آب و هوای مناسب و موقعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب و بکر پذیرش سرریز جمعیت تهران بوده و خواهد بود.

51 سال پیش رودهن روستای کوچک با جمعیتی اندک بیش نبود ولی رفته‌رفته با توجه به ساخت‌وسازهای مدرن و شهری و افزایش جمعیت، روستای کوچک رودهن در سال 1342 به شهر تبدیل و شهرداری مستقل آن در یک اتاق کوچک راه‌اندازی شد.

بعداز تبدیل رودهن به شهر، کم‌کم عملیات‌های عمرانی شهرسازی در این شهر کوچک و زیبا آغاز شد.خیابان‌ها آسفالت و بلوار کشی شد و دیگر خبری از مسیرهای مال‌رو نبود و دیگر بوی لذت‌بخش کاه‌گل خانه‌های روستایی در شهر نپیچید.

این شهر که از پیشینه طولانی تاریخی برخوردار است در دامنه ارتفاعات و آبرفتهای کوهپایه‌ای دیواره جنوبی البرز و در شرق استان تهران واقع شده است. این منطقه بین طول جغرافیایی 55 وْ 51 و عرض جغرافیایی‌َ 43 وْ 35 قرار دارد. به عبارت دقیقتر، مرز شمالی آن را خط‌الرأس کوههای شمال لواسان تا گردنه امامزاده هاشم تشکیل داده است و از آب‌وهوای نسبتاً سرد در زمستان و گرم در تابستان برخوردار است.

اجتماعی

اکثر مردم بخش رودهن در حوزه‌های شهری کارمند و یا دارای شغل آزاد هستند و در برخی از روستاها نیز مردم از طریق کشاورزی و دامداری امرارمعاش می‌کنند. گویش اصلی مردم رودهن آذری است ولی در برخی از روستاها و شهر آبعلی مردم به زبان مازندرانی صحبت می‌کنند. در حدود 30 اداره و نهاد دولتی در سطح بخش رودهن فعالیت دارند و به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند که در بین این ادارات چند اداره کل ازجمله اداره کل امور مالیاتی و دارایی شرق استان تهران، اداره مالیات بر ارزش‌افزوده شرق استان تهران، اداره کل آبفای شرق استان تهران، اداره امور مشترکین تلفن همراه شرق استان تهران و سازمان تأمین اجتماعی در این شهر مستقر هستند و به شهرهای شمال و شرق استان تهران خدمات ارائه می‌دهند.

شهر رودهن به دلیل نزدیکی به پایتخت وآب و هوای مناسب و موقعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب و بکر پذیرش سرریز جمعیت تهران بوده و خواهد بود و مساله ایی که بسیار مهم است شاهد مهاجرت افراد تحصیل کرده و فرهنگی به شهر رودهن هستیم که این مهم بر دیگر ویژگی های این بخش می افزاید و جای بسی خوشحالیست که این منطقه هدف این قشر جامعه قرار گرفته است.

اقتصاد و صنعت

از دیگر ویژگی‌ها و امکانات بخش رودهن می‌توان به دو جاده بین‌المللی هراز (رودهن- آمل) و جاده ترانزیتی فیروزکوه (رودهن- فیروزکوه – قائم‌شهر) و آزادراه (تهران –پردیس –رودهن) اشاره کرد که محورهای مهم هراز و فیروزکوه از شهر رودهن آغاز و استان تهران را به استان‌های سمنان و مازندران متصل می‌نمایند و محل عبور زائران محترم حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) می‌باشد که این دو جاده مهم با ترانزیت کالا و مسافر موجب رونق اقتصادی بخش رودهن شده است. از این دو جاده مهم روزانه بیش از 50 هزار خودرو در غالب مسافربری، باربری و شخصی تردد می‌کنند که در ایام تعطیل به 150 هزار خودرو نیز می‌رسد. شهر رودهن در سال‌های 91 و 92 بعد از شهر چالوس دومین شهر پرتردد کشور در ایام نوروز انتخاب شد.

در کنار جاده‌های بین‌المللی و ترانزیتی هراز و فیروزکوه، وجود دانشگاه آزاد اسلامی با 30 سال قدمت موجب گردیده 25 هزار دانشجو جهت تحصیل از سراسر ایران به این شهر سفر نمایند و علاوه بر رونق فرهنگی و علمی به پیشرفت اقتصادی رودهن نیز کمک فراوانی نماید. در بخش صنعت نیز وجود شرکت و کارخانجات صنعتی ازجمله شرکت دام اصیل لار و کارخانه شیر و لبنیات پاستوریزه هم‌وطن، کارخانه امین شیر، کارخانه گچ جبل، کارخانه آر اس کو (rsco)،

کارخانه دوغ آبعلی، کارخانه آب‌معدنی ایرانداد، کارخانجات آسفالت سازی و معادن سنگ و شن و ماسه و چندین کارگاه تولیدی کوچک و بزرگ دیگر و به‌ویژه کارخانه مروارید آرد به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید آرد خاورمیانه درمجموع با بیش از پنج هزار نفر اشتغال‌زایی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم موجب رونق اقتصادی این بخش شده است.

یکی دیگر از برنامه‌های اقتصادی دیگری که می‌تواند رودهن را به یک قطب بزرگ اقتصاد در کشور مطرح نماید ایجاد بزرگ‌ترین شهر طلای ایران است که کلنگ احداث آن توسط مسئولان ازجمله استاندار وقت تهران جناب آقای دکتر تمدن به زمین زده شد. این شهر زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر تهران و کشور در زمینی به مساحت 120 هکتار در حال ساخت است و از امکاناتی همچون هزار کارگاه ساخت طلا و جواهر، هزار واحد مسکونی، امکانات ورزشی مختلف، بیمارستان، هتل پنج ستاره، دانشگاه علمی کاربردی، پارک علم و فناوری، مسجد و مراکز فرهنگی و هنری، نمایشگاه دائمی و بین‌المللی طلا و جواهر و غیره برخوردار خواهد شد و بیش از 15 هزار نفر فرصت اشتغال ایجاد خواهد نمود. همچنین به دلیل پتانسیل خوب شهر رودهن ازلحاظ درآمدزایی، اداره کل دارایی و امور مالیاتی شرق استان تهران و اداره کل مالیات بر ارزش‌افزوده شرق استان تهران نیز در شهر رودهن مستقر می‌باشند و تمامی 10 شهر شرق استان تهران را پوشش می‌دهند.

کشاورزی

همانطور که گفته شد شغل اکثر مردم روستاهای بخش رودهن کشاورزی و دامپروری است. از محصولات مهم باغی رودهن می توان به گیلاس، زرد آلو، گردو و سیب و محصولات کشاورزی به تولید گندم و جو و برخی صیفی جات اشاره کرد که بیشتر این محصولات مورد مصرف مردم این شهر و همچنین شهرهای اطراف بویژه تهران قرار می گیرد.

ازلحاظ دام‌پروری و تولید شیر، رودهن حرف اول و آخر را در شرق استان تهران می‌زند که می‌توان نمونه بارز آن را شرکت دام اصیل لار با بیش از سه هزاررأس دام نام برد که این شرکت بزرگ توسط برادران حنیفی که از بومیان رودهن نیز می‌باشند سال‌هاست راه‌اندازی شده و شیر موردنیاز تهران و شهرهای اطراف و همچنین چندین شهر شمالی کشور را نیز تأمین می‌کنند. همچنین در بخش تولید گوشت مرغ نیز، شرکت بزرگ (زر ران رودهن) توانسته با تولید هزاران تن گوشت مرغ، نیازهای مردم شرق استان تهران و برخی از نقاط شهر تهران را نیز برطرف کند. درباره کشت محصولات کشاورزی خاص که فقط مختص نقاطی از کشور می‌باشد باید گفت که مدتی است طرح کشت گل محمدی جهت بهره‌برداری و گلاب‌گیری و کاشت محصول زرشک در منطقه گندک رودهن در حال اجراست که این دو محصول فقط مختص دو شهر قمصر کاشان و بیرجند می‌باشد و برای اولین بار در این منطقه اجراشده که می‌توان رودهن را به‌عنوان قمصر دوم ایران نام برد.

ورزشی

بخش رودهن از دیرباز مهد کشتی شرق استان تهران محسوب می‌شده و در حال حاضر در رده‌های سنی مختلف زیر نظر مربیان و قهرمانان کشوری دارای تیم‌های مختلفی است. سرانه ورزشی رودهن بیش از سه متر برای هر شهروند رودهنی است که این میزان از حد استاندارد جهانی بسیار بالاتر است و باوجود اماکن ورزشی متعدد ازجمله چندین سالن‌های ورزشی مجزا برای آقایان و بانوان، زمین چمن مصنوعی فوتبال به‌عنوان نخستین زمین چمن شرق استان تهران، زمین پینت بال به‌عنوان نخستین و تنها زمین شرق استان تهران، استخر، سونا و جکوزی، پیست اسکی بین‌المللی آبعلی به‌عنوان نخستین پیست اسکی ایران، خانه کشتی و دیگر مجموعه‌های ورزشی دولتی و خصوصی حرف اول را در شرق استان تهران می زند به‌طوری که به چشم دیده‌شده که اکثر اهالی شهرهای اطراف ازجمله بومهن و پردیس از امکانات شهر رودهن بهره‌مند می‌شوند.

تاریخی

شهر رودهن از قدمت تاریخی زیادی برخوردار است به‌طوری که نام این شهر بارها در کتب‌های تاریخی و مختلف آمده است که نمونه‌ای از آن را می‌توان در کتاب «مطلع الشمس» مشاهده کرد.

جاذبه های گردشگری و و مراکز تفریحی بخش رودهن
  • روستاهای جورد و وسکاره و آردینه
  • دشت لار (سیاه پالاس)
  • پیست اسکی بین‌المللی آبعلی
  • پارک مرکزی شهر رودهن (سردار جنگل)
  • کمپ مسافرتی رودهن
  • کمپ محمد داغی (بام رودهن)
  • شهر آبعلی و منطقه مبارک‌آباد
فرهنگی و هنری

ساکنان بومی رودهن در مقایسه با مناطق پیرامون خود فرهنگی خاص و بسیار متمایز دارند. مهاجرت یا تبعید احتمالی این قوم از آذربایجان (رضایه سابق- ارومیه فعلی) می تواند بیانگر این تمایز باشد. ساکنان بومی این منطقه ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی خاص خود را تا حدودی حفظ نمودند گر چه طی دهه‌ی اخیر این ویژگی فرهنگی کم‌کم ضعیف شده است. بااین‌حال با نگاه به همسایگان شهر رودهن متوجه می‌شویم بومیان رودهن ازلحاظ فرهنگی و به‌ویژه زبان و و آداب‌ورسوم، وضیعت متمایزی دارند.

زبان مادری بومیان

شهر رودهن آذری و شهر آبعلی مازندرانی است. همچنین ازنظر آداب‌ورسوم نیز به‌ویژه در مراسم جشن عروسی و سوگواری‌ها مانند عزاداری در ماه محرم، ویژگی‌های متمایزی با مردم اطراف خوددارند. به‌عنوان مثال در مراسمات عروسی شهروندان رودهنی نیز همچنان از ساز و دهل قدیمی استفاده می‌کنند که در نوع خود جالب و زیباست و همچنان مورد استقبال قرار می‌گیرد. بخش رودهن دارای لهجه و گویش‌های مختلفی است که همان‌طور که گفته شد گویش مردم رودهن آذری و آبعلی مازندرانی است. روستاهای مهرآباد و گلاهک نیز به گویش ترکی یا همان آذری، روستاهای وسکاره، جورد و آردینه به گویش مازندرانی و روستای چناران (چنار غرب سابق) به گویش لری صحبت می‌کنند.

برای شناخت بهتر استان با زمات همراه باشید.

Showing 10 from 14 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

گروه فنی مهندسی هدف ?فروش انواع دوربین مداربسته بی سیم و با سیم ?سیستم های حفاظتی مداربسته ?فروش انواع لوازم جانبی کامپیوتر و دوربین مداربسته ?تعمیرات تخصصی انواع کامپیوتر و لپتاپ و دوربین مداربسته

تولیدی درب و پنجره سام پنجره ✔️ با چندین سال سابقه کاری در زمینه طراحی تولید و نصب انواع درب وپنجره دوجداره و سه جداره upvc و انواع توریهای پلیسه وساده ✔️ پنجرهای دوجداره ، شیشه سکوریت ، کرکره برقی ، درب اتوماتیک و توری پشه بند

نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری امید

نقاشی ساختمانی امید ? طراحی و اجرای انواع کناف ، طراحی و نقاشیپتینه کاری و نقاشی ، کاغذدیواری و پوستر ، پارکت و پرده ? اگر به دنبال تغییر دکوراسیون داخلی و طراحی چیدمان خانه

پخش و اجرای نرده استیل اوژن ? شرکت اوژن استیل دربهای استیل تولیدی خود را در سه نوع درب استیل ثابت، درب استیل آکاردئونی و درب کشویی عرضه میکند

کابینت مدرن سلمان  ? طراحی و اجرای صفر تا صد کابینت ، کمد دیواری ، دکوراسیون داخلی ، کاغذ دیواری ، لمینت ، پارکت ، سقف کشسان ? اگر به دنبال تغییر دکوراسیون داخلی و طراحی چیدمان خانه

درب و پنجره سازی دوجداره upvc معصومی سازنده انواع درب و پنجره ساده و چوب نما فلزی و آهنی دوجداره ویژگی­های پنجره upvc: ✅ دانستن خصوصیات پنجره برای آگاهی هنگام خرید و انتخاب کاملا ضروری است

تعمیر در محل شما در پردیس تهران

خرید و فروش و تعمیرات تلویزیون و بک لایت اورژانس tv ? انواع برندها سامسونگ سونی الجی هایسنس مجیک توشیبا شارپ جی وی سی دوو اسنوا و…… ? تعمیرات با شرایط نقد و اقساط نیز انجام میگیرد

سالن زیبایی مُروا ? گریم و کانتورینگ صورت ? گریم و آرایش عروس ? آرایش و استایل مو ? اصلاح و قرینه سازی ابرو ? هاشور ابرو ? اکستنشن مژه ? اکستنشن مو