شهرستان آمل نزدیکترین شهر شمالی به مرکز کشور یا همان تهران بزرگ ؛ می باشد ، شهری با قدمتی 3 هزار ساله ؛ شهری با 3200 کیلومتر مربع مساحت ، که شهرستان آمل به مرکزیت استان مازندران از لحاظ جغرافیایی قرار گرفته است  و شهر آمل مرکز شهرستان بوده و از جنوب به استان تهران ؛ از شمال به شهرستان ساحلی محمودآباد ؛ از شرق به شهرستان بابل و از غرب به شهرستان نور و از شمال شرق به شهرستان فریدو نکنار که به شهر برنج مرغوب معروف است ، ختم می شود .

شهر آمل ، گزنک ، رینه ، دابودشت ، امامزاده عبدالله ؛ شش شهری است که شهرستان آمل را تشکیل می دهد و از 5 بخش مرکزی دابودشت ، لاریجان ، دشت سر ، و امامزاده عبدالله ، تشکیل شده است

موقعیت جغرافیایی آمل

موقعیت جغرافیایی آمل از حیث نزدیکی به دریا و جنگل و فاصله با مرکزیت کشور ؛ یک موقعیت مکانی بی نظیر است  چون با طی مسافت زمانی حدود 15 الی 20 دقیقه ای به نوار ساحلی شمال یعنی شهر زیبای محمودآباد و با با 5 الی 10 دقیقه از مرکز شهر به جنگهای متنوع و انبوه اطراف شهر ، دسترسی خواهید داشت ؛ فاصله آمل تا تهران حدود 180 کیلومتر بوده و به لطف بازسازی جاده ها و احداث تونل امامزاده هاشم در محور کوهستانی هراز، مسیر 4 ساعته به 3 ساعت ؛ کاهش یافته و به راحتی می توانید از پایتخت با 3 ساعت حتی در بعضی اوقات روز که خلوت است  2 ساعته خود را از شهری پر ازدحام به بهشتی از جنگل و دریا برسانید و پایان هفته زیبایی را تجربه کنید .

تاریخچه آمل

?باتوجه به اسناد تاریخی این شهر حداقل از دوره ساسانی تا دوره مغول پایتخت مازندران بوده‌و در سه سلسله پایتخت رسمی ایران بوده‌است علویان، مرعشیان، اشکانیان و در دوران اساطیری منوچهر و بهرام و فریدون نیز پایتخت ایران بوده‌است. موقعیت استراتژیک شهر آمل و رودخانه هراز، توسعه بخش‌های کشاورزی، تجاری، صنعتی و گردشگری منطقه را در سالهای اخیر تسهیل نموده‌است. محصولات عمده کشاورزی آن، برنج، گل و گیاه، دانه‌های روغنی کلزا، سبزیجات و علوفه می‌باشد.

?شهر آمل در قدیم به نام های آمارد ، همرو ، آمله ، مرداد ، آمو ؛ معروف بوده است و حال که آمل نامیده شده است به معنای ضد مرگ ، تو را مرگ نیست ؛ از ترکیب  آ به معنای پاد یا ضد و مل به معنای   مرگ ؛ نابودی ، هویت معنایی دارد .

جاذبه‌های طبیعی و گردشگری

قلل و کو‌ها

?قله دماوند به عنوان بلندترین قله آتشفشانی آسیا در بخش لاریجان این شهرستان قرار دارد. از قلل و کوه‌های دیگر آن میتوان به قله امیری، قله دوبرار، قله امامزاده قاسم، کوه قره‌داغ، سیاه‌کوه، کوه کلکچال، کوه دال کمر، پلالس، قله کاعون، آسمان کوه لار، کوه شیخ کر، کوه کرنا، کوه خرسنگ، دوکوهک، کوه کهرود، کوه‌های امیری و لاسم، کوه‌های خلنو، توچال و کلون بسته، آمل، کوه‌های لار، قله دوقلو و پاشوره و دره استله سر اشاره کرد.

پارک ملی

?پارک ملی لار یکی از مناطق حفاظت‌شده ایران است که بخشی از آن در شهرستان آمل قرار دارد.

سدها

?سد لار و سد هراز سدهای ساخته شده در این شهرستان هستند.

دریاچه‌ها

دریاچه دوخواهران، دریاچه ساهون، دریاچه امامزاده علی از دریاچه‌های شهرستان آمل هستند.

با شروع فصل گرما و آب شدن برف‌های رشته‌کوه‌های البرز دریاچه دوخواهران با آبی سرد میزبان مسافران این منطقه است. دریاچه در قلب البرز با دورنمایی از قله دماوند بسیار تماشایی است. قله دوخواهران در نزدیکی دریاچه برای کوه‌پیمایی بسیار مناسب است و همچنین برای اتومبیل مسیر همواری دارد. رودخانه سه سنگ و تپه ماهور در نزدیکی این دریاچه هستند و دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

آبشارها

?شهرستان آمل آبشارهای فراوانی دارد که آبشار دریوک، آبشار ترا، آبشار شاهان‌دشت، آبشار امیری، آبشار یخی، آبشار قلعه دختر، آبشار سنگ‌درکا، آبشار آب مراد و آبشار برز معروف ترین‌های آن هستند. آبشار آلامل، آبشار پرو مد، آبشار شیخ علی‌خان، آبشار دعیز، آبشار نمار و گنجه طلا، آبشار سرآسیاب و آبشار پردمه از دیگر آبشارهای آملند.

جنگل

?بخش زیادی از مساحت شهرستان آمل به علت قرارگرفتن در سواحل جنوبی دریای خزر و آب و هوای خاص منطقه جنگلی است. جنگل بلیران، پرن ، الیمستان، هلومسر، پارک جنگلی میرزا کوچک‌خان، پارک جنگلی امامزاده عبدالله و جنگل زیارو معروف‌ترین بخشهای جنگلی آملند.

رودها

?رود هراز بزرگترین و معروف‌ترین رود شهرستان آمل است که آب زراعی کشاورزان آمل، فریدونکنار، بخشی از بابل و نور از این رودخانه تأمین می‌گردد. گرم رود، رود کم‌کلا، رود کرسنگ، رود پنجاب، رود لاسم و رود لاله زار ازجمله رودهای جاری در این شهرستانند.

چشمه‌ها

?آبگرم لاریجان، آب معدنی قلابن، استراباکو، آمولو، اسک، آب آهن آب فرنگی لاریجان، آب معدنی گرو کلرد، چشمه لهرا

غارها

?غار اسک، غار روستای گرنا، غار امیری، غار الیاس تنگه و غار گل زرد

?از جاذبه‌های دیگر آمل میتوان به پارک دهکده طلایی، دشت شقایق، دشت دژمار امیری، شکارگاه‌های لاسم و امیری، شکارگاه لار، منطقه تیراندازی ممنوع رزن، روستای خوشواش، منطقه چلاو و ارتفاعات و ییلاق‌های لاریجان اشاره کرد

آتشکده آمل، گنجینه ای تاریخی در آمل

آتشکده آمل ساختمانی بسیار قدیمی و مربوط به دوران ساسانی است. این ساختمان در شهر عوام کوی از شهرهای قدیم آمل قرار دارد.

یکی از جذابیت‌های این ساختمان متقارن بودن گنبد آن است، با توجه به اینکه مصالح ساخت گنبد هم‌اندازه نیستند طراحی و ساخت آن به شکلی انجام شده است که کاملاً متقارن ساخته شده و آن را تبدیل به گنبد و برجی منحصر‌به‌فرد کرده است. بازدید از این مکان به دلیل تاریخی بودن آن برای علاقه‌مندان به تاریخ ایران و آمل بسیار جالب خواهد بود.

مسجد آقا عباس، از شگفتی‌های معماری ایرانی

?ساختمان این مسجد به سی‌صد سال قبل و دوره صفویه باز می‌گردد. نمای زیبای ساختمان و سنگ‌فرش‌های خاص مسجد نمایانگر معماری زیبای ایرانی است. حجره‌های آجری با درهای چوبی ترکیبی زیبا از رنگ و نما ایجاد کرده‌اند و این ساختمان را با شکوه‌تر نشان می‌دهند.

غذاهای محلی

?شکم پر آملی، کتلت، کته آملی، پلو زعفرانی، خورش مرغ ترش، اردک جوجه، سبزی‌پلون، از خاتون، اسفناج پته از مهم‌ترین غذاهای محلی و ملی آمل هستند.

سوغات

?برنج، مرکبات، مربا، ترشی، گردو، گیلاس، فرش، زیتون، ماهی، گل، معرق، منبت، سفال و گلیم از جمله مهم‌ترین سوغات آمل هستند. همچنین عسل طبیعی از قله دماوند و لار، سیب، کیوی، شیرینی‌های محلی مانند آب‌دندان، اغوزکناک، ساقه‌عروس، نان کوهی و غذاهای محلی که بین‌المللی شده‌اند از جمله سوغات مهم آمل هستند.

جهت آشنایی بیشتر با شهر های دیگر مازندران به سامانه زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 315 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order