تنکابن یا شهسوار، از نظر بزرگی با ۲۱۴۰ کیلومتر وسعت، پنجمین شهر، و از حیث جمعیت، پرجمعیت ترین شهر غرب استان مازندران است. شهسوار، با عجایبی که دارد، مرکز گردشگری مازندران محسوب می‌شود.

تنکابن زیبا مرکز باغ‌های کیوی و پرتقال و چای است. همچنین بزرگترین مرکز پرورش‌دهنده و صادرکنندۀ انواع گل‌های زینتی است. به علاوه، این شهر با داشتن مراکز متعدد پرورش ماهی در شیرود و دوهزار و … به قطب پرورش ماهی ایران تبدیل شده است.

در ضمن تنکابن یا شهسوار زیبا مرکز تحقیقات ماهیان سردابی کل کشور نیز هست

 

مختصات جغرافیایی

?شهرستان تنکابن یکی از شهرستان‌های استان مازندران از نظر جغرافیایی در ۵۰ درجه و ۸۸ دقیقهٔ در ازای خاوری و ۳۶ درجه و ۸۲ دقیقهٔ پهنای شمالی و ۲۰ متر پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۵ مساحت این شهرستان بالغ بر ۲۱۴۰ کیلومتر مربع است.

این شهرستان از شمال به دریای مازندران، از غرب به شهرستان رامسر، از شمال شرقی به شهرستان عباس‌آباد، از شرق به شهرستان کلاردشت و از جنوب به الموت و سلسله جبال البرز محدود می‌شود.شهر تنکابن در مسیر راه رشت–چالوس واقع شده‌است.

 

?پیشینه تاریخی

?در مورد شهرت این شهرستان به «تنکابن» روایات متعددی وجود دارد. در کتاب سفرنامه‌ی مازندران و استرآباد که به تالیف «ظهیرالدین مرعشی» درآمده است، پسوند بُن را به معنای پایین بیان کرده است. بنابراین با استناد به این کتاب، تنکابن به معنای «زیر تنکا» یا «پایین تنکا» است.

?برخی دیگر معتقدند که «تنکابن» یا «تنک آب بن» به محلی گفته می‌شود که جلگه‌ی ساحلی دریای کاسپین تنک یا اندک و کم می‌شود. در واقع «تنک آب بن» به «تنکابن» تغییر یافته است. جالب است بدانید که برخی دیگر از فلاسفه معتقدند که به دلیل وجود تابستان‌های شرجی که تحمل آن برای گردشگران و مسافران و حتی ساکنین این منطقه از کشور، بسیار طاقت‌فرسا و سخت است، و همچنین زمستان‌های سرد، این منطقه به «تنکابن» یعنی کاهنده‌ی جسم و تن که نشان‌دهنده‌ی سختی از «تن کاه بن» به «تنکابن» تغییر یافته، شهرت یافته است. «شهسوار»، «دیلم خاصه»، «رسولی محله» و «فیض» از نام‌هایی است که در گذشته در مورد این شهرستان به کار برده می‌شد.

?این شهرستان، هم بواسطه‌ی تاریخ کهن و هم به دلیل طبیعتی زیبا و فوق‌العاده یکی از زیباترین مقاصد گردشگری در استان مازندران و کشور است که سالانه میزبان جمع زیادی از مسافران و توریست‌های بسیاری از سراسر ایران و جهان است.

 برخی از جاذبه های گردشگری تنکابن

?دشت دریاسر

?دشت دریاسر در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دو هزار دشت دریاسر آرام گرفته، دشتی که به بهشت اردیبهشت ایران شهرت دارد. دشت دریاسر بین چهار کوه محصور شده است.

?از ضلع جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. از جالب ترین ویژگی های این دشت این است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد به گونه ای که در فصل بهار به سختی می توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد و زیباتر از این ها، اینکه رودخانه ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است.

?همه این زیبایی ها به علاوه کوه های پوشیده شده از جنگل های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال های بزرگ که در مقابل، خودنمایی می کند شاهد این مدعا است که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران بخوانیم. وجود کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل، کل تلا و درخت های ازگیل و آلوچه جنگلی بر جاذبه های منحصربه فرد این دشت افزوده است.

?آبشارهای کوهسر

حدفاصل روستاهای جنگلی سفیدآب (اسپی او) و کوهسر (گوسر) از توابع بخش نشتارود شهرستان تنکابن، جاده ای خاکی ولی با چشم اندازی بسیار زیبا وجود دارد. برای تردد در این جاده ناگزیر باید از رودخانه ای عبور کرد. در تقاطع جاده و رودخانه در پایین دست، مجموعه آبشارهای کوهسر وجود دارد که مخصوصا در فصول پر آب، به غایت زیبا و با شکوه هستند.

 
?مرداب نشتاورد

?نشتارود در 5 کیلومتری تنکابن و مرکز بخش نشتا شهرستان تنکابن است. مرداب چسبیده به شهر است و تقریباً انتهای تمام کوچه های شمالی جنوبی شهر نشتارود، به مرداب نشتارود می رسد. مرداب محل تخم گذاری ماهی های کپور، سفید، کفال و اردک ماهی و غیره است و در فصل زمستان هم می توان در آن شاهد مرغابی و خودکا بود.

?اگر علاقه مند به صید و صیادی هستید می توانید مکانی زیبا، آرام و دل انگیز را در کناره های این مرداب بیابید.

?آبشار سنگ بن چشمه

?آبشار سنگ بن چشمه در جنوب غرب تنکابن بهانه ای است برای دیدار با طبیعت زیبای دریاسر، این آبشار در مسیر رودخانه دو هزار، بالاتر از دوراهی کلیشم و بعد از هلوکله و عسل محله واقع است. این منطقه، طبیعتی به واقع سحرانگیز داشته و مملو از درختان توسکا، افرا و بلوط است.

?آبشار منطقه سنگ بن چشمه، در شرق رودخانه و در کنار جنگل وسیع سوته چال، نشانه ای است برای راهیابی کسانی که به دیدن منطقه رویایی دریاسر اشتیاق دارند.

?آبگرم فلکده و رودخانه لیرسر

?آب گرم با درجه حرارت متوسط در کنار رودخانه لیرسر و یک چشمه آب سرد به همراه جنگل های انبوه و کوه های پوشیده از درخت برای اجرای تور و گروه های مختلف گردشگری مناسب است. چشمه آبگرم معدنی فلکده به سبب دارا بودن خواص درمانی و تنوع زیستی به خصوص گیاهی بستر مناسبی برای گردشگری است.

?این مکان بکر در لیر سر قرار دارد، مسیر آن از سه راهی خرم آباد در داخل شهر تنکابن و قبل از پل چشمه کیله آغاز و پس از عبور از شهر خرم آباد به دو راهی لتاک می‌رسد. از این محل پس از عبور از پل به فاصله اندک دو راهی سه هزار و لیر سر وجود دارد که از این محل جاده بصورت خاکی ادامه پیدا می‌کند، کل فاصله تنکابن تا روستای سنتی فلکده 33 کیلومتر است.

?منطقه حفاظت شده بلس کوه

?از گونه های مهم جانوری منطقه می توان مرال، شوکا، خرگوش، تشی، پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، بز و پازن، گراز، روباه معمولی، شغال، دارکوب کوچک، هدهد، انواع چکاوک، کبوتر جنگلی، دم سرخ معمولی و عقاب جنگلی را نام برد.

?وجود تنوع زیستی بالا و گونه های با ارزش شوکا و مرال، زمینه گردشگری را در منطقه فراهم آورده است.

? این منطقه با مساحت ۱۱۲۱۱هکتار از سال ۱۳۸۰ تحت حفاظت قرار گرفت. بلس کوه بین دو رودخانه دوهزار و سه هزار در استان مازندران قرار گرفته است. منطقه ای است کوهستانی پوشیده از جنگل های انبوه و نیمه انبوه کم نظیر هیرکانی و مناطق ییلاقی.

?آبشار تودارک

?آب این آبشار بعد از حدود 7 الی 10 متر به یک برآمدگی برخورد کرده و به صورت بسیار زیبا در هوا پخش می شود.

?برای رسیدن به این آبشار باید از تنکابن به سمت شیرود حرکت کرده و بعد از پل شیرود (به سمت رامسر) و دیدن تابلو لشتو که به سمت جنوب است، به سمت روستای لشتو حرکت کنید.

?پس از طی چند کیلومتر به سه راهی می رسید. بعد از سه راهی به سمت راست بپیچید؛ سپس به سه راهی دیگری می رسید که آن را هم باید به سمت راست بروید و بعد جاده خاکی و گاهی سنگلاخ که حدود 20 کیلومتر تا آبشار فاصله دارد. حدود یک ساعت بعد به آبشار زیبای تودارک می رسید.

?منطقه ییلاقی سه هزار

?مسیر دسترسی تنکابن به خرم آباد پس از عبور از قلعه گردن به سمت جنوب امتداد یافته و دوراهی لتاک در جنوب شرقی وارد یک جاده خاکی می شود که به طرف منطقه سه هزار ادامه پیدا می کند. دره سه هزار منطقه ای بکر و زیبا با چشم اندازهای بدیع، چمن زارها، جنگل های مرتفع و جلگه ای است که رودخانه پرآب سه هزار در آنجا واقع شده است.

?دره سه هزار منطقه ای ست بکر و زیبا که با چشم اندازهایی بدیع، آب و هوایی مطبوع و آبشارها و همچنبن چشمه های آب گوارا؛ آرامشی رویایی را برای گردشگران فراهم آورده است.

?رستوران ها، واحدهای اقامتی، هتل ها، پارک جنگلی و دیگر امکانات رفاهی در کنار مسیرهای ماشین روی فرعی با راه هایی بسیار زیبا و دلنشین، محیطی زیبا و امن را برای این منطقه ی بی نظیر در طبیعت ایران، رقم زده است.

?پارک جنگلی چالدره

?پارک جنگلی چالدره در 18 کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و در کنار مسیر آسفالته پارک جنگلی چالدره قرار دارد. پارک زیبای چالدره با 94 هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار، در محل اتصال آنها قرار دارد. این پارک با پل پارکینگ، سرویس های بهداشتی، آب و برق و آلاچیق از امکانات چالدره است.

?چالدره یک پارک ملی به حساب می‌آید که با وسعتی نزدیک به صد هکتار در ارتفاع ۴۰۰ متری از دریا جای گرفته است. به همین دلیل جنس رطوبت هوای آن با هوای مناطق کنار دریا بسیار متفاوت است. این پارک جز جنگل‌های جلگه‌ای محسوب می‌شود. طبیعت بکر این پارک با درخت‌های بلند و کلبه‌های جنگلی‌اش در میان دو رود و چشم‌اندازهای منحصر به فردش، نظر هر بیننده‌ای را به خودش جلب می‌کند. چالدره پوشیده از جنگل‌های انبوه با گونه‌های گیاهی زیبا مانند درختان توسکا، افرا، لرگ، گون، انواع سرخس‌ها و خزه‌هاست که همگی طبیعتی رنگارنگ را به وجود آورده‌اند.

?آبشار فرهاد جوی

?سیاحت به هدف دیدن آبشار فرهاد جوی شما را به جاده دو هزار و سه هزار می کشاند. جاده آسفالته دو هزار و سه هزار که از تنکابن آغاز می شود، پس از عبور از خرم آباد به مساحت 2 کیلومتر، به منطقه قلعه گردن می رسد که منظره جالبی را در دامنه ارتفاعات کوتاه و جنگلی از جلگه و دریای تنکابن به نمایش می گذارد. این محل با تنکابن 8 کیلومتر فاصله دارد.

در کنار جاده از تونل انحرافی و تاریکی قلعه تنکا که آب و لمرود را به رود سه هزار ملحق می کند، آبشاری ایجاد شده که ده متر ارتفاع دارد و تا 50 متر قابل افزایش است. این آبشار محیطی زیبا را برای اتراق مسافران به وجود آورده است.

?سوغات تنکابن

سوغات تنکابن بسیار لذیذ و خوشمزه است.

?برخی از سوغات تنکابن:

?محصولات کشاورزی

?برنج

?عسل

?خشکبار

?ماهی

?چای

?آغوزنون

از جمله شیرینی های سنتی خطه مازندارن است.که زنان هنرمند این دیار برای مراسم شب یلدا این شیرینی را طبخ می کنند.آغوزنون در استان سرسبز مازندران به دو صورت تهیه می شود.

نوع اول آن که کنجدی است و به آغوزنون شهره است. و نوع دوم آن به صورت خام تهیه می شود و به پیس گنده معروف است.

این شرینی ارزش غذایی بالایی دارد، چرا که در ترکیب آن از کنجد و یا گردو استفاده می شود.

?صنایع دستی تنکابن

صنایع دستی تنکابن بسیار متنوع و زیبا است. تنکابن هنرمندان زیادی دارد که اثر فوق العاده ای را خلق می کنند.

?برخی از صنایع دستی تنکابن:

?چوخا

?چادر شب

?جاجیم

?سفره

?کلاه پشمی

?کول‌گیر

?پوستین کلاه و جوراب پشمی

?سفال

?صنایع چوبی

?فرش و گلیم

?بامبو و معرق

جهت آشنایی بیشتر با شهر های دیگر مازندران به سامانه زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 117 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order