شهرستان تاکستان در 30کیلومتری جنوب غربی قزوین قرار دارد و مساحت آن در حدود 2536 کیلومتر مربع می باشد. این شهرستان در 5 شهر، 4بخش، 9 دهستان و 133 آبادی خلاصه می شود و جمعیتی در حدود 200 هزار نفر را در خود جای داده است. منطقه تاکستان با 35 هزار هکتار باغ انگور دومین شهر تولید انگور کشور به شمار میرود از همین رو در سال 1317 از سوی فرهنگستان زبان نام این شهر به طور رسمی از سیادن به تاکستان تغییر یافت.

زبان رایج در این منطقه تاتی و آذری است. تات بازمانده ای از اعماق تاریخ با رنگ و بوی یک فرهنگ کهن و پیشینه ای به عمق پیچیدگی زبان، آداب و رسومش می باشد. با سفر به این بخش از استان قزوین با فرهنگ غنی تاتی، آثار زندگی پیش از تاریخ در تپه های باستانی و خله کوه، منطقه حفاظت شده باشگل با تنوع شگفت انگیز گیاهی و جانوری، قلعه ها، برج ها، امامزاده ها و بیش از 300 اثر شناسایی شده و 197 اثر دارای شماره آشنا خواهید شد.

تاریخچه

تاکستان که به سرزمین تات‌ها معروف بود در گذشته «سیادن» یا «سیادهن» نامیده می‌شد. به قول برخی مورخان «سیادهن» یا «سیادهان» تغییرشکل یافته واژه «سه دهان» بوده و خود آن نیز صورت معرب لغت «سه دژان» پارسی است. هم چنین نام «سیادهن» بر روی یکی از کتیبه‌های دوران هخامنشی - مربوط به ۲۳۰۰ سال قبل - موسوم به پیوتین گرایا نیز حک شده‌است.

همچنین تاکستان تا قبل از سال ۱۳۷۷ جزو استان زنجان محسوب، و بعد از زنجان دومین شهر بزرگ استان به‌شمار می‌رفت. طی آمار جمعیت سال۱۳۷۵ تاکستان دومین شهر بزرگ استان زنجان و در آستانه تبدیل شدن به فرمانداری ویژه بوده‌است که از استان زنجان جدا و به استان تازه تشکیل شده قزوین پیوست. هم‌اکنون بسیاری از تأسیسات شهرستان تاکستان به نام منطقه شمالغرب زنجان الحاق می‌شود؛ و شهر تاکستان چهارمین شهر بزرگ استان بعد شهرهای قزوین، الوند و آبیک محسوب و شهرستان تاکستان نیز در درجه سومین شهرستان مهم استان قرار دارد.

جاذبه های گردشگری تاکستان

روستای خورهشت

روستای خورهشت یکی از منطقه‌های باستانی تاکستان است. با توجه به اشیاء و آثار کشف شده مشخص شد که قدمت این روستا به دوران اشکانیان بازمی‌گردد. در مورد معنی نام روستا گفته شده که خور به معنی مهر و هشت اشاره به هشت آتشکده‌ای که در روستا بوده‌اند دارد.

قسمتی از روستا بافت قدیمی خود را حفظ کرده و قسمتی دیگر تخریب شده و ساختمان‌های جدید در آن ساخته شده است.

قلعه دختر تاکستان

قلعه دختر یا قز‌قلعه بقایای قلعه‌ای بزرگ متعلق دوران ساسانی است که بالای کوهی سنگی در نزدیکی روستای آبکلو قرار دارد. دیوارهای عریض و مستحکم قلعه نشان می‌دهد که این دژ دفاعی بوده و ساختمانی محکم در برابر عوامل طبیعی و حمله بیگانگان داشته است.

نزدیک به قلعه سنگ‌هایی شبیه به سکو وجود دارد که شاید در گذشته از آن‌ها به‌عنوان پله استفاده می‌کردند.

منطقه شکار ممنوع خراسانلو

منطقه شکار ممنوع خراسانلو زیستگاه اصلی قوچ و میش وحشی است اما جانوران دیگری مثل پلنگ، سیاه‌گوش و خرس قهوه‌ای نیز در آن زندگی می‌کنند. پوشش گیاهی این منطقه شامل ۱۷۰ گونه گیاه است که پسته وحشی، گون، بومادران، چوبک و سیاه تلو بخشی از آن گیاهان‌اند.

خراسانلو منطقه‌ای کوهستانی است و نزدیک به ۱۰ سال است که به منطقه‌های حفاظت‌شده پیوسته و نقش موثری در محافظت از گیاهان و جانداران منطقه دارد.

      جهت آشنایی بیشتر با سایر شهر های استان قزوین می توانید به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 30 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

سرویس و اسید شویی ممبران های صنعتی گروه RO  ♻️خدمات آب شیرین کن صنعتی ro سرویس در سراسر کشور و کشورهای مجاور♻️