که دشت هایش مملو از گل زیبای سوسن چلچراغ است، به زیتون هایش نیز شهرت دارد. رودبار یکی از شهر های استان گیلان است که گویا به دلیل وجود رود های فراوان نام آن «رودبار» شده است. «بار» در این اسم معنای اراضی کنار رود است. رودبار جنوبی ترین و وسیع ترین شهرستان استان گیلان است.این شهرستان با باغ های زیتونش شناخته می شود. در شمال این شهرستان، شهر رشت، در جنوب آن استان قزوین و شهرستان الموت، در شرق آن سیاهکل و رودسر و در غرب آن شهرستان شفت واقع شده است.

این شهرستان وسعتی در حدود 2574 کیلومتر مربع دارد و از این جهت دومین شهرستان استان گیلان به حساب می آید. آب و هوای این شهرستان مدیترانه ای است و از همین رو، پرورش درختان زیتون در این منطقه امکان پذیر است.از ویژگی های جغرافیایی رودبار می توان به قرار گرفتن در مسیر باد های دائمی دره سفید اشاره کرد. سفید رود اصلی ترین رود شهرستان رودبار است که سرچشمه آن از کوه های کردستان است.

.

.

زبان و گویش رودبار

زبان مردم گیلان به جز طالشی ها، گیلکی است. این زبان دارای سه گویش اصلی است که «بیه پس، بیه پیش و گالشی» نام دارند. در گیلان هم مانند مازندران اختلاف سطحی لهجه از هر شهر با شهر دیگر وجود دارد از این رو این لهجه ها را تحت عنوان زیرگویش دسته بندی کرده اند.رشتی، رودباری، صومعه سرایی، لاهیجانی، لنگرودی، رودسری، زیرگویش بندر انزلی و فومنی از جمله این زیرگویش ها هستند. زبان مردم رودبار گیلکی، گویش آن ها گالشی و زیرگویش آن ها رودباری است.

.

جمعیت رودبار

رودبار بیش از 126 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 70 هزار نفر آن ها در منطقه شهری و حدود 57 هزار نفر آن ها در منطقه روستایی زندگی می کنند. تراکم جمعیت رودبار نسبت به شهرستان های دیگر استان های گیلان کمتر است.

.

غذاهای محلی و خوشمزه شهر رودبار

سفره های خوش رنگ و لعاب شمالی در بین دوستداران به این مناطق زبان زد خاص و عام می باشد. دست پخت زنان مهمان نواز رودباری هم از این قضیه مستثنی نیست و از انواع و اقسام مواد غذایی گرفته تا سبزی های معطر شمالی در غذاهایشان استفاده می کنند.

شامی رودباری یکی از معروف ترین غذاهای این خطه به شمار می رود که در برخی از رستوران های محلی شهر رشت هم سرو می شود. این غذا با گوشت چرخ کرده، روغن زیتون و سبزی معطری به نام پلنگ مشک طبخ می شود که بسیار لذیذ و خوشمزه است.گل در چمن، باقالاقاتق، شفید پلو، ترش تره، سیاه خورشت یا همان فسنجان از دیگر غذاهای محلی و خوشمزه شهر رودبار گیلانبه شمار می روند.

.
سوغات رودبار

رودبار منطقه حاصلخیزی است و شاید اولین چیزی که درباره سوغات رودبار به ذهن می آید زیتون باشد. اما زیتون تنها محصول رودبار نیست که می توانید به عنوان سوغات برای عزیزانتان بخرید. صابون زیتون، تولیدات دستباف پشمی، مفرش بافی، لباس محلی و انواع ترشی ها از دیگر سوغاتی هایی هستند که می توانید از رودبار برای عزیزانتان به یادگار ببرید.

.

جاذبه های گردشگری رودبار

رودبار هم مانند دیگر شهر های استان گیلان هر ساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی زیادی است. این موضوع علاوه بر آب و هوای بی نظیر این منطقه به دلیل جاذبه های گردشگری آن نیز هست، اگر قصد بازدید از شهر رودبار را دارید حتما لیستی که از جاذبه های گردشگری آن برای شما در ادامه مهیا کرده ایم را مطالعه کنید تا راهنمای سفر شما باشد و بتوانید با اطلاعات کامل از این جاذبه های گردشگری سفری لذت بخش تر را تجربه کنید.

.
.
سرو هرزویل

ناصرخسرو در حدود هزار سال پیش هنگام سفر به رودبار درباره سروی زیبا و بی نظیر می نویسد، این سرو یکی از کهن ترین درختان ایران به حساب می آید و از جاذبه های گردشگری رودبار است.

قدمت سرو هرزویل از هزار تا سه هزار سال تخمین زده می شود. ارتفاع سرو هرزویل 30 متر است و 4.3 متر قطر دارد. بعد از زلزله ویرانگری که در سال 1369 روی داد مردم هرزویل زندگی خود را به اطراف این سرو انتقال دادند و آن جا سکونت گزیدند، در نتیجه این نقل مکان، مدتی بعد روستای هرزویل شکل گرفت. این درخت در سال 1366 در فهرست آثار طبیعی ملی ایران ثبت گردید. سرو هرزویل با سد سفیدرود 3 کیلومتر فاصله داشته و روستای هرزویل در دو کیلومتری منجیل قرار دارد.

.
.
چراغعلی تپه (مارلیک)

چراغعلی تپه که به تپه مارلیک نیز شهرت دارد، یکی از پنج تپه باستانی گوهر رود در اطراف رودبار است. تپه های زینب بیجار، پیلاقلعه، دور بیجار و جازم کول، 4 تپه باستانی دیگر هستند.این تپه متعلق به کسانی بوده است که در اوایل هزاره اول و اواخر هزاره دوم بر این منطقه فرمانروایی می کردند. این تپه باستانی تا سال 1340 ناشناخته باقی مانده بود تا این که در این سال گروهی باستان شناس به سرپرستی دکتر نگهبان در این منطقه کاوش هایی صورت دادند و طی این کاوش ها اشیای باستانی ارزشمندی در این منطقه کشف شد. معروف ترین اثری که در این منطقه یافت شده است جام مارلیک است که شکوه گیلان در عصر آهن را نشان می دهد. برای دسترسی به چراغعلی تپه می توانید از روستای نصفی رودبار حرکت کنید که در مسیر از چشم انداز های زیبای طبیعت نیز بهره خواهید برد.

.
روستای اسکابن

این روستا در بخش عمارلو شهرستان رودبار واقع شده است. این روستا در میان روستا های پاکده، پارودبار، جیرنده و سنگرود قرار گرفته است. روستای اسکابن بزرگترین روستای عمارلو از جهت وسعت است. به گفته برخی در این منطقه کاوش هایی انجام شده است که نشان می دهد انسان های اولیه نیز در این روستا سکونت می کرده اند، از این رو روستای اسکابن را کهن ترین روستای منطقه رودبار می دانند. شغل مردم این روستا علاوه بر کشاورزی و باغداری، کار در معدن زغال سنگ است.

.
ییلاقیات عمارلو

عمارلو ها در زمان نادرشاه افشار برای دفاع در برابر سربازان روسیه تزاری به این منطقه کوچ کردند. این قوم با ورود به این منطقه نام آن را عمارلو گذاشتند. ییلاقیات عمارلو حدودا 2200 متر از سطح آب های آزاد فاصله دارند و دارای آب و هوای کوهستانی و غیر شرجی هستند.این ییلاق ها از داماش، دوسلان، دوسالدیه، خلشکوه، گلچالکی، گیاش، سنگه دیل، لاباربن، ویستان، شینه چاک، پوسرا، پلنگ کوه، یالس تپه، بیلیش، بربن، نفته چال، چنگشف چیچال، مقشر، استلی سرا، اربوناو و میانه سو تشکیل شده اند.

یکی از دیدنی های ییلاقات عمارلو به ویژه ییلاق داماش، دشت های مملو از گل زیبای سوسن چلچراغ است. سوسن چلچراغ یکی از گل های زیبایی است که به دلیل آنکه شرایط تکثیر آن در طبیعت در حال نابودی است در معرض انقراض قرار گرفته است.

تنها منطقه ای به جز داماش که می توانید این گل را در آن جا مشاهده کنید لنکران در جمهوری آذربایجان است که قبلا جزو ایران بوده است. بومی ها معتقدند که این گل در شب نورافشانی می کند (این موضوع از نظر علمی نیز ثابت شده است) به همین دلیل مردم محلی با گلدهی دوباره این گل در فصل بهار مراسم ها و جشن های خاصی تدارک می بینند.

.
دریاچه عروس در روستای حلیمه جان

روستای حلیمه جان در روستای رحمت آباد شهرستان رودبار واقع شده است. دریاچه عروس که در روستای حلیمه جان قرار دارد در گذشته با نامه دریاچه حلیمه جان هم شناخته می شد.

ویژگی خاص این دریاچه زیبا، این است که پیش از ظهر سبز به نظر می رسد و بعد از ظهر به رنگ آسمان در می آید. محققان علت تغییر رنگ دریاچه را وزش باد و وجود نوعی جلبک بومی می دانند به طوری که صبح سطح دریا از جلبک پر می شود و رنگ اب سبز می شود و رفته رفته با وزش باد، عکس آسمان در این دریاچه پدیدار می گردد.

روستای حلیمه جان طبیعت بکر و دست نخورده ای دارد و از این رو می توان آن را زیباترین روستای شهرستان رودبار دانست. در این روستا برای رفاه گردشگران 13 اقامتگاه بومگردی وجود دارد که می تواند محل آسایش و لذت آنان شود. بهترین زمان برای رفتن و لذت بردن از طبیعت روستای حلیمه جان اوایل اردیبهشت تا اواخر تابستان است.

.
پل خشتی لوشان

پل خشتی شهر لوشان در سال 1235 و در زمان قاجار ساخته شده است. این پل بر روی رودخانه شاهرود قرار دارد. پل لوشان بر خلاف پل های قوسی که اکثر پل های خشتی را تشکیل می دهند، پلکانی است.

پایه های این پل موج برگردان هایی هست که شیب زیادی داشتند و روس ها هنگام حضور در این سرزمین شیب آن را ملایم کرده اند. این پل 102 متر طول و 20.7 متر عرض دارد و دارای 2 دهنه بزرگ و 2 دهنه کوچک است.طول بزرگترین دهنه 20.18 متر و ارتفاع آن 15 متر است و دهنه کوچکتر 5.7 متر طول و 8 متر ارتفاع دارد. کف این پل با قلوه سنگ فرش شده است. پل لوشان در سال 69 بر اثر زلزله آسیب دید ولی اداره کل میراث فرهنگی گیلان آن را مرمت کرد و آن را در فهرست آثار ملی ثبت نمود.

.
روستای استخرگاه

این روستا با رشت 75 کیلومتر و با شهرستان رودبار 35 کیلومتر فاصله دارد و از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات است. آب و هوای بی نظیر و طبیعت بکر این روستا در هر چهارفصل سال گردشگرانی را به خود جذب می کند.از آنجا که این روستا ارتفاع خیلی زیادی ندارد، در زمستان هم می توان به آن سفر کرد. روستای استخرگاه در نزدیکی کوه درفک و در میان جنگل های سرسبز قرار گرفته است و این موضوع منظره بی نظیری را برای این روستا رقم زده است.

علت نامگذاری این روستا به استخرگاه، وجود دو استخر طبیعی در این روستا است که یکی در ضلع شرقی و دیگری در ضلع غربی آن قرار دارد. آبشاری که از کوه درفک جاری شده است به یکی از این استخر ها می ریزد و فضای دل انگیزی را رقم می زند. در این روستا برای رفاه گردشگران اقامتگاه های بومگردی و کلبه های جنگلی زیادی وجود دارد که می توانند لحظاتی خوش را برای آنان رقم بزنند.

.
قله درفک

یکی از زیباترین کوه های استان گیلان کوه درفک است. درباره نام درفک احتمالات زیادی داده می شود، برخی می گویند درفک در واقع دالفک بوده که به معنای آشیانه عقاب است.

برخی معتقدند که این اسم از نام قوم دربیک گرفته شده است. به دلیل این که در این منطقه همواره منظره رویایی تابیدن خورشید بر روی انبوه ابر و مه دیده می شود به این منطقه سرزمین مه و خورشید نیز می گویند.

در دامنه کوه، کلبه هایی ساخته شده از سنگ وجود دارد که محل اقامت بومی ها در فصول بهار وتابستان است. این قله 2700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این کوه در غرب کوه های پیشکوه و در شمال کوه های منجیل قرار دارد. گویا در زلزله سال 69 بخش هایی از تیغه این کوه فرو ریخته و فرسایش آن را بیشتر کرده است. در بالای این قله غار درفک قرار دارد که به دلیل تنگ بودن دهانه آن نیاز به تجهیزات خاصی برای ورود دارد. این غار 100 متر طول دارد و به دلیل جمع شدن آب در آن نقش تاثیر گزاری در تامین آب این منطقه دارد.

.
توتکابن رودبار

شهر توتکابن در سال 76 تاسیس شده و از این جهت یکی از شهر های جوان استان گیلان به حساب می آید. این شهر با رودبار 13 کیلومتر فاصله دارد. این شهر زمانی مرکز پرورش کرم ابریشم بود و نام توتکابن هم گرفته شده از نام درخت توت است.

این شهر با پلی که روی سفیدرود ساخته شده به جاده قزوین-رشت راه دارد، قبل از این که این پل ساخته شود مردم توتکابن با قایق این مسیر را طی می کردند. در پی زلزله سال 69 خانه های این شهر تخریب و پس از آن دوباره بازسازی شد.

غار «رشی» یکی از جاذبه های گردشگری شهر توتکابن است که قدمتی 130 هزار ساله دارد. برای گردشگرانی که به توتکابن سفر می کنند امکاناتی در کنار رود های سفیدرود و سیاه رود در نظر گرفته شده است.

اه

یکی دیگر از دیدنی های شهر توتکابن ییلاق سی دشت است که زیبایی های 4 فصل آن دیدنی است. این ییلاق در نزدیکی کوه های درفک قرار دارد و از این رو دارای آب و هوای کوهستانی است سی دشت به توت فرنگی هایش نیز شهرت دارد و به عنوان شهر توت فرنگی در شمال شناخته میشود.

Showing 10 from 60 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

اقامتگاه بومگردی پاشایی 🔹🔸یکی از شهر های زیبا و سرسبز استان گیلان که به دلیل آب و هوای کوهستانی و لذت بخشی که دارد

اقامتگاه بومگردی بام رودبار 🏡 اقامتگاه بومگردی بام رودبار واقع در استان گیلان،شهرستان رودبار،روستای ییلاقی دارستان🏡 🏡 طبیعت نزدیک جنگل 🥘 غذاهای محلی

صنایع دستی بهتراش چوب در رودبار گیلان  مشاوره  و به همراه  آموزش طراحی وساخت و اجرای درودگری و صنایع دستی

یدک کش و کفی خودروبر امداد خودرو دوستی رودبار و منجیل ⚜️ کفی خودرو بر و حمل ماشین امداد خودرو دوستی در رودبار و منجیل⚜️ ⚜️ به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان در سراسر گیلان _ رشت _ رودبار _ منجیل می‌باشد ⚜️