یکی از زیباترین و خیره کننده ترین مناطق غرب ایران و استان همیشه زیبا و سربلند کردستان، شهرستان مریوان است. این شهرستان مرزی، همه جوره جذاب و دیدنی است و از جمله مناطق توریستی و فوق العاده ی ایران محسوب می شود. شهرستان مریوان در کردستان که امروزه در لیست هفت شهر گردشگری ایران قرار گرفته است، یکی از مناطق بزرگ پرور ایران در دوره های مختلف بوده و هست. این شهرستان هم تاریخ بسیار قوی و غنی دارد و هم جاذبه های بسیار زیادی دارد.

وجه تسمیه مریوان

در مورد این شهرستان به نام مریوان روایات متعددی گفته می شود برخی معتقدند که مرا وی در زبان کردی به معنای جای مرغابی است و این منطقه به دلیل برخورداری از دریاچه باتلاقی زریوارکه زیستگاه متنوعی از انواع مرغابی ها است به نام مریوان شهرت یافته است.

برخی دیگر نیز بر این باورند که این مکان روزگاری به دلیل برخورداری از محصولات جنگلی همچون مازوج درختی و کتیرا ،محلی برای تجارت افرادی از مرو بوده است که بعدها در این مکان ساکن می شوند به همین دلیل با گذشت زمان به مریوان شهرت می یابد.

در مقابل گروه دیگر نیز معتقدند که پس از شکست و انقراض حکومت اموی ،مروانیان از بغداد فرار کرده و به این منطقه مهاجرت کردند و از آن پس این مکان رابه مریوان خواندند.

تاریخچه :

این شهرستان در ۱۳۰ کیلومتری شهرستان سنندج قرار گرفته است و دقیقا در مرز کشور عراق و ایران است. از لحاظ تاریخی و بررسی تپه ها و بازمانده های تاریخی همچون؛ کولان، بیساران، تپه های ساوجی می گویند که شهرستان مریوان در کردستان از دوره ی نوسنگی و هزاره ی چهارم قبل از میلاد حضرت مسیح وجود داشته است و دارای تاریخ و پیشینه ای بسیار قدیمی در این منطقه بوده است.

در متون تاریخی بسیاری از مریوان در کنار شخصیت های تاریخی مهم و تاثیرگذار باستانی همچون؛ سارگون که پادشاه آشور بود، آورده شده است.

حکومت ها و تمدن های مختلفی از جمله: مادها، اشکانیان، ساسانیان، آشوری ها، اردلان ها و بسیاری از حکومت های دیگری در این شهرستان بوده اند و تاریخ این شهر و در کنارش این مرز و بوم را ساخته است.

نکته ی مهم و جالبی که در تاریخ مریوان همیشه خودنمایی می کند این است که انگار این شهرستان همیشه مرکز و جایگاهی مناسب برای پروراندن مردان و زنانی بسیار قوی و شجاع بوده و هست.

جاهای دیدنی شهرستان مریوان

بازارچه ی مرزی مریوان

یکی از جالب ترین و جذاب ترین جاذبه های شهرستان مریوان در کردستان بدون شک، بازارچه ی مرزی این شهر است.

این بازار در فاصله ی ۱۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته است و از جمله بازارهای شلوغ و پر رفت و آمد استان کردستان است. این بازار به علت دارا بودن موقعیت مکانی و مرزی که دارد، پر است از کالاها و جنس های خارجی و ایرانی که هم قیمت خوبی دارند و هم تنوع زیادی دارند.

در این بازار می توانید به صورت کلی از اجناسی همچون: وسایل و لوازم تزئینی بانوان همچون زیورآلات، لباس، وسایل الکترونیکی و وسایل خانگی را به صورت گسترده ای پیدا کرده و خریداری نمایید.

منطقه ی قمچیان

یکی از زیباترین و دیدنی ترین مناطق دیدنی ایران و کردستان بدون شک، منطقه ی تفریحی قمچیان است. این منطقه که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های شهرستان مریوان در کردستان شده است، در بین جاده ی مریوان به سمت سقز قرار گرفته است.

در این منطقه پر است از جاذبه های طبیعی و دیدنی بسیار فوق العاده که بدون اغراق، مفرح روح شما خواهد بود.

درختان سر به فلک کشیده، چشم اندازهای کاملا طبیعی و زیبا و هر آن چه که از یک محیط طبیعی بسیار زیبا و بکر انتظار داشته باشید را می توانید در منطقه ی قمچیان بی دردسر بیابید.

قمچیان بهشت کوهنوردان، طبیعت گردان و ماجراجویان است. در این منطقه می توانید هم جاذبه گردی طبیعی کنید و هم از کوه های دیدنی فوق العاده ای همچون قله ی امام و یا کوه چاوک دیدن کنید و به آن ها صعود کنید.

قلعه ی مریوان

در مریوان می توانید در ۳ کیلومتری مریوان قرار گرفته است و قدمتش به قرن ۱۰ هجری می رسد. این قلعه که به آن قلعه ی ایمام و یا هلو خان نیز می گویند امروزه در حکم یک جاذبه ی تاریخی بسیار مهم به شمار می رود.

بر اساس بررسی اسناد تاریخی و همچنین بقایای تاریخی در این منطقه مشخص شده است که این قلعه در زمان سرخاب بیگ اردلان و در دوران حکومت آن در این منطقه بنیان گذاشته شد.

در حال حاضر تنها از این قلعه ی تاریخی و زیبا، آب انبار آن و تنها آثاری محدود از پله های آن باقی مانده است.

در واقع در اثر گذر زمان، قسمت های زیادی از این اثر تاریخی تخریب شده و از بین رفت و این دو بخش تنها آثار باقی مانده از آن قلعه ی با شکوه می باشند.

پارک ساحلی زریوار

با توجه به این که در حال حاضر هم در فصل تابستان هستیم، اگر به سمت شهرستان مریوان در کردستان رفتید حتما به پارک ساحلی زریوار نیز سر بزنید.

این پارک زیبا را حتی خودِ مسئولین شهرستان مریوان به عنوان تنها مجموعه ی گردشگری در اطراف دریاچه و تالاب زریوار وجود دارند، معرفی می کنند.

برای این که این پارک از لحاظ رفاهی برای توریست ها جالب توجه به نظر برسد، به آن پارک ساحلی، مجموعه ی خدمات پذیرایی، مجموعه ی اقامتی، پارک شهری، مرکز خدمات فرهنگی و امکاناتی از این قبیل را در این منطقه ی توریستی و گردشگری تهیه دیده اند.

پل گاران

یکی از دیگر جاذبه های شهرستان مریوان در کردستان که خیلی هم معروف است، پل گاران است. این پل را سابقا به نام کردلان هم می شناخته اند.

برای ساخت این پل از موادی همچون: سنگ های کاملا تراشیده شده، سنگ ،آجر و ساروح استفاده شده است. در طراحی و ساخت پل گاران از ۵ دهنه استفاده شده است که ۲ دهنه در آن در وسط رودخانه ای که این پل بر روی آن ساخته شده، قرار گرفته است.

با این که در حال حاضر این پل در زمره ی جاذبه های کردستان و مریوان قرار گرفته است اما در دوره ی ساسانیان اصلا برای این ساخته شد که ارتباط بین گاران و اسلام دشت که در شهرستان مریوان قرار داشتند را میسر و آسان تر کنند.

دشت بیلو

در 15 کیلومتری از شهرستان مریوان، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری طبیعی قرار گرفته است که از آن به نام «دشت بیلو» یاد می شود. دشتی با بهره مندی از پوشش گیاهی مطلوب، چشمه های متعدد و حضور جنگل های پیرامون، به یکی از مکان های محبوب و مناسب برای گردش و مسافرت در این شهرستان تبدیل شده است.

طبیعت زیبا، نشاط و خرمی دشت و چشم اندازهای خیره کننده در این نقطه از مریوان، در ایام مختلف سال مخصوصا در روزهای نوروز و تعطیلات آخر هفته، میزبان جمع زیادی از مردم محلی و روستاییان است.

رود سیروان

رود سیروان و یا به اصطلاحی دیگر آب سیروان، در بین جاذبه های شهرستان مریوان کمی داستان جالب و متفاوتی نسبت به دیگر جاذبه های موجود در این منطقه دارد.

سیروان که خود به معنای روان پاک است، هم به سرچشمه ی کردستان و هم به هورامان کرمانشاه می رسد.

این رود پر از پیچ و طولانی از بخش رزاب و مریوان چشمه می گیرد و از دوآب، شمال غربی اورمانات در کرمانشاه، ژاد رود، قشلاق رود، لوشه، لیله و رمکان در دالاهوی کرمانشاه می گذرد و سپس دشت حر به آن می پیوندد.

بعد از این مسیر پیچیده و پر تلاطمش هم در نهایت به دریاچه سد دربندیخان عراق که به آن رود دیاله هم می گویند، می ریزد.

روستای قلقله

روستای قلقله با جمعیت 553 نفر در شهرستان مریوان در استان کردستان واقع شده است. این روستا برحسب تقسیمات اداری و سیاسی از روستاهای توابع شهرستان مریوان در استان کردستان است که به عنوان روستایی از دهستان خاو و میرآباد و در بخش خاو و میرآباد مریوان قرار دارد.

روستای قلقله در دامنه کوههای زاگرس واقع شده است. شمال، جنوب و غرب آن را جنگل فرا گرفته و چشم انداز کوهستانی جذابی دارد. فاصله این روستا تا مریوان 28 کیلومتر است. روستای قلقله به عنوان مرکز حوزه روستایی کوچک – حوزه ای برای دستیابی به خدمات برای سایر روستاهای کوچک شده است.

تولیدات اصلی کشاورزی در این روستا، گندم، جو و نخود بوده که از دیگر محصولات می توان به توتون و صیفی جات اشاره کرد که در مریوان به فروش می رسد. این روستا دارای امکاناتی همچون:آب، برق، مدرسه ابتدایی، خانه بهداشت و سیستم دفع فاضلاب است. از کوههای این روستا می توان به ارتفاعات چهل چشمه و کوه شاه نشین اشاره کرد.

      جهت آشنایی بیشتر باسایر شهر های استان کردستان می توانید به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 26 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

چوبکده کردستان ✳️ چوبکده کوردستان مرکز فروش چوب گردو به صورت تند و الوار✳️ ✳️ ارائه انواع خدمات چوبی