دیار پهلوانان است. شهر اسطوره و حماسه. سرزمین عشاق و شهر شیرین و فرهاد.

شهرستان کرمانشاه در شرق استان کرمانشاه و در ۵۰۰ کیلومتری تهران قرار دارد، این شهر از شمال با رشته کوه های بیستون، از شرق با صحنه، از غرب با اسلام آباد غرب و از جنوب با استان ایلام همجوار است، کرمانشاه بر کرانه سرچشمه‌ های کرخه قرار گرفته و از سطح دریا ۱۱۴۰ متر بالاتر است.

.

?آب و هوا

آب و هوا شهرستان کرمانشاه بواسطه قرار گرفتن در دامنه سلسله جبال بیستون و سفید کوه دارای آب و هوائی با اقلیمی نیمه خشک و استپی خنـک است . همانطـور کـه اشــاره شده است رودخانه های راز آور ، مرگ ، قره سو و گاماسیاب که از رودهای نسبتاً پر آب این شهرستان هستند ازسرشاخه های رودخانه بزرگ سیمره و سپس کرخه محسوب میشوند.کوههای عمده شهرستان عبارتند از بیستون ، پرآو که در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارند و سفید کوه که در جنوب شرقی شهر واقع شده است و غار پرآو که شهرت جهانی دارد یکی از بزرگترین غارهای دنیاست در کوه پرآو واقع شده است.

.

?زبان و گویش

زبان اهالی کرمانشاه کردی است، زبان کردی خویشاوند نسبی زبان فارسی است زیرا اشتراک قواعد دستوری و ذخیره لغوی زبان‌های ایرانی نتیجه خویشاوندی نسبی آنها است. زبان کردی که شاخه‌ای از زبان شمال غربی ایرانی میانه است به علت داشتن ادبیات مکتوب اهمیت خاصی دارد. با این حال نفوذ زبان‌های دیگر در این زبان قابل توجه است. زیرا از زبان های عربی، ارمنی، ترکی و فارسی لغات بسیار در آن راه یافته است. سابقه تاریخی کردها و پراکندگی آنان موجب پیدایش گویش‌های بیشماری شده است.

.

?وضعیت اقتصادی

میزان اراضی کشاورزی شهرستان کرمانشاه تقریباً 273 هزار هکتار است. از این میزان 58 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیمی می باشد. اراضی کشاورزی این شهرستان از نظر درجه بندی درجه یک و دو محسوب میشوند که شامل دشتهای ماهیدشت ، بان در بند ، میان دربند بیلوار، درود فرامان می باشد.‏

زمینهای زراعی دشتهای موصوف علاوه بر رودخانه هایی که ذکر شد بوسیله سرابهای سراب نیلوفر ، سراب یاوری ، سرابله ، سراب خضر زنده ، سراب خضر الیاس ، سراب کاشنبه ، سراب سبزعلی ،سراب ورمنجه ، سراب سور کال ، سراب چقا ماران بی ابر ، سراب ماراب ، سراب قلعه قیسوند ، سراب قلعه محمد حسن خان ، سراب میر احمد ، سراب شاه حسینی ، سراب طاق بستان و چندین قنات و چشمه پر آب دیگر مشروب میشوند ، همچنین با توجه به تنوع محصولات کشاورزی ایجاد صنایع تبدیلی از قبیل کارخانجات وواحد های صنایع غذایی ، ظرفیتهای بالقوه فراوانی است که بایستی با سعی و تلاش و پیگیریهای مجدانه مسئولین این امر تحقق یابد .در محدوده شهرستان کرمانشاه قریب به 117000 هکتار عرصه جنگلی و 161320 هکتار عرصه های مرتعی و منابع طبیعی وجود داردو بر اساس آمارهای غیررسمی موجود 354473 رأس انواع حیوانات اهلی شامل گاو ، گوسفند و بز در جنگلها و مراتع موصوف تعلیف می کنند.‏

/

?صنعت و تولید ( اقتصادی ) 

در حوزه شهرستان وجود دارد که بیش از 256 واحد صنعت و تولیدی در آن احداث شده است . این شهرستان به لحاظ نیروی کار ارزان می تواند فعالیت صنعتی چشم گیر ی داشته باشد ، این امر در صورتی تحقق می یابد که این نیروی کار از نظر فنی تربیت شده و در رشته های مختلف مهارت کافی پیدا کند.‏

.

?شیرینی‌ها و سوغات

بژی، نان روغنی کرمانشاهی، نان شکری، نان برنجی، کاک، نان خرمایی و روغن کرمانشاهی.

..

.

?صنایع دستی

گلیم، گیوه، جاجیم، تلیس، نمد، موج، انواع آلات موسیقی(دف، تنبور، تار، دیوان، سه‌تار) و چرم.

.

.

.

?غذاها

ترخینه، خورش خلال بادام، خورش کنگر، خورش ریواس، خورش بامیه، دنده کباب کرمانشاهی، جَرگ وَز، قاورمه، سیب‌پلو، آش عباسعلی، آش بادنجان، آش دانه کولانه، آش گیلاخه، آبگوشت کرمانشاهی، آبگوشت باغی، کلانه، ‌نان پیچک، شلکینه.

.

?مکان های گردشگری کرمانشاه

.

?طاق بستان

محوطه تاریخی طاق بستان مشهورترین جاذبه گردشگری شهر کرمانشاه محوسب می شود. اثری که برای سنگ نگاره ها و کتیبه های خود بسیار مشهور شده و قدمت آنها به دوران ساسانی باز می گردد. این محوطه تاریخی در دامنه کوهی به همین نام و در کنار چشمه ای در شمال شرقی حاشیه کنونی شهر کرمانشاه قرار دارد و بین مردم به نام های طاق وسان و طاق بسان معروف است. سنگ نگاره اردشیر دوم ساسانی، طاق پیکره شاهپور دوم و پسرش شاهپور سوم و نقش پیروز ساسانی یا نقش خسرو پرویز از جمله نقش ها و سنگ نگاره های این مجموعه هستند. البته در طاق خسروپرویز نقشی رنگی از دوره قاجار وجود دارد که به دستور محمدعلی میرزا فرزند فتحعلی شاه ایجاد شده است.

.

?بلوار طاق بستان

بلوار طاق بستان یا بلوار شهید شیرودی نام خیابانی در کرمانشاه ست و یکی از جاذبه های اصلی و زیبای شهر محسوب می شود. این بلوار طولانی ترین بلوار جنگلی ایران به شمار می آید و از میدان طاق بستان در شمال شهر تا پل لب آب کشیده شده است. طول بلوار طاق بستان ۳۶۰۰ متر است و بسیاری برای گشت و گذار و خوشگذرانی به این خیابان می آیند.

.

?پارک کوهستان 

این پارک در شمال شهر قرار گرفته و یکی از بزرگترین پارک های کرمانشاه محسوب می شود. دیدنی های پارک شامل دو آبشار مصنوعی، یادواره شهدای گمنام، فضای سبز و چشمه مصنوعی می شود. این پارک به شهربازی کودکان، سکوهایی برای نشستن و آلاچیق مجهز است.

.

.

?تکیه بیگلربیگی

این بنای بسیار زیبا و تماشایی در محله قدیمی فیش آباد کرمانشاه قرار دارد و توسط عبدالله خان بیگلربیگی ساخته شده است. چشمگیرترین بخش هنری بنا، آیینه کاری های باشکوه آن به ویژه آیینه کاری ایوان بناست. قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد و امروزه موزه های پارینه سنگی و انسان شناسی و موزه خط و کتابت در این ساختمان، آثار بی نظیری را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهند. جالب که بدانید موزه پارینه سنگی شامل مجموعه‌ای از ابزار آلات سنگی و استخوان‌های انسان از دوره‌های پارینه سنگی در ایران و کشورهای دیگر را شامل می‌شود. قدیمی ترین اثر به نمایش درآمده در آن هم مربوط به ابزار سنگی‌ ست که نزدیک به یک میلیون سال پیش در کشف رود خراسان کشف شده‌ است.

.

?تکیه معاون الملک

قدمت این تکیه نیز به دوره قاجار بر می گردد و به دستور حسین خان معاون الملک ساخته شده است. این تکیه سه بخش حسینیه، زینبیه و عباسیه دارد و در محله آبشوران قدیم و خیابان شهید حدادی واقع شده است. اهمیت این بنا در کاشی کاری های بی بدیل آن نهفته است، کاشی هایی با مضامین تاریخی و مذهبی که از دوره تاریخی تا زمان احمدشاه قاجار را به تصویر می کشد. از مجالس مذهبی و حماسی هم در جای جای این بنا، کاشی هایی به چشم می خورد. در زمان بازدید از این تکیه می توانید از موزه مردم شناسی آن نیز دیدن کنید.

.

?مسجد جامع شافعی

این مسجد به اهل سنت شهر کرمانشاه اختصاص دارد و یکی از زیباترین مسجدهای ایران است. برای بازدید از این مسجد تماشایی باید خود را به راسته بازار کرمانشاه (تاریکه بازار) برسانید. سبک ساخت مسجد شافعی از مساجد ترکیه الهام گرفته شده است و تزیینات درونی آن بسیار چشم نواز و زیباست.

.

?بازار کرمانشاه

قدمت این بازار به حدود صد و پنجاه سال پیش باز می گردد و در میان بافت قدیمی شهر قرار گرفته است. بازار در محدوده شرقی  غربی خیابان های مدرس، فاطمه و سه راه شهدا قرار دارد و شامل بخش های مختلفی مانند سراها، تیمچه ها، مساجد و حمام ها می شود. تیمچه اسماعیل، مسجد عمادالدوله، سرای کاشانی، سرای حکیم الدوله، سرای کیل الدوله و سرای عمادالدوله از مکان های تاریخی بازار به حساب می آیند. بازار کرمانشاه یکی از بهترین مکان ها برای خرید سوغاتی های مختلف شهر و همچنین آشنا شدن با فضا و حال و هوای مردم میهمان نواز اینجاست.

Showing 10 from 347 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order