یکی از امتیازات مهم این شهرستان تنوع آب و هوا می‌باشد

قسمت جنوبی که در مجاورت کویر واقع شده آب و هوای نسبتاً گرم وخشک دارد، قسمت مرکزی و نواحی شرقی شاهرود دارای آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن کوهستانی با آب و هوایی نسبتاً سرد و خشک است.

غذا

  • شنگی پلو
  • تک پلو
  • آلبالو پلو
  • دلمه برگ مو
  • رشته پلو
  • آش گوجه فرنگی
  • آش زنگلاچو
  • خورشت سیب آلبالو

کشاورزی

به خاطر تنوع آب و هوای شهرستان، تولید میوه بسیار زیاد است به‌طوری‌که امکان تولید و پرورش سیب، انگور، خرما و پسته در مناطق مختلف این شهرستان فراهم و مهیا می‌باشد.

از لحاظ تولیدات کشاورزی شاهرود در سطح استان مقام اول و در کشور جزء ۱۹ قطب کشاورزی است. مهم‌ترین محصولات باغی شاهرود که در ایران نیز زبانزد می‌باشند عبارتند از: انگور و زردآلو. میزان تولید زردآلو شاهرود ۱۰٪ تولید زردآلو ایران و بیش از ۱٪ تولید زردآلو دنیا می‌باشد. این زردآلو علاوه بر مصرف داخلی با تبدیل به برگه زردآلو به خارج کشور نیز صادر می‌شود.

جاذبه‌های طبیعی

همچنین وجود مناطق حفاظت شده توران که دومین منطقه بزرگ حفاظت شده حیات وحش در کشور است، با برخورداری از گونه‌های نادر حیات وحش بر جاذبه‌های گردشگری در این شهرستان افزوده‌است.

 

معادن

از دیگر امتیازات ویژه این شهرستان می‌توان به تنوع مواد معدنی به واسطه موقعیت جغرافیایی خاص شاهرود اشاره کرد. در حال حاضر شهرستان شاهرود دارای چندین معدن فعال است که با وجود شرکت زغال سنگ البرز شرقی، با سابقه طولانی بخشی از اقتصاد شهر را با معدن پیوند زده‌است از معادن مهم شاهرود می‌توان به معادن زغالسنگ, کرومیت، مس، آهک، گچ و سنگ‌های تزئینی اشاره کرد.

برای سفر به سمنان با زمات همراه باشید...

Showing 10 from 49 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

فروش کاشی و سرامیک کاخ در شاهرود تفاوت کاشی و سرامیک چیست؟ به صورت کلی کاشی از اجزایی با نام های: ۱- سفال که همان جزء اصلی کاشی است در اطلاحات به این قسمت استخوان بندی کاشی نیز گفته می شد . ۲- لعاب کاشی که قسمت رویی آن را می پوشاند جنسی شیشه ای دارد

فروش شیشه انواع اجاق گازهای فردار و بدون فر ?فروش لوازم گازسور ?انواع شلنگ های آب و گاز ?لوازم آبگرمکن،بخاری ?شیشه های انواع اجاق گازهای فردار و بدون فر ?قهوه جوش ?پیک نیک ?رگلاتور معمولی و فشار قوی

تولید کننده اسفنج ، عایق و فوم پلی اتیلن ?ارائه دهنده عایق های حرارت و رطوبت صدا ?صنایع ریز بسپار اسفنج شاهوار ?ویژگی های فوم پلی اتیلن: ?فاقد cfc و بدون تاثیر بر لایه اوزون و سازگار با میحط زیست ?مقاوم در برابر رشد قارچ ها و حشرات موزی ?مقاوم در…