یکی از شهرهای تاریخی استان کرمان در جنوب شرقی ایران است. ارگ تاریخی و شهر بم در صدر مراکز گردشگری استان کرمان و منطقۀ جنوب شرق کشور قرار گرفته و به قلب تپنده جذب مسافر و پایتخت گردشگری جنوب شرق تبدیل گردیده‌ است. بم در بخش مرکزی شهرستان بم قرار دارد. شهر بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری از جنوب شرقی کرمان مرکز استان واقع شده‌است.

.

.

تاریخچه

بم یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایران است. ارگ بم، بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان در این شهر قرار دارد و گردشگران زیادی برای بازدید از این بنا به ایران می‌آیند. بم درگذشته به پاریس ایران شهرت داشته است. در سفرنامه «پاتی نجر» جهانگرد انگلیسی که در سال ۱۱۸۹ خورشیدی نوشته شده، از بم به‌عنوان مرکز صنعت کرمان یاد شده است.در شاهنامه فردوسی و کتاب کارنامک اردشیر بابکان، ردپای بم دیده می‌شود. در این کتاب‌ها محله‌ای به نام «کجاران یا کوزران» وجود دارد که این محله درواقع در شمال شرقی بم قرار دارد و یکی از قدیمی‌ترین محله‌های بم است.

.

آداب و رسوم

ایام عزاداری ماه محرم، یکی از مهم‌ترین و خاص‌ترین روزها در کرمان و شهر بم است، در این شهر مراسم‌های سنتی ازجمله «چل منبرون»، طبخ آبگوشت امام‌حسینی، صفه عزا خانه اشاره کرد. یکی دیگر از مراسم‌های خاص استان کرمان و شهر بم در لحظه سال تحویل برگزار می‌شود. در گ‍ذش‍ت‍ه‌ در ب‍رخ‍‍ی ‌از ن‍ق‍‍اط ‌اس‍ت‍‍ان‌ ك‍رم‍‍ان‌ م‍ردم‌ ب‍‍اور د‌اش‍ت‍ن‍د ك‍ه‌ زمان‌ ت‍ح‍وي‍ل‌ س‍‍ال‌ ت‍م‍‍ام‌ ‌آب‌ه‍‍ا‌ی‌ ج‍‍ار‌ی‌ ب‍ر‌ا‌ی ي‍ک ل‍ح‍ظه‌ م‍‍ی‌اي‍س‍ت‍ن‍د و ‌اص‍طلاح‍‍ا ب‍ه‌ ‌آن‌ «خ‍و‌اب‌ ‌آب‌» م‍‍ی‌گ‍ف‍ت‍ن‍د. در ب‍رخ‍‍ی از ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ها م‍‍ان‍ن‍د س‍ي‍رج‍‍ان‌ م‍وق‍‍ع‌ ت‍ح‍وي‍ل‌ س‍‍ال‌ ‌اق‍د‌ام‌ ب‍ه‌ رش‍ت‍ه‌ بری و پ‍خ‍ت‍ن‌ ‌آش‌ ب‍‍ا ‌آن‌ م‍‍ی‌ك‍ن‍ن‍د و ب‍‍اور د‌ارن‍د ك‍ه‌ ب‍‍ا ‌اي‍ن‌ ك‍‍ار س‍ررش‍ت‍ه‌ زندگی ت‍‍ا ‌آخ‍ر س‍‍ال‌ ب‍ه‌ دست‌شان خ‍و‌ا‌ه‍د ب‍ود.

.

گویش

زبان مردم استان کرمان و شهر بم، فارسى با لهجه کرمانى است. این لهجه شباهت زیادى به لهجه شیرازى دارد. علاوه بر زبان فارسى، اقلیت‌های مذهبى به زبانه‌ای خودشان صحبت می‌کنند. در بین عشایر زبانه‌ای ترکى و بلوچى هم رایج است.

.

سوغات

ازجمله سوغاتی‌های بم می‌توان به عرقیات، خرما، قاووت و زیره اشاره کرد.

.

.

صنایع‌دستی

صنایع‌دستی بم و استان کرمان عبارت‌اند از: قالی، گلیم، جاجیم، ظروف مسی و آجیده.

.

غذای محلی

ازجمله غذاهای سنتی بم می‌توان به آش سبزی یا یونجه و آب بنه اشاره کرد.

.

جاذبه‌های گردشگری

.

ارگ بم

بدون شک مهم‌ترین جاذبه تاریخی بم، ارگ بم است که مربوط به عصر اشکانی یا هخامنشی است و تا اواخر دوره قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفت. ارگ بم در تاریخ ۱ فروردین سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال ۲۰۰۴ در لیست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شد. بازسازی ارگ بم به ۱۲ کشور خارجی سپرده شده است.از دیگر جاذبه‌های تاریخی می‌توان به بازار سنتی سرپوشیده بم، مسجد سید بم و مسجد حضرت رسول (ص) اشاره کرد.

.

جاذبه‌های طبیعی

از جاذبه‌های طبیعی و مکان‌های گردشگری بم می‌توان به رودخانه آدوری، منطقه ییلاقی دهبکری، کوه برفو، کوه بی سوخته، روستای خواجه عسکر و آبشار تنگ تاهران اشاره کرد.

.

مکان‌های تفریحی و گردشگری

منطقه گردشگری آدوری

منطقه نمونه گردشگری دهبکری
پیست آفرود کبود

ارگ جدید

منطقه دریجان
سد نساء

منطقه تپه یلان

Showing 10 from 20 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

تابلوسازی گالاتا در بم ✳️تابلو چلنیوم  🔺اغلب افراد تابلوی تبلیغاتی را با نام تابلو چلنیوم می‌شناسند. تابلو چلنیوم از مشهورترین ابزارهای تبلیغاتی است که استفاده‌‌‌های

✅✅✅خرید و فروش ارز دیجیتال شهیکی پور ? در دنیای امروز بیشترین ارزی که راجع به آن صحبت می‌شود، چیزی جز بیت کوین نیست