مواد شیمیایی صنعتی به بخشی از صنایع گفته می‌شود، که مواد شیمیایی مورد نیاز دیگر صنایع را، از طریق تبدیل مواد خام به مواد مورد نیاز، تأمین می‌کند. پالایشگاه‌ها و واحدهای پتروشیمی که مواد خام نفتی را به موادی چون سوخت، حلال، رزین و… تبدیل می‌کنند نمونه‌ای از صنایع شیمیایی به‌شمار می‌روند؛ و جزو این دسته می‌باشند. مواد شیمیایی صنعتی نمونه ارائه کننده این دسته از مواد شیمیایی می باشد.

مواد شیمیایی صنعتی در صنایع شیمیایی زمره پرمصرف ترین گرید مواد اولیه تولیدی واحد های تولید کننده مواد شیمیایی می باشد که در تولیدات همه صنایع از قبیل شیمیایی، معدنی، فلزی و غیر فلزی، پترو شیمی، نفت و گاز و کشاورزی بکار می رود.این گرید از حیطه وسعت بیشترین حجم تولیدات صنعتی در حوضه مواد اولیه را دارا می باشد

مواد اولیه ای که در صنایع مختلف تولید می شوند بسته به خلوص آنها و کاربردی که دارند دارای تنوع زیادی می باشند بطور مثال مواد اولیه شیمیایی صنایع بهداشتی و شوینده، گرید آرایشی و بهداشتی، مواد اولیه صنایع خوراکی و غذایی به نام گرید غذایی و مواد اولیه صنعتی به نام گرید صنعتی نامیده می شوند.

سایرگریدهای مواد شیمیایی صنعتی عبارتند از:

?آبکاری

?رنگ و زرین

?چسب

?دارویی

?جواهرات و طلا سازی

?تحقیق و توسعه

?آزمایشگاهی

?نساجی

?متالوژی

کاربردهای مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیایی اولیه و صنعتی نمونه در مقادیر زیادی تولید می شوند و برای کالاهای مورد استفاده توسط صنعت و همچنین برای مصرف کننده های عمومی، موادی اساسی هستند. این مواد شامل مواد اولیه شیمیایی است که از روغن، مواد معدنی اساسی و واسطه ها برای فرآیندهای شیمیایی حاصل می شود.

شناخت فرآیندهای تولید و ترکیب شیمیایی این مواد شیمیایی اساسی به منظور دستیابی به اهدافی مانند کاهش هزینه و رعایت قوانین محیطی و امنیتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مواد شیمیایی تولید شده برای عملیات صنعتی و تحقیقات به عنوان مواد شیمیایی صنعتی شناخته می شوند.

برخی برای ایجاد انرژی مورد استفاده قرار می گیرند، برخی دیگر برای ساخت کالاهای مصرفی استفاده می شوند، در حالی که برخی دیگر به عنوان واسطه برای تولید سایر مواد شیمیایی صنعتی و محصولات مورد استفاده قرار می گیرند.صنایع شیمیایی از طیف گسترده ای از مواد اولیه مانند هوا، مواد معدنی و نفت استفاده می کنند.

مواد شیمیایی صنعتی تولید شده نمونه یا برای استفاده در عملیات صنعتی یا تحقیق توسط صنعت ، دولت یا دانشگاه ها تولید می شوند.

چرا مواد شیمیایی صنعتی از اهمیت زیادی برخوردارند؟

?صنایع شیمیایی عوامل اصلی برای تبدیل مواد اولیه به کالاهای مورد نظر هستند که در زندگی روزمره ما از آن ها استفاده می کنیم. درک ما از اهمیت صنایع شیمیایی که همه جنبه های زندگی ما از جمله صنعت کشاورزی، محیط زیست، صنایع غذایی، بهداشت، دکوراسیون و صنعت حمل و نقل بسیار اهمیت دارد . ?مواد شیمیایی نقش عمده ای در مواد غذایی ما دارند. نگهدارنده ها و طعم دهنده ها باعث افزایش ماندگاری و خوش طعم تر شدن مواد غذایی می شوند. این مواد باعث پیشرفت صنایع غذایی نیز شده است به این دلیل که نگهدارنده ها علاوه بر این که به حفظ کیفیت مواد غذایی کمک می کند در واردات مواد غذایی به نقاط مختلف جهان کمک می کند. ?بیش از ۸۰ ٪ صنایع شیمیایی در تولید پلیمر ها و پلاستیک ها تمرکز دارند. آنها نه تنها در بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند بلکه در سایر موارد مانند سیم کشی، صنعت مبلمان، پوشاک، دکوراسیون منزل، پروتز و صنعت الکترونیک استفاده می شود.

?کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات در کشاورزی. انقلاب سبز فقط به دلیل پیشرفت صنعت شیمیایی اتفاق افتاد. کودها و سموم دفع آفات نه تنها باعث افزایش محصول می شوند بلکه از حمله آفات جلوگیری می کنند.

?مواد شیمیایی صنعتی نمونه همچنین در مهندسی زیستی، جهش، تولید ارگان های مصنوعی انسان و مهندسی ژنتیک به کمک صنایع شیمیایی امکان پذیر است.

برای آشنایی با اطلاعات سایر مشاغل به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید

Showing 10 from 59 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order