان به جک های گازی، جک پمپی، جک معمولی، جک آرام بند و غیره اشاره کرد. برای مثال جک های پمپی نمونه ای از انواع پر مصرف جک ها در ساخت کابینت می باشند که باعث می شوند بسته شدن درب کابینت به نرمی انجام شود. این گونه جک ها به جک های گازی نیز معروف هستند. از جمله مزایای استفاده از این جک ها می توان به دوام بیش تر آن ها نسبت به نمونه های معمولی، عدم نیاز به قطعات اضافی برای نصب و استحکام بالا اشاره کرد.

استفاده از جک نه تنها در ساخت کابینت بلکه در ساخت درب نیز به کار می رود. نمونه ای که در ساخت درب به کار می رود عموما از نوع آرام بند بوده و استفاده از آن مانع از آسیب رسیدن به درب می شود.

ریل

استفاده از ریل به منظور باز و بسته کردن درب های کشویی صورت می گیرد. ریل های کشویی در دو دسته ریل های معمولی و ریل های ساچمه ای قرار می گیرند. ریل های ساچمه ای نیز خود به انواع دو و سه تکه تقسیم بندی می شوند. ریل های ساچمه ای در اندازه های مختلف به بازار عرضه می شوند و از قیمت بیش تری نیز برخوردار می باشند. حرکت این گونه ریل ها نسبت به نمونه های معمولی روان تر می باشد. از این رو بیش تر مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ

بدون شک همه ما با پیچ آشنایی داریم. استفاده از پیچ در جهت اتصال دو قسمت به یکدیگر به کار می رود و می توان آن را پرمصرف ترین انواع یراق آلات معرفی کرد. پیچ ها بر اساس جنس و نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. پیچ بر اساس جنس به انواع مختلفی هم چون پیچ های پلاستیکی و فلزی تقسیم بندی می شوند که هر کدام ویژگی های خود را دارند. برای مثال استفاده از پیچ های پلاستیکی امروزه در کابینت سازی زیاد به چشم می خورد. از ویژگی های این گونه پیچ ها می توان به عدم زنگ زدگی آن ها اشاره کرد. در مقابل از پیچ های فلزی می توان برای اتصالات قوی تر استفاده کرد.

پیچ ها بر اساس کاربرد آن ها به دو دسته پیچ های معمولی یا ساده و پیچ های حرفه ای یا خودکار تقسیم بندی می شوند. پیچ های معمولی به پیچ هایی گفته می شود که برای ثابت شدن به مهره نیاز دارند. پیچ های حرفه ای یا خودکار به پیچ هایی گفته می شود که برای ثابت شدن نیاز به مهره ندارند. نوک این گونه پیچ ها معمولا مانند میخ تیز می باشد.

از دیگر نمونه پیچ ها می توان به پیچ های سازه به سازه نوک مته، سازه به سازه نوک تیز، نوک مته ای سر سخت، نوک مته ای واشر دار، پیچ رول پلاک و پیچ مونتاژ اشاره کرد.

دستگیره

دستگیره از جمله یراق آلاتی است که از آن ها در ساخت کابینت، کمد و درب استفاده می شود. دستگیره ها انواع مختلفی دارند که می توان بر اساس نوع کاربرد نمونه مناسب از آن ها را انتخاب کرد. نمونه ای از دستگیره هایی که در ساخت درب مورد استفاده می گیرند، می توان به دستگیره پلاک، روزت، توپی، ضربه ای و غیره اشاره کرد.

قفل

قفل از جمله یراق آلاتی است که در ساخت درب مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه انواع مختلفی از قفل ها در بازار موجود می باشند. به طور معمولی قفلی که برای درب حیاط، درب ورودی ساختمان و قفل های درب های داخلی ساختمان به کار می روند با یکدیگر متفاوت می باشند.

Showing 10 from 50 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order