شهرستان جهرم با وسعت ۳٬۹۲۶ کیلومتر مربع حدود ۳٫۲ درصد کل مساحت استان فارس را به خود اختصاص داده است.

جمعیت این شهرستان بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران برابر با ۱۸۶٬۲۶۹ تن بوده‌است. بیشتر اهالی جهرم شیعه و فارسی زبان می‌باشند.

جغرافیا

شهرستان جهرم در جنوب استان فارس واقع شده‌است و ۳٬۹۲۶ کیلومتر مربع وسعت دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان خفر، از شرق به فسا و زرین‌دشت، از جنوب به لارستان، از مغرب به فیروزآباد و قیر و کارزین محدود شده و در عرض جغرافیایی ۲۸ درجه و ۱۹ دقیقه تا ۲۹ درجه و ۱۰ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۲ درجه و ۴۵ دقیقه تا ۵۴ درجه و ۴ دقیقه شرقی قرار گرفته‌است.

چهره طبیعی این شهرستان کاملاً کوهستانی و مرتفع می‌باشد. حدود یک پنجم وسعت شهرستان جهرم دشت و چهار پنجم بقیه ارتفاعات است. این ارتفاعات بخشی از چین خوردگی زاگرس بوده و جهت اغلب کوه‌ها به تبعیت از سلسله کوه‌های زاگرس جنوبی قرار گرفته و شاخه‌هایی از آن این شهرستان را محصور کرده‌است.

ارتفاع متوسط مرکز این شهرستان حدود ۱۰۵۰ متر و بلندترین نقطه آن قله سفیدار بین شهرستان خفر و بخش سیمکان حدود ۳۱۷۰ متر و پست‌ترین نقطه آن حدود ۸۵۰ متر در بخش سیمکان از سطح دریا ارتفاع دارد. رودخانه‌های قره‌آغاج، شور و سیمکان از رودخانه‌های جهرم هستند.

تاریخچه

جهرم یکی از شهرهای بسیار قدیمی ایران است که نامش ۸ بار در شاهنامه آمده است. نام قبلی شهر جهرم «گهرم» بوده است و تاریخ این شهر به سده چهارم قبل از میلاد می‌رسد. در شاهنامه فردوسی پهلوانی به نام گهرم وجود دارد و در تاخت‌وتازهای اسکندر از جهرم یادشده است.

بر اساس روایات در جهرم قلعه بزرگی به نام «خورشه» یا «خورشاه» وجود داشت که شخصی به نام خورشه آن را بنانهاده است، این قلعه بعدها دوره خلافت بنی امیه، یکی از مهم‌ترین مراکز حکومتی شد. جهرم پس از حمله اعراب بانام امروزی‌اش «جهرم» شناخته شد و در جنگ‌های این دوره، کشته‌های زیادی داد.

بر اساس روایات شاهنامه فردوسی جهرم قبل از اسلام یکی از شهرهای مهم بوده است، این شهر به‌اندازه‌ای بزرگ بوده است که سرگذشت اسکندر و دارا از این شهر آغاز می‌شود

سوغات جهرم

اگر در خیابان ها و بازار های جهرم به دنبال گزینه مناسب برای خرید سوغات هستید، می توانید به سراغ صنایع دستی معروف جهرم بروید، زیرا قالی ها و حصیر بافی های این شهر در بین گردشگران طرفدارهای زیادی دارند. از طرفی لیمو و خرمای پر آوازه جهرم نیز می تواند سوغات خوشمزه ای برای عزیزانتان باشد.

لیمو جهرم در ایران به لیمو شیرازی مشهور است و به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود. از دیگر محصولات باکیفیت این ناحیه می‌توان به بادمجان و خرما اشاره کرد.

جاذبه‌های گردشگری
دالان تاریخی دروازه پیر شبیب

در سفر به جهرم می توانید برای دیدن یکی از خیره کننده ترین آثار تاریخی داخل شهر، به بازدید از دروازه تاریخی پیر شبیب با دیوارهای کنده کاری شده و پر نقش و نگارش بروید. در این بنا می توانید آثار بی نظیری از مقرنس کاری ها و عرقچین های دوره قاجار را ببینید که درون این دالان تاریخی بازمانده ای از هنر مردم آن دوران را به نمایش گذاشته اند.

بازار زندیه جهرم

این بازار تاریخی، با معماری اصیل و سقف های گنبدی شکل خود، یکی از قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده شهر است که از دوران سلطنت زندیان، با استقامت و اصالت تمام و کمال، به یادگار مانده است. بازار زندیه جهرم درست به مانند بازارهای تاریخی مهم در دوره های مختلف، حمام، مسجد و چندین کاروانسرا برای تجار و بازرگانانی که از شهر های مختلف به جهرم می آمدند دارد.

جالب است بدانید که بازار سرپوشیده جهرم را خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز می دانند و هنوز هم مسافران جهرم، می توانند با قدم زدن در این اثر تاریخی همزمان از خرید کردن نیز لذت ببرند.

مدرسه علمیه خان

در میان آثار تاریخی جهرم، می توانید به تماشای مدرسه ای تاریخی، متعلق به دوره صفویه بروید و از نگاه کردن به معماری سنتی مدرسه علمیه خان، در میان نخل های بلند بالای جهرم و حیاط سرسبز مجموعه لذت ببرید. این مدرسه قدیمی توسط شخصی به نام حاج محمد حسن خان ساخته شده است.

آتشکده قدمگاه جهرم

آثار باستانی جهرم را می توانید در گوشه و کنارهای شهر و روستاهای اطراف آن ببینید و از تماشای تکه ای از تاریخ در شهر زیبای جهرم لذت ببرید. آتشکده قدمگاه که در بالای تپه ای در قسمت جنوبی شهر قرار گرفته و یکی از نیایشگاه های باستانی زرتشتیان است، اثری خیره کننده متعلق به دوره ساسانیان بوده که امروز به عنوان یکی از جذاب ترین آثار باستانی جهرم مورد توجه گردشگران قرار دارد.

آبشار مروارید خفر

اگر اهل طبیعت گردی و لذت بردن از مناظر خیره کننده هستید، می توانید یک روز از سفرتان را، به دل طبیعت و تماشای «آبشار مروارید خفر» بروید. حتی در فصل زمستان نیز می توانید از آب گرم چشمه این منطقه لذت ببرید، زیرا آب شیرین این آبشار به چشمه ای گرم و جوشان می ریزد.

منظره بی نظیر سر ریز شدن آبشار از کوهای سرسبز پوشیده از جلبک، به همراه صدای آبشار، فضای بی نظیری برای استراحت و نفس کشیدن به دور از زندگی پر مشغله روزانه را به شما هدیه می کند.

جهت آشنایی بیشتر با شهر های دیگر استان فارس می توانید به سامانه سراسری زمات مراجعه کنید      

Showing 10 from 34 Items

Toggle Filters
Count
Sort by
Order

خرید و فروش فرآورده های لیمو عمانی و بهار مرکبات لیمو یونیک  🍋  لیمو یونیک عرضه فرآورده های لیمو عمانی و بهار مرکبات با بهترین قیمت و کیفیت🍋

حمل و نقل و جابه جایی آشپزی به صورت خانگی یا رستوران ها بهره برداری و تعمیر تاسیسات ساختمانی خدمات مربوط به فضاهای سبز تعمیرات خودرو و ساختمان ها نظافت کلیه کارهای لوله کشی تاسیسات ساختمان تاسیسات ادارات و مغازه ها درجهرم و شهرستان ها انجام می شود.…

تولید و پخش ذغال با کیفیت لیمو صنعتی قلم سیب بازرگانی جزیره 🔰 فرایند تولید ذغال لیمو از سوزاندن تنه درخت مرکبات به خصوص لیمو به دستمی آید.یکی از عمده مصارف زغال لیمو برای قلیان می باشد.از مهمترین ویژگی ذغال لیمو نسبت به زغال فشرده و زغال کبابی دوام…

پنجره وینتک،کایکو اسماعیل پور در جهرم فارس ✳️تولید درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی اسماعیل پور ?وینتک  ?کایکو ?بست ویژن  ?آک پروفیل  ?کیسان  ? سی فور  ?قیمت مناسب  ?تحویل به موقع در کمترین زمان

تولید کننده شلنگ جمع کن های سمپاش منصوری تولید کننده شلنگ جمع کن های سمپاش قابل نصب بر روی انواع ماشین های سمپاش ، تراکتور ،تیلر ،سمپاش فرغونی زنبه ای ✳️سمپاشی باغات با شلنگهای طویل صد و یکصدوپنجاه متری ، حقیقتاً طاقت‌فرسا و به‌هم پیچیده شدن شلنگ در…