یکی از پرطرفدارترین شهر‌های توریستی استان مازندران، شهر خوش آب و هوای عباس آباد است. شهری که در میان جنگل‌های بکر سرسبز رشته کوه البرز و دریای خزر قرار دارد. این شهر یکی از قطب‌های تولید گل و گیاه استان محسوب می‌شود. کیوی، پرتقال و نارنگی، مهمترین محصولات این شهر است. در کنار جاذبه‌های گردشگری و امکانات رفاهی، این شهر در زمره بهترین‌ها قرار دارد. همین امر منجر به ویلاسازی در عباس آباد شده است.

موقعیت جغرافیایی عباس آباد

عباس آباد در غرب استان مازندران واقع شده است. از شمال به دریای خزر متصل می‌شود و با کلاردشت نشتارود، سلمان شهر (متل قو) همسایه است.

در غرب این شهر جنگل‌های خشکه داران قرار دارد.

مردم عباس آباد به زبان مازندرانی سخن می‌گویند. آنها لهجه طبری کلارستاقی دارند و به کشاورزی و باغداری مشغول هستند.

پیشینه تاریخی

«لنگا» نام قدیمی‌‌ منطقه عباس آباد است. تا حکومت علویان جزئی از آبادی ولایت رویان بوده است. واژه‌ی لینگاه مخفف «مالینگا مازندرانی» بوده و به معنای تراش یافته است.

مالینگاه در زبان مازندرانی به معنای محل اطراف و پایگاه می‌باشد. واژه «لینگ» یا «لنگ» به معنای پا اشاره به لنگرگیری کشتی‌های کوچک در بندر و خلیج عباس آباد داشته است. از این بندر برای بارگیری و حمل و نقل کشتی استفاده می‌شده است.

جاذبه‌های دیدنی عباس آباد

شهر عباس آباد با داشتن پوشش گیاهی و موقعیت منطقه، سرسبز و زیبا است. به علاوه نزدیک بودن این شهر به شهرهای چالوس، کلاردشت، متل قو، رامسر و تنکابن نیز بر محبوبیت آن می‌افزاید.

جاده جنگلی کلاردشت به عباس آباد

یکی از جاهای دیدنی اطراف عباس آباد، جاده چهار فصل جنگلی کلاردشت به عباس آباد است.

این جاده به طول ۲۵ کیلومتر از جنگل عبور می‌کند. وجود چشمه‌های طبیعی، درختان سر به فلک کشیده، آب و هوای خنک این جاده را به یکی از زیباترین جاده‌های ایران تبدیل نموده است.

انتهای این جاده به متل قو ختم می‌شود. در این مسیر چایخانه و رستوران نیز برای استراحت وجود دارد.

پارک ملی خشکه داران

جنگل و پارک ملی خشکه داران در مسیر عباس آباد به متل قو قرار دارد. دسترسی به این جنگل بکر از محور تنکابن چالوس امکان پذیر است. جنگل‌های جلگه‌ای خشکه داران از نظر زیست محیطی با اهمیت بوده و منطقه حفاظت شده محسوب می‌شود.

پوشش گیاهی و جانوری خاص بر بی‌همتا بودن این جنگل می‌افزاید. منطقه جنگلی خشکه داران عباس آباد ۱۲۰ متر با دریا فاصله دارد. علاوه بر این زیبایی‌ها یک موزه تاریخی طبیعی برای محققان و جانورشناسان در حاشیه این جنگل در نظر گرفته شده است. مجموعه تاکسیدرمی حیوانات شمال ایران در این موزه نگهداری می شود.

مازیچال

روستای مازیچال در ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا در عباس آباد قرار دارد. منطقه‌ای بسیار زیبا که واژه‌ها از توصیف آن ناتوان است. روستای در دل مه و ابر که به بهشت می‌ماند.

این منطقه که در فاصله‌ی بین عباس آباد تا چالوس قابل دیدن است، از درختان بلوط و گل‌های وحشی پوشیده شده است. وقتی صحبت از جاذبه‌های دیدنی عباس آباد می‌شود، به اشتباه نام دریاچه عباس آباد در ذهن تداعی می‌شود. در حالی که دریاچه بینظیر عباس آباد در بهشهر و در شرق استان مازندران قرار دارد.

سوغات عباس آباد

مردم عباس آباد فرهنگ غنی دارند. آنها در انجام رقص مازندرانی شامل دروم (تک دست) و چکمه سما تبحر دارند. در بین اهالی عباس آباد رسومات سنتی نظیر نوروز خوانی، چله شو، آفتاب خواهی، باران خواهی و تیرگان رواج دارد. کتیبه‌های سفالی و سرامیکی، تابلو فرش، سبد و کلاه حصیری و لباس‌های محلی از هنر دست مردمان این شهر است.

مسیر دسترسی به عباس آباد

عباس آباد در ۱۸۴ کیلومتری مازندران قرار دارد. فاصله تهران تا عباس آباد نیز ۱۸۵ کیلومتر است. دسترسی به عباس آباد از طریق جاده چالوس و هراز امکان‌پذیر خواهد بود. عباس آباد آب و هوای مطلوبی دارد. در اوایل بهار تا اواسط تابستان که فصل کشت برنج است، بهترین فصل سفر به عباس آباد است. در این شهر روزهای یخبندان وجود ندارد.

بنابراین در فصل زمستان هم می‌توان از زیبایی‌های آن لذت برد. در این شهر هتل‌هایی برای اقامت و سوئیت و ویلا‌هایی برای اجاره موجود است. بنابراین نگرانی برای اقامت وجود ندارد.

جهت آشنایی بیشتر با شهر های دیگر مازندران به سامانه زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 20 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

گروه ملکی کارو خرید فروش و سرمایه گذاری 💠 خرید و فروش زمین های ساحلی،کشاورزی، باغات جنگلی و جلگه ای 💠 ویلا در غرب مازندران و شهرهای توریستی و ویلایی در حاشیه دریای خزر از تنکابن تا متل قو

برق ساختمان آرش در مازندران ✨ارائه دهنده کلیه خدمات برق ساختمان،آپارتمان،کابل کشی محوطه ✨نصب آیفون،نصب انواع لوستر و… 🔴قوانین مهم در برق کشی ساختمان ❇️رعایت ظرفیت استاندارد فیوزها 🔹فیوزها برای مصارف مختلف در قسمت های گوناگون ساختمان نصب می…

تولیدی درب و پنجره سام پنجره ✔️ با چندین سال سابقه کاری در زمینه طراحی تولید و نصب انواع درب وپنجره دوجداره و سه جداره upvc و انواع توریهای پلیسه وساده ✔️ پنجرهای دوجداره ، شیشه سکوریت ، کرکره برقی ، درب اتوماتیک و توری پشه بند

نقاشی ساختمان و کاغذ دیواری امید

نقاشی ساختمانی امید ? طراحی و اجرای انواع کناف ، طراحی و نقاشیپتینه کاری و نقاشی ، کاغذدیواری و پوستر ، پارکت و پرده ? اگر به دنبال تغییر دکوراسیون داخلی و طراحی چیدمان خانه